41

Re: Acvariu nou

Salut,
Din punctul meu de vedere consider ca niste reflectoare mai eficiente aplicate neoanelor existente ar fi o solutie mai buna decat adaugarea unor neoane suplimentare.
Daca totusi vrei sa adaugi un neon, pot sa iti spun cum am facut eu ca sa le prind de capacul meu.
Utilizand lipici din-ala polimer (care implica amestecarea a doua substante diferite), lipesti 2 picioruse de capacul de plastic (dimensiuni generale 2x2x2 cm).
De piciorusele respective, prinzi clemele care sustin neonul, fie cu suruburi scurte, fie tot cu polimerul mai sus mentionat.
Totodata, va trebui sa gasesti un loc unde sa prinzi starterul (tot cu lipici)

Re: Acvariu nou

Reflectoarele sunt pentru neoane de 18 w din pacate, dar sunt dennerle si jbl si nu prea le-as arunca, mai bine gasesc o ghidusie sa mai iau unu si sa le prind cumva impreuna... Si in spatele neoanelor, desi poate nu se vede prea bine, e folie de aluminiu pusa. E buna ideea cu lipiciul, dar tine in conditiile alea de umiditate? Ca nu as vrea sa ma trezesc cu neonul in balta.

43 Editat de Vladone (2012-11-24 16:55)

Re: Acvariu nou

In prezent eu asa am neoanele prinse in acvariu iar anul trecut, am prins o instalatie de 2 neoane tot cu lipici. Era vorba de neoane de 18 w, iti dau un link la postarea in care se vede instalatia prinsa cu lipici.

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … -acvariu/

E vorba chiar de primul post din topic.

Referitor la folia de aluminiu si chestii facute romaneste smile, din ce am mai citit cea mai eficienta metoda artizanala ar fi vopsirea capacului cu vopsea alba lucioasa.

44

Re: Acvariu nou

Vladone, incearca sa-ti activezi si link-urile, nu este greu wink

45

Re: Acvariu nou

Ancistrus A scris:

Vladone, incearca sa-ti activezi si link-urile, nu este greu wink

WIN

Habar nu aveam ca nu se activeaza direct. Ms de sfat.

46

Re: Acvariu nou

Am rugamintea sa faceti comparatie intre improvizatiile perdante din start, de genul lipiturilor in locul fixarii prin metode sigure, vopsitului interiorului capacului cu vopsea alba (fie ea chiar lucioasa), in locul aplicarii unui autocolant oglinda/folie de aluminiu, etc.
   Imaginati-va ca vi s-ar propune sa cumparati un acvariu, al carui capac ar contine astfel de improvizatii! L-ati cumpara?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

47

Re: Acvariu nou

Depinde cat ar costa smile.
Aveti dreptate, vopsitul este o solutie cu putin undeva deasupra foliei de celofan de la ciocolata poiana.
In ceea ce priveste lipiturile, ofeream doar o varianta viabila de prindere a unui neon de capac. In mod ideal cumparam capacul gata montat sau facem unul la comanda.

Re: Acvariu nou

Mersi de ponturi, dar nu ma complic cu asa ceva. Folia de aluminiu este deja mata, a fost in capac cand am cumparat acvariul. Eu am adaugat cele doua reflectoare si in cel mai rau caz mai cumpar un reflector si il tai in doua sa completez spatiul in care lipseste.
Cat despre prinsul neoanelor, sunt deschis si la alte idei , in afara de lipici. Din pacate piciorusele de la neon nu stiu cum le pot prinde cu suruburi in capac. Am analizat capacul si neoanele originale sunt prinse cu elemente turnate direct in capac si "sigilate" cu o garnitura de cauciuc. Deci iasa din discutie prinsul neoanelor prin metoda originala. Ma gandeam si la o banda de leduri, dar nu am idee cum se prinde si toate detaliile... si am mai vazut un proiect interesant la un coleg de pe forum cu spoturi ... care iar nu am idee cum se prind in capac astfel incat sa fie izolate. Am incercat in celalalt acvariu o treaba romaneasca cu becuri, dulii si cablu izolate cu silicon si becurile au rezistat ... doua si respectiv 3 saptamani in acea umiditate.

49 Editat de mirceajifcu (2012-11-27 01:50)

Re: Acvariu nou

Am mai facut o mica improvizatie la sistemul de co2, am scos reactorul , enorm si nu foarte eficient Dupla (chiar si cu metoda sugerata de Dl Radu, umplut cu bucati de burete si bucati de Cermec = se umpleau tot timpu de alge maro si verzi si se imbacseau, devenind o sursa permanenta de alge)  si am conectat furtunul de co2 la intrarea (in acvariu) in unu din filtrele externe si functioneaza perfect, pe principiul reactoarelor externe.
Si am mai adaugat astazi niste plantute de crypto flamingo si miriophyllum matogrogossense, sper sa le mearga bine ca pana acum nu prea am avut succes cu plantele rosii, care cresc verzi acum  lol si au pierdut aproape toate frunzele rosii...

