81 Editat de knox38 (2012-12-04 18:37)

Re: Incepator printre incepatori :))

Buna seara ,

Perechea de betta pe care o am mi-a facut o serie de pui si in 3 zile trebuie sa scot mascului si voi avea eu gija de pui asa ca m-am documentat si am citit ca ar trebui sa le dau artemia sau microviermi dar nu m-am documentat de la inceput si nu am destul timp sa incep o cultura din cele mentionate mai sus asa ca va intreb ce as mai putea sa le dau de mancare... se aplica faza cu galbenus de ou la ei sau are cineva de vanzare microviermi sau ce le pot da de mancare? big_smile

Mentionez ca am pus plante plutitoare si am inteles ca in jurul lor se va dezvolta ceva (nu stiu ce) ce vor putea manca ei la inceput e adevarat?? big_smile

Multumesc!

Where My Shrimps At?

82

Re: Incepator printre incepatori :))

Salut, ma pregatesc pentru un update la un acvariu de 250 litri si pentru partea de lumina am rugamintea daca ma puteti ajuta cu niste pareri legate de urmatoarele configuratii:

1) 2x865 T5  39w + 3 Fluora T8 30 w
2) 3x865 T5  39w + 2 Fluora T8 30 w
3) 2x865 T5  39w + 2 Fluora T8 30 w + 1x965 T8 30 w

Am incercat sa caut pe net culoarea rezultata in aceste combinatii dar din pacate fara succes si ma intereseaza care ar fi cea mai buna combinatie pentru a evita cat mai mult din rosu dar care sa ajute plantele in cresterea lor sad

Multumesc!

Where My Shrimps At?

83

Re: Incepator printre incepatori :))

E cam greu ceea ce-ti doresti, pentru ca tocmai rosu e una dintre culorile spectrului care favorizeaza fotosinteza.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

84 Editat de knox38 (2012-12-04 20:36)

Re: Incepator printre incepatori :))

Stiu, motiv pentru care as opta pentru prima configuratie insa nu stiu daca cele 2 neoane de 865 vor acoperi din rosul respectiv incat sa fie placut vizual big_smile ... am gasit la un momendat un articol care prezenta si cateva exemple de diverse combinatii ale spectrelor de lumina dar nu mai stiu unde l-am vazut sad

Where My Shrimps At?

85

Re: Incepator printre incepatori :))

Poate te ajuta asta:
http://xtremeaquaristika.blogspot.ro/20 … arium.html

86

Re: Incepator printre incepatori :))

Sau asta big_smile

87

Re: Incepator printre incepatori :))

bogdivaio A scris:

Poate te ajuta asta:
http://xtremeaquaristika.blogspot.ro/20 … arium.html

O sa accesez linkul cand ajung acasa ca aici e restrictionat netul  mad

Where My Shrimps At?

88

Re: Incepator printre incepatori :))

Ancistrus A scris:

Sau asta big_smile

Citit deja, de acolo am ajuns la concluzia ca la un acvariu de 250 L din care scazand substratul si cei 3 cm pana la umplerea lui si ramanand la 210 L net un total de 168 w cu un raport de 0.8 w/l si 41.43 lm/l este suficient pentru iluminarea respectivului acvariu big_smile... din sfaturile colegilor am ajuns la concluzia ca fluora este un neon benefic plantelor insa este prea "colorat" si sper sa mai "tai" din culoarea respectiva cu cele 2 865 de 39 w big_smile ... atasez o schita la cum m-am gandit sa le asez!!

   Dupa ce ma decid ce si cum ma gandesc de unde pot obtine niste tabla tipografica ce o pot folosi pe post de reflector big_smile

Where My Shrimps At?

89

Re: Incepator printre incepatori :))

Din variantele expuse de tine, eu as merge pe cea ce a 2-a... cu Fluora intercalate intre 865.

90 Editat de danielt (2012-12-05 00:04)

Re: Incepator printre incepatori :))

Sa amesteci T5 cu T8 e o greseala. Una e sa amesteci T5 cu diferiti parametrii ai temperaturii de culoare si alta sa amesteci T5 cu T8.

T8-urile emit CONSIDERABIL mai putina lumina decat T5-urile iar spectrul tau nu inteleg unde vrei sa-l duci si de ce vrei sa tai rosul. Tuburile Fluora sunt bune in combinatie cu alte tuburi T8 si nu te duc prea departe daca ai o inaltime a acvariului mare. Deja de pe la 40Cm in sus nu mai sunt fezabile T8-urile decat pentru pesti si biotopuri.

Plantele nu vor ajunge la acelasi potential cum se poate vedea in poze cu acvarii plantate masiv.

Ex. eu am 4 T5-uri de 54W deasupra a ~260L net si in curand vor aparea inca doua tuburi de spectru rosu ce vor totaliza 330W. Deja inclin catre lampi metal halide pentru randamentul superior si caldura mai putina. Pozele puse de mine cred ca vorbesc de la sine.

Ar trebui sa iei in seama si avertismentul ca lumina puternica este destinata acvaristilor experimentati. Asta pentru ca-l scapi usor de sub control. Volumul unui acvariu este irelevant cand duci parametrii la limita.

