21

Re: Piatra ponce Davis!

Si unde mai pui ca faceai comanda la 20 l si primeai 18,  concluzia,
Romania te iubim.

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.

22

Re: Piatra ponce Davis!

Si jumatate din piatra era sparta ,tocmai buna de substrat.Am luat si eu de proba 5 litri ,eu unul nu sunt multumit deloc de ea.Cu parere de rau nu o folosesc si nu o voi pune in filtre. lol

Re: Piatra ponce Davis!

Nici mie nu m-i se pare sa fie cine stie ce...
Cel putin,cand scutur filtrul pentru a scoate aerul din el,asta dupa mentenanta,elimina un praf alb in acvariu,de nu mai vezi nimic !!!!
Din cauza asta,am renuntat sa mai umblu la el... big_smile
Si am spalat-o cat am putut inainte de a o pune in filtru...

marian37

24

Re: Piatra ponce Davis!

Sa stii ca se macina piatra .Nu este de calitate. wink

25 Editat de Ancistrus (2014-06-21 23:01)

Re: Piatra ponce Davis!

Italienii cred ca o vand ca substrat pentru florile asezate in locuri greu de udat, pentru ca pastreaza apa. Trebuie spalata bine si se poate folosi si in filtrarea acvariilor, mai ales ca din ce in ce mai multi spun ca produsele top, gen ADA Bio Rio si Seachem Matrix sunt una si aceeasi chestie cu piatra ponce. Fiecare este liber sa aleaga ce material filtrant considera ca este bun pentru filtrul lui.

Re: Piatra ponce Davis!

Sunt curios daca si Matrix sau BioRio elimina acelasi praf in apa....
Referitor la comparatie,am crezut si eu la inceput acelasi lucru,acum incep sa am indoieli....parere personala big_smile

marian37

27

Re: Piatra ponce Davis!

floreamarian37 A scris:

Sunt curios daca si Matrix sau BioRio elimina acelasi praf in apa....
Referitor la comparatie,am crezut si eu la inceput acelasi lucru,acum incep sa am indoieli....parere personala big_smile

   Conform curiozitatii tale se intelege ca nu ai folosit Matrix sau Bio Rio, deci cum poti spune ca ai indoieli? smile

28 Editat de floreamarian37 (2014-06-21 13:31)

Re: Piatra ponce Davis!

Daca foloseam,nu mai imi exprimam curiozitatea...
Am indoieli asupra calitatii si proprietatilor,comparativ cu celelalte doua.
Am mentionat ca este o parere personala,deci nu ma pune la zid  big_smile
Deci,eu unul,nu voi mai lua asa ceva...

marian37

29 Editat de Ancistrus (2014-06-21 14:09)

Re: Piatra ponce Davis!

floreamarian37 A scris:

Am indoieli asupra calitatii si proprietatilor,comparativ cu celelalte doua.

   Nu te-a pus nimeni la zid smile Dar, daca le foloseai pe cele doua mentionate puteai avea indoieli asupra pietrei ponce din cazul de fata, deci nu vad cum ai putea avea indoieli comparativ cu ele... decat poate indoieli daca piatra asta ponce este un produs bun sau nu smile
   Uite ce spun cei de la ADA despre Bio Rio: "It is mainly made of pumice stone with a porous surface, which is ideal environment for beneficial bacteria to colonize". Cu alte cuvinte, este in mare parte piatra ponce... acum ce or baga ei in plus, nu stiu! Cred ca reclama big_smile
   Cei de la Seachem spun despre Matrix asa: "Seachem Laboratories sells Matrix, a natural porous stone, as a biological filter medium.". Deci o piatra naturala poroasa, nu un material de laborator! Ce piatra o fi aia? :-

30

Re: Piatra ponce Davis!

Da este o piatra ponce dar,care nu schimba cu nimic proprietatile apei PH KH..Si gandeste ca in spate la Seachem sta o armata de ingineri si sau facut o gramada de teste despre Matrix.Cea ce nu poti spune despre piatra ponce la fel,nu sti de unde provine ce compozitie are .Eu unul spun ca am facut ceva comparatii cu diferite medi filtrante si cel mai bun mi sa parut Matrixul .Arata la fel ca in prima zi nu sa schimbat culoarea si nu se vede colmatat pe cand siporaxul  arata destul de obosit.Micromecul iar pot spune ca este un mediu destul de bun.Ma intreseza carbune activ de unde putem lua si la ce pret!

31

Re: Piatra ponce Davis!

johnny A scris:

Da este o piatra ponce dar,care nu schimba cu nimic proprietatile apei PH KH..Si gandeste ca in spate la Seachem sta o armata de ingineri si sau facut o gramada de teste despre Matrix.

   Este o armata de ingineri care, conform spuselor lor, vand o piatra poroasa naturala lol
   Ce parametrii ai apei, testati de tine, s-au schimbat cu piatra asta ponce?

32

Re: Piatra ponce Davis!

Pai nu am bagat piatra ponce,decat am cumparat sa vad si eu minunea. lol Nu pot sa iti spun nimic. lol

33

Re: Piatra ponce Davis!

johnny A scris:

Pai nu am bagat piatra ponce,decat am cumparat sa vad si eu minunea. lol Nu pot sa iti spun nimic. lol

   Deci am dreptate daca zic "bla bla bla"? lol

Re: Piatra ponce Davis!

,,Daca este cineva interesat de carbune activ, spartura vulcanica si zeolit, pot posta aici un vanzator de la noi din tara care le vinde la preturi de bun simt! Asta sa nu ziceti ca nu sunt eu Ancistrus lol''
ce zici, ne ajuti?multumesc

35

Re: Piatra ponce Davis!

MaGiCiAnUl A scris:

ce zici, ne ajuti?multumesc

   Sigur! Dar astept intai cereri de la colegii de forum care vor materialele astea pentru filtrare! Mersi de intelegere!

Re: Piatra ponce Davis!

Referitor la matrix pot spune ca folosesc de 2 ani in filtrul extern si nu s-a degradat sau faramitat fizic deloc, iar la mentenanta periodica se spala lejer sub jet de apa fara sa isi piarda coloniile de bacterii si sa-mi decicleze filtrul. Sunt multumit de investitia facuta. isi merita banii. :noroc

Re: Piatra ponce Davis!

La atlasib, costa coletul peste 10 kg, 1 euro kg, daca mai tin bine minte. Sacul de 20 de kg, daca ar pune cineva coletul la atlasib ( big_smile ), ar ajunge la 5.72 ron/kg. La banii astia, chiar merita incercat.

38

Re: Piatra ponce Davis!

Nota 10 pentru Matrix :fok

39

Re: Piatra ponce Davis!

bebe panait A scris:

Referitor la matrix pot spune ca folosesc de 2 ani in filtrul extern si nu s-a degradat sau faramitat fizic deloc, iar la mentenanta periodica se spala lejer sub jet de apa fara sa isi piarda coloniile de bacterii si sa-mi decicleze filtrul.

   Piatra ponce din subiectul asta ai folosit? Ma intereseaza comparatia nu reclama la Matrix wink

johnny A scris:

Nota 10 pentru Matrix :fok

   Pai normal, este piatra ponce cu brand lol

Re: Piatra ponce Davis!

Nu am folosit aceasta piatra ponce. Dar se pare ca nu are aceeasi calitate, consistenta..... calitatea totusi se plateste. Compara un Mercedes, Audi, etc. cu un Logan; in principiu sunt autoturisme, faci aceeasi treaba cu ele dar nu au aceeasi calitate si performante.  :noroc