50

Re: Acvariu nou

Cu ce ti-am sugerat eu sa umpli reactorul de CO2??? mad

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu nou

Cresc verzi ca ai putina lumina.

52

Re: Acvariu nou

Salut Mircea,
E ultimul post pe subiectul asta, respectiv prinsul neoanelor. (ca o paranteza, cand zic lipici, ma refer la adeziv epoxidic - cred ca asa se scrie)
Cu suruburile, eu as face in felul urmator. As da o gaura cu bormasina de sus in jos, prin capac si printr-un cub de plastic/lemn cu latura de 3-4 cm. Ulterior prinzi cubul de capac cu un surub, pe care il introduci de sus in jos.
Gata cu tehnica, de acum incolo postez strict pe teme acvaristice, de indata ce ma documentez suficient.

Re: Acvariu nou

Baracuda A scris:

Cu ce ti-am sugerat eu sa umpli reactorul de CO2??? mad

M-ai inteles gresit, nu era o critica. Am discutat despre acest reactor intr-un topic si ati sugerat sa schimb scarita cu care vine reactorul cu bioballs sau asa ceva, care fac ca bulele sa nu mai iasa asa repede si intregi din reactor, o idee buna si care a ajutat. Eu am imbunatatit-o, punand un burete fin la capatul reactorului si nu mai ieseau bulele ca la inceput, se dizolvau mult mai bine, dar problema a fost ca reactorul s-a umplut permanent de alge. Nu ideea a fost rea, ci situatia din acvariul meu.
Acum am schimbat metoda de dizolvare a CO2 in cea descrisa mai sus si am doua avantaje: lipsa reactorului enorm, urat si plin de alge si o dizolvare mai buna a CO2.

Re: Acvariu nou

Vladone A scris:

Salut Mircea,
E ultimul post pe subiectul asta, respectiv prinsul neoanelor. (ca o paranteza, cand zic lipici, ma refer la adeziv epoxidic - cred ca asa se scrie)
Cu suruburile, eu as face in felul urmator. As da o gaura cu bormasina de sus in jos, prin capac si printr-un cub de plastic/lemn cu latura de 3-4 cm. Ulterior prinzi cubul de capac cu un surub, pe care il introduci de sus in jos.
Gata cu tehnica, de acum incolo postez strict pe teme acvaristice, de indata ce ma documentez suficient.

Mersi Vladone si nu te sfii daca descoperi ceva sa ne comunici si noua (mie). Nu consideri ca poluezi topicul vorbind de tehnica, mai ales cand eu am pus intrebarea. Si daca lumina din acvariu si prinsul neoanelor in capac pentru o iluminare mai buna nu e tema acvaristica, atunci nu stiu care ar fi o tema acvaristica  lol .

Re: Acvariu nou

Ce parere aveti de aceasta impovizatie? Ar ajuta plantele sau sunt doar estetice?

56

Re: Acvariu nou

mirceajifcu A scris:
Baracuda A scris:

Cu ce ti-am sugerat eu sa umpli reactorul de CO2??? mad

M-ai inteles gresit, nu era o critica. Am discutat despre acest reactor intr-un topic si ati sugerat sa schimb scarita cu care vine reactorul cu bioballs sau asa ceva, care fac ca bulele sa nu mai iasa asa repede si intregi din reactor, o idee buna si care a ajutat. Eu am imbunatatit-o, punand un burete fin la capatul reactorului si nu mai ieseau bulele ca la inceput, se dizolvau mult mai bine, dar problema a fost ca reactorul s-a umplut permanent de alge. Nu ideea a fost rea, ci situatia din acvariul meu.
Acum am schimbat metoda de dizolvare a CO2 in cea descrisa mai sus si am doua avantaje: lipsa reactorului enorm, urat si plin de alge si o dizolvare mai buna a CO2.

Nu am luat-o ca pe o critica, ci mai rau lol , adica mi-ai bagat in gura niste prostii, pe care nu le-as spune niciodata, nu as recomanda nimanui sa introduca burete intr-un reactor CO2!!! Motivele vad ca ai inceput sa le intelegi si tu...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

57

Re: Acvariu nou

mirceajifcu A scris:

Ce parere aveti de aceasta impovizatie? Ar ajuta plantele sau sunt doar estetice?

