Re: Experiment betta

big_smile dupa cum bine stiti perechea de betta nu m-a uitat si s-a intors la mine. Harnici nevoie mare s-au apucat de facut pui. Intr-un cuib care mie numai a cuib nu-mi seamana ( o chestie lunga si f ingusta....cam un cm lungime, dar vreo 10 lungime, au depus cateva icre. Nu la fel de multe ca datile trecute, dar o fi din cauza faptului ca sunt bolnaviori). Femela il ajuta pe mascul sa culeaga icrele cazute, si le aduce la cuib chiar si din colturile cele mai indepartate ale acvariului. Pana la urma am decis "natura" sa isi urmeze cursul, si sa las icrele in acvariul cel mare, a carui coloana de apa nu depaseste insa 15 cm. Nu ma mai cramponez nici de faptul ca masculul e bolnavior ( ori nu e grav ori pur si simplu mi s-a parut mie a fi, pentru ca altfel nu i-ar mai fi ars de cuib) si o sa las totul in voia lor.

Ciprian, nu ma uita cu micro....prin intermediari, desigur big_smile
Te anunt cand e cazul, sa vedem ce se intampla in urmatoarele zile, insa....sa ma ai in vedere.
Multumesc!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Experiment betta

smile) abia acum am observat!! Nu numai ca a facut un cuib foarte ciudat, dar sunt de fapt 2 cuiburi, in colturi opuse. De unul are grija el, de celalalt in care sunt max 10-15 icre, are grija femela. Doamne ce nebunie!!! Ce-o iesi din asta....nu stiu.

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

203

Re: Experiment betta

eu am vreo 50 de pui de betta

Re: Experiment betta

Felicitari, eXotic! Eu de dimineata am vazut ca nici nu mai exista cuibul care il pazea femela, iar in cel al masaculului nu mai sunt icre. Explicatia? :(Sunt eu chioara si nu le mai vad? Au disparut? Le-au mancat?

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Experiment betta

Mi-au depus iar sambata...ieri am observat cu masculul manca icrele din cuib. Asta a innebunit!  Practic e a doua oara cand mananca icrele din cuib, in loc sa le ingrijeasca. Ce pot face sa il  dezvat? O bataie buna? sad

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Experiment betta

Revin cu amanunte...puiutii au iesit, insa sunt din 2 generatii, ca sa spun asa...unii au cam o sapt mai mult decat altii.Am pus si masculul si femela in 2 vase separate, scufundate in acvariu, intrucat masculul manca icre, iar femela puiuti. Puilor le dau sa pape Novo Baby de la JBL, si sunt ok (cei care au ramas, pentru ca intr-o noapte am uitat incalzitorul scos din priza si s-au dus multi din cauza diferentei de temperatura sad )

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

207 Editat de merlin21 (2011-07-08 04:51)

Re: Experiment betta

:fmad

Re: Experiment betta

...asa am crezut si eu, dar am urmarit si chiar le manca. Le culegea direct din cuib si uita sa le mai puna la loc big_smile. Asa ca l-am separat de pui, si pe el si pe femela si acum puiutii sunt maricei si bine merci.:)

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

209

Re: Experiment betta

Daca masculu este la prima depunere mai si manaca din ele din lipsa de experienta.

Re: Experiment betta

Pfff, e la a tz-spea depunere...n-ar trebui sa manance din icre. Eu cred doar ca le-a prins gustul, prin urmare l-am mutat repejor din acvariu

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

211

Re: Experiment betta

de mult nu am ami avut timp sa postez ceva pe forum...dar avand in vedere ca pana si hard to please mai are tangente cu betta.....hai ca ma chinui 5 minute...

macar sa vad ce mai face lumea...
eu intre timp am 2 masculi si 4 femele.....pe care ii pun f des la depus...dar nu le pastrez puietul prea mare bataie de cap acum......

exemplarele de betta in mod natural mananca icre....

