81

Re: excremente ciudate

Facand curat in accesorii mi=am dat seama ca uitasem ceva: florile !! Am voie sa pun fertilizantul lor obisnuit zilnic nu? ferropol 24 si PPS Pro.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

82

Re: excremente ciudate

Nu ma pricep, treaba cu fertilizatorii ma depaseste, dar iti doresc succes la vindecarea celor mici.Sa ne tii la curent cu evolutia bolii. Sanatate

Etiamsi omnes, sed non ego.

83

Re: excremente ciudate

Nici eu nu ma stiu cu fertilizantii, dar gandind logic... tu ai pus acum un tratament pt ei....
Fertilizantii sunt substante chimice,... eu ma gandesc la reactii adverse...

Sper sa se uite cineva care stie...., dar pana atunci eu n-as pune.

Pe instructiunile de la Omnipur scrie ca nu se amesteca cu un alt medicament.... acuma fertilizantii... nu stiu....

Chiar nu stiu... ce sa zic... sad

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

84

Re: excremente ciudate

Da si eu m-am gandit ca totusi e multicel si nu stiu daca or sa moara florile daca 7 zile nu primesc fertilizant.

O sa postez intrebarea la capitolul plante, poate cineva acolo stie cate ceva.

Asa, prima dimineata de apa verde smile  Pestii sunt vioi, ancistrusul continua sa fie huliganul acvariului si sa alerge pe oricine si pestii molly cauta mancare smile  Melcii misca, culmea, nu foarte vioi, dar se tin.

Pana acum totul bine si frumos.
Sanitarii tot cu pete albe, nici un alt peste nu da semne de a avea vreuna.

Ma enerveaza incalzitorul caci desi e pus pe 29 grade, am 27 grade in acvariu. O sa maresc temperatura, poate ajung la 29.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

85

Re: excremente ciudate

smile
eeee nu se vad rezultatele de la o zi la alta...
In cazul unei probleme de sanatate, daca luam azi o pastila, nu inseamna ca maine ne trezim sanatosi... smile Poate daca luam un vin fiert.. smile wink


Incalzitorul se poate sa fie putin subdimensionat, si atunci se umbla treptat la el pana ajungi la temperatura dorita.

Numai ca .... mai trebuie sa-ti spun ceva....
Aseara le-ai pus apa la 30 de grade... peste noapte a scazut la 27....

Nu e bine.... variatiile bruste de temperatura sunt foarte periculoase... pe viitor ai mare grija la temperatura care este in acvariu, si apa care o pui.
De la asta e posibil sa fi aparut acel gris, de exemplu...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

86

Re: excremente ciudate

da, ai dreptate, ieri in acvariu era temperatura de 30 grade si apa pusa nou tot la 30 era.
Nu inteleg de ce a scazut asa mult temperatura peste noapte, nu o face fata incalzitorul?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

87

Re: excremente ciudate

.... sau... s-a stricat.... sad

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

88

Re: excremente ciudate

adevarat. desi mama lui cand era la 27 grade setat, atata aveam si in apa. la temperaturi superioare deja... clacheaza. L-am pus acum la 32 ca sa fiu sigura, se apropie de 28 incetisor..incetisor.
Sper sa nu fi afectat tratamentul sad

Eh la ce e buna criza asta si somajul lol Stau pe capul pestisorilor mei non stop, nu mai scapa de mine tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

89

Re: excremente ciudate

In tot raul... si un bine...
Daca nu erai acasa, sa observi din timp..., si mai ales, sa poti sa te ocupi...

off topic: eu am avut un betta bolnav, si mi-am luat o saptamana liber de la serviciu pt el...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

90 Editat de allexya (2010-02-18 15:21)

Re: excremente ciudate

Mici, mici, dar ii iubim nu-i asa? roll

Eu am crescatorie de animale acasa: pesti, catel, pisici.. Sunt mama de meserie!! Catelul e deja gelos ca nu mai stau cu el si ma holbez numai la acvariu lol

Eu ma gandesc trista ca tre sa mai dau din ei caci este mult prea aglomerat acvariul.. sad:(

Uu mi-am adus aminte, ar trebui sa dezinfectez minciogul nu? cu ce..? Spirt?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

91

Re: excremente ciudate

Hhaha...si eu cand aveam acvariu ma uitam la el mult, dar asta mic al meu (catelul) era la fel de fascinat ca mine. Se uita dupa pesti, si din cand in cand lipea nasu de geam, sa vezi cum se adunau toti la nasu lui si umblau dupa cum isi misca el nasul.

N`avea de ce sa fie gelos, ii iubeam pe toti, da tot el ocupa cea mai mare particica de sufletel. Saracuta hamsterita e putin mai neglijata. Recunosc. La toti le`am tot luat cate ceva nou, numai ei nu. Ca sa compensez ii tot cumpar acum dropsuri de hamsteri si biscuiti:))

Ma bucur ca momentan e tot ok, ai grija de temeperatura, chiar nu`i bine sa varieze asa brusc

Etiamsi omnes, sed non ego.

