61

Re: Inceputul

Nu cred ca e mascul, are alt comportament.
Din pacate masculul a avut o sedinta de hartuire a femelei si i-a ciupit coada.

62

Re: Inceputul

E femela, poate dura ceva timp pana se acomodeaza cei 2 dar e posibil si sa te trezesti cu domnisoara moarta sad .... eu am tot un betan rosu dar am 4 femele big_smile... din pacate nici una la fel de frumoasa ca a ta big_smile

Where My Shrimps At?

63

Re: Inceputul

parerea mea proprie si personala este ca este mascul 100%.are coada prea lunga ca sa fie femela :sok

64 Editat de MihaiB (2013-01-07 19:07)

Re: Inceputul

knox38 A scris:

E femela, poate dura ceva timp pana se acomodeaza cei 2 dar e posibil si sa te trezesti cu domnisoara moarta sad .... eu am tot un betan rosu dar am 4 femele big_smile... din pacate nici una la fel de frumoasa ca a ta big_smile

Merci pentru apreciere, dar octavian zice ca e mascul ... probabil ca d'aia e o "femela" frumoasa.  hmm

P.S. O sa deschid topic la sectiune pesti si pun pozele sa vad si ale pareri

65 Editat de knox38 (2013-01-09 21:43)

Re: Inceputul

Greseala mea smile) ... vazusem anumite poze pe net unde erau si femele cu coada la fel de frumoasa ca a unui mascul dar era totusi mai rotunda specific femelelor ...se pare ca nu am fost destul de atent la ce ai tu big_smile

Where My Shrimps At?

66 Editat de octavian (2013-01-09 23:55)

Re: Inceputul

mihai,eu ti-am spus pentru ca stiu si pentru ca am avut,nu pentru ca m-am uitat pe net...nu mai mai bag,e decizia ta,dar pacat sa faci lupte in bazin,sa moara unul din ei...

67

Re: Inceputul

Pai te cred, am tot sperat ... acum incerc sa-l schimb cu o femela.

68

Re: Inceputul

si...pana la urma...au facut si ei ceva?!!.... lol

69

Re: Inceputul

Daaa, am organizat pariuri la meciurile de box.
Ma duc azi sa cumpar un minciog ca sa-l scot de acolo.

70

Re: Inceputul

eee....eu ma refeream la altceva...

71

Re: Inceputul

Mihai, nimic nou? Ce mai fac betanii?

72

Re: Inceputul

Salut!

Scuze ca nu am mai actualizat dar ultimile luni au fost foarte pline de evenimente si nu am mai avut timp de acvariu  sad

Ultima data ma luptam cu un puf maro care se inmultea foarte rapid, am scapat de el ... fara sa fac nimic ... adica nu am mai adaugat nimic in apa (easy carbo, fertilizanti, nimic nimic) din lipsa de timp iar puful a disparut.

Acum acvariul este o jungla, am amanat tunderea plantelor pentru ca oricum trebuie sa ma mut in alt apartament (al meu de data asta  wink  )

@ Technics  Betanul "alfa" l-a omorat pe celalat  sad ... initial il mutasem intr-un pahar pe cel slab dar mi s-a facut mila de le si l-am pus inapoi in acvariu ... a doua zi l-am gasit mort.
Intre timp am facut rost de o femela, multumesc lui adrian88 pentru donatie.

73

Re: Inceputul

poze

74

Re: Inceputul

Salutare,
Din cate vad tot e usor agresiv masculul tau, asa este specia pe care ai sau a ales-o  wink
Eu as vedea acest acvariu cu Microrasbora galaxy si creveti Red Ch.
Betta este un peste gratios dar este cam agresiv si in loc sa te bucuri in fiecare zi de acvariu, te uiti sa vezi daca a mai jumulit pe careva  :sevil

Apelezi la acvariu pentru inmultire sau ii lasi numai in acesta? cu filtrul extern nu stiu daca ii rezista cuibul si ramane statut  :-

Arata bine  :acv  si cu plantele netunse :sok

Ofera sfaturi nu jigniri!

75

Re: Inceputul

Salut,

La Microrasbora ma gandisem si eu initial dar a insistat sotia, normal, sa iau betta ca super, mega, nemaipomenit de frumosi  tongue

Nu am acvariu de inmultire, cuibul se strica mereu ... cred ca e un pic fustrat de e asa agresiv.

La sfarsitul lunii trebuie sa ma mut ... cum mut acvariul fara sa-l deciclez?

76

Re: Inceputul

Apa la bidoane, pietrisul il iei dar nu il speli, la fel si filtrul. pestii in recipiente de plastic cu capac pentru relocari sau sticle/pungi legate corect pentru a avea oxigen si ambalati ultimii daca alegi pungi.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=U6TmqpsJgAw[/youtube]

Banuiam cine a ales Betta, de asta am zis ai/a ales  :ang
Pune o jumatate de pahar lipit la suprafata sa nu mai afecteze filtrul cuibul. Youtube-ul e plin de exemple.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GBclr753j30[/youtube]

Ofera sfaturi nu jigniri!

77

Re: Inceputul

MihaiB A scris:

La sfarsitul lunii trebuie sa ma mut ... cum mut acvariul fara sa-l deciclez?

Nu prea ai cum sa faci asta. Poate doar daca reusesti sa mentii filtrul in functiune pana il duci la noua locatie. Din cate am mai citit ci eu, bacteriile benefice rezista in jur de 20 min fara flux de apa care sa le mentina in viata. Problema e ca nu imi amintesc exact unde am citit asta ca sa-ti dau mai multe detalii.
In alta ordine de idei, daca gasesti microrasbora in Bucuresti la preturi decente, nu la 10 ron exemplarul, da-mi un pm te rog.

offtopic mi se pare interesant acel instrument, betta scoop, stress free-chiar daca iti fugaresti bettanul prin acvariu de face febra musculara lol  lol