@merlin21...betta da manaca icre....acest comportament ar trebui sa previna degradarea icrelor...teoretic un mascul betta ar trebui sa manance icrele care nu fost fecundate si de el...sau icrele care incep sa prezinte semne de degradare (fungus sau alte probleme care pot interveni ). Sa nu uitam pt o depunere reusita e nevoie de 2 exemplare....femela care depune icre...si masculul care expulzeaza lapti fecundand icrele(poate mai greseste si el tinta smile) ...succesul depinde de ambele exemplare plus acvaristu big_smile


@hard to please....buna :d

incerca sa hranesti bine perechea inainte de o depunere....acum la mine ca leam format o rutina pt depunere ,cam 2 zile dureaza de cand introduc femela...si depun ei....maxim in a 3 a....si in tot acest timp si pana scot masculul nui dau nimic de mancare.....si nu are probleme....(oricum mananca icrele care nus "bune" si am obs ca din ce in ce nr puilor creste....incet dar constant....poti incerca sa dai mancare congelata (artemia sau larve de tantari...au o valoare nutritiva f mare....si apoi sal lasi la depus fara hrana , daca dureaza f mult pana face cuib...si depun...poti da f putina betta bio gold...ca parca tot eu tiam zis de bio-gold)

in rest bafta in continuare....

cam asta e toata teoria ...incet incet vom obtine rezultate din ce in ce mai bune...fie ca e vb de reprodus...fie ca e vb de acvaristica in general....

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

Re: Experiment betta

rtklancelot A scris:

de mult nu am ami avut timp sa postez ceva pe forum...dar avand in vedere ca pana si hard to please mai are tangente cu betta.....hai ca ma chinui 5 minute...

macar sa vad ce mai face lumea...
eu intre timp am 2 masculi si 4 femele.....pe care ii pun f des la depus...dar nu le pastrez puietul prea mare bataie de cap acum......

exemplarele de betta in mod natural mananca icre....

@merlin21...betta da manaca icre....acest comportament ar trebui sa previna degradarea icrelor...teoretic un mascul betta ar trebui sa manance icrele care nu fost fecundate si de el...sau icrele care incep sa prezinte semne de degradare (fungus sau alte probleme care pot interveni ). Sa nu uitam pt o depunere reusita e nevoie de 2 exemplare....femela care depune icre...si masculul care expulzeaza lapti fecundand icrele(poate mai greseste si el tinta smile) ...succesul depinde de ambele exemplare plus acvaristu big_smile


@hard to please....buna :d

incerca sa hranesti bine perechea inainte de o depunere....acum la mine ca leam format o rutina pt depunere ,cam 2 zile dureaza de cand introduc femela...si depun ei....maxim in a 3 a....si in tot acest timp si pana scot masculul nui dau nimic de mancare.....si nu are probleme....(oricum mananca icrele care nus "bune" si am obs ca din ce in ce nr puilor creste....incet dar constant....poti incerca sa dai mancare congelata (artemia sau larve de tantari...au o valoare nutritiva f mare....si apoi sal lasi la depus fara hrana , daca dureaza f mult pana face cuib...si depun...poti da f putina betta bio gold...ca parca tot eu tiam zis de bio-gold)

in rest bafta in continuare....

cam asta e toata teoria ...incet incet vom obtine rezultate din ce in ce mai bune...fie ca e vb de reprodus...fie ca e vb de acvaristica in general....

Buna Rtklancelot! smile
Ma bucura raspunsul tau!
In general ii hranesc cat  mai diversificat, si depun la cateva zile, maxim 5. Insa nici eu nu le pastrez puii pentru ca inca mai am un rand in crestere si nu as vrea sa fac haos in acvariu si nici sa stau cu zeci de acvarii insirate, fiecare cu pui. Astept sa creasca binisor ultima runda de puiuti si abia apoi mai scot altii.Momentan perechea de betta tot separata de pui sta. Sunt curioasa daca ar manca din ei daca le-as da drumu in acvariu, dar imi e teama sa incerc. Daca mananca vreunul nu stiu ce le-as face...:DAsa ca ii las in continuare separati pana mai cresc puii. Acum au abia un cm. smile)

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

213

Re: Experiment betta

Buna ziua,imi cer scuze ca nu m-am prezentat la sectiunea special creata,dar nu prea am ce prezenta...imi plac pestii dar nu am un acvariu propriu-zis, ci niste boluri in care am 3 pesti betta.
Am reusit sa-i fac sa-mi depuna tinand cont de sfaturile voastre,dar pestisorii nu inotau pe orizontal dupa 3 zile,drept pentru care l-am lasat pe tatic sa mai stea cu ei. Nu am obtinut rezultate deoarece, i-a cam mancat.
In aceasta situatie ce trebuie sa fac?
Va multumesc pentru raspunsuri,critica sau sugestii.

