61

Re: sall

multumesc frumos.Si voua la fel sa va bucurati de pesti si de acvarii :apl

62

Re: sall

Hai ca am reusit pana la urma sami termin intalatia de co2.trebuia sa vina reactorul extern .Si in sfarsit a venit atasez niste poze .Tin sa va anunt ca este instalatia facuta aparenta nu este definitiva.Si o poza cu regina facuta de sus

Re: sall

Vrei sa faci acvariu plantat de ai pus CO2 in el? Ca pentru un anubias nu prea merita toata investitia. Si, din moment ce ii ai in acvariu, banuiesc ca stii ca papagalii si oscarii sunt mari aquascaperi si iti trebuie niste plante solide pentru ei , bine ancorate in pietre (avea Dl Radu - "baracuda" o poza cu acvariu plantat cu papagali in el, dar nu a zis reteta succesului big_smile), dar si cu oscari ... Acum ce sa zic, mult succes si pune niste poze noi si cu acvariul in totalitate ca e doar un filmulet.

64

Re: sall

Salut initial miam luat phcontroler pt  a monitoriza ph,apoi am vazut ca are incorportat electrovalva si miam zis ca de sa iau un reactor si un reductor ca nu o fi bai.Il folosesc decat sa scada ph cand creste dar nu mi sa parut chiar o avere reductoru si reactoru.Si  acuma am si eu instalatia completa :scool  Am sa fac poze si revin

65

Re: sall

Pentru specificul acvariului, vietuitoarele si vegetatia din acvariul tau, nu ai ce face cu CO2! pH-ul apei din Bucuresti, in general, este unul neutru. Sa nu mai spun ca odata cu introducerea solutiilor, sau materialelor pentru blackwater, vei scadea si pH.

66

Re: sall

Da stiu dar daca tot luasem ph controleru am zis sa termin sa fie completa ca cine stie cand isi face treaba.Si este buna ca sta in stend-by

67

Re: sall

am vb dupa sarbatori sa iau un skimmer,mia zis cineva ca foloseste la bazin cu pesti mari si face treaba buna.Va intreb pe voi a folosit cineva!

Re: sall

Da foloseste, si eu am, te scapa urgent de pelicula aia neplacuta (biofilm) da la suprafata. La mine la piranha se face in doua trei zile daca nu functioneaza skimmerul. E de la JBL , dar cu siguranta sunt si alte firme, nu m-am uitat.

69

Re: sall

eu vreau de fapt separator de proteine cilindrul ala mare cu pompa exterioara

Re: sall

Pai vezi costuri vs utilitate big_smile, dar daca te dau banii afara din casa, dai pe separator smile

71

Re: sall

imi aduce cineva din germania pe la 100euro.eu zic ca se merita

72

Re: sall

Am reusit si am dat comanda vine in maxim 7 10 zile  skimmeru Asa ceva arata real

Re: sall

Faina jucaria, o sa iti foloseasca cu siguranta ca ai niste mizerabili in acvariu  lol .

74

Re: sall

Da merci frumos,sper sa faca fata ,initial am optat pt nitratreactor dar cica face fata skimmeru bine.Astept sal pun cand vine si va tin la curent

Re: sall

Eu tot nu am priceput investitia ta in sistem co2, in rest faci bine ce faci big_smile. Consumi curent / co2 degeaba. Eu zic sa il bagi la pastrare pana vei schimba setupul si poate atunci iti va trebui.

76

Re: sall

Am sa vad daca isi face treaba daca numa hotarasc si il vand,oricum lam luat la pret bun

77 Editat de mirceajifcu (2012-04-14 23:54)

Re: sall

Umm, la ce sa isi faca treaba? Ca de fapt aici era dilema mea si a lui Cristi:)), ai doar o planta in acvariu...

78

Re: sall

I mi place sa fiu un pas in fata ,mai bine sa fie sa stau linistit :apl

79

Re: sall

Este mai  bine sa ai decat  nu! :apl

80

Re: sall

Sall atasez o poza cu acvariu,cativa pesti sunt bagati dupa buturuga din dreapra pozei Si o poza cu arowana dar nu prea mia iesit clara.Tremura mana de la spritz