61

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Faye A scris:

Carasii i-am inlocuit cu 4 scalari mici si dracosi.

   Sa vezi cand or creste ce o sa mai vrei sa-i schimbi pe carasi inapoi big_smile

Faye A scris:

Si cu dedicatie pentru @Ancistrus, ca stiu ca lui ii plac

   Perdeluțe :pp

62

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Unul dintre cory isi strange dorsala, nu am mai vazut asa ceva... cred ca are ceva ce nu-i convine si aici ma refer la apa!

63

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Da, pe cory ii nemultumeste ceva. Uneori isi pierd culoarea neagra din dorsala, de obicei dupa schimbul de apa, apoi isi revin. Habar n-am ce e... testele sunt ok. Poate PH-ul putin cam mare, 7.6. Mai sap.

64

Re: Buna, eu sunt Pacala!

La schimbul de apa, mai ales daca e cu 2-3°C mai rece, cory o iau razna pe geamuri in semn de imperechere, asta si daca ai un grup de macar 6-7 exemplare din aceeasi specie. Efectul este mai concentrat la peste 10 exemplare. Deci, nu vad de ce ar face rau schimbul de apa...

65

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Pai chiar nu imi dau seama ce ii nemultumeste. Ei sunt activi, nu stau ascunsi, se joaca, mananca, il tachineaza pe ancistrusul mare si mustacios, dar cum ziceam, dupa schimbul de apa cam doua zile sunt palizi. Pe urma isi revin pana la urmatorul schimb de apa. Maine de exemplu e zi de curatenie. Testez apa inainte si dupa schimb, plus test apa de la robinet. Si pun rezultatele aici, poate ma luminezi, pentru ca eu nu reusesc sa-mi dau seama ce ii streseaza.

66

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Testele interesante ar fi NH3 (in cazul asta ar fi bun si cel de pH), NO2 si NO3.

67

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Asa. Am facut schimbul si testele. N-am test NH3, dar ma indoiesc sa fie amoniac in apa. Fac schimburi o data la 5 zile de 45L si aspir o data intre schimburi, fara sa scot apa. Sunt 3 filtre, 1 extern cu 3 litri de siporax si 2 litri de matrix si 2 interne, doar cu burete, pentru filtrare mecanica, pe care le curat la fiecare schimb.

Testele de azi arata asa:
Apa de la robinet
NO3 5
NO2 0
GH 8
KH 10
PH 7.8

Apa din acvariu inainte de schimb
NO3 20
NO2 0
GH 8
KH 8
PH 6.8

Apa din acvariu dupa schimb
NO3 10
NO2 0
GH 8
KH 8
PH 7.4

Care e treaba cu PH-ul? E normal sa creasca atat de mult de la doar 45 de litri?

68

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Trilineatusii mei au hotarat sa depuna azi. Se alearga de vreo ora si am localizat si doua oute lipite pe o frunza de anubias. Habar n-am ce sa fac mai departe ...  hmm

69

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Am impodobit acvariul de craciun. Un pic asa...

70

Re: Buna, eu sunt Pacala!

La multi ani! Sa va aduca noul an bazine imense, pesti frumosi si sanatosi, saci de bani, sanatate, fericire si frumusete interioara!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uYfKTdX1k1M[/youtube]

71

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Astazi La multi ani mie! Am implinit un an de cand stau cu mainile in apa!

72

Re: Buna, eu sunt Pacala!

:acv  :apl :-

73

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Am mai schimbat cate ceva. Iluminare T5 2X39W , am schimbat iar substratul pentru ca cel alb nu a reusit sa ma convinga, am reusit cumva sa suprapopulez bazinul ...
Acum arata asa si cred ca il voi lasa in pace pentru un timp.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=j4VPhOimyWU[/youtube]

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Faina viermuiala!  :apl

75

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Saru'mana!  smile

76

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Cam asa defilam acum.
http://i59.tinypic.com/9jn684.jpg

77

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Am uitat sa ma laud! Sunt bunica! Poza nereusita cu nepoteii. Cei mari au implinit 1 luna. Nu-mi ies deloc pozele.
http://i65.tinypic.com/js0iol.jpg

78

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Ai adunat ouțe de pe geamuri? smile

79

Re: Buna, eu sunt Pacala!

Astia le ascund pe sub frunzele de anubias. Am adunat o gramada de oua, jumate s-au albit, jumate au eclozat. Iar puii au supravietuit tot cam jumate. Ciudat e ca au murit dupa ce au implinit 2-3 saptamani.

80

Re: Buna, eu sunt Pacala!

La icre banuiesc ca ai bagat albastru de metil sau macar niste melci mici (curata icrele de ciuperci). Problema cu muritul aiurea am patit-o si eu la puii de cory si din ce stiam este cauzata de un parazit. Unii recomandau cloramina in apa... dar mai bine nu. Ca hrana le dadeam viermi micro, sunt perfecti pentru ei, ii au practic la gura.