61

Re: curatenia de primavara.

sa mor daca inteleg la ce va deranjeaza aceasta reputatie care este mai mult "decorativa" si nicidecum un barometru......pe partea mea sa am -15000 sau+15000 .....la fel ma simt si nicidecum nu am sa o urmez pe Madalina Manole cu o inghititura de mai stiu eu ce........

?

62 Editat de aqua (2010-07-19 16:48)

Re: curatenia de primavara.

kokos A scris:

sa mor daca inteleg la ce va deranjeaza aceasta reputatie care este mai mult "decorativa" si nicidecum un barometru......pe partea mea sa am -15000 sau+15000 .....la fel ma simt si nicidecum nu am sa o urmez pe Madalina Manole cu o inghititura de mai stiu eu ce........

de acord cu tine !
dar fara "sa mor" ca esti tanar si mai ai de trait tongue

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

63

Re: curatenia de primavara.

aqua A scris:

Pot sa vin cu o sugestie ?

tinand cont la balivernele pe care le debitezi as zice sa nu mai spui nimic , dar tinand seama ca in aceste vremuri de retriste mai avem de ce sa radem arunca nuca sa vedem ce o sa iasa!!!

64

Re: curatenia de primavara.

coco A scris:
aqua A scris:

Pot sa vin cu o sugestie ?

tinand cont la balivernele pe care le debitezi as zice sa nu mai spui nimic , dar tinand seama ca in aceste vremuri de retriste mai avem de ce sa radem arunca nuca sa vedem ce o sa iasa!!!

asa eeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!! aqua da-i bice tata...

?

Re: curatenia de primavara.

as vrea sa va propun la sectiunea de vanzari, in cazul in care cineva vinde plante, sa devina obligatorie urmatoarea declaratie:"declar ca momentan nu am alge in acvariu, sau - am urmatoarele alge:...".
la donatii nu e cazul sa facem asemenea specificatii, deoarece calul/planta de dar nu se cauta la dinti/frunze  smile

Pescar hoinar

66

Re: curatenia de primavara.

LupuMoralist A scris:

as vrea sa va propun la sectiunea de vanzari, in cazul in care cineva vinde plante, sa devina obligatorie urmatoarea declaratie:"declar ca momentan nu am alge in acvariu, sau - am urmatoarele alge:...".
la donatii nu e cazul sa facem asemenea specificatii, deoarece calul/planta de dar nu se cauta la dinti/frunze  smile

de acord  :apl

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: curatenia de primavara.

Propuneri sectiunea vanzari:
1. In cazul vanzarilor de pesti sa fie obligatorie postarea fotografiilor cu parintii; ma refer aici in special la ciclide africane unde culorile difera foarte mult intre pestii scosi la vanzare si cei din cataloage.
2. La fel si la plante, fotografii cu plantele scoase la vanzare nu link-uri catre diferite site-uri de prezentare;
3. Sa nu se mai poata face up zilnic ci saptamanal, deoarece daca te uiti pe primele 5 pagini sa zicem, o sa vezi ca sunt cam aceleasi anunturi ale acelorasi useri.

68

Re: curatenia de primavara.

Eu nu sunt de acord cu propunerile colegului danrogo2001 deoarece :

1. Pozele pot fi inselatoare si nu reflecta neaparat realitatea, iar daca chiar vrei poze cu pestii/parintii/bunicii lor, i le poti cere vanzatorului pe mail/mess.
2. La plante este valabil ce am scris mai sus.
3. Sa poti face doar 1 singur ''UP'' zilnic este cel mai bine(eventual sa mai poti intervenii asupra lui cand ai ceva important de adaugat/ scazut pret/etc), la cel saptamanal mi se pare ca se pierde din interes.
     A constrange pe cineva sa puna poze/filmulet/provenienta/etc mi se pare munca in plus pe care persoana respectiva o poate face la libera lui alegere.
     De ce sa incercam a constrange si a pune piedici oamenilor in loc sa le usuram viata pe acest forum. Mie personal imi place libertatea si buna organizare a acestui forum asa cum este el acum.
     Toate acestea sunt parerile mele wink

Multi vad, putini cunosc !

