Re: Inceputul

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XTgjg1kPUGI[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Lsa8VhLGh2s[/youtube]
min 1,18 su 6,00 dar ma rog nu vreau sa subliniz nimic cu asta,stiu ca e o imagine mai exacta cu ceea ce vrei tu sa faci.nu vreau decat sa punctez multitudinea de idei si modele pe care le ai si sper sa iasa ceva de genul asta.oricum spor la munca si sa ma tii la curent. :noroc
ai un admirator in persoana mea. :apl  :apl  :apl

cat depsre fundaluri la ce faci tu nu este unul exact, nici macar cle negru sau albastru cum zic colegii mei.ia un autcolant negru ,verde ,albastru (desi nu cred ca merge) ,imagine (ceva care s aimite ce vrei tu sa faci) ca sa-i dea continuitate .
si cand consider ca e gata ,cel putin din punct de vedere al plantelor...incerci si vezi cum ii sta mai bine.cu ce culoare...poti sa te gandesti si la ideea de a face un moss wall ,adic aun perete de vegetatie,un fundal verde natural ,dar la fel....vezi cum e mai bine si im primul rand cum iti place tie. :fok

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

22

Re: Inceputul

Clar sunt elemente pe care le-am copiat, gen cararea, dealul iar in rest am mai improvizat. Grota nu am vazut in alte setupuri, prefer sa cred ca e aportul meu  tongue .

Inca nu stiu ce o sa fac, nu am in minte o imagine la care tind sa ajung. Depinde foarte mult de evolutia plantelor avand in vedere ca nu folosesc instalatie CO2.
Eu sper sa am succes cu plantele si o sa ma orientez din mers asupra finalului.
Ma simt oarecum constrans de dimensiunea mica a acvariului, desi la inceput mi s-a parut chiar mare  big_smile

Multumesc mult pentru aprecieri.
:noroc  :noroc

Re: Inceputul

fara co2...cam greu dar sper sa reusestu.daca este fa macar o bomba.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

24

Re: Inceputul

dan.matei26 A scris:

fara co2...cam greu

Crezi ?  smile

25

Re: Inceputul

@ visiniu

Parca am citit pe undeva ca nu folosesti instalatie CO2 si le merge bine la plante, nu?

26

Re: Inceputul

Da, plantele sunt in regula... diferenta este doar ritmul de crestere, mai lent fara CO2.

27

Re: Inceputul

vinsiniu,nu ii spui totusi si ca folosesti easy carbo?!

28

Re: Inceputul

octavian A scris:

vinsiniu,nu ii spui totusi si ca folosesti easy carbo?!


Octavian, asta i s-a mai recomandat... trebuia sa ii spun si de micro si macro ?

29

Re: Inceputul

Mi s-a recomandat si chiar folosesc, am specificat la un moment dat ca am pus easycarbo  smile
Micro si Macro urmeaza sa achizitionez zilele astea. Am inteles ca trebuie sa pun o zi macro si una micro?

30

Re: Inceputul

Le poti pune si pe ambele in aceeasi zi.

31

Re: Inceputul

Aha, s-a notat.  :fok

Inca nu am reusit sa gasesc melci pomacea, sper ca reusesc maine desi zapada asta imi cam da planurile peste cap  mad

32

Re: Inceputul

Au la Coralis garla. Cred ca si la MaxiPet wink

Bicarbonat de amoniu ai incercat? E pe toate gardurile si ala.

Exista si schema cu macro o zi micro cealalta dar aici vorbim de metoda EI daca nu ma insel. Metoda asta este o versiune imbunatatita a Perpetual Preservation System. Macro se dozeaza folosind saruri care constituie schema de fertilizare. Acele ingrediente sunt amestecate in PPS dupa o proportie stabilita prin experiment. Nu este indicat sa dozezi dupa schema Estimative Index folosind macro PPS.

33

Re: Inceputul

Pai la Coralis vroiam sa incerc dar eu stau in Berceni, distanta lunga, de aceea ziceam de zapada care imi strica planurile.
La MaxiPet nu au ca am incercat. O sa cumpar maine bicarbonat de amoniu.

Credeam ca o sa trec usor prin ciclare dar se pare ca am nevoie de experienta ca sa invat mai bine. Admiram acvariul acum cand am ajuns acasa si am observat ca puful de care va ziceam s-a intins si s-a transformat intr-o masa paroasa cu o intindere de vreo 3x3 cm si o inaltime a parului de app 1cm  sad

Vreo alga?

34

Re: Inceputul

Daca e alb si e pe buturuga nu-ti face griji. Melcii maidanezi il vor decima sau Pomaceea daca ajungi sa-ti cumperi. Pana la urma dispare de la sine. Face parte din primii pasi ai unui acvariu. E o ciuperca. O sa-ti apara mai incolo si diatomii. Mazga sau pelicula maronie pe geam si cam tot ce ai in acvariu. Si aia face parte din procesul de stabilizare. Cu rabdare o sa il ai gata in 2 luni.

Ca un mic bebe care la inceput se caca pe el pana invata sa se tina big_smile

35 Editat de archangel22 (2012-12-12 00:06)

Re: Inceputul

La Maxipet au pomacea cu 8 lei bucata

36

Re: Inceputul

danielt A scris:

Daca e alb si e pe buturuga nu-ti face griji. Melcii maidanezi il vor decima sau Pomaceea daca ajungi sa-ti cumperi. Pana la urma dispare de la sine. Face parte din primii pasi ai unui acvariu. E o ciuperca. O sa-ti apara mai incolo si diatomii. Mazga sau pelicula maronie pe geam si cam tot ce ai in acvariu. Si aia face parte din procesul de stabilizare. Cu rabdare o sa il ai gata in 2 luni.

Ca un mic bebe care la inceput se caca pe el pana invata sa se tina big_smile

lol  Buna comparatia.

Puful alb de pe lemn nu m-a ingrijorat. Asta de care vorbesc este pe substrat si e ca un fir subtire si mat.

Sper sa ajung maine pe la Piata Rahova si sa cumpar pomacea de la un user al forumului.

archangel22 A scris:

La Maxipet au pomacea cu 8 lei bucata!

Am sunat la cel nou deschis de pe Mihai Bravi si mi-au zis ca nu au  neutral

Re: Inceputul

incearca in hornbach la tine in berceni, poate ai noroc...

38

Re: Inceputul

Am fost si acolo  smile

39

Re: Inceputul

Pai daca ai intrebat de Pomaceea normal ca n-au ca nu stiu la ce te referi  lol

Trebuia sa intrebi de melci galbeni.

40

Re: Inceputul

lol  lol

Sa stii ca mi s-a parut mirat tipul cand l-am intrebat. A mai intrebat pe cineva prin magazin si mi-a zis ca nu au.  :froll