1

Subiect: Pregatirea sculelor

M-am gandit ca printre noi ar trebuii sa se strecoare si cativa mincinosi,asa ca am infiintat special pentru acestia aceasta categorie pentru a discuta pe tema aceasta,va astept cu povestioare de la partidele minunate la care ati luat parte(poze ,patanii captusi ,minciuni:)
Pentru partidele din sezonul de pescuit ce va urma pregatitiva trusele si lansetele pentru captura visata,e momentul cel mai potrivit pentru ungerea mulinetelor,verificarea gutei slabite in urma capturilor din sezonul trecut

Re: Pregatirea sculelor

Pai nea Fabyane, ne bagam la un peste dar mai ai rabdare un pic sa iasa sorele ca acum numai la copca merge tata. O sa atasez si o poza din vremea cand eram mare pescar. lol:lol::lol::lol: lol:lol::lol::lol:

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3

Re: Pregatirea sculelor

Drumul spre balta

4

Re: Pregatirea sculelor

Asteptand capturile

Re: Pregatirea sculelor

Florin ce tare erai imbracat smile) ca ptr razboi.
deabia astept sa se incalzeasca sa facem un pescuit big_smile cred ca o sa-mi pregatesc sculele de acum big_smile

6

Re: Pregatirea sculelor

La vara  veniti la Gr, Dunarea va asteapta big_smile

7

Re: Pregatirea sculelor

Bun venit tuturor celor cu rabdare si iubitori de natura
Abia astept sa ne intalnim la o partida de pescuit

8

Re: Pregatirea sculelor

Capturile le veti pune intr-un acvariu. Nu?
smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

9

Re: Pregatirea sculelor

Lucia A scris:

Capturile le veti pune intr-un acvariu. Nu?
smile

Pai la cat de mari v-or fi capturile...incap si intr-un nano lol:lol:

On topic:  Si eu sunt pescar, pasiune care pe langa acvaristica o am de la tatal meu ( dumnezeu sa-l ierte!).
Pacat ca in ultima vreme timpul liber nu prea imi permite sa ma rasfat cu multe partide de pescuit pe an .
Salut pe aceasta cale pescarii de pe acest forum si le doresc " fir intins".

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo

10

Re: Pregatirea sculelor

acvariidevis A scris:

Pai nea Fabyane, ne bagam la un peste dar mai ai rabdare un pic sa iasa sorele ca acum numai la copca merge tata. O sa atasez si o poza din vremea cand eram mare pescar. lol:lol::lol::lol: lol:lol::lol::lol:

cand eram tanar fecioooor!
eram spaima pestiloooor lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

11

Re: Pregatirea sculelor

pelly67 A scris:

Timi suntem pe tine , tinem legatura:D

Hai ca astept, sa vedem. smile

Re: Pregatirea sculelor

aqua A scris:
acvariidevis A scris:

Pai nea Fabyane, ne bagam la un peste dar mai ai rabdare un pic sa iasa sorele ca acum numai la copca merge tata. O sa atasez si o poza din vremea cand eram mare pescar. lol:lol::lol::lol: lol:lol::lol::lol:

cand eram tanar fecioooor!
eram spaima pestiloooor lol

ma, pe tine te mananca tastaura? aaaaaaa? lol:lol::lol::lol: lol:lol::lol::lol:

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

13

Re: Pregatirea sculelor

aici ma bag si eu ca stiu lol:lol: bine inteles sa pescuiesc...:P ..
ia priviti roll:rolleyes:

http://i606.photobucket.com/albums/tt149/costi8_album/Picture300.jpg

http://i606.photobucket.com/albums/tt149/costi8_album/Picture299.jpg

http://i606.photobucket.com/albums/tt149/costi8_album/loadfoto2.jpg

http://i606.photobucket.com/albums/tt149/costi8_album/2-1.jpg

http://i606.photobucket.com/albums/tt149/costi8_album/teno.jpg


care sunteti amatori va provoc la o partida de pescuit, nu acum , sa se mai incalzeasca bineinteles.

14

Re: Pregatirea sculelor

momeli,.....sti cum e si cu pescuitul asta, tre sa ai de toate, de la cele mai bune bile pana la banalul porumb preparat cu diferite arome,( eu cand plec la pescuit iau cam cate zece feluri din fiecare, plus 5-6 feluri de nada ) + barca + scule de calitate. la rama si ce-o mai fi ca momeala nu folosesc, tinta mea e pestele gen trofeu.

locatii... ce sa zic , prin delta mai mult si baltile aferente ei.
daca ai vreun gand da un semn. eu ma duc in fiecare saptamana de vineri pana duminica.