69

Re: curatenia de primavara.

La punctul 1 si 2 se poate folosi foarte bine mesageria privata sau alte metode de comunicare online pentru a cere poze cu pestii/plantele care starnesc interesul unui cumparator. Aceste poze nu trebuie neaparat postate in cadrul anuntului de vanzare.
In ceea ce priveste punctul 3 este ok asa cum este acum. Sunt persoane care considera ca un up/zi nu este suficient... si il fac de mai multe ori, motivand ca nu au stiut. Exemplul cu primele 5 pagini nu este relevant... ce este mai in spate de aceste 5 pagini sunt in general anunturi care nu mai sunt de actualitate, iar cei care le-au deschis au "uitat" sa ceara inchiderea lor.
Daca toate lumea ar citi si ar respecta Regulamentul, asa cum este el acum, ar fi un lucru extraordinar... dar marea majoritate nu fac asta. In ultima vreme au inceput sa devina destul de frecvente cazurile in care o persoana isi dechide un cont doar pentru a vinde ceva, prima lor postare fiind respectivul anunt. Nerespectand nici cea mai elementara regula atunci cand intra intr-o comunitate (aceea de a se prezenta), cu siguranta nu va fi interesat de vreo alta regula dupa care functioneaza forumul (cum ar fi oricare dintre propunerile colegului danrogo2001).

Re: curatenia de primavara.

George ar trebui ca regulamentul sa fie afisat in faza de inregistrare iar forumul sa nu permita acces mai departe decat in momentul cand noul utilizator a derulat macar sau a ajuns cu scroll-ul la partea finala a regulamentului, mai ales ca nu este mult de citit si este vorba de un set de reguli logice, la care te-ai fi asteptat, in niciun caz ceva aberant.

Atunci cand se vor intampla acestea, adica atunci cand forumul iti va permite sa mergi mai departe cu inregistrarea in momentul in care ai parcurs regulamentul, nimeni nu ar mai putea spune ca nu l-a citit si toti vor fi cel putin prezumati ca il stiu.

Poate ne spune si Domnul Florin o parere legata de asta si daca se poate implementa sau nu.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

71

Re: curatenia de primavara.

sergiu.dragomir A scris:

George ar trebui ca regulamentul sa fie afisat in faza de inregistrare iar forumul sa nu permita acces mai departe decat in momentul cand noul utilizator a derulat macar sau a ajuns cu scroll-ul la partea finala a regulamentului, mai ales ca nu este mult de citit si este vorba de un set de reguli logice, la care te-ai fi asteptat, in niciun caz ceva aberant.

Atunci cand se vor intampla acestea, adica atunci cand forumul iti va permite sa mergi mai departe cu inregistrarea in momentul in care ai parcurs regulamentul, nimeni nu ar mai putea spune ca nu l-a citit si toti vor fi cel putin prezumati ca il stiu.

Poate ne spune si Domnul Florin o parere legata de asta si daca se poate implementa sau nu.

Ca o paralela la chestia cu scroll pana la final: cand instalezi un windows poti da click pe agree si trece la pasul urmator cand ajungi cu scroll la finalul E.U.L.A.
Ai citit vreodata? Valabil si aici (eu personal dau scroll si click big_smile).

Singura modalitate de a verifica citirea unui regulament este un chestionar cu intrebari din el, pas de care se trece doar cu raspunsuri corecte ... mult prea complicat de implementat si inutil ca e totusi doar un forum smile

Trebuie doar moderare un pic mai dura. Te-ai abatut de la regulament, prima data avertizare, a doua oara suspendare cont 1-3 zile si tot asa. Si-mi mentin parerea exprimata la cafenea (parca)... prima postare, din bun simt, sa fie in rubrica Sa facem cunostinta!