81

Re: acvariul meu

Visul bio s-a destramat azi!!!! sad ...cand plantele au cerut o "gura de oxigen", mai exact Easy Life EasyCarbo + Easy-Life ProFito, in tandem. Sunt tare curios cat de "miraculoase" sunt aceste substante pentru care presa de specialitae a acordat si acorda zeci de pagini cu recenzii si sfaturi pro!
Am observat ca si multi acavristi din tara le recomanda ca un remediu pentru acvarile plantate, sa vedem!....asteptarea minima cca. 2 saptamani,dupa aia raportul de informare tongue

82

Re: acvariul meu

Gata, acum ca sunt lamurita ca am drept de vot, de care n`am fost anuntata:)) ai nota de la mine. Sa`ti fie pestii sanatosi si plantele la fel, pelly67.

Etiamsi omnes, sed non ego.

83

Re: acvariul meu

vant din pupa Cezara!!!!!!!!!!!!

84

Re: acvariul meu

acum nu te astepta la minuni de la easy carbo, cel mai bine functioneaza cu aditie de co2 separata..
Cel mai bun efect al lui este algicid..

85

Re: acvariul meu

treaba cu algidul era scoasa in evidenta si in prospect, insa in combinatie cu ProFito se dadea multe sperante vis a vis de carentele avute de plante. am intrat pe site-ul producatorului si erau enumerate o gramada de elemente chimice (juma din tabelul lui Mendeleev tongue) care dau un aport considerabil la cresterea si mentinerea plantelor. se preciza ca este recomandat in combinatie sau fara CO2.

86

Re: acvariul meu

bine zici tu paul mai sus dar cum a spus si merlin21 sa nu te astepti la minuni din partea lui,intradevar o sa te ajute si iti spun sigur ca si eu il folosesc de ceva vreme dar nu se compara cu un sistem Co2 cu butelie,easycarbo folosit ca aditie pe langa un sitem Co2 este cel mai indicat.

Din cate am inteles vrei sa folosesti Easycarbo in conbinatie cu Pro Fito(fertilizare micro)...ti-ar mai trebui un fertilizant lichid pentu fertilizarea cu macroelemente,eu iti recomanad PPS-Pro

Bafta!

87 Editat de pelly67 (2010-02-24 15:13)

Re: acvariul meu

PPS-Pro...de la ce firma? sau care este mai bun? o sa vina si CO2 dar asta la vara cand voi incepe ceva mai de anvergura tongue
PS. lumina are o importanta deosebita in mentinerea culorii rosii la plante....cat de mult?
mersi pentru sfaturi,

88 Editat de costi8 (2010-02-24 15:45)

Re: acvariul meu

PPS ,nu se fabrica de un anumit producator este o zeama preparata si care asigura plantelor fertilizarea macro.
gasesti aici: http://www.acvariidevis.ro/forum/viewtopic.php?id=680

lumina are un rol important in culorile plantelor rosii, cat si celor verzi. dar in colaborare cu mai multi factori, si cum cele rosii se incadreaza ca si dificultate peste cele easy , fara  injectarea CO2-ului in bazin nu cred ca vei reusi ceva spectaculos

89

Re: acvariul meu

costi mersi pentru promptitudine ! zeama asta la care faci referire am observat ca ai folosit-o si tu , a dat randament? mai am o intrebare...nu sunt prea multe substante ,aici ma refer la easy carbo + Pro Fito + PPS in acvariu in acelasi timp?

90 Editat de costi8 (2010-02-24 16:33)

Re: acvariul meu

pelly67 A scris:

costi mersi pentru promptitudine ! zeama asta la care faci referire am observat ca ai folosit-o si tu , a dat randament? mai am o intrebare...nu sunt prea multe substante ,aici ma refer la easy carbo + Pro Fito + PPS in acvariu in acelasi timp?

si o folosesc... a dat si va da randament mai ales la plantele rosii

nu , nu sunt prea nulte substante

eu acum folosesc vreo 5 fertilizanti lichizi,fara ai mai pune la socoteala si pe cei ce se dizolva in timp, care ii am in filtru.

dar ai mare grija,cu riscul de a ma repeta inca o data,.... fara CO2 care joaca un rol foarte important in tandem cu fertilizarea + lumina....s-ar putea sa hranesti mai mult algele.

91

Re: acvariul meu

la naiba cu CO2 asta ! sad ce imi recomanzi la un pret bun / calitate cat de cat? o sa tin cont de parerea ta si voi lua unul mai devreme decat imi propusesem tongue ...asta este, arta cere sacrificii lol

92

Re: acvariul meu

la naiba...la naiba...dar asta e, nu ai alta alternativa, plantele au nevoi costisitoare.

incearca o....bomba cu drojdie..daca aceasta cheltuiala cu un sistem profi i-ti va da peste cap socotelile.

eu nu pot face recomandari in acest sens....dar i-ti pot spune ca eu folosesc un sistem... JBL ProFlora m602...cu un pH controller (nu include sonda de pH asta e separat) am mai achizitionat inca o bulelie de 500 gr si una de 2 Kg sa nu raman descoperit.reactoru care vina la pachet eu l-am schimbat, nu eram atat de multumit,... cu... dupla 400, nici asta nu m-a multumit pe deplin si am pus unul extern.... Aqua Medic CO2 Reactor 1000...asta da reactor.

ti-am dat toate aceste amanunte pentru a nu face aceleasi greseli ca si mine, cauta , intreaba , si apoi faci alegerea.

93

Re: acvariul meu

mersi pentru raspuns, oricum ma gandeam la ceva de mijloc, nici bombe nici star wars tongue
ramane sa gasesc ceva bun la pret, la noi sau afara unde am vazut ca preturile sunt cu multi euro mai jos!

94

Re: acvariul meu

foto noi cu locatarii! (aceeasi locatari ...dar mai mari un pic tongue)

95

Re: acvariul meu

2

96

Re: acvariul meu

3

97

Re: acvariul meu

4

98

Re: acvariul meu

5

99

Re: acvariul meu

6

100

Re: acvariul meu

...Lucia ,asta e aparatu' ! wink