21

Re: Bine v-am gasit

De cand cu instalatia de Co2, dupa nici 2 saptamani se vad schimbari majore in dezvoltarea plantelor

22 Editat de Avatar (2010-02-13 21:06)

Re: Bine v-am gasit

Am renuntat la riccia din cauza pestisorilor care nu o lasau in pace, au tot tras de ea si pe zi ce trecea tot mai putina ramanea.

23

Re: Bine v-am gasit

.

24

Re: Bine v-am gasit

felicitari pentru efortul depus!
este foarte frumos!

25

Re: Bine v-am gasit

Multumesc frumos ! Incerc sa am cat mai multa rabdare cu dezvoltarea plantelor...altfel risc sa stric tot

26

Re: Bine v-am gasit

Avatar A scris:

Am renuntat la riccia din cauza pestisorilor care nu o lasau in pace, au tot tras de ea si pe zi ce trecea tot mai putina ramanea.

Cred ca si tu stai cu rabdarea foarte bine.... exact ca subsemnatul wink

?

27

Re: Bine v-am gasit

Pai da...nu stiam ca vor trage in halul asta de ea, de cele mai multe ori prin acvariu numai urme de  riccia.

28

Re: Bine v-am gasit

Incearca moss-ul k este mai Putin pretentios si in el baga fire de riccia..... sa vezi efect peste 4 luni

?

29

Re: Bine v-am gasit

Astept de la un tip din oras sa-mi aduca niste java moss...o sa incerc asa.

30

Re: Bine v-am gasit

Offtopic.... ce dor imi este de Cluj.... acolo am facut facultatea si am stat in marasti primul an si in manastur restul....... mai exista "diesel" si "hubertus"?

?

31

Re: Bine v-am gasit

Daca te referi la "Diesel club" da, mai exista tot acolo pe colt e vis-a-vis de catedrala. Cat despre restaurantul Hubertus, exista si el, dar n-am intrat niciodata acolo, nu sunt business-man tongue presupun ca tu ai fost in interes de serviciu.

32 Editat de kokos (2010-02-14 12:08)

Re: Bine v-am gasit

mergeam ca si student, imi placea la nebunie localul fiindca avea carne de urs fff buna.....nu era un local sofisticat si mai mergeam la barul ala de pe bulevardul care ducea la gara pe langa ISE..nu mai stiu cum se chema....foarte studentesc....

?

33 Editat de Avatar (2010-02-14 17:12)

Re: Bine v-am gasit

ISE din cate stiu eu este doar langa Iulius Mall, in gheorgheni, iar strada ce duce spre gara este strada Horea, acolo este o facultate dar nu ISE, este cea de litere, nu stiu sa fie ISE in zona...
Cat despre bar cred ca la PUB te referi big_smile acum i se spune Irish and music pub...a mai suferit ceva modificari, fac acolo niste sandwichuri foarte bune, ieftine, asa...pentru studenti big_smile

34

Re: Bine v-am gasit

Avatar A scris:

ISE din cate stiu eu este doar langa Iulius Mall, in gheorgheni, iar strada ce duce spre gara este strada Horea, acolo este o facultate dar nu ISE, este cea de litere, nu stiu sa fie ISE in zona...
Cat despre bar cred ca la PUB te referi big_smile acum i se spune Irish and music pub...a mai suferit ceva modificari, fac acolo niste sandwichuri foarte bune, ieftine, asa...pentru studenti big_smile

dadadada....babes-ul este acolo de litere.....corect. cunosc bine faculta aia... wink ... eu am fost pe Daicoviciu in Turn, in Obs si mai era caldirea de pe bulevard tot tehnica chiar langa "Daico" visavis " de falcult de instalatii...si nu mai stiu cum se numea str de la Bulevard....

?

35

Re: Bine v-am gasit

Alte modificari, mai multe plante adaugate, mai multa vallisneria scoasa afara. Apa e tulbure, am facut poza imediat dupa plantare.

36

Re: Bine v-am gasit

arata super, mai este de asteptat dar va iesi frumos. ce instalatie de CO2 folosesti si cat a costat...daca nu sunt indiscret tongue

37

Re: Bine v-am gasit

pelly67 A scris:

arata super, mai este de asteptat dar va iesi frumos. ce instalatie de CO2 folosesti si cat a costat...daca nu sunt indiscret tongue

Da, mai e de lucru, de asteptat, de sperat big_smile este loc destul, dar uite ca am 2 luni vechime in ale acvaristicii tongue
Cat despre instalatia de Co2, butelie de 10l din aluminiu, cu tot cu reductor si furtun inclus, 350lei...ieftin, nu ?
Cu o mica precizare: pe butelie nu scrie nici JBL, nici Aquamedic, nici Dennerle, etc...e butelie folosita pentru Carlsberg big_smile dar ce mai conteaza...face treaba !!!

38

Re: Bine v-am gasit

luata de la prieteni ?...intradevar ieftina

39 Editat de Avatar (2010-02-19 23:52)

Re: Bine v-am gasit

Nu e prieten. Omu', e taximetrist...il stiu toti acvaristii de prin Cluj...el rezolva big_smile dar trebuie sa ai putin talent in negocieri ca altfel iesi mai scump. Oricum o butelie o da cam la 250-300 lei plus reductorul, depinde ce butelie: otel, aluminiu si ce volum smile

Dar oricum e tare amuzanta povestea cum l-am cunoscut eu:lol: Am luat un taxi ca ma grabeam dupa tuburile osram care mi-au ajuns din Bucuresti si trebuia sa ma intalnesc cu un tip de la fan curier. Pe drum din vorba in vorba, taximetristul mi-a zis ca el se ocupa cu asa ceva (instalatii de Co2), la care eu : da??? pai ma intereseaza...bla bla bla si uite ca am ajuns sa colaborez cu el, imi duce butelia la umplere, o aduce acasa, pana in camera smile) pentru 20lei, e de treaba omu'

40

Re: Bine v-am gasit

este mare ca dimensiuni butelia? nu imi dau seama ce inseamna 10l