61

Re: Incepator printre incepatori :))

sau ceva urme de nh3 smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

62 Editat de knox38 (2012-10-01 13:52)

Re: Incepator printre incepatori :))

Ok, ms de info big_smile, momentan am eliminat toate frunzele afectate de aceasta alga!

Where My Shrimps At?

63

Re: Incepator printre incepatori :))

Un mic update cu acvariul in stare actuala... pacat de alge ca inca nu reusesc sa scap de ele  :fcry .. sfaturi ceva? Nuj ce sa mai incerc sad ... ar ajuta cu ceva schimburi mai dese de apa? ma gandesc la cate 10L la 2 zile :-? momentan schimb saptamanal 20L...

Where My Shrimps At?

64

Re: Incepator printre incepatori :))

Bomba e bomba ,frate! ce pretentii sa ai? Nu poti sa ai un echilibru bun cu o bomba de codoi .Poate ,doar sa ai acvariul burdusit de plante...Schimburile mai dese de apa iti vor aduce variatii si mai mari, practic vei ajuta mediul propice evolutiei algelor. Daca tot vrei codoi din bomba ,macar mareste cantitatea de plante si schimba spectrul de lumina al tuburilor ,cu ceva mult mai rosu, iar lumina sa fie in trepte pe programatoare. Patru ore de lumina e cam putin,esti la limita si sigur plantele sunt un pic"frustrate". 6ore de iluminare,din acre doar 2 ore sa aibe intensitatea maxima ar fi aproape de un echilibru, sau 2 perioade de iluminare pe zi, de cate 4,5ore in care maximul de lumina sa fie de cca 1-1,5ore din timpul de iluminare

65 Editat de octavian (2012-11-04 01:23)

Re: Incepator printre incepatori :))

merge si bomba destul de bine,eu am avut acvariu si mi-a mers destul de bine tot cu bomba de CO2 si mai sunt si alti(vezi acvariu lui mariuminu).tot ce conteaza sa iti formezi reteta sa bage exact cat vrei tu(si in functie de cat de mult tine sa o schimbi la timp).
nu stiu cat co2 bagi,dar eu zic sa mai maresti putin doza,la fel si doza de easycarbo(de obicei face minuni,in doza dubla sau chiar tripla).la fel vezi cat fertilizant bagi,conteaza foarte mult.totul este sa obti un echilibru intre iluminare,fertilizare si co2.
ce iti mai ramane de facut este sa indentifici ce fel de alge ai si sa aplici exact tratamentul.daca ascultai ce iti spunea mariusminu de po4 probabil ca erai scapat deja de gsa.

66

Re: Incepator printre incepatori :))

narcis.b A scris:

Bomba e bomba ,frate! ce pretentii sa ai? Nu poti sa ai un echilibru bun cu o bomba de codoi .Poate ,doar sa ai acvariul burdusit de plante...Schimburile mai dese de apa iti vor aduce variatii si mai mari, practic vei ajuta mediul propice evolutiei algelor. Daca tot vrei codoi din bomba ,macar mareste cantitatea de plante si schimba spectrul de lumina al tuburilor ,cu ceva mult mai rosu, iar lumina sa fie in trepte pe programatoare. Patru ore de lumina e cam putin,esti la limita si sigur plantele sunt un pic"frustrate". 6ore de iluminare,din acre doar 2 ore sa aibe intensitatea maxima ar fi aproape de un echilibru, sau 2 perioade de iluminare pe zi, de cate 4,5ore in care maximul de lumina sa fie de cca 1-1,5ore din timpul de iluminare

Cu lumina nu pot pune in practica ce mi-ai sugerat pentru ca droserul nu imi permite aprinderea separata a celor 2 neoane iar programul de iluminat este de 8 ore momentan. Legat de bomba sper sa o pot schimba cu un sistem de CO2 complet cat de curand posibil insa pana atunci merg asa...


octavian A scris:

merge si bomba destul de bine,eu am avut acvariu si mi-a mers destul de bine tot cu bomba de CO2 si mai sunt si alti(vezi acvariu lui mariuminu).tot ce conteaza sa iti formezi reteta sa bage exact cat vrei tu(si in functie de cat de mult tine sa o schimbi la timp).
nu stiu cat co2 bagi,dar eu zic sa mai maresti putin doza,la fel si doza de easycarbo(de obicei face minuni,in doza dubla sau chiar tripla).la fel vezi cat fertilizant bagi,conteaza foarte mult.totul este sa obti un echilibru intre iluminare,fertilizare si co2.
ce iti mai ramane de facut este sa indentifici ce fel de alge ai si sa aplici exact tratamentul.daca ascultai ce iti spunea mariusminu de po4 probabil ca erai scapat deja de gsa.

