41

Re: Piatra ponce Davis!

Sa nu deviem. Pe noi ne intereseaza sa fie foarte poroasa pentru a se dezvolta coloniile de bacterii. In afara de compozitia chimica, la care nu ma pot pronunta(sa nu elimine ceva in apa) piatra ponce "normala" sa-i zicem nu m-ar deranja de loc. Nu vad cum s-ar macina, doar nu o frecam una de alta in filtre.
Cat despre faptul ca elimina nu stiu ce praf  dupa spalare, ma bate gandul ca aia nu e piatra ponce ci caramida de bca.
Matrix folosesc si eu si este ok, piatra ponce de la italienii astia caut sa folosesc pe viitor:).

42

Re: Piatra ponce Davis!

Mai Dl Ancistrus nu tot ce zboara se manaca. lol

43

Re: Piatra ponce Davis!

bebe panait A scris:

Nu am folosit aceasta piatra ponce. Dar se pare ca nu are aceeasi calitate, consistenta

   Offf... nici macar nu stiu de ce ma mai agit big_smile

johnny A scris:

Mai Dl Ancistrus nu tot ce zboara se manaca. lol

   De aceeasi parere sunt si eu, chiar daca as fi folosit termenul "mananca", dar... intr-un final, cu totii mancam "zburatoare"!

44 Editat de Ancistrus (2014-06-22 08:57)

Re: Piatra ponce Davis!

E clar! Nu stiu de ce ma mai agit macar... big_smile
   Se va edita postarea 26, mi se pare si normal! Multa bafta!

45

Re: Piatra ponce Davis!

Si totusi intr-un final, lasand orgoliile la o parte, care e diferenta dintre Matrix(care este declarat a fi piatra ponce naturala) si piatra ponce de la italieni? In afara de pret! E una mai naturala decat alta? smile

Au fost pareri de o parte sau de cealalta care mie mi se par usor subiective. Este cineva care chiar le-a folosit pe ambele si poate sa vina cu o lamurire?

46

Re: Piatra ponce Davis!

Iti multumesc ca ma corectezi :pls  ^:)^ Cine nu te cunoaste poate spune despre tine ca esti destul de rautacios,insa eu te cunosc ca dai replici acide. :pp Eu unul  te respect pentru munca depusa si pentru ajutor ^:)^

47

Re: Piatra ponce Davis!

Auzi una este sa cauti pe net ce ai nevoie  lol Si alta este practica si ani de experienta acumulati.Nu se crede superior asa este el ,iai cerut un sfat si nu tea ajutat cumva! wink Intradevar Matrixul este o roca dar cu alte prorietati fata de piata ponce penala vanduta pe situri.

Re: Piatra ponce Davis!

Bai..Ancistrus! De ce nu esti curva ca altii, sa vorbesti frumos si pe la spate sa boscorodesti, ai? Nu vrei sa faci front comun cu ,,colegii'', ai? Deranjezi pe toasu' x si toasu' y, convoaca astia COM si....  lol
Gata cu gluma! Incercam o comanda in gasca? La sacu' de 20, iesim destul de ieftin sa facem o incercare, fie ea si nereusita.

49 Editat de Ancistrus (2014-06-22 15:53)

Re: Piatra ponce Davis!

Gongoi A scris:

Mie mi se pare ca obiectivul lui nu e sa ajute ci doar sa jigneasca incercand sa-si arate superioritatea (care nu exista) smile Si sa se certe. Oricine poate gasi pe google ,,informatiile'' pe care le posteaza fara sa mai faca polemica inutila si sa jigneasca in speranta ca ori e ridicat in slavi ori ca-i mai da cineva peste nas ca sa aiba motiv sa jigneasca din nou smile

   Nu inteleg pe cine am jignit si totodata nu inteleg ce ma tot urmaresti tu pas cu pas? Ma cunosti dinainte, ai fost cumva banat pe alt nick si nu stiu eu? Ma tot incerci cu vorbe d-astea puerile pe unde ma gasesti pe forum, asta in loc sa spui ceva util! Momentan pe forumul asta statusul tau este "vanzator"! Ce ai gasit tu pe Google ca nu pricep? Ai gasit exact ce am spus eu si asta pentru ca ti-am zis unde sa citesti, altfel iti mai lua 1 an sa afli ca piatra ponce = Bio Rio sau Matrix!

sefer jesirah A scris:

Bai..Ancistrus! De ce nu esti curva ca altii, sa vorbesti frumos si pe la spate sa boscorodesti, ai?

   Simplu, pentru ca sunt curvar ^:)^

50

Re: Piatra ponce Davis!

Ai multi prieteni  lol mai Ancistrus lol

51 Editat de Ancistrus (2014-06-22 16:55)

Re: Piatra ponce Davis!

Gongoi A scris:

ai jignit un alt user care ti-a atras atentia ca postezi mult si fara rost.

   Mai copilule, acel user de care spui sufera de multe probleme si asta de mult timp! El chiar a fost banat pe forumul asta si acum a aparut pe alt nick! Nu facea altceva decat se lua de toti aiurea... sa vedem tu spre ce te indrepti!
   

