Re: Acvariu nou

inca nu ,ca nu am avut baterie la aparat dar o sa le ridic! :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Acvariu nou

Mircea referitor la inmultirea crevetilor amano, din ce imi amintesc pentru ai putea inmulti ai nevoie de apa salmastra (poate memoria imi joaca feste).

Re: Acvariu nou

Nu iti joaca deloc feste memoria, asa e, dar ca sa ai pui iti trebuie o gaina cu oua ca in frigider nu iasa  lol . Le urmaresc si le-am urmarit si prin magazine, cum gasesc o femela cu oua ma pun pe treaba, pana atunci ... visez la omleta  lol

24

Re: Acvariu nou

Un acvariu frumos  :sok .....
Felicitari  :apl ..

Re: Acvariu nou

Arata super  :apl  :apl  :apl

Re: Acvariu nou

Asa arata acvariul dupa o luna. Nu stiu ce are planta din poza 4, nici daca e sau nu de acvariu (pe eticheta scria ca e de acvariu), dar pierde frunze, nu creste nici o frunza noua. Se fac maro, se gauresc si le pot smulge... Iar plantele rosii pierd frunzele de la baza si varful creste verde (sunt nou plantate, nici radacini ca lumea nu au)... Am 60w cu reflectoare la 160l brut, deci daca scad cele 25 kg de pietris si 9 kg de substrat ... raman aproape cu 0,5w / litru, lumina de 6000 si 9000k, deci care ar putea fi problema? Filtrarea zic eu e cam deficitara si recircularea apei pentru un asa acvariu mare: un filtru xl dennerle de colt si un Eheim Ecco 2234 , la care e atasat la iesire un reactor dupla 400 de co2.

27

Re: Acvariu nou

Se cam tin de prostii nemtii astia, iar ti-au vandut o laptuca de gradina lol

28 Editat de mirceajifcu (2012-11-20 03:58)

Re: Acvariu nou

Cristi , nu rade de necazul omului  lol ? Nu mai gasesc eticheta, erau pana si cerintele pe ea. Io ma dau de ceasul mortii aici sa o fac sa ii placa la mine in acvariu, cand cred ca daca o puneam in ghiveci si o udam bine facea si flori pana acuma  lol

29

Re: Acvariu nou

Mircea, vad ca a aparut o tendinta, in ceea ce priveste calculul luminii in raport cu capacitatea neta de apa a acvariului. Mie mi se pare gresit, nicaieri nu am intilnit acest sistem, peste tot se tine cont de capacitatea (marimea, cotele) acvariului, lumina nici nu creste, nici nu scade in raport de ocuparea acvariului cu substrat si obiecte de decor. Pe diferitele nivele ale acvariului (socotind de la substrat in sus sau invers), pe care se dezvolta plantele, cantitatea de lumina (numarul de lucsi), ramine aceeasi. Singurele repere care pot modifica numarul de lucsi/mp (implicit numarul de lumeni), este inaltimea acvariului si distanta sursei de lumina, fata de suprafata apei.
   Daca totusi exista o sursa credibila, care sustine contrariul, as fi interesat s-o aflu.
   Acvariul mi se pare ca are potential, as fi curios cum se numeste planta indaratnica si eu cred ca nu este submersa. Caderea frunzelor de la baza plantelor se datoreaza cantitatii insufiente de lumina, ajunsa in acea zona. Se stie ca plantele rosii sunt mai pretentioase la lumina, asa ca asta ar putea fi motivul.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

