141

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

ptr Administrator: ma bucura faptul ca ti-am adus aminte de ''inceputul tau in acvaristica'' sunt chiar mandra si intr-adevar m-am indragostit de acvaristica ,am o curiozitate fantastica despre tot ce tine de acvaristica, citesc zilnic cate ceva si am un caiet special cu notite despre tot ce mi se pare interesant .Sper sa ai dreptate si in cativa ani sa fiu mandra de evolutia mea si un lucru e cert: un mare ajutor il am de aici,de la voi asa ca e si meritul vostru dragi PRIETENI.

laura-rac

142

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

ptr Soto_san: mersi ptr poze dar mancarea cu numele artemia e sub forma de fulgi ? bobite? am sa cumpar si eu luni ca maine e inchis

laura-rac

143

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

sant oua de naupli..este mai greu cu ele pt ca trebuie sa le ti 24 ore la temperatura de 28-30 grade asa cred pt ca nu am folosit de mult de pe vremea de cand imi depuneau carasei si am cam uitat.....in primcipiu trebuie un vas mic ,un incalzitor si o piatra de aerare...ouale de naupli eclozeaza dupa 24 ore fiind agitate incontinu cu o piatra de aerare....daca nu intelegi poti sa ma intrebi siti mai spun....cresc repede pestisori de la naupli dar e mai greu cu ele

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

144

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

nauplii sunt alevinii de artemia.. iar artemia este un mic crustaceu hranitor, este o mancare `curata` pentru pestii nostri, dar intradevar dupa cum spunea soto_san "mai greu cu ele"...
Eu nu as sta sa fac dar am de crescut niste dwarf puffers care fac figuri mari la mancare, este singura hrana care o accepta.
Procesul este initiat cand dau de apa si oxigen.. temperatura cea mai buna ar fii in jurul la 28C, apa sarata - (ph 8 , salinitate... etc)

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

145

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

cred ca renunt la acest 'meniu' e cam complicat am sa cumpar altceva, vad eu.Acum am fulgisori si alta e sub forma unor bobite mici negre dar as mai vrea un fel de mancare

laura-rac

146

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

pentru cunoscatori: dupa ce voi mai prinde ceva experienta voi renunta la viviparii mei iubiti in favoarea unui peste pe numele lui :barbus tetrazona( sumatranus-fam Cyprinidae).Imi plac la nebunie pestii in dungi verticale si am cautat compatibilitatea acestora.I-am vazut alaturi de neoni.Sunt frumosi si scalarii dar am inteles ca sumatranus fiind un peste foarte activ il ciupeste din joaca pe scalar.Deasemenea si pestele HARLEQUIN RASBORA imi place si inca unul APISTOGRAMA RAMIREZI.Voi ce pesti in dungi de preferinta late cunoasteti? Clownul e superb dar stiu ca e de apa sarata .Daca v-ati facut o idee de 'gusturile' mele astept sfaturi,propuneri.CEL PUTIN SA-MI SPUNETI DACA SUMATRANUS ALATURI DE NEONI sunt compatibili cu Apistograma ramirezi si cu Rasbora harlequin?multumesc

laura-rac

147

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

de ieri am pus puii de gupisori laolalta cu ceilati.au 24 zile.:) nu au aparut probleme ,se inteleg de minune cu adultii:)O SEARA BUNA.la doi din ei s-a colorat in galben inotatoarea din spate( codita)inseamna ca sunt masculi,nu-i asa?

laura-rac

148

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

acum doua ore a nascut platy si am 'salvat'  14 puiuti:) i-am pus in maternitate.Totusi e posibil sa fie de la gupy tinand cont ca are burtica la fel ca la platy??? dar ma gandesc ca nu are cum deoarece pe 12 ian am avut de la gupisoara 5 puiuti si la nici o luna sa am tot de la ea??!! Eu cred ca e de la platy dar cine stie?! oricum sunt fericita:) parca numai conteaza de la cine sunt sanatosi sa fie,nu-i asa?:)

laura-rac

149

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

laura A scris:

acum doua ore a nascut platy si am 'salvat'  14 puiuti:) i-am pus in maternitate.Totusi e posibil sa fie de la gupy tinand cont ca are burtica la fel ca la platy??? dar ma gandesc ca nu are cum deoarece pe 12 ian am avut de la gupisoara 5 puiuti si la nici o luna sa am tot de la ea??!! Eu cred ca e de la platy dar cine stie?! oricum sunt fericita:) parca numai conteaza de la cine sunt sanatosi sa fie,nu-i asa?:)

Asai si felicitari!!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

150

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

laura ai inceput sa te inmultesti cu pesti ....microbul a intrat si in tine si a intrat adanc .....felicitari si spor la treaba in continuare  nu te lasa

