61

Re: Bine v-am gasit

ohh Avatar, nici nu mai recunoastem acvariul semi`chel cu care ai plecat. Primele poze parca sunt la secole distanta, de fapt, ce zic, diferenta e enorma. Bravo. Arata extraordinar acvariul tau, si vad ca ai si`un domn ramirez..mai nou mi s`a pus pata pe ei, si cum nu pot lua eu, admir la altii;)

Etiamsi omnes, sed non ego.

62 Editat de Avatar (2010-03-11 01:05)

Re: Bine v-am gasit

Multumesc, am schimbat acum 10min si backgroundul din spate, este cu alb si arata mult mai bine asa...o sa revin cu poze zilele urmatoare.

Ramirezul l-am primit cadou de ziua mea big_smile e tare simpatic, cum se misca, gesturile lui, cum ia pietre mici in gura si le scuipa apoi, cum se impaca cu ceilalti la masa, mai putin cu BGK, are ceva cu ei ca ii cam alunga din zona lui.

63

Re: Bine v-am gasit

pelly67 A scris:

Dane imi cer scuze....voi sterge dupa ce il vei vedea! poti face un filmulet de max.2 min. cu reactorul tau de CO2 functionand? mersi anticipat! il poti posta la mine.

Cu reactorul sau difuzorul ? Reactor nu am, doar difuzor simplu ceramic. Momentan nu pot ca am vandut butelia, vreau sa iau alta. Pe saptamana viitoare se poate Paul.

64

Re: Bine v-am gasit

In prezent. Inca am de "modelat" la plante tongue

65

Re: Bine v-am gasit

Din laterala stanga

66

Re: Bine v-am gasit

Rotala rotundifolia perland din greu. Din pacate o culoare mai intensa nu am reusit sa obtin cu aceasta planta, cel putin nu inca. Cu fierul stau bine, chiar peste 0,5 in timpul saptamanii, adaug pe langa doza zilnica de ferropol 24 si fier de la easy life...am impresia ca am rotala green....

67

Re: Bine v-am gasit

ce face CO2 asta,MINUNI...bravo fratelo cool

68 Editat de pelly67 (2010-03-27 16:08)

Re: Bine v-am gasit

bai baiete ce frumusete!!!!!!!!!!!!!!! ce planta ai pe mijloc Dane?

69

Re: Bine v-am gasit

Nu pot sa spun decat ... wooooow...

Sa-mi faca cineva programare la dentist, ca mi-au cazut plombele... lol:lol::lol:

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

70

Re: Bine v-am gasit

Dane, eu vad ca spre varfuri e un pic mai rosie, dar probabil ca iti lipsesc fosfatii daca zici ca fier ai.

71 Editat de Avatar (2010-03-27 17:28)

Re: Bine v-am gasit

Multumesc frumos de aprecieri, la toti !

Paul planta din mijloc este Micranthemum umbrosum.

Cata, fosfati am avut saptamana asta si 1,5 ppm neutral, e adevarat ca dupa schimbul de apa scad, pe la 0,2-0,3...dar adaug KH2PO4 in functie de ratia redfield, nu stiu care e cauza, lumina probabil, ca doar spre suprafata isi schimba culoarea.

NO3 = la mine stau mereu la 10 ppm (dupa schimbul de apa)
PO4 = dupa schimb cum am zis, 0,2-0,3, dar am facut de curiozitate un test si intre schimburi de apa si aveam o valoare chiar peste 1.
Fe = dupa schimb 0,1-0,2, intre schimburi pana in 5 ppm.

72 Editat de catag (2010-03-27 17:48)

Re: Bine v-am gasit

0,5 la Fe cred ca vroiai sa spui (dar poti sa urci si la mai mult pana la 1) de exemplu eu intr-un acvariu am 0,5 pe zi consumul si tu cred ca fertilizezi saptamanal, iar la fosfati intr-un plantat cum e al tau merge 1 ppm lejer dar oricum respecta redfield ca e bine (eu la un bazin am 0,8 consum zilnic). Si la lumina poate ar trebui sa te gandesti la un update ca ai evouat.

73

Re: Bine v-am gasit

catag A scris:

0,5 la Fe cred ca vroiai sa spui (dar poti sa urci si la mai mult pana la 1) de exemplu eu intr-un acvariu am 0,5 pe zi consumul si tu cred ca fertilizezi saptamanal, iar la fosfati intr-un plantat cum e al tau merge 1 ppm lejer dar oricum respecta redfield ca e bine (eu la un bazin am 0,8 consum zilnic). Si la lumina poate ar trebui sa te gandesti la un update ca ai evouat.

Da, am gresit eu, 1,5 vroiam sa zic...atat am avut intre schimburile de apa, pai Fier exista intr-o cantitate mai mica in ferropol si ferropol 24 dar ca un supliment de Fe adaug Ferro de la easy life si se simte diferenta.
Cu lumina la viitorul setup, o sa ma mai documentez, cred ca pentru T5 voi opta...si cu alte drosere, evident big_smile

74

Re: Bine v-am gasit

Razvan 35 A scris:

Frumos, Frumos acvariul. Nu vad cealalta Fantoma, sa intamplat ceva cu ea ? Una din ale mele a batuto pe cealalta de iau picat cativa solzi si de atunci am doar una. Dar nu pe cea batausa am pastrato pe saracuta care era victima.

Sunt amandoi, dar stau ascunsi acum, dupa ce i-am hranit tongue...imi pare rau sa aud ca s-au batut ai tai, si eu ma gandesc serios sa dau unul din ei, deja musca prea tare smile m-a prins azi de deget si pe cat de mici sunt, pe atat de tare pot musca...dar l-am pedepsit lol

75

Re: Bine v-am gasit

Avatar A scris:

Multumesc frumos de aprecieri, la toti ! Paul planta din mijloc este Micranthemum umbrosum. Cata, fosfati am avut saptamana asta si 1,5 ppm neutral, e adevarat ca dupa schimbul de apa scad, pe la 0,2-0,3...dar adaug KH2PO4 in functie de ratia redfield, nu stiu care e cauza, lumina probabil, ca doar spre suprafata isi schimba culoarea. NO3 = la mine stau mereu la 10 ppm (dupa schimbul de apa)
PO4 = dupa schimb cum am zis, 0,2-0,3, dar am facut de curiozitate un test si intre schimburi de apa si aveam o valoare chiar peste 1.
Fe = dupa schimb 0,1-0,2, intre schimburi pana in 5 ppm.

nu nu aia, cea care formeaza covorul?

76

Re: Bine v-am gasit

cred ca e HC big_smile

77

Re: Bine v-am gasit

Nu cred ca e HC, eu zic ca e HM (Hemianthus micranthemoides)

78

Re: Bine v-am gasit

HM toata ziua tongue asa cum zice catag. As fi vrut eu sa fie hc roll

79

Re: Bine v-am gasit

http://www.youtube.com/watch#!v=9jNTMAf … jyGVJJnKTk

Un filmulet care de cate ori il vad parca imi dau lacrimile tongue si imi dau seama cat de departe sunt de a atinge perfectiunea...asa cum sunt cele realizate de domnul Amano.
Tot respectul pentru acest om !

80

Re: Bine v-am gasit

Bravo Dane...ai facut design intre sticlele alea wink;);)

?