1 Editat de vivipasion (2013-07-15 11:25)

Subiect: iluminare acvariu

buna!
am revenit si eu din nou!
am nevoie de ajutorul vostru!
am un acvariu de 90l, 80 cm lungime si aproximativ 40 cm inaltime....acvariul are un singur neon t8.acvariul are capac ....deoarece doresc un acvariu plantat as dori sa mai aplic un neon eventual 2. ..ati putea sa ma ajutati cu niste sfaturi in legatura cu tipul si dimensiunea neoanelor va rog! va multumesc anticipat

2 Editat de Technics (2013-07-15 10:43)

Re: iluminare acvariu

la un simplu search am gasit asta:

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … de-neoane/

si cred ca ti-ar prinde bine sa citesti si asta:

http://www.acvariidevis.ro/articole/ilu … orescente/

3 Editat de vivipasion (2013-07-15 11:14)

Re: iluminare acvariu

multumesc de raspuns smile.
de cateva zile citesc si iar citesc articole...am inteles multe despre iluminare....
cum azi merg sa cumpar neoanele, voiam un sfat prietenesc big_smile. ..de genul iti recomand.....sunt bune alea.... etc. ...
sau ce alegeri ati face daca ati fi in situatia mea.....
stiu ca par batuta in cap dar vreau sa fac o alegere buna.... smile
nu am nici un fel de experienta in acest domneniu....

Re: iluminare acvariu

Probabil te intrebi : ce sa intampla cu majoritatea userilor de refuza sa dea sfaturi prietenesti vis-a-vis de iluminare ?
Iti raspund eu : de obicei, mai ales in cazul userilor incepatori (dar si mai avansati) dupa modificari la lumina, in special la adaugarea inca unui neon apar ALGE ! Toata lumea fuge de ele, nu sunt dorite :fmad Aparitia lor nu-i legata doar de marirea intensitatii luminoase, ci de o multitudine de factori ( fertilizarea insuficienta, filtrarea biologica insuficienta, exces de compusi organici dizolvati, etc). Cauza de ansamblu este un dezechilibru chimia apei vs iluminare. Numai ca acvaristul care trece prin patania asta va spune: nu-i bun neonul...cutare, sau cutare acvarist a zis sa pun neonul asta. Ce alte cuvinte nu incearca sa remedieze problema si cauta alti vinovati de raul produs in acvariul lui.
Degeaba pui lumina care o recomand eu, sa zicem 2x t5 (830+865) daca nu sunt in regula si restul parametrilor.... te vei pomeni cu alge... si vei spune Marius n-are habar de iluminare lol

Re: iluminare acvariu

multumesc! 
sa inteleg ca doua t5 ar fi suficient? cam la asta ma gandeam si eu dar nu stiam daca sa aleg t5 sau t8. ....
si in privinta culorii acestora ce sa aleg?
multumesc anticipat...

Re: iluminare acvariu

mai tarziu voi face si prezentarea acvariului pt ca nu mai am nimic din prezentarea deja facuta in afara de acvariu smile

Re: iluminare acvariu

vivipasion A scris:

si in privinta culorii acestora ce sa aleg?

   Raspunsul lui Marius a fost mai mult decat suficient! Asta daca nu vei da vina pe el cand iti vor aparea algele big_smile

8 Editat de MariusMinu (2013-07-15 11:39)

Re: iluminare acvariu

La un acvariu similar 80 lungime, 40 inaltime, 35 adancime am avut pe fata t5 865 de 39 W si pe spate t8 827 de 30W. Plantele mergeau bine, inclusiv hc.
Sa nu spui la nimeni ca ti-am zis ... lol

Re: iluminare acvariu

multumesc!   ^:)^

10

Re: iluminare acvariu

Cele de 39W au lungimea mai mare decat are el acvariul (fara soclu 849 mm vs 800mm bazin).

Ca si lungime ar fi ok T5 de 35W (742mm)

Neoanele ar trebui adaugate pe rand, vreo doua saptamani pauza intre ele, pentru a evita pe cat posibil algele. Chiar daca e mai scump ar trebui sa pui fiecare neon cu balastul lui si astfel vei putea ulterior sa le aprinzi separat cu ajutorul a doua prize programabile.
Cum a spus si Marius, 830 si 865 e combinatia ideala. Poti pune 830-ul in spate, ca sa nu vezi asa de tare lumina lui galbuie cand iti admiri acvariul.

11 Editat de MariusMinu (2013-07-15 12:06)

Re: iluminare acvariu

Trebuia sa precizez ca aveam o lampa facuta de mine, lungime 90 cm sau cam asa nu mai retin.... acum am alta lampa...
O poza cu acvariul in cauza, 112 litri, facuta acum 2 ani...