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

151

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

multumesc frumos soto_san si tie BuBu pentru felicitarile voastre ,le primesc cu bucurie.de la 14 puiuti am urcat la 25( i-am ''pescuit'' dimineata din apa si i-am pus in maternitate) smile Ai mare dreptate cu microbul asta cu nume de 'acvaristica' ...Atat ma intreb ce ma fac cand puiutii mei cresc? In acvariul meu de 50 litri nu vor avea loc:( si eu ii iubesc pe toti.cum voi renunta la ei?nu pot

laura-rac

152

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Iti dau un sfat la care oricum mai devreme sau mai tarziu il vei face cu siguranta cum cred ca multi de aici au facut!Iati Alt acvariu mai mare wink!! big_smile

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Ai 2 variante ori iti iei un acvariu mai mare, ori iti faci un alt acvariu si vei avea doua iar peste cateva luni 3 si apoi 4, asta pana ajungi pe la 5-6, si apoi realizezi ca ai nevoie de un acvariu adevarat. Atunci cu siguranta ve trece la un alt nivel. Sa nu iti faci griji din cauza asta fiindca toti am trecut sau o sa trecem prin ea, este o lege nescrisa a acvaristicii.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

eu am 2 la mine, 2 la prietena mea, 1 la un prieten si inca ma extind lol:lol::lol::lol::lol::lol: deci sa nu te mire cand vei avea 7-8 si nu iti dai seama de unde au aparut

155

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Laura eu nu inteleg de ce nu iti faci un acvariu de apa sarata!nu tiar trebui decat aparatura pt ca de vietuitoare  in zona unde te afli multi acvaristi ar vrea sa fie!daca ai vrea vetuitoare vara jos langa acvariu din Constanta(nus decat cativa km de la tine pana acolo)gasesti creveti,crabi,pesti de diferite feluri si credema ca sunt superbi si toate astea le poti prinde la mal undei apa pana la glezne! Ce acvariu as fi avut daca as fi stat acolo! roll

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

156

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Multumesc prieteni pentru sfaturi.Acum sa va zic variantele mele:
1.  ori imi cumpar un acvariu de 250 l si in el pun pestii maturi iar pe acesta de 54 l il las ca sa tina loc de maternitate adica sa tin puiuti de pana la 3 luni iar apoi sa-i mut in acvariul cel mare
2. ori in acest acvariu de 250 l cu putin mai mult curaj sa-mi implinesc visul ( daca tot suntem pe acvarii de vis:)) ,sa il fac de apa sarata.De o saptamana foarte multe ore mi-am petrecut pe net citind si afland multe despre pasii unui incepator in acvaristica marina.
     AM RETINUT URMATOARELE:
-    sa incep cu pestele clovn(Amphiprion clarkii,sebae,ocellaris) si din aceeasi familie cu Glyphidodontopus cyaneus,Chromis caerulea
-    apa sarata se obtine astfel: se amesteca apa dulce cu saruri speciale in proportiile acvariului
-     temperatura apei undeva la 26 grade
-     se masoara densitatea
-     titrul alcalimetic
-     ph-ul apei
Aceste lucruri le fac cu ajutorul testelor de analiza a apei
       PLANTE:
-    codium bursa,codium vermilara,udotea petiolata,caulerpa profilera
       SUBSTRATUL:
-    fie din nisip calcaros grosier
-    fie din coral maruntit
      DECORAREA:
-    pietre vii
-    corali
-    cochilii de moluste
     NEVERTEBRATE:
-    anemone:heteractis magnifica
-    corali
-    creveti
-    moluste
-    echinoderme
-    raci
pentru un buget redus: neon albastru.spumatorul( protein skimer-ul),hidrometru ptr. masurat salinitatea( 1.020-1.024) Pestele stea ajuta la mentinerea acvariului curat .
   Ei baieti ce ziceti? Ca o incepatoare imi dau silinta nu-i asa?

laura-rac

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Hei Laura vrei sa treci la un nivel asa de inalt?
Felicitari.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

158

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

pe 6.02 va anintasem ca am puiuti noi ( am crezut ca e de la o platy) dar m-am inselat ptr. ca acum 5 ore am vazut-o pe platy dand nastere la 20 puisori:)Chiar de la primul pui am scos-o repede din acvariu ,am separat-o iar dupa ce a 'terminat operatiunea' am pus-o la loc iar acum am in maternitate doua serii una de la gupisoara care au o saptamana si inca una de 5 ore de la platy.Diferenta intre ei este ca cei de platy sunt mai micuti si mai galbeni fata de gupi care se nasc putin mai mari si fara culoare.Acum va intreb puiuti astia de o saptamana le-ar putea face rau celor de azi care sunt mai mici?Astia mici stau mai mult pe fundul maternitatii si se misca atunci cand gupisorii ii'deranjeaza' fara voia lor( asa vreau sa cred).

laura-rac

159

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

RECAPITULARE: -
am o pereche de gupi
am o pereche platy
un moly
un sanitar
5 pui gupi de o luna
20 pui gupi de o saptamana
  20 pui platy de o zi
  un melc de o luna e portocaliu spre rosu

laura-rac

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Buna laura. As vrea sa vorbesc cu tine mai multe legate de o colaborare in domeniul acvaristic. Eu sunt din Constanta si am nevoie de 2-3 persoane sa ma ajute. Daca esti dispusa si iti place acvaristica asta e ID-ul meu: fanctc sau fanctc@yahoo.com

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...