41

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Trilineatus sunt bestiali smile Si julii, cu care de fapt se si confunda de vanzatori.

42

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Sunt! Stau si ma uit la ei cu orele. Sunt indragostita iremediabil. Si stii care mai sunt bestiali(e)?

Fetele mele pletoase!! Sper ca sunt ambele fete... bruneta sigur e, nu stiu blonda.

43

Re: Buna, eu sunt Pacala!

La "fete" ma abtin, am topic special pentru ele smile

44

Re: Buna, eu sunt Pacala!

@Ancistrus Ai tu ceva cu "fetele". Las' ca le iubesc eu si pentru tine.

@Oricine se pricepe: Am nevoie de o mana de ajutor la schimbarea apei, ca m-am cam saturat sa car galeti. Schimb 90 de litri de apa pe saptamana in doua ture a cate 45, luni si vineri. Apa o tin la declorinat intr-un bidon mare in baie, din care trebuie sa torn in galeti(greu al dracu' sa rastorn bidonul), apoi marsaluiesc cu galetile pana la acvariu. Daca ma impiedic de vreo pisica mai vars din apa pe holuri.
Ma batea un gand sa vin cu un furtun din baie direct in bazin. Intrebarea e: la cumpararea pompei care sa-mi impinga apa din bidon in acvariu, trebuie sa tin seama si de lungimea furtunului (cam 10 metri), sau numai de inaltimea la care trebuie ridicata apa? Cam ce debit ar trebui sa aiba pompa pentru cei aproximativ 10 metri de furtun care urca in panta pana la 1,5 metri? Eventual sugestii de pompe daca va pricepeti... Bineinteles as prefera una care nu costa cat un apartament, avand in vedere ca o voi folosi doar la schimbul de apa.

45

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Faye A scris:

Ma batea un gand sa vin cu un furtun din baie direct in bazin.

   Fa treaba asta direct de la robinet, la un schimb de maxim 30%, fara altceva... si daca se intampla ceva, strict legat de apa, raspund eu smile

46

Re: Buna, eu sunt Pacala!

eu schimb cam 30-35 litri/saptamana direct de la robinet. in ultimii 2 ani nu au fost probleme.

47 Editat de Faye (2014-08-08 17:10)

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Pai si iarna cum faceti? Puneti apa rece ca gheata? Ca am inteles ca pe teava de apa calda nu vine apa tocmai ok pentru acvaristica.

@Xgrec 30-35 litri la un singur schimb? Ce volum are acvariul?


Edit ca sa nu fac dublu post.
As fi preferat sa schimb zilnic apa, daca procesul n-ar fi fost atat de peste mana. Mi-ar conveni sa bag apa direct de la robinet, mi-ar usura mult munca, dar nu prea am curaj.

Iar schimburile astea dese le fac mai mult pentru sifonare. Oricat de temeinic as sifona, tot raman resturi in substrat, iar cand le dau de mancare si incep carasii sa ravaseasca pietrisul, se ridica o gramada de mizerie in masa apei. Am bricolat eu un aspirator dintr-un furtun, o planie si o pompa de aer, care filtreaza apa si o trimite curata inapoi in bazin, dar nu este atat de eficient ca sifonarea de la schimbul de apa. Nu are forta pompa aia sa-mi ridice toata mizeria.

48

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Faye A scris:

Pai si iarna cum faceti? Puneti apa rece ca gheata?

   Combinata cu apa calda smile

Faye A scris:

Mi-ar conveni sa bag apa direct de la robinet, mi-ar usura mult munca, dar nu prea am curaj.

   Faci cum crezi, mult succes!

49

Re: Buna, eu sunt Pacala!

80litri brut. iarna combin apa din cauza diferentei mari de temperatura.

50

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Apa direct de la robinet la schimb de 25-30% din apa. Temperatura apei de la chiuveta  sa fie aproximativ ca cea din acvariu. De ani de zile fara probleme merge si la mine asa.

@Faye: -Acum tu decizi daca vrei sa pui asa sau nu...

51

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Si eu tot asa fac 25-30% direct de la robinet si apoi ii pun biotopol pt litri in speta. Eu am fost in Hornbach si mi-am luat niste mufe de gradina pe care le-am montat la baie si cand schimb apa conectez alea. + ca la schimb de apa fixez furtunul acolo si sifonez linistit cu furtunul direct in cada. La fel m-am cocosat si eu la inceput. Uite aici un filmulet facut de mine daca ai timp sa il vezi pana la capat vei vedea si mufele.
https://www.youtube.com/watch?v=8kV1Yhc2TVA

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

52

Re: Buna, eu sunt Pacala!

M-ati convins. Imi iau inima-n dinti si le pun apa de la robinet.
Sebastian, foarte util filmuletul, multumesc frumos.

Re: Buna, eu sunt Pacala!

eu intretin acvariile clientilor mei de ani de zile cu apa de la robinet, adaugand biotopol, insa sunt 2 zile pe an cand nu iti recomand sa faci schimbul de apa de la robinet, una primavara si una toamna, iti vei da seama care sunt acele zile fiinca apa este foarte albicioasa aproape ca laptele, in rest nu vei avea nici cea mai mica problema insa nu schimba mai mult de 20-30 % din apa.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

54 Editat de Faye (2014-08-24 01:15)

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Wishlist! smile))
Eu umpleam 10 bazine mari cu ce a bagat asta aici. Dar nu pot sa nu ma oftic cand vad cate specii de cory are! De ce nu se gasesc si pe la noi? sad
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fNN5_iM6lzI[/youtube]

55

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Se gasesc la comanda, nu in magazine, dar costa.

56 Editat de Faye (2014-08-24 02:11)

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Mda, mie imi place sa vad ce cumpar. smile Nu ma incanta ideea sa fac comanda si sa astept punguta cu te miri ce surpriza.

Later edit: Stie cineva ce specie e ala de la secunda 24 de sus de pe vasul de ceramica? Cel cu capul negru si dungi transversale.

Si mai later edit:)) Cred ca am aflat. Corydoras bifasciatus, dar culorile din clip sunt cumva alterate.

57

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Cauta-l aici

58

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Eu aici imi mai scald ochii cu astia mici.
http://www.planetcatfish.com/common/gen … _id=1#1041

59

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Am modificat borcanul.
Am inlocuit substratul de granulatie mare cu pietris 1-2mm, care se voia roscat, dar nu e. E mai greu de aspirat, dar mai pe placul corydorasilor.
Am schimbat si lemnele pentru ca cele vechi devenisera cam subrede. Astea noi sunt mai groase, dar prea albe.. nu prea ma omor dupa ele.
Am dat doi carasi unui prieten, am ramas doar cu trei.

60

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Cam asa arata acvariul inainte sa ma supar pe carasei:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=10O131FqQq4[/youtube]
Carasii i-am inlocuit cu 4 scalari mici si dracosi. Acum va trebui sa scap si de zebre, dar inca nu m-am hotarat ce sa iau in schimb. Oscilez intre cardinal tetra si rummynose.

Si cu dedicatie pentru @Ancistrus, ca stiu ca lui ii plac:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zOygkIfOCUM[/youtube]