30 Editat de mirceajifcu (2012-11-21 06:11)

Re: Acvariu nou

Multumesc pentru raspunsul amplu, era mai mult o intrebare decat o afirmatie partea cu w/ l si cum se calculeaza pentru ca nu imi era foarte clar acest lucru. Si eu sunt de parere ca lumina nu prea are nici in clin, nici in maneca cu cati litrii are efectiv acvariul, mai degraba cu adancimea la care se afla plantele si suprafata acvariului. Mai degraba aceasta formula cred ca se poate aplica in cazul fertilizantilor, ml / l apa, din care se scade spatiul ocupat de decor, nisip samd.
Oricum, revin, sunt 60w pe o suprafata de 100 * 40, la o inaltime de 40 cm, cu reflectoare. Acvariul e inca in prima luna, lucru care ma face sa ma si sa va intreb: m-am grabit cu plantele pretentioase si sa astept, chiar daca au sa se ofileasca sau deja pot pune inca doua neoane , chiar daca setupul e inca in stadiul de inceput?
Precizez ca fertilizarea o fac saptamanal pun JBL Feropol si Dennerle V30 + tablete de fier, iar zilnic cu PPS Macro, Dennerle Daily NPK si Daily si Easy Carbo, iar CO2 merge cam nonstop pentru a mentine PH 6,5. Desi par cam multe, nu am alge, mai mult decat atat, am bagat Windelow cu BBA pe ea, despre care la un moment dat aveam impresia ca are in ea BBA la cat crestea pe ea, acum nu mai cresc, mai sunt doar cateva manunchiuri pe care va trebui sa le indepartez manual cu penseta sau sa tai frunzele afectate cand vor aparea altele.
Inca o intrebare ar fi: ce parere aveti de lemna minor (lintita)? E un "inger pazitor" impotriva algelor (las un sfert din suprafata si la sfarsitul saptamanii am o patura la suprafata apei) sau e un parazit care imi fura nutrientii necesari celorlalte plante si o sa ajung saci de lemna minor, iar celelalte plante toate maro si  gaurite ca le lipsesc mineralele? Sa o las pana is da acvariul drumul ca lumea sau sa o indepartez pe toata de pe acuma?

31 Editat de mirceajifcu (2012-11-21 06:15)

Re: Acvariu nou

Apropo de adugat lumina, se pot adauga neoane intr-un capac de plastic? As mai pune in viitorul apropiat ori o linie de leduri, ori ceva neon T5 care sa incapa in putinul loc care e disponibil in capac... dar nu am nici o idee cum sa prind neonul de capac, nici cum sa prind instalatia, nici din ce consta o astfel de instalatie, aici nu am gasit decat lampi gata facute cu suport si asa mai departe, nici daca e sigura o asemenea instalatie artizanala ... Poate imi da cineva care a trecut prin asta niste sfaturi... Daca sunt necesare, pot pune niste poze cu interiorul capacului ca sa va faceti o idee despre ce vorbesc.

32

Re: Acvariu nou

Mai multe despre iluminat: http://www.acvariidevis.ro/articole/ilu … orescente/
   Referitor la plantele plutitoare (dupa parerea mea):
   - cele cu frunze mici si foarte mici:
      *ridica probleme in cazul inmultirii excesive (tendinta manifestata la toate speciile), sunt greu de localizat si in consecinta invadeaza zone in care pot crea neajunsuri (capacitati de filtrare, skimmere, pompe, sorburi, sonde, etc.);
      *dau un aspect oarecum neingrijit (de iaz neintretinut) acvariului, majoritatea speciilor fiind derizorii din punct de vedere al valorii estetice;
      *e foarte greu sa renunti la ele, colectarea de pe suprafata apei fiind extrem de dificila, aproape intotdeauna operatiunea intinzindu-se pe parcursul multor zile;
   - cele cu frunze medii si mari:
      *in cazul inmultirii excesive, consuma cantitati insemnate de nutrienti (in special Azot), lipsind plantele submerse de un aport normal de fertilizanti, avantajul fiind ca inlatura o mare cantitate de nitrati, din apa. Este stiut ca Eichornia Crassipes si Pistia Stratiotes sunt folosite in statiile de epurare a apelor;
      *ocupa o suprafata insemnata din luciul apei, lipsind plantele submerse de lumina necesara;
      *impiedica formarea curentilor necesari, de la suprafata apei
   Fata de cele de mai sus, folosirea plantelor plutitoare ramine o problema de gust, de preferinta si de necesitate, in raport de fiecare acvarist si fiecare acvariu. De retinut este faptul ca, orice dezavantaj care aparea in cazul folosirii acestor plante, poate fi surmontat prin masuri adecvate, luate la timp si prin care aceste plante pot indeplini un rol majoritar benefic, intr-un acvariu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu nou

Dl Radu, sincer eu nu vreau acele plantute ca arata, cum ziceai si tu, ca un iaz neingrijit, mai mult decat atat, se lipesc cand apa scade pe margini si arata oribil, sa nu zic cum imi arata toaleta dupa ce le arunc, dar am inteles ca in stadiul initial ar ajuta impotriva algelor prin filtrarea luminii si indepartarea nutrientilor in exces.