Banuiesc ca intrebarea este adresata vorbitorilor de limba germana!?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

58

Re: Acvariu nou

Cred ca Mircea a vrut doar sa ne arate pozele, fara sa-si dea seama ca specificatiile sunt si ele importante.

Raspunsul pe scurt, este nu. Ledurile decorative nu contin un spectru de lumina necesar dezvoltarii plantelor. Benzile respective se vand ca moonlight, ce are un scop decorativ.

Re: Acvariu nou

Baracuda A scris:
mirceajifcu A scris:
Baracuda A scris:

Cu ce ti-am sugerat eu sa umpli reactorul de CO2??? mad

M-ai inteles gresit, nu era o critica. Am discutat despre acest reactor intr-un topic si ati sugerat sa schimb scarita cu care vine reactorul cu bioballs sau asa ceva, care fac ca bulele sa nu mai iasa asa repede si intregi din reactor, o idee buna si care a ajutat. Eu am imbunatatit-o, punand un burete fin la capatul reactorului si nu mai ieseau bulele ca la inceput, se dizolvau mult mai bine, dar problema a fost ca reactorul s-a umplut permanent de alge. Nu ideea a fost rea, ci situatia din acvariul meu.
Acum am schimbat metoda de dizolvare a CO2 in cea descrisa mai sus si am doua avantaje: lipsa reactorului enorm, urat si plin de alge si o dizolvare mai buna a CO2.

Nu am luat-o ca pe o critica, ci mai rau lol , adica mi-ai bagat in gura niste prostii, pe care nu le-as spune niciodata, nu as recomanda nimanui sa introduca burete intr-un reactor CO2!!! Motivele vad ca ai inceput sa le intelegi si tu...

Da, intr-adevar m-am uitat din nou la discutia cu acel reactor homemade extern si era vorba de bioballsuri, lucru pe care l-am facut smile), dar totusi intr-un reactor intern iasa prin bioballs cam mari bulele si de aceea am pus si un strat de burete la sfarsit... Problema e ca tot reactorul s-a umplut , de sus pana jos, nu doar buretele, dar bulele erau mic lol...

Legat de leduri, nu prea au specificatii cum ar fi lumeni, caldura, spectru de lumina ...  si se vand ca moonlight in doua variante, albastru si alb. Cred si eu ca nu au nici un efect benefic asupra plantelor, dar am vrut sa va cer si voua parerea.

Re: Acvariu nou

Acvaristica asta ma imbolnaveste mai mult decat sa ma relaxeze  lol . Cu tot cu CO2 din sticla, cu tot cu doua filtre, schimbat apa 50% de doua ori pe saptamana, putini pesti, fertilizat cu PPS Macro si Dennerle daily, S7, Fier, completat easy phosfo dupa teste cand scade, TOT AM ALGE!

Nu stiu ce sa mai fac, in ce sa mai investesc sa scap de problema asta. Neoanele sunt noi JBL cu reflectoare 75% din suprafata (60w / 160l / 100x40x50).

Dupa tot chinul si toata munca, sunt exact unde am fost si acu 3 ani... plante urate, frunze care se dizolva, sau daca nu se dizolva sunt pline de alge si negre si verzi punctate si verzi filamentoase.Pietrele le tot intorc ca dupa o vreme arata ca niste tufe negre sad( , poate aveti voi idee ce sa mai incerc pana nu ia toata afacerea drumul targului... ca sa investesc si bani si munca in nervi si iar nervi nu are rost.

Am incercat sa plantez mai la distanta plantele care cresc in lungime gen rotala, mai inghesuite, oricum, rezultatul e acelasi: de la mijloc in sus, partea ce creste noua are funze, jos pauza. Mai nou arata si mai frumos, partea de jos e goala, partea de sus are frunze, dar arata mizerabil in adevaratul sens al cuvantului, maro si vai de mama lor. Am modificat curentii , am mai pus un filtru sa am circulatie si jos si la suprafata, tot nimic.

La plantele gen echinodorus frunzele se fac maro si apoi se topesc, le adun cu furtunul. Am luat crypto de mai multe feluri, aceeasi poveste, se topeste si dispare la un moment dat. Anubiasii nu dispar, dar se umplu de alge, kit ca nu sunt pusi in lumina directa. Pana si banala valisneria scot din ea frunza dupa frunza. Pe geamuri e jale, curat alge maro si GSA, in special la limita inferioara, la pietris.
Sa nu uit, valorile apei sunt urmatoarele, azi masurate (duminica am schimbat apa): PH 6.5 mentinut cu controler, kh3, gh 3, no3 10, no2 0, PO4 0.1. Fe nu l-am mai masurat pentru ca tot pun tablete.