12 Editat de MariusMinu (2013-07-15 12:09)

Re: iluminare acvariu

Nu stiu de ce nu am reusit sa pun poza, dar mai incerc....Tot nu merge. Ma las pagubas...

Re: iluminare acvariu

imarian A scris:

Poti pune 830-ul in spate, ca sa nu vezi asa de tare lumina lui galbuie cand iti admiri acvariul.

Nu-i vorba numai de asta. Neoanele 865 (spectrul de 6500K) penetreaza  big_smile mai bine coloana de apa si este recomandat in partea din fata unde se presupune ca tinem gazon...In spate plantele sunt mai inalte, substratul mai ridicat.... deci mai indicate neoanele 830 (spectrul 3000K) care nu penetreaza asa de bine prin coloana de apa.

14 Editat de imarian (2013-07-15 12:36)

Re: iluminare acvariu

Uite aici o discutie despre neoane. Ultima postare ti-ar fi utila, ai acolo o lista cu neoane ce s-ar incadra in capacul tau. "Buba" mare cu aceste neoane T5 de 35W este faptul ca mult sunt mai scumpe decat cele standard (Osram de ex).

Sau ai varianta propusa de Marius cu lampa, bricolezi daca te pricepi sau o iei gata facuta. Marele avantaj al lampii este ca poti jongla cu inaltimea fata de luciul apei. Poti masca 5cm din fiecare cap al neonului daca nu-ti place lumina care cade pe langa acvariu din cauza lungimii mai mari (90cm).
Alta varianta vazuta acum ceva timp la un coleg de forum este gaurirea capacului, iar soclurile montate in exterior pe neoane. Varianta asta este insa cam inestetica.

@Marius: sa fie de vina dimensiunea fisierului?

LE: la cei 40cm coloana nu cred ca e cazul de probleme de penetrare, mai ales in cazul T5-urilor

15

Re: iluminare acvariu

imarian A scris:

"Buba" mare cu aceste neoane T5 de 35W este faptul ca mult sunt mai scumpe decat cele standard (Osram de ex).

   Osram este un producator, care fabrica toate tipurile de tuburi, printre care si T5.

16 Editat de imarian (2013-07-15 12:48)

Re: iluminare acvariu

Ma refeream la cele de 35W...742mm.

Uite aici fisa de prezentare a gamei T5 HO de la Osram. Vezi undeva scris 35W? Sunt doar 24, 39, 49 si 54W

17 Editat de MariusMinu (2013-07-15 12:51)

Re: iluminare acvariu

imarian A scris:

@Marius: sa fie de vina dimensiunea fisierului?

Nu cred, este o poza de 100-200 kb...

imarian A scris:

LE: la cei 40cm coloana nu cred ca e cazul de probleme de penetrare, mai ales in cazul T5-urilor

Sfatul meu era t8 827 pe spate, t5 865 pa fata. Este mare diferenta de la t8 la t5.

18

Re: iluminare acvariu

MariusMinu A scris:

Neoanele 865 (spectrul de 6500K) penetreaza  big_smile mai bine coloana de apa si este recomandat in partea din fata unde se presupune ca tinem gazon...In spate plantele sunt mai inalte, substratul mai ridicat.... deci mai indicate neoanele 830 (spectrul 3000K) care nu penetreaza asa de bine prin coloana de apa.

Nu ai scris nimic de T8 827, faceai comparatie intre 830 si 865. Discutia era in zona T5-urilor si de acolo si remarca mea big_smile

Re: iluminare acvariu

multumesc  ^:)^   de foarte mare ajutor....merg dupa amiaza sa vad ce combinatii ad putea face. ..

Re: iluminare acvariu

imarian A scris:

Nu ai scris nimic de T8 827, faceai comparatie intre 830 si 865. Discutia era in zona T5-urilor si de acolo si remarca mea big_smile

In postarea 4 (una retorica) am spus despre 2 neoane t5 dar nu am spus vreo ordine, ala in fata, ala in spate...Colegul @vivipasion ma trage de limba si in postarea 8 i-am spus vechea mea combinatie de neoane la un acvariu asemanator cu al lui, respectiv t8 827 pe spate si t5 865 pe fata. In postarea 10 intri si spui ca motivul pentru care tinem 830 pe spate este culoarea galbena pe care o are. Gresit ! In postarea 13 ti-am spus de ce punem 830 pe spate dar nu am facut referire la t5 -uri. Am vorbit doar despre spectrul neoanelor, mai mult in combinatia spusa de mine era inclus un t8 pe spate. Acum vii si spui ca era discutia in zona t5-urilor...nu stiu de unde ai ajuns la concluzia asta.