34

Re: Acvariu nou

mirceajifcu A scris:

Dl Radu, sincer eu nu vreau acele plantute ca arata, cum ziceai si tu, ca un iaz neingrijit, mai mult decat atat, se lipesc cand apa scade pe margini si arata oribil, sa nu zic cum imi arata toaleta dupa ce le arunc, dar am inteles ca in stadiul initial ar ajuta impotriva algelor prin filtrarea luminii si indepartarea nutrientilor in exces.

Daca iti fac atitea necazuri, inclusiv chestia cu WC-ul lol , alege altceva, care macar in WC, sa arate mai bine... lol Sa inteleg ca tragi apa rar si vezi urmele acelea, zile in sir? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu nou

In Germania e scump dom'le tot  lol , car cu galeata de afara cand ploua  lol . Dar e adevarat, se vad zile in sir urmele in toaleta...
Apropo de laptuca mea de gradina, se numeste Saururus Cernuus si se pare ca au transformata din planta emersa in planta submersa si are cerinet mari de lumina si toate cele...

36

Re: Acvariu nou

mirceajifcu A scris:

In Germania e scump dom'le tot  lol , car cu galeata de afara cand ploua  lol . Dar e adevarat, se vad zile in sir urmele in toaleta...
Apropo de laptuca mea de gradina, se numeste Saururus Cernuus si se pare ca au transformata din planta emersa in planta submersa si are cerinet mari de lumina si toate cele...

   Sper ca locuiesti intr-o zona cu ploi frecvente, altfel ar umbla vecinii tai, cu masti de gaze pe figura...! lol
   Sugestie: in loc sa cari cu galeata, cind da Dumnezeu sa ploua, poti folosi apa rezultata din schimbul saptaminal al apei din acvariu, oricum frecventa igienizarii WC-ului ar fi mai mare lol
   Serios vorbind: din ce in ce mai mult, aud de plante emerse, care au fost acomodate la viata submersa, incep sa cred ca fenomenul ia amploare si trebuie sa tinem cont de el.
   Atentie la planta ta, am citit ca atinge 1m inaltime!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

37

Re: Acvariu nou

Baracuda A scris:

Sper ca locuiesti intr-o zona cu ploi frecvente, altfel ar umbla vecinii tai, cu masti de gaze pe figura...! lol

lol

Baracuda A scris:

Atentie la planta ta, am citit ca atinge 1m inaltime!

lol
   Hai ca mi-ati implinit seara... mi-am regasit echilibrul lol

Re: Acvariu nou

mirceajifcu A scris:

Apropo de adugat lumina, se pot adauga neoane intr-un capac de plastic? Daca sunt necesare, pot pune niste poze cu interiorul capacului ca sa va faceti o idee despre ce vorbesc.

Pune pozele cu capacul ca gasim noi o varianta sa-l bricolezi, doar suntem ramani...Cred ca trebuie sa mai pui un neon dar sa vedem de care si unde ii faci loc, totusi 0,4 w/l mi se pare cam putin.

Re: Acvariu nou

"Sper ca locuiesti intr-o zona cu ploi frecvente, altfel ar umbla vecinii tai, cu masti de gaze pe figura...! lol
   Sugestie: in loc sa cari cu galeata, cind da Dumnezeu sa ploua, poti folosi apa rezultata din schimbul saptaminal al apei din acvariu, oricum frecventa igienizarii WC-ului ar fi mai mare lol "
Si ceapa cu ce o ud? Am noroc ca langa mine e o ferma si ... nu se simte mirosul  lol
PS: Am pus doua poze cu el poate o scoatem la capat...

40

Re: Acvariu nou

Pina sa trebuiasca sa adaugi unul sau chiar doua tuburi, eu as scoate reflectoarele tuburilor existente (este mult mai util un reflector comun) si as tapeta tot interiorul lampii (capacului), cu autocolant oglinda.
   Dupa asta, in raport de rezultate, se pot adauga pina la doua tuburi in capacul acela, operatiune un pic mai complicata dar posibila.
   Randamentul unui sistem de iluminat este hotaritor modificat in bine, prin folosirea unui reflector performant, situatie in care, citeodata lumina este suficienta, chiar daca din calculele consacrate reiese contrariul.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!