92 Editat de Lucia (2010-02-18 16:21)

Re: excremente ciudate

Minciocul se poate dezinfecta, in apa in care se pun cateva picaturi de albastru de metil.

Spirt in niciun caz....

Se mai poate folosi ca dezinfectant, sare de bucatarie... o topesti intr-un vas, inmoi minciocul acolo de cateva ori, sau il lasi un minut sa zicem...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

93

Re: excremente ciudate

Nu stiti voi cat ma bucur ca am mai dat peste oameni iubitori de animale...
Eu umblu cu sacul de hrana pt catei dupa mine.. si cand vad un amarat ii dau..

Pisici si catei avem vreo cativa....  si o armata de pesti, daca ii numar si pe ai cumnatului meu...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

94

Re: excremente ciudate

Cezara A scris:

Hhaha...si eu cand aveam acvariu ma uitam la el mult, dar asta mic al meu (catelul) era la fel de fascinat ca mine. Se uita dupa pesti, si din cand in cand lipea nasu de geam, sa vezi cum se adunau toti la nasu lui si umblau dupa cum isi misca el nasul.

N`avea de ce sa fie gelos, ii iubeam pe toti, da tot el ocupa cea mai mare particica de sufletel. Saracuta hamsterita e putin mai neglijata. Recunosc. La toti le`am tot luat cate ceva nou, numai ei nu. Ca sa compensez ii tot cumpar acum dropsuri de hamsteri si biscuiti:))

Ma bucur ca momentan e tot ok, ai grija de temeperatura, chiar nu`i bine sa varieze asa brusc

lol nasul lui parea foarte apetisant pentru pestisori nu? lol

la mine asa e pisica, doarme cu acvariul in brate lol se uita fascinata la pesti ore intregi. de multe ori am prins-o dormind pe capacul de la acvariu.

Am grija de temperatura, creste incetisor spre 29 acum. Sper sa nu ma mai lase termostatul.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

95

Re: excremente ciudate

Lucia A scris:

Nu stiti voi cat ma bucur ca am mai dat peste oameni iubitori de animale...
Eu umblu cu sacul de hrana pt catei dupa mine.. si cand vad un amarat ii dau..

Pisici si catei avem vreo cativa....  si o armata de pesti, daca ii numar si pe ai cumnatului meu...

Super familie big_smile  Asa e frumos, casa fara animalute e goala.

La noi nu prea mai sunt asa multi catei dar pe unde lucreaza mama in schimb e fix la periferia bucurestiului si zilnic vede oameni cum arunca cateii, de rasa sau nu. de acolo ne-am luat-o si noi pe Pitzi a noastra tongue Zilnic strangem oase si facem mancare pentru zecile de catei de la periferia orasului.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

96

Re: excremente ciudate

Sa va dea Dumnezeu numai sanatate si bucurii, si binele facut sunt convinsa ca il veti primi inapoi intr-o forma sau alta...
Binele pe care-l facem din suflet, sincer cu inima deschisa, de obicei se intoarce... mai ales atunci cand nu te astepti...
Nu-i asa?

Doamne ca satisfactie am cand vad un flamand si-i dau de mancare, si se vede recunostinta in ochii lui...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

97

Re: excremente ciudate

Cezara A scris:

Hhaha...si eu cand aveam acvariu ma uitam la el mult, dar asta mic al meu (catelul) era la fel de fascinat ca mine. Se uita dupa pesti, si din cand in cand lipea nasu de geam, sa vezi cum se adunau toti la nasu lui si umblau dupa cum isi misca el nasul.

N`avea de ce sa fie gelos, ii iubeam pe toti, da tot el ocupa cea mai mare particica de sufletel. Saracuta hamsterita e putin mai neglijata. Recunosc. La toti le`am tot luat cate ceva nou, numai ei nu. Ca sa compensez ii tot cumpar acum dropsuri de hamsteri si biscuiti:))

Ma bucur ca momentan e tot ok, ai grija de temeperatura, chiar nu`i bine sa varieze asa brusc

Mai mare dragul... sa te uiti la ei la toti...
Si cum stiu ei sa ne imbucure...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

98

Re: excremente ciudate

cat de rar intalnesc eu oameni care sa iubeasca asa mult animalele, prietenul meu zice ca sunt nebuna si ca le-as lua pe toate in casa daca as putea, dar are dreptate big_smile as face-o oricand!!

Amaratele astea mici, de multe ori nici nu vor mancare cat vor sa ii mangai putin si sa le spui o vorba buna, sa nu se mai simta singure..

hai ca deja ma da plansul, ma duc sa imi pup catelul

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

99 Editat de Lucia (2010-02-18 17:36)

Re: excremente ciudate

allexya A scris:

Amaratele astea mici, de multe ori nici nu vor mancare cat vor sa ii mangai putin si sa le spui o vorba buna, sa nu se mai simta singure..

Cum de nu ne-am nascut in acelas oras sa ne cunoastem???
Unde ai fost pana acum?

Asta e vorba mea...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

100

Re: excremente ciudate

La 428,40 km distanta smile  lasa, poate e mai bine, asa putem sa acoperim doua orase, nu doar unul wink

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....