21 Editat de knox38 (2012-05-19 14:11)

Re: Incepator printre incepatori :))

(:| Salut,

Ca si neon am sa trec eventual pe http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanzare/211944/Neon-L-15W-865-T8-soclu-G13-Osram dar nu stiu in cat timp il voi achizitiona poate 1-2 luni iar cel actual il tin de zilenegre. De maine seara pun acvariul la ciclat si cu aceasta ocazie incerc sa mai completez cu plante + fundal. Respect

Where My Shrimps At?

22

Re: Incepator printre incepatori :))

Knox 38, functie de ce fel de plante vrei in acvariu, poti incerca, atunci cand se stabilizeaza acvariul, o combinatie buna de 865 cu 760. 36W la 63L e bine ptr acvariul tau cu inaltimea de 35cm. Cred, ca in timp poti sa incerci si plantute mai "grele".
Momentan, tubul tau e OK. Baga mai multe plante usoare. Nlu imi dau seama ce pietris e ala insa imi pare cam maricel ptr plante. Eu am facut un efort si am bagat Manado in al meu si trecand peste disperarea din primele 20 zile (cand plantele refuzau sa creasca) acum sunt fericit de alegere. Am fost plecat 5 zile de acasa si in afara de lumina si CO2 nu am mai facut alta ferilizare. Am gasit jungla in acvariu.
Plantele acelea merg bagate pe fundal. Incepe, usor, lasa fiecare tip de planta sa se acomodeze cu conditiile tale. Atunci cand incepe sa creasca, poti incerca alta.

23

Re: Incepator printre incepatori :))

Dorucdm A scris:

Knox 38, functie de ce fel de plante vrei in acvariu, poti incerca, atunci cand se stabilizeaza acvariul, o combinatie buna de 865 cu 760.

   Adica sa puna 2 neoane cu aceeasi temperatura a culorii, doar ca unul are un indice de redare a culorii (IRC) mai prost (760) si unu mai bun (865) :omfg Pentru? Oricum nu se potrivesc nici ca soclu, dimensiune... ma rog.

24

Re: Incepator printre incepatori :))

Am gasit in petshop betisoare tes 5 sau 6 in 1 si mu se pare rezonabil pretul. Sunt bune?

Where My Shrimps At?

Re: Incepator printre incepatori :))

daca ne spui si cat costau ... ne dam cu parerea!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

26 Editat de knox38 (2012-05-20 05:14)

Re: Incepator printre incepatori :))

Pretul in petshop era de 52 ron, produsul e acesta : http://www.nevertebrate.ro/Test-apa-JBL-EasyTest-6-in-1

Where My Shrimps At?

Re: Incepator printre incepatori :))

Testele 5 (6) in 1 nu sunt foarte exacte, te ajuta doar sa iti faci o idee despre ce este vorba. Testele bune sunt mai scumpe , dar mult mai exacte.

sergiu.drgomir A scris:

daca ne spui si cat costau ... ne dam cu parerea!

Off: Ei hai ca am ajuns sa ne dam cu parerea si in functie de pret. Conteaza pretul sau marca / caracteristicile produsului? Eu de exemplu am gasit ceva fertilizant micro la 7 euro sticla de 100ml, ce zici, e bun sau rau?

Re: Incepator printre incepatori :))

ai luat-o si tu prea ad literam Mircea!
la acelasi pret am vazut si eu un test sera 5 in 1 la animax si mi s-a parut cam mult!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

29

Re: Incepator printre incepatori :))

Multumesc pentru sfaturi, cum a zis cristi o sa iau testele pentru NO2 si NO3 pana termin ciclarea mai departe... vreau sa modific sistemul de iluminat si sa pun 2x osram 865 T5 24 w.... e prea mult, e bine? aseara am urmarit cum e ansamblat capacul de la acvariu si cred ca am loc daca balastul il sin in afara big_smile

Where My Shrimps At?

30

Re: Incepator printre incepatori :))

Oho cu 2X24W T5 si daca iti mai intra cumva si doua reflectoare, cel putin din punct de vedere al luminii o sa poti creste ce planta vrei tu!
Eu tit recomand sa pui un Osram 865 si un Osram Floura, o sa fie benefic atat pentru plante cat si vizual, in cazul platelor mai rosii.
Bafta in continuare!

31

Re: Incepator printre incepatori :))

Daca nu ma insel desi sper sa fie asa smile) nu gasesc decat T8 Osram Floura si trebuie droser separat sad

Where My Shrimps At?

32

Re: Incepator printre incepatori :))

Am dat drumu la ciclare, ce se vede in poza e tot ce am reusit momentan sa fac, schimbari vor mai intervenii dupa ce reusesc sa termin si sistemul de ilumitat  :ang

Noapte buna (:|

Where My Shrimps At?

33

Re: Incepator printre incepatori :))

Salut si bine ai venit smile, acvariul arata bine pentru inceput smile

34

Re: Incepator printre incepatori :))

Multumesc Remus

Where My Shrimps At?

35

Re: Incepator printre incepatori :))

Bibanu iti multumesc pentru recomandare, imi poti confirma daca acesta este neonul la care ai facut referire :Aqua-Medic Aqualine T5 Plant Grow - 24W 549 mm?

Where My Shrimps At?

36

Re: Incepator printre incepatori :))

"Bibanu'" este un guru (sau unguru' lol) deci orice ar spune el este lege :fok

37

Re: Incepator printre incepatori :))

smile))

Where My Shrimps At?

38

Re: Incepator printre incepatori :))

Salutari, Bitanu imi cer scuze de "botezul" facut, m-am decis sa fac si eu un update cu acvariul, prima poza e dupa ce am terminat ciclarea si a doua e facuta azi ... astept pareri,comentarii big_smile

Where My Shrimps At?

39

Re: Incepator printre incepatori :))

Salut
:apl  ... evolutia ...

Lumea este asa cum o facem noi

40

Re: Incepator printre incepatori :))

Multumesc big_smile

Where My Shrimps At?