91

Re: Incepator printre incepatori :))

Nu inteleg ce treaba are combinatia T8 cu T5... tot lumina este, dar de intensitate diferita. Cine stie castiga, respectiv caldura emisa, mai slaba a tuburilor T8.
   Metal halide consuma mult si emit o caldura pe masura, doar ca sunt amplasate mult deasupra nivelului acvariului! Si asta este un subiect de discutie... in primul rand pentru cei ce nu-si doresc un acvariu open top smile

92 Editat de knox38 (2012-12-05 00:20)

Re: Incepator printre incepatori :))

danielt A scris:

Sa amesteci T5 cu T8 e o greseala. Una e sa amesteci T5 cu diferiti parametrii ai temperaturii de culoare si alta sa amesteci T5 cu T8.

T8-urile emit CONSIDERABIL mai putina lumina decat T5-urile iar spectrul tau nu inteleg unde vrei sa-l duci si de ce vrei sa tai rosul. Tuburile Fluora sunt bune in combinatie cu alte tuburi T8 si nu te duc prea departe daca ai o inaltime a acvariului mare. Deja de pe la 40Cm in sus nu mai sunt fezabile T8-urile decat pentru pesti si biotopuri.

Plantele nu vor ajunge la acelasi potential cum se poate vedea in poze cu acvarii plantate masiv.

Ex. eu am 4 T5-uri de 54W deasupra a ~260L net si in curand vor aparea inca doua tuburi de spectru rosu ce vor totaliza 330W. Deja inclin catre lampi metal halide pentru randamentul superior si caldura mai putina. Pozele puse de mine cred ca vorbesc de la sine.

Ar trebui sa iei in seama si avertismentul ca lumina puternica este destinata acvaristilor experimentati. Asta pentru ca-l scapi usor de sub control. Volumul unui acvariu este irelevant cand duci parametrii la limita.

In cazul acesta daca esti amabil si nu vei considera ca cer mura in gura si ca nu ma informez singur apelez la o sugestie din partea ta pentru lumina potrivita unui acvariu cu dimensiunea de 100L*50l*50h. Mentionez ca interesul meu e ca in acvariul respectiv sa pot creste plante precum HC, pogostemon helferi,  didiplis, blyxa  japonica,parvula si ceva java moss big_smile ... multumesc :noroc

PS: nu il vreau open top... am un var de 3 ani care vine des in vizita si ma tem de eventualele "barcute" pe care o sa le vad prin acvariu!!

Where My Shrimps At?

93

Re: Incepator printre incepatori :))

T8 au PUR mic. Nu "bate" lumina pana jos sau ce ajunge nu mai e utila fotosintezei. De ce sa tin niste tuburi aprinse care sunt utile de la jumatea acvariului in sus?

Al meu e open top deja. Tuburile stau la 10cm deasupra luciului apei. Halidele incing mai putin acvariul tocmai datorita distantei si a faptului ca sursa de lumina e mai mica in gabarit.

Ma gandeam ca doua lampi de 150W ar fi mai bine decat 6 tuburi de 54W.

94

Re: Incepator printre incepatori :))

danielt A scris:

T8 au PUR mic. Nu "bate" lumina pana jos sau ce ajunge nu mai e utila fotosintezei.

   Referitor la PAR (Photosynthetically Active Radiation) adica spectrul necesar fotosintezei, nu prea inteleg... ce legatura are cu lumenii?

95

Re: Incepator printre incepatori :))

PAR = photosynthetic active radiation

PUR = photosynthetic usable radiation

PAR defineste plaja lungimii de unda folosita in fotosinteza: 350nm-700nm cand vorbim de orice face fotosinteza, nu numai plante.

PUR defineste radiatia ce este disponibila unei anumite vietati si chiar specie. EX: Rosu, albastru, actinic

Faptul ca vezi lumina nu o face utila/accesibila unei vietati. De asta saratele nu sunt luminate cu tuburi rosii wink

96

Re: Incepator printre incepatori :))

Active=usable... avand in vedere ca sunt sinonime, ma astept la tine sa-mi spui daca exista in algoritmul asta un cumul lumeni+Kelvin sau nu... adica sa nu vorbim aiurea doar de unul dintre factorii care formeaza prescurtarile PAR/PUR big_smile
   Daniel, stiu ca esti fotograf, avansat (tu ai spus), deci ma astept la tine si la poze netunate, sincer... deci in loc sa cautam necesarul fotosintezei, mai bine cautam necesarul vizual lol

97

Re: Incepator printre incepatori :))

eu luat pix si foaie si notez big_smile

Where My Shrimps At?

98

Re: Incepator printre incepatori :))

Te rog sa ne spui si noua ce notezi, ce anume notezi big_smile

99

Re: Incepator printre incepatori :))

Cunostinte noi precum Photosynthetically Active Radiation smile)))) poate le-am mai citit si nu le-am retinut inca smile)

Where My Shrimps At?

100

Re: Incepator printre incepatori :))

A dracu pielea pe tine...  lol