221

Re: Experiment betta

Scuza-ma Florin, dar celophan nu sunt cei albi, aproape trasparenti  roll ?
Ai de gand sa-i imperechezi dupa cate am inteles. O sa ai multicolor. Nu reusesti sa recuperezi o femela hm blu solid? Ai avea niste puiuti superbi smile.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

222 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:29)

Re: Experiment betta

:fmad

223

Re: Experiment betta

Exact, probabil a gresit...sper  roll .

Cei albastri pe care-i am eu, sunt HM blue jeans (o varietate recenta) smile.

DT geno, era femela red solid cu care am imperechiat masculul cambodian, dar nici un puiut n-are caudala DT. Au mostenit cativa, dorsale superbe de la mama lor, si cand ii voi imperechia cu HM solid red, sunt convinsa ca vor fi exceptionali.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

Re: Experiment betta

deci ce am inteles eu din veil cu gena double si crown, poate am vorbit prostii bine ca are cine sa ma corecteze big_smile, dorsala o are alungita si arata ca cea de crown, din ce stiu eu dorsala alungita e semn de double tail(adica purtatoare de gena, parca phenotype ii zicea sau ceva de genu, tre sa ma redocumentez de genetica betta) si o dorsala de CT cred ca stiti cum arata tongue. Referitor la cellophane, ma referam ca are gena, vizibil, da la varfuri e transparenta, din pacate nu ma ajuta aparatul absolut deloc....
Mersii de lamuriri tongue eu sper sa scor, desi ma indoiesc ca o sa reusesc un DT combodgian cu toate aripioarele transparente(deci cellophane in opinia mea tongue).

225

Re: Experiment betta

merlin21 A scris:

...
de aceasi parere sunt si eu, toti vanzatori au pui de betta rosii cu albastru sau rosu cu verde.. dar nimeni nu incearca sa obtina o linie stabila? ...

Exact! O linie stabila, selectionand, lucrand, dar nu sunt de acord cu "experimente" aiurea (parere personala).
Sunt si raman o pasionata HM, dar stiu crescatori profesionisti, care dupa ani si ani de incercari, au incrucisat CT cu HM ca sa reducă dorsala si anala, sa le dea mai multa "tarie", dar rezultate le-au obtinut in F3 si din 50 de alevini, doar 3 adulti au iesit cum trebuie. Rabdare, munca si doar asa vor exista Betta de calitate, Betta show.
In Portugalia acum o luna, doi amici de-ai mei, au invins primul si al doilea premiu la categoria HM solid red.
La fel cu HM si HM DT. Se lucreaza, selectioneaza pentru a avea dorsale ampi.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

226

Re: Experiment betta

Florin.Mazilu A scris:

deci ce am inteles eu din veil cu gena double si crown, poate am vorbit prostii bine ca are cine sa ma corecteze big_smile, dorsala o are alungita si arata ca cea de crown, din ce stiu eu dorsala alungita e semn de double tail(adica purtatoare de gena, parca phenotype ii zicea sau ceva de genu, tre sa ma redocumentez de genetica betta) si o dorsala de CT cred ca stiti cum arata tongue. Referitor la cellophane, ma referam ca are gena, vizibil, da la varfuri e transparenta, din pacate nu ma ajuta aparatul absolut deloc....
Mersii de lamuriri tongue eu sper sa scor, desi ma indoiesc ca o sa reusesc un DT combodgian cu toate aripioarele transparente(deci cellophane in opinia mea tongue).

Poti posta o poza clara? Pune-i o oglinda, as vrea sa-l vad "incazzato" (suparat).

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

Re: Experiment betta

am incercat sa il supar, dar pozele respective nu au iesit......o sa incerc sa fac rost de un aparat mai bun.....:P si maine sa postez niste poze mai decente tongue big_smile

Re: Experiment betta

am reusit sa mai fac cateva poze mai acceptabile tongue

229

Re: Experiment betta

Buna

Da, este un HM blu doubletail si-ti spun parerea mea personala smile: cauta-i o femela hm solid blu si vei avea niste puiuti superbi. Pentru femela HM cambodian DT as cauta un mascul HM solid red si tot asa, vei avea pui si cambodian si rosii. Daca vrei sa experimentezi sa-i imperechezi, ok. Dar... eu as prefera betta de calitate si nu multicolor.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

230

Re: Experiment betta

P.S. o data pe zi, o ora, pune-i o oglinda. Se antreneaza, isi mentine in armonie aripioarele si corpul wink.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

