21

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

sergiu.drgomir A scris:

am avut asa ceva cand eram mai mic Ancistrus, daca lumina vine de sus si neonul e acoperit de folie de aluminiu ce reflecta lumina din partea de sus a neonului catre fundul bazinului, te asigur ca lumina reflectata de peretele din spate ar fi directionata in jos si nu in fata, adica in ochii mei; e geometrie de baza! set-up-ul merge cel mai bine la un nano luminat cu leduri daca se poate!

pentru urmatorul proiect am pus anunt la cumparari pentru un nano, acesta va fi marin; nu de alta dar ... acvariile cu ciclide mi se par plictisioatre si un nano marin ar fi ideal pentru creveti, o stea de mare o anemona si un castravete probabil. in functie de volum am sa incerc sa pun si vreo 2 clown fish, dar mai e pana atunci.

   Am uitat ce persoana serioasa esti, si iubitoare de kitsch-uri, te rog scuza-mi "geometria". Data viitoare in loc sa glumesc cu tine te voi lua in serios si iti voi spune:
   "Incearca sa intretii modest, si sa tii in viata niste pestisori de apa dulce macar 1 luna de zile... mai mananca acvaristica inca 10 ani... dupa care te poti apuca de acvarii marine"

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

la 4 zile dupa plantare observ ceva ciudat, 2 frunze de valisneria plutesc la suprafata si la fel cateva firicele de cuba ... nu multe incat sa fie ingrijorator dar destule incat sa ma gandesc ca fac eu ceva gresit

punem si ceva poze

cineva imi spunea de bilele de la JBL ... daca voi considerati necesar pun si din acelea; motivul pentru care nu am pus e ca am pus pamant JBL ca prim strat; bilele am citit pe net ca se pun mai tarziu cand isi pierde pamantul sau substratul din proprietati, in niciun caz dupa 4 zile.

voi ce parere aveti ? sa-mi iau sistem de CO2 ? am nevoie de el pe langa easy carbo si plantamin de la tetra ?

sau cateva frunzulite care cad e fenomen normal dupa plantare produs de melci de substrat sau de pesti care le scot din radacini ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

mai trecu o zi trecura trei si mai facem ceva poze ... poate am eu 13 ani cum zicea Bitanu dar ma asteptam ca plantele sa prinda radacini pana acum sau cel putin sa nu mai iasa cuba din substrat.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

liniste mare tare pe aici ...

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

25

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Sergiu, acum micul si berica este la putere  :noroc

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

mda ... bine gandit bine "lovit".

am sa fac poze cu un aparat mai fain si am sa imi pun album la sectiunea cartea de vizita!

Spor la bere!

P.S. plantele au inceput deja sa se prinda si acvariul arata mult mai verde!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

sa ma prezint!

eu, acvariul mare mic al lui sergiu denumit Vasilica, avand  54 de litri brut am facut o luna!

am probleme cu plantele, apa facea spume dar si-a revenit au murit 2 masculi de guppy si un Kilari si un ancistrus negru fiarte fain din hornbach dar perseverez si eu!

plantele arata mai bine unele, flame moss-ul pare freza data cu prea mult gel de par. in schimb valisneria cam moare. cam multa si cam repede intr-o luna.

pun ceva poze ...

de precizat ca am luat in calcul sfatul cu iesirea din filtru dat de mihai sau technics parca, am trecut la schimb saptamanal de 12 litri de apa (crescut de la 6 litri) vreau sa ma fac mai luminos dupa cum spuneam in postul pentru Mini Me - Nano 10 litri. am mai pus cate-o picatura de albastru de metilena cam o data pe saptamana, am hranit bine pestii si crevetii de la Gabi din militari, practic am facut mai toate bune dupa cum stiu eu ca se fac.

dar au murit pestii. ultimul mascul guppy era sigur umflat de mancare prea mult. - macar asta stiu ca e vina lui... a mancat pan'a scos burta la soare si ... asta i-a pus capac (de toaleta ca acolo a ajuns.)

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

28

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Sunt ceva pestisori acolo deci zic sa cresti schimbul de apa saptamanal la 20 litri, poate ca asa vei scadea numarul pestilor care te tot parasesc wink
   Per total arata bine exceptie facand pietricelele alea albe, dar fiind chestie de gust nu o lua prea personal smile

PS: Am vazut un cory panda, este cumva singurel?

29

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

E ok aranjat acvariul, desi sutin si eu parerea lui Cristi vis-a-vis de pietricelele acelea albe, mai bine fara ele.Mai bine ai pune plante tip gazon mai putin pretentiose in locul lor, gen marsilea hirsuta.
Bafta in continuare!  :sok

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

pai sunt pesti acolo desigur; ma gandeam eu ca m-am exprimat vag si ai sa intelegi ca au murit toti - mea colpa!

20 de litri calculez eu ca e eastimativ jumatate din apa din acvariu. dar daca spui tu 20 fac ca tine o luna!

pietrele albe au sa aiba pe ele ceva moss ca ... e infern cuba carpet ce visam eu acum o luna cand mi-ai spus tu ca e greu cu cuba.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

31 Editat de sergiu.dragomir (2012-05-17 01:22)

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

vezi Cristi un clujean stie tonul care face jocul ce-mi place mie!

NO Bogdan iti promit ca incerc sa gasesc planta si sa vad daca se prinde. cate poturi mi-ai recomanda ? podeaua are 60x30 cm!

multam!

later edit - si ce frumos arata; am gasit prezentare aici! http://freshwater-aquarium-passion.blog … plant.html

maine bag post cumpar x poturi de planta aceea!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Ia un pot sau doua sa vezi daca merge, cand se spune ca este easy la gazoane nu prea tine faza, toate sunt dificile doar ca unele sunt mai dificile decat celelalte lol Pana acum vad ca ai facut destule modificari in bine  :fok , iti urez succes un continuare !

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

asa e Marius dar tii minte cand imi spuneai ca melcii de substrat nu fac bine la cuba ? eu faceam acatiste sa fie bazinul meu exceptia si melcii mei cuminti!

cu planta asta de gazon sugerata de Bogdan la fel or sta lucrurile ?

merci pentru parere - acum ne sprijinim unul pe altul!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

34 Editat de bogdivaio (2012-05-17 01:40)

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Mai Sergiu in general melcii de substrat nu-s prea buni ei cand ai gazon, pentru ca risti sa ti-l scoata afara mai ales pana se fixeaza bine.
Si eu sutin sa cumperi vreo 2 poturi de Hirsuta sa vezi cum i merge la tine, teoretic planta asta e indistructibila, eu am reusit s-o cresc in toate conditiile, cei drept i merge mai bine cu aditie de co2 si lumina medie spre puternica.Poate la tine n-o sa fie un gazon atat de compact dar tot o sa arate bine parerea mea.
Ambitie vad ca ai, asa ca ceva tot o sa iasa.  wink

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Ancistrus A scris:

PS: Am vazut un cory panda, este cumva singurel?

panda sunt 2 dar o sa le mai iau creo 3 amici de la coralis chit ca dau guppy

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

oameni buni am fazut un pui de crevete in moss azi smile

asa ca i'm a daddy ! nu, nu am incercat sa vorbesc cu crevetele si sa-i zici replici penubile gen who's your daddy shrimp ? smile)  chiar cred ca pot sa va convign ca n-am facut asta!

deci fac cate unele si in bine! acum sunt ingrijorat ca gyppy inca n-au facut puisori! sunt destul de maricei, n-am pus contraceptive in apa asa ca asta nu mi-o explic deloc. probabil trebuie sa google sa gasesc conditiile ideale de imperechere.

cu planta minunata de gazon e greu ... n-o gasesc deloc prin magazine!

asa ca o sa ma duc la OTV sa fac un apel public sa cer daca are cienva de dat!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

landcasping printre plante! apa e cam murdra dar daca trecem peste acest aspect e totul ok!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

38

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Ai pus o poza de doua ori (pozitiile 5 si 6), de data asta te iert dar data viitoare te banez direct... lol

39 Editat de sergiu.dragomir (2012-05-17 22:47)

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

pffff poti sa o stergi ? daca da ... da-i bataie! daca nu eu mi se pare ca nu pot sa modific pozele deja postate si ar fi aiurea sa mancam spatiu pe servere degeaba

later edit si daca ma banezi ce ? dau restart la router iau alt fake IP si vin din nou; "ne jucam de-a forumurili nenea" tongue

later later edit: in loc sa observi faptul ca poza mea iti flateaza semnatura ta ... tu te iei de mine p'aici ca m-ai vazut pe mine cu acvariu mai mic sad

later later later edit : cienva facu prostii pe forum sau pe server; daca dau clic pe o poza in preview si apoi dau clic pe poza aceea in lic sa mearga inainte pozele merg de la cap la coada.

daca nu-ntelege cinve ce spun eu aici pun si poze sa explice!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

40

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

sergiu.drgomir A scris:

pffff poti sa o stergi ? daca da ... da-i bataie!

   Nu pot sa o sterg, dar sunt sigur ca ai inteles ca a fost o gluma smile

sergiu.drgomir A scris:

in loc sa observi faptul ca poza mea iti flateaza semnatura ta ...

   De cand ai intrat pe forum ti-am zis asta, dar nu ca o flateaza... doar o completeaza big_smile