81

Re: Sa ma prezint...

aia sunt pentru Back in Black. lol

82 Editat de allexya (2010-05-05 23:38)

Re: Sa ma prezint...

mie imi place foarte mult!! imi place cum se vede xipho rosu (bine portocaliu) intre atatea plante verzi.  abia astept sa vad si piatra imbracata smile
felicitari, arata foarte bine.
Ca off: oare toti baietii de pe forum au luat-o razna? stiu mai mult despre ciorapi de dama decat fetele lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

83

Re: Sa ma prezint...

allexya A scris:

Ca off: oare toti baietii de pe forum au luat-o razna? stiu mai mult despre ciorapi de dama decat fetele lol

Si nu numai....avem ceva antrenament lol

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

84

Re: Sa ma prezint...

pelly67 A scris:

aia sunt pentru Back in Black. lol

Mai degraba "highway to hell" (asta pentru ca piatra are si o gaura), dar ma feresc sa nu ma auda "aqua"....:lol:

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

85

Re: Sa ma prezint...

i-auzi lol of baietii astia tongue
am trait sa patesc si asta, primesc sfaturi de ciorapi de la baieti... urmeaza sa va invat scheme de fotbal wink
gata cu off tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

86

Re: Sa ma prezint...

Ohooo, "greii" rockului in acvariul lui Andi,buna treba!
Alexia ,la varsta unora dintre noi ar fi si rusinos sa nu se priceapa la ciorapi de dama,si fara talent,in timp tot iti intra in cap lol lol

87

Re: Sa ma prezint...

narcis.b A scris:

Ohooo, "greii" rockului in acvariul lui Andi,buna treba!
in timp tot iti intra in cap lol lol

sau pe cap  lol

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

88

Re: Sa ma prezint...

Am revenit cu un nou proiect...

Pentru ca imi plac foarte mult crevetii si cum bine se stie nu se impaca cu marea majoritate a pestilor nu-i puteam avea in acvariul meu de 60L.
Asa ca m-am decis sa amenajez unul special pentru ei.
Cum nu dispun de prea mult spatiu acvariul trebuia sa fie unul de dimensiuni reduse.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

89 Editat de bogdivaio (2010-05-13 20:49)

Re: Sa ma prezint...

andi fi amabil si spune-mi cum i spune la planta din coltul stanga ?!

Aaaa..e misto proiectul tau big_smile

90

Re: Sa ma prezint...

Am sa incep cu substratul. Atunci cand l-am achizitionat de la colegul "bradraqua" pentru acvariul "mare" am ramas cu o punga pe care am folosit-o acum. Binenteles ca pentru plante am folosit din nou tehnica cu tavita confectionata din plasa de tantari in care am pus sol netratat cu PH neutru pentru plante.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

91

Re: Sa ma prezint...

Ma scuzati am incurcat putin ordinea. Acvariul este achizitionat  din Piata Obor cu suma de 16 Lei si are dimensiunile de 30x20x25 adica fix 15L. Filtrul este HAILEA SL 106, cascada (cel mai mic din clasa lui) care a costat 24 Lei, incalzirorul este RESUN de 50W care a costat 30Lei, pompa de aer este de la TETRA (cu o singura iesire) si a costat 45 Lei. Lampa a fost un chilipir, este Made in China are un bec economic fluorescent 9W/865 soclu G23 de la OSRAM si a costat 16Lei + 10,50Lei becul.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

92

Re: Sa ma prezint...

cam asa am inceput si eu..cam exact la fel.. mai putin umbrosum.. care o sa se topeasca la lampa aia de birou..
imi place cum le-ai aranjat..
nu face galagie filtrul?

93

Re: Sa ma prezint...

Help me big_smile

94 Editat de Andi66 (2010-05-13 21:19)

Re: Sa ma prezint...

Plantele sunt achizitionate de la colegul "insomnia" cu 20Lei. Buturuga este cumparat tot din Piata Obor cu 10Lei pe care am fiert-o ore bune cu schimbat de apa. Pe ea am prins cu ciorap de dama tip plasa, Java Moss cam 15x10cm. Pentru lumina folosesc si priza programabila mecanica (8,50Lei Mr. Bricolage - Mihai Bravu colt cu Cal. Vitan).

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

95

Re: Sa ma prezint...

In ceea ce priveste locuitorii m-am gandit ca pe langa creveti, pentru care a si fost creat mediul, sa mai populez cu vreo 2 perechi de Microrasbora Galaxy si cativa melci de substrat Melanoides tuberculata.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

96

Re: Sa ma prezint...

Astept comentarii, sugestii etc.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

97

Re: Sa ma prezint...

bogdivaio A scris:

andi fi amabil si spune-mi cum i spune la planta din coltul stanga ?!

Aaaa..e misto proiectul tau big_smile

Sincer nici eu nu stiu prea bine. Sper sa nu te superi, ma documentez si-ti zic, oricum sunt achizitionate de la "insomnia", toate plantele pe care le vinde el sunt super.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

98

Re: Sa ma prezint...

merlin21 A scris:

cam asa am inceput si eu..cam exact la fel.. mai putin umbrosum.. care o sa se topeasca la lampa aia de birou..
imi place cum le-ai aranjat..
nu face galagie filtrul?

Nu stiu cat de tare va afecta lampa plantele, cred ca 9W/865 G23 cu tub fluorescent unde puterea reala este de 60W zic eu ar trebui sa fie OK. Cat despre filtru e un pic mai pretentios, daca teava de aspirare o fixezi bine (dureaza ceva pana potrivesti bine pozitia) in pompa de apa, este chiar silentioasa, singurul zgomot este clipocitul de la cascada.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

99

Re: Sa ma prezint...

merlin21 A scris:

lampa aia de birou..

Am incercat sa-ti trimit PM dar ai casuta plina. Am sa profit de faptul ca ai intrat aici si-ti spun despre becuri soclu G23. Am gasit bec 9W/865 G23 la 10,50 lei la MARBO TRADE SRL.
Adresa si datele de contact: http://www.marbotrade.bizoo.ro/
Ideea e ca doamna cu care am vorbit la telefon mi-a spus ca a facut comanda si pentru 11W/860 G23 la acelasi pret.
Cred ca te intereseaza, stiam ca vrei sa