15

Re: Pregatirea sculelor

Da intradevar un pescar, abia astept sa iesim la o pescuiala

Re: Pregatirea sculelor

Lucia A scris:

Capturile le veti pune intr-un acvariu. Nu?
smile

intr-un acvariu de tabla pe aragaz smile)

17

Re: Pregatirea sculelor

paulteroristu A scris:
Lucia A scris:

Capturile le veti pune intr-un acvariu. Nu?
smile

intr-un acvariu de tabla pe aragaz smile)

ala pentru tabla de aragaz sa ia de la supermarket, da, daaaa....asa este de la supermarket
eu unul pescuiesc doar in regim catch & release, fac o poza si gata, la balta cu el.

la cati bani arunc pe momeli si nada ,numai la o partida de pescuit pentru relaxare , lejer mi-ar ajunge sa cumpar peste in fiecare zi pentru vreo doua luni, si eu plec la pescuit in fiecare saptamana, te las pe tine sa calculezi restul. dar cu microbul este altceva......si nu toti pricep asta, cu parere de rau dar asa stau lucrurile.

cand doresc cate o saramura tot de la supermarket iau pestele, deci daca tu ai facut o gluma am gustat-o , dar cam greu de crezut .

18

Re: Pregatirea sculelor

fabyan A scris:

M-am gandit ca printre noi ar trebuii sa se strecoare si cativa mincinosi,asa ca am infiintat special pentru acestia aceasta categorie pentru a discuta pe tema aceasta,va astept cu povestioare de la partidele minunate la care ati luat parte(poze ,patanii captusi ,minciuni:)
Pentru partidele din sezonul de pescuit ce va urma pregatitiva trusele si lansetele pentru captura visata,e momentul cel mai potrivit pentru ungerea mulinetelor,verificarea gutei slabite in urma capturilor din sezonul trecut

Cu siguranta sunt si multi pescari printre fanii acestui forum, dar parerea mea este ca, vom amesteca doua subiecte diferite. Singurul reper comun ar fi pestii, care insa beneficiaza de tratamente diferite din partea celor doua categorii: acvaristii si pescarii. Rog sa nu fiu inteles gresit, si eu sint pescar pasionat, colaborator al revistei Pescar Modern, dar cred ca acest site ar trebui sa ramina strict in beneficiul acvaristilor. Oricum, nu de putine ori, sunt abordate subiecte care nu au legatura cu acvaristica. Am convingerea ca, cei care intra pe un astfel de site, vor sa gaseasca informatii si subiecte legate de acvatistica. Imi imaginez cum ar putea fi urmarit un dialog intre useri care abordeaza ambele subiecte in acelasi timp, in discutia lor, iar cel interesat de unul dintre subiecte, va trebui sa parcurga intregul dialog. Pentru pescuit sunt suficiente site-uri (care nu cred ca s-ar gindi vreoadata sa includa si subiecte din acvaristica). Inca o data imi cer scuze, in definitiv "Acvarii de vis", poate promova orice subiect care trezeste interesul vizitatorilor sai. Ramine de vazut cit de benefica va fi adaugarea subiectelor in afara temei. Sper ca nu am fost deplasat in comentarii si ca nu voi da nastere unor polemici. Tot respectul!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: Pregatirea sculelor

pelly67 A scris:

abordand o gama cat mai larga de subiecte nu facem altceva draga BRADRAQUA decat sa socializam si mai ales sa mai punem cate o pietricica la temelia numita cultura generala!sunt sigur ca pe acest site care dupa cum vezi are cateva mii de membrii sunt si foarte multi copii, care nu au decat de castigat daca lectureaza aceste dialoguri , pe care eu personal le gasesc constructive!daca vrei un site numai de acvaristica de ce nu incerci tu cu unul nou in care sa impui anumite regului ca cele enumerate mai sus de tine, sau la care incercai sa faci aluzie!
Nu trebuie sa-ti ceri scuze sau iertare pentru dialogul tau, banuiesc ca ai avut un motiv bine intemeiat cand te-ai logat!
cu repect

Avind in vedere pasiunea unora de a intra in polemica, nu ma surprinde raspunsul "didacticisto-virulent", pe care mi l-ai dat. Pacat ca, inca suntem tributari reflexelor de tip comunist: cine nu este cu noi, este impotriva noastra. Nu am facut decit sa-mi spun parerea. Daca ea nu coincide cu a altora, imi pare rau, dar am dreptul sa mi-o spun. In ceea ce priveste numarul posturilor, acesta este intr-adevar mic. Motivele sunt multe: teama de a nu intra in dialoguri derizorii, interesul limitat numai catre anumite subiecte, lipsa de experienta in acvaristica si nu in ultimul rind lipsa de timp. Sper din tot sufletul sa nu ajung sa regret ca am devenit membru al acestui site. Am rugamintea sa incheiem aici dialogul, eu oricum nu am de gind sa-l prelungesc.
Nu exclud posibilitatea unor alte dialoguri intre noi, cu subiecte intr-adevar constructive si utile.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: Pregatirea sculelor

Salutare tuturor
Lucrurile stau cam in felul urmator: am facut acest topic pentru ca imi doresc sa ne cunoastem si alte pasiuni si de ce nu poate sa si iesim impreuna la un munte la un pescuit loc in care se poate foarte frumos vorbi si despre acvaristica ca pe balta este timp destul ,asa ca va rog cu bunavointa voastra nu incercati sa ajungeti la certuri inutile, este un forum liber unde nu te tine nimeni cu forta sa discuti si nici nu te da nimeni afara daca esti pe langa subiect.
Aici este rubrica distractii iar mai sus avem si multe altele despre acvaristica.,fiecare intra unde il intereseaza.
Incercati sa fiti mai buni si mai intelegatori unul cu celalalt
Multam