Re: Experiment betta

fac deja asta big_smile, 1-2 ore are oglinga pregatita langa acvariu.
Daca o sa gasesc undeva o femela de hm solid blue o iau negresit, mai ales ca dupa ce am studiat ca lumea femela mi-am dat seama ca nu am vazut bine dorsala alungita tongue deci sunt dispus sa o schimb big_smile. Multumesc de sfaturi big_smile si idei big_smile
Oricum cred ca m-am pripit cu femela si se pare ca e prea mica pentru inmultire, asa se intampla cand iei din pet shop smile) desi sincer de mascul sunt foarte multumit big_smile

OFF: Asa ca daca citeste cineva topicul asta si are o femela hm solid blue care vrea sa o dea la schimb cu femela mea sau daca are de vanzare astept un pm big_smile

Re: Experiment betta

am rezolvat big_smile am luat de la cineva o femela steel blue CT big_smile
Si masculul a facut un cuib mare mare mare....sau mai degraba gros....a ridicat frunza de pe suprafata apei smile)
Acum astept sa vad daca se plac.... femela e in fatatoare...si masculul ii da tarcoale, maine seara primul experiment, va tin la curent big_smile

233

Re: Experiment betta

:apl  :apl  :apl Superb! Bravo. Poze, poze, poze! O sa ai niste bettani superbi. In F2 sau F3, vei fi mandru! Garantat wink.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

Re: Experiment betta

pentru ca nu ma pot abtine din ras....va impartasesc si voua ce face masculu meu...:))
lucreaza de zor la cuib...femela il priveste....femela sare din fatatoarea de guppy....se baga sub cuib si incepe sa "danseze"....masculu "danseaza" si el....femela se pune pe o parte......masculu lucreaza la cuib.....femela se da mai aproape si se pune pe o parte....masculu incearca sa o imbratiseze.....si esueaza lamentabil....moment in care o musca pe femela de parca tot vina ei ar fii....si tot asa de vreo 20 de minute....dci nu stiu daca sa rad sau sa plang....ii mai las sa se chinuie masxim o ora....si daca vad ca e tot inapt masculul o separ iar....

235

Re: Experiment betta

Saraci.....Au chef de Dragoste :flove  si in fiecare  cuplu exista si drama  :fcry  dar apoi o sa rada ei  lol  si o sa fie fericiti pana la adanci batrameti  :s) 

Serios acuma femela se pare ca vrea sa atraga atentia barbatului::D

Re: Experiment betta

Si dupa muuuuulte incercari au reusit sa si depuna  :fbr  :sbr
acum.....asteptam sa vedem daca masculu a reusit sa si fecundeze icrele sau daca le-a dat femela drumu de nervi ca nu e instare masculu sa o imbratiseze tongue big_smile
revin cu detalii cand voi avea ce sa detaliez big_smile

237

Re: Experiment betta

Florin.Mazilu A scris:

Si dupa muuuuulte incercari au reusit sa si depuna  :fbr  :sbr
acum.....asteptam sa vedem daca masculu a reusit sa si fecundeze icrele sau daca le-a dat femela drumu de nervi ca nu e instare masculu sa o imbratiseze tongue big_smile
revin cu detalii cand voi avea ce sa detaliez big_smile

E "incepator" si de obicei, cand fac asa, fac probe  lol ! De obicei, cand ii pun impreuna, ai mei fac probe si 3-4 ore. Multe imbratisari "in gol". Cade ca prostanacul, crezand ca are femela in "brate"   big_smile sau n-o prinde bine si ea ramane in extaz, nu expulzeaza nici un ou si el se uita peste tot cautand oulele  lol . Am avut o imperechere care a durat (probe, imbratisari in gol, etc. etc.) de la 9 dimineata la 7 seara  :omfg .

Asteapta 48 de ore, ai grija ca masculul sa stea sub cuib si sa aiba grija de oua. Fi atent la burtica lui sa nu manance ouăle (fecundate sau nu, n-are importanta). Daca-ti dai seama ca face burta mare, il scoti. Fii atent sa nu fie diferenta mare de temperatura cand il muti si nu-i da mancare deloc cat e cu cuibuletul lui.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

Re: Experiment betta

desi ma surprinde.....pana acum e un tata excelent....nu are burta mare, are grija de cuib tongue. mai am de asteptat cam 24 de ore ;;) sper sa iasa ceva frumos, daca am timp o sa urc si cateva poze cu femela,din pacate nu am un aparat care sa redea coloritu corespunzator, dar asteptam sa vedem cu ies puii(daca or sa iasa smile))) )
oricum va tin la curent wink

Re: Experiment betta

Azi dimineata in jurul orei 8 au incepus sa apara coditele....  :noroc, nu sunt intr-un numar foarte mare dar totusi sunt ceva puisori......peste cateva zile, cand puii vor inota liber, voi scoate masculul si mai fac un update atunci big_smile

Re: Experiment betta

am scos masculul, puisorii inoata liber si acum astemptam sa vedem ce iese. o sa ii hranesc cu atison betta starter cand vor incepe sa manance big_smile.