214

Re: Experiment betta

Uite, citește mai sus cu un post sa vezi cum a procedat "hard to please" :sok

215

Re: Experiment betta

daca citesti acest topic vei putea gasi destule sfaturi utile. Dar ma gandesc ca pt tine(daca ai respectat sfaturile data mai sus"Am reusit sa-i fac sa-mi depuna tinand cont de sfaturile voastre"), mai ales fiind vb de aceasta perioada, poate ai avut o fluctuatie de temperatura( e totusi noiembrie + lipsa unui acvariu propriu zis ( cu cat acvariul e mai mare, cu atat apa ramane la o temperatura mai constanta chiar si in absenta unui incalzitor cu termostat)).

Poti incerca din nou, si ar fi recomndat sa detaliezi mai amplu urmatoarea lor depunere. Asa vom putea sa iti dam sfaturi mai "la obiect". Momentam mergem pe intuneric. Iar detalierea va insemna ca tu vei capata mai multa experienta, observand mici schimbari fata de ultima depunere.

toate cele bune, si mai incearca. Sigur vei reusi.

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

Re: Experiment betta

Dezvoltarea pestiilor se face in functie de metabolism si hrana, cu cat temperattura este mai mare metabolismul este mai rapid se dezvolta mai repede, cu cat temperatura este mai mica si metabolismul mai lent dureaza mai mult sa se dezvolte, deaceea intr-un acvariu fara incalzitor unde temperatura e in jur de 22-23 de grade pestii se dezvolta cu 1-2 zile mai greu decat inttr-un acvariu cu 26-27 de grade. scrie undeva (daca nu ma insel, nu am mai citit topicul de mult) care e temperatura optima ca pestii sa inoate liber in 3 zile.
Sper ca te-am lamurit si intr-o saptamana doua poti incerca din nou, dar incearca sa ai un acvariu propriu zis macar pentru depuneri, iti va fii mai usor sa-lcureti si sa scoti masculu wink

217

Re: Experiment betta

lisa A scris:

Buna ziua,imi cer scuze ca nu m-am prezentat la sectiunea special creata,dar nu prea am ce prezenta...imi plac pestii dar nu am un acvariu propriu-zis, ci niste boluri in care am 3 pesti betta.
Am reusit sa-i fac sa-mi depuna tinand cont de sfaturile voastre,dar pestisorii nu inotau pe orizontal dupa 3 zile,drept pentru care l-am lasat pe tatic sa mai stea cu ei. Nu am obtinut rezultate deoarece, i-a cam mancat.
In aceasta situatie ce trebuie sa fac?
Va multumesc pentru raspunsuri,critica sau sugestii.

Iarta-ma dar nu-s de accord ca Betta sa fie tinuti in boluri. Au nevoie de minim 10 l de apa (un singur exemplar).

Daca-i imperechezi, te sfatuiesc sa-l scoti pe tata dupa 48-72 de ore de la depunere. Inaltimea apei unde ai cuibul/puii sa nu depaseasca 15 cm. inaltime. Hranirea puilor se v-a face dupa 48 de ore de la nastere sau dupa ce au absorbit sacul vitelin.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

Re: Experiment betta

in vederea reinvierii acestui topic va prezint urmatoare pereche de betta big_smile
Mascul double tail blue cellophane si femela vt dar cu gena de ct si dt big_smile cambodgian red big_smile
astazi fac rost de un acvariu si sper sa dau drumu la experiment, ca sa fac ceva mai nou, o sa postez aici fiecare pas, etapa(poate chiar cu poze daca or sa se vada bine), si in fiecare zii o sa dau "raportul" cu ce au facut pestiucii big_smile
oricine are betta si are nelamuriri sau probleme legate de reproducere este invitat sa posteze aici tongue big_smile

Re: Experiment betta

masculul big_smile

Re: Experiment betta

femela big_smile