Nu am putut face nici un test pentru a vedea nivelul de PO4 dar din ce am citit acesta ar trebui sa fie cat mai mic ca sa evit algele...

Where My Shrimps At?

67

Re: Incepator printre incepatori :))

Green Spot Algae GSA


Descriere. Aceasta alga se dezvolta sub forma unor puncte mici verzi pe peretii acvariului si pe frunzele plantelor cu un ritm de dezvoltare mai lent.

Cauzele aparitiei. Nivelul scazut al fosfatilor (PO4) din apa duce adesea la o invazie a acestor alge. Nivelul scazut de CO2 sau o iluminare intensa pe o durata lunga de timp poate de asemenea sa contribuie la apritia punctelor verzi.

documenteaza-te mai bine,si,daca chiar vrei sa scapi trebuie sa faci ce trebuie.gaseste si tu pe cineva de pe langa tine care are test,si poate vrea sa te ajute.

68

Re: Incepator printre incepatori :))

Dupa o documentare mai amanuntita am dat peste Redfield ratio: http://buddendo.home.xs4all.nl/aquarium … Buddy_rati si am inteles ca pot mari cantitatea de PO4 din acvariu folosind KH2PO4  pe site fiind si un calculator automat ce iti indica ce si in ce cantitate sa adaugi big_smile. Mai ramane sa masor nivelul de NO3 si PO4 in acvariu pentru a afla cum trebuie sa completez. Am inteles bine?

Where My Shrimps At?

69

Re: Incepator printre incepatori :))

Da.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Incepator printre incepatori :))

Daca ai test de po4 poti adauga separat kh2po4 pana in zona 1,5-2 ppm, in functie si de cat ai nivelul de no3. Daca nu ai teste nu te juca, excesul de po4 duce la carenta de fier si zinc.

71

Re: Incepator printre incepatori :))

Nu am testele motiv pentru care nu fac nici o modificare momentan... nu ma risc ... PO4 as vrea sa il mentin la 1 insemnand ca NO3 nu trebuie sa fie mai mare de 10.... vedem cand oi avea testele...

Where My Shrimps At?

72

Re: Incepator printre incepatori :))

Buna seara prieteni, imi poate spune si mie cineva unde as putea gasi pietris negru pentru acvariu de 1-2 mm? ...tot ce am gasit eu in magazine online si petshopuri din zona mea e de la 2-3 mm in sus sad

Multumesc anticipat  :noroc

Where My Shrimps At?

73

Re: Incepator printre incepatori :))

knox38 A scris:

Buna seara prieteni, imi poate spune si mie cineva unde as putea gasi pietris negru pentru acvariu de 1-2 mm?

   Pietris negru pentru acvariu de 1-2 mm? Hmm... greu de gasit lol

74

Re: Incepator printre incepatori :))

In China se fabrica orice!  lol

75

Re: Incepator printre incepatori :))

cat o costa un bilete dus-intors pana in china :-? hmmm smile)) ... in cel de 2-3 mm am sanse cu hc cuba sau glosso? :-?  :noroc

Where My Shrimps At?

76

Re: Incepator printre incepatori :))

HC sigur, Glosso creste prea repede.

77

Re: Incepator printre incepatori :))

danielt A scris:

HC sigur, Glosso creste prea repede.


Multumesc frumos, o sa raman pana la urma la 2-3 mm ... acum sa vad unde gasesc un sac de 25 ca nu mi se pare rentabil sa iau 5 saci la 5 kg fiecare big_smile

Where My Shrimps At?

78

Re: Incepator printre incepatori :))

Salut baieti si fete!  :noroc

http://www.bizoo.ro/firma/deltacrissrl/ … ena-co2-ar

Pot folosi asa ceva pe post de reductor la o butelie CO2 ?

Multumesc

Where My Shrimps At?

79

Re: Incepator printre incepatori :))

Problema a mai fost ridicata de citeva ori, pe acest forum si raspunsul a fost: respectivul reductor este pentru uz industrial, robinetul pentru reglaj fin nu este nici pe departe atit de sensibil, pe cit s-ar dori la injectarea CO2, intr-un acvariu!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

80

Re: Incepator printre incepatori :))

Baracuda A scris:

Problema a mai fost ridicata de citeva ori, pe acest forum si raspunsul a fost: respectivul reductor este pentru uz industrial, robinetul pentru reglaj fin nu este nici pe departe atit de sensibil, pe cit s-ar dori la injectarea CO2, intr-un acvariu!


Va multumesc frumos pentru raspuns  :noroc

Where My Shrimps At?