Gongoi A scris:

P.S. Sa te certi si sa performezi ca tine pe internet e ca la jocurile paralimpice. Chiar daca iesi pe locul 1 tot retardat esti smile

   Parerea mea este sa ai mai multe stopuri la texte, nu eu m-am luat de tine, tu te-ai luat de mine ajungand chiar sa ma jignesti cum e si cazul de fata! Cu ce vii tu pe forumul asta? Cu smecherie? Asta daca vrei o putem discuta pe privat, nu este necesar sa citeasca toata lumea emanatiile tale cerebrale, mai mult sau mai putin constiente!

LE: Imi cer scuze daca aflu ca de fapt chiar ai participat la jocurile paralimpice si te-am judecat gresit! Dar din cate stiu acolo participa oameni cu anumite dizabilitati, nu "retarzii" cum i-ai denumit tu... deci daca ma gandesc mai bine nu e cazul tau! Cu ocazia asta ai jignit si unele persoane care sufera de anumite dizabilitati! Nu este cazul meu, dar nu asta e important!

52

Re: Piatra ponce Davis!

Poate ajungeti sa va urecheati. Ai grija ancistrus ca ai antecedente ca si mine de altfel. :- Eu nu ma pot baga in discutie pt ca folosesc substrat eheim pro si asa voi folosi. Si evident nici nu mai am chef de polemici cu diferiti oameni de genul  ^:)^

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

53

Re: Piatra ponce Davis!

Adica ce vrei sa zici  cu  ^:)^  te iei cumva de mine! mad

54

Re: Piatra ponce Davis!

johnny A scris:

Adica ce vrei sa zici  cu  ^:)^  te iei cumva de mine! mad

:smoke Pe mine m-ai intrebat?  smile Nu tati fi pe pace. Nu era vb de tine  :noroc Stie ancistrus despre cine era vb  wink

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

55

Re: Piatra ponce Davis!

Ok am inteles ,ma gandeam ca te dai la mine lol

56

Re: Piatra ponce Davis!

Ok,  treaba cu retardati si smardoi am priceputo,
Cristi ma cam plictiseam,  norocul nostru ca se mai gaseste cate un dastept sa se ia cu tine guran .....
Cu piatra ponce cum ramane?

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.

57 Editat de Ancistrus (2014-06-23 17:22)

Re: Piatra ponce Davis!

gabi22 A scris:

Cu piatra ponce cum ramane?

   Pai cum sa ramana, ai adresa directa a italianului, ai si comparatia facuta de mine cu Matrix si Bio Rio, mai departe... fiecare va alege ce material i se pare mai calitativ! Ponce sau ponce de firma big_smile Cat despre o comanda... momentan nu ma bag, am altele de rezolvat.
   Cei de la ADA au scris cu mana lor ca e piatra ponce iar despre Seachem Matrix putem vedea un filmulet in care si-au dat seama si altii ca e piatra ponce:
https://www.youtube.com/watch?v=I7d3aK_tX34

PS: Interesant acum este daca, cei care ati cumparat Seachem Matrix "varsat", de aici din tara, din nu stiu ce sursa (nu ma refer la nimeni!), ati vazut macar ambalajul original, cel din care ati primit acel Matrix? :-

58

Re: Piatra ponce Davis!

Da eu am fost primul care a desfacut butoiul de 100 litri de Matrix  tocmai adus din state,am sa caut si o poza ca stiu ca am facut lol 100% ORIGINAL SEACHEM big_smile Asta de unde mam alimentat eu ca zeci de litri de matrix.

Re: Piatra ponce Davis!

Faptul ca Matrix,este piatra ponce,este un lucru de necontestat !!!
Problema care o vad eu,este asupra calitatii si proprietatilor,uneia fata de cealalta.
Aici poate interveni locul din care este extrasa,porozitate,etc....
Chiar daca seamana,poate fi usor diferita,iar aceasta diferenta poate conta destul de mult (nu ma refer la pret).
Oricum este un subiect dezbatut si rasdezbatut pe toate forumurile aproape si cred ca discutiile vor continua pana cand Seachem sau Ada va dezvalui sursa provenientei si va recunoaste ca e aceeasi piatra ca aia din Italia,Grecia si mai stiu eu de unde naiba se mai scoate  lol

marian37

60 Editat de Ancistrus (2014-06-23 23:18)

Re: Piatra ponce Davis!

floreamarian37 A scris:

Faptul ca Matrix,este piatra ponce,este un lucru de necontestat !!!
Problema care o vad eu,este asupra calitatii si proprietatilor,uneia fata de cealalta.

   "Calitatea" Matrixului fata de piatra ponce no name, se poate vedea in filmuletul care l-am postat mai devreme! Matrix este un fel de "3 pietre de 7 feluri" lol  Cat despre porozitate, sa fim seriosi... crezi ca au stat "expertii" Seachem sa selecteze pietre cu porozitati specifice, care permit colonizarea optima cu bacterii, vizibile si comparabile doar la microscop, daca nu au stat nici macar sa puna pietre de acelasi fel in produsul vandut?
   Sunt sigur ca Seachem au spalat pietrele de nu iese mizerie din ele, asta au facut "expertii" lor... ei stiu sa spele! "Spalatorii de ponce" li se potriveste ca si lozinca lol