Re: Experiment betta

Am niste plante in acvariul cel mare, insa trebuie sa gasesc foaia, pentru ca sincer, habar nu am cum se numesc:lol:. Nu dati cu pietre!!! Sunt mai prostut in ale acvaristicii, dar imi iubesc foarte mult cei doi pestisori. Ciprian, o sa iti dau si tie niste puiuti din primul meu succes, drept multumire

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

182

Re: Experiment betta

Multumesc! smile
Stai linistit, eu nu am unde sa ii mai pun! Tu scoate-i inainte si apoi fii sigur ca o sa fie cine sa ii ia! Multa bafta! Toate se invata!

Re: Experiment betta

smile cum doresti

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Experiment betta

Buuuun, puiutii sunt ok, au inceput sa mearga haotic prin acvariu, unii mai incet, altii mai repede, unii deloc...ma rog...fiecare cum poate si cat il duce codita;), insa nu stiu daca le dau bine mancarica. So, am fiert oul, l-am facut cu putina apa si am pus cu pipeta 2 picaturi. Cum stiu daca puii mananca, in conditiile in care nu s-au miscat? Mai fericit a fost Rica ( masculul), care s-a infipt in picatura de ou de parca era cine stie ce delicatesa:lol:. Pfff, greu dom'le, greu:). Sper doar sa stie ei sa manance singurei, ca eu...la faza asta ...

Ok, am gasit si hartiuta cu plantele din acvariul celalalt, in ideea ca poate mut vreo planta in acvariul puilor, sa manance singurei de pe ea, asa cum a spus Ciprian. Deci, avem asa: una bucata echinodorus amazonicus, Rubi Red, Valisneria Spiralis, Anubias Congensius si Aponogeton. Astept rapuns urgent, nu as vrea sa ii infometez:P

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

185

Re: Experiment betta

Nu ii infometezi! mancare li se da cand innoata aproape toti, dar nu haotic ci cu miscari normale. Ce ai facut cu pipeta este ok! Daca nu mor, inseamna ca mananca! Nu rezista fara mancare decat cateva ore! Daca puii innoata, poti scoate masculul! Bafta!

Re: Experiment betta

Am scos masculul, Ciprian, multumesc!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Experiment betta

PS am bagat si un coridoras la pui, e ceva mizerie pe-acolo....credeti ca o sa pape din puiuti? L-am monitorizat vreo jumatate de ora si pare prea interesat de ei. Voi ce spuneti? Sa-l las? Sa-l scot? Pot curata apa si altfel?

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

188

Re: Experiment betta

Corydoras sunt pesti comunitari si foarte pasnici. Ei mananca doar ce cade pe fundul acvariului.
Nu cred ca prezinta pericol!

Eu nu am pretins ca sunt inteligenta, sunt om prin educatie!

Re: Experiment betta

Multumesc mult, Cristina. Asa stiam si eu, dar vroiam sa fiu sigura....dupa atata chin...nu pot sa risc;)

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

190

Re: Experiment betta

hard to please A scris:

Multumesc mult, Cristina. Asa stiam si eu, dar vroiam sa fiu sigura....dupa atata chin...nu pot sa risc;)

smile) te cred! Toti cred ca trecem sau am trecut prin astfel de chinuri.....ai grija pe mai departe!

Eu nu am pretins ca sunt inteligenta, sunt om prin educatie!

Re: Experiment betta

Buuuun, am dat ou la puiuti, toate bune si frumoase, insa apa nu este tocmai ok. Asa ca azi am facut un schimb partial de apa....cu seringa big_smile. Stiu...a fost groaznic de chinuitor (asta imi aminteste de fosta mea soacra care imi spunea ca am o maaaaaaaaare calitate- rabdarea) Eh, sa speram ca acum va fi totul in regula, abia astept sa creasca!!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

192

Re: Experiment betta

1. ia un furtunas pt pompa de aer
2. ia un pai pt suc
3. fixeaza paiul in capatul furunului
4. introdu paiul in apa (cu el sifonezi) si trage apa pe furtun intr-un alt recipient! daca vei strangula furtunul cu mana, poti sa ii reglezi debitul fara probleme.
5. scoate atat apa cata poti, fara a trage multi pesti.
6. recupereaza pestii scapati in recipientul in care ai tras apa. poti folosi acelasi sistem cu deosebirea ca de data asta tragi puii...! smile
7. nu te stresa daca nu ai curatat f bine! faptul ca ai schimbat multa apa o face sa fie ok! oricum nu vei reusi sa faci curatenie ,,luna.. dar nici nu conteaza!
8. bafta!

Re: Experiment betta

Multumesc Ciprian, m-am descurcat f bine cu seringa pentru ca am putut sa "aspir" si ce mai era pe fund, pe unde credeam eu ca e nevoie. Acum vin cu altceva...ieri am bagat masculul in acvariul cel maire, unde am femela. Si ce credeti ca observ azi?:D Rica al meu face ditamai cuibul, iar femela are niste dungi...aproape albe. Ce sa inteleg, ca astia nu se mai satura de ...depus?:P

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Experiment betta

PS, Si cu seringa nu am tras nici un pestisor;) A mers repede treaba, max 20 de min

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

195

Re: Experiment betta

Cea mai buna solutie este cea pe care o stii si stapanesti cel mai bine! Metoda ta este f buna!
De depus depun si saptamanal! Daca sunt tineri si bine hraniti...! Nu ar fi ceva iesit din comun sa depuna repede!

196

Re: Experiment betta

Florin dami si mie id tau pls psl

Re: Experiment betta

Revin cu ultimele stiri: pestisorii au crescut, m-am ales cu 30 in final. Problema este ca nu o sa ii mai pot tine. Cu parere de rau va trebui sa aleg :pestii sau iubitul....Evident voi alege iubitul...De azi voi pune tot la vanzare.:(Va multumesc tuturor pentru ca ati fost alaturi de mine, pas cu pas. Acvaristica este atat de captivanta incat ...mi-a pus relatia in pericol.Voi renunta cu parere de rau. Va pup pe toti!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

198

Re: Experiment betta

Tu esti cazul bun pentru ca cei mai multi vor alege pestii...  lol

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

199

Re: Experiment betta

lol smile)

Re: Experiment betta

Schlaffen A scris:

Tu esti cazul bun pentru ca cei mai multi vor alege pestii...  lol

smile))))))tare! Pai nici eu nu am fost pe departe....Si desi am dat pestii, toti, am pastrat in acvariu coridoras. Ce o insemna asta....nu stiu. smile

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...