61

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Mai Sergiu, fa si tu un lucru bun si cumparati Volcanit, il ai pe viata si este unul din cel mai bun substrat inert la ora actuala, daca nu cel mai bun...iti promit n-o sa ramai dezamagit!  :sok

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

va cred oameni buni (Bogdan si Octavian!).

si uite ca sa vedeti ca sunt serios si nu doar "spun ce vreti sa auziti" data viitoare am sa merg pe vulcanit. acum am mers pe pamant fertil si manado. in curand vreau sa bag si ceva bile dar astept sa vad ca isi dau dumu plantele un pic. ar fi aiurea sa ma apuc sa scot tot acum mai ales ca n-am bazin in care sa tin pestii inca o perioada de ciclare sau macar sa ii mut undeva pana schimb substratul.

oricum am inceput sa vad rezultate bune, asa ca insemna ca merg bine.

referitor la penseta, aveam nevoie de furtun pentru schimbarea apei saptamanal asa ca acea penseta a venit la pachet Octavian.

ventilatorul merge, reduce temperatura apei la temperatura camerei si asta e ok, plus ca i-am schimbat oarecum pozitia si acum vad diferente in temperatura.

reveritor la lumina, am inceput sa indrept lampa de pe birou inspre acvariu si vad rezultate pozitive si nu vad deloc alge in partea dreapta a acvariului. asa ca recomandati-mi va rog un bec economic bun pentru plante cu lumina care trebuie si coloritul care trebuie!

mutam!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Sunt becuri economice 865, nu stiu exact la care magazin, vezi pe la marbotrade.

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Marius eu am 2 acasa; cel de acum din veioza pe care scrie 1k si altul pe care scrie 2700 K. cati K am nevoie ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

65

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Este o diferenta intre Volcanit (Aqua Medic) si Vulcanit (Hobby), despre s-a discutat aici.

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Pai k singur n-are nici o treaba, trebuie sa stii exact toate cifrele de pe bec . De pilda un 765 are 6500k la fel ca un 865sau 965 importanta este prima cifra, aia face diferenta. Cauta bec economic pe care sa scrie 865(osram sau philips). Dintre cele doua pe care le ai acasa l-as alege pe cel pe care scrie 2700k pentru cateva zile doar, pana as cumpara unul ca lumea

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

multam fain Marius si Cristi!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

68

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

sergiu,degeaba mai bagi bile daca ai substrat fertil,este acelas lucru

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

nu e tocmai adevarat ce spui tu Octavian; daca citesti ambalajul producatorul spune ca pamantul fertil e valabil doar un an, asa ca bilele sunt binevenite!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

70

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

bilele sunt binevenite doar daca ai pamantul fertil in acvariu de un an,dar tu,din cate am vayut,abia ce l+ai pus

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

abia ce l-am pus ... asta insemnand o luna si jumatate; pana una alta spune-mi te rog daca tie iti sunt bune bilele si daca nu-ti murdaresc apa.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

ceva poze noi, sper sa nu fie prea mari!

astept pareri despre cum scap de algele care se vad in poze; n-as vrea sa bag chimicale ca mi-e ca afecteaza si plantele si algele si atunci mai bine "convietuiesc cu tot cu alge asa sad

deci ... ce parere aveti ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

73

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Frumoase pozele :apl
   Ce peste este pe geam? Gastromyzon cumva?

74 Editat de sergiu.dragomir (2012-06-04 00:06)

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

nu stiu sincer; n-am avut curiozitatea sa-i caut denumirea; l-am luat de la C*****s, a fost destul de scumpisor, si se pare ca e inrudit cu ancistrus cumva.

se pare ca ai dreptate este intradevar "Gastromyzon ctenocephalus". (bine ca le stii tu pe toate tongue ).

pe viitor mi-as mai lua cativa, sunt tare faini si cuminti si mult mai sociabili si nesperiosi fata de Otto sau Ancistrus sau Kilari.

mai multe informatii am gasit  aici http://www.loaches.com/species-index/ga … nocephalus.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

75

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Nu are cum sa fie "inrudit" mai deloc, astia sunt ventuze asiatice wink

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

mai ... eu spuneam doar ce mi-a zis angajatul care mi i-a vandut; acum vad si eu ca nu e posibil.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

am descoperit ceva ciudat in acvariu asa ca ... va pun o poza!

sa fie oare oua de creveti ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

78

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Singurul loc unde se vad ouale crevetilor este abdomenul femelelor, de acolo ies direct pui.

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

asa stiam si eu ... dar totusi ce sa fi prins eu in poza acolo in centrul acesteia?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

80

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Un mugure de planta? Nici melcii nu fac asa ciorchini smile
   Ti-au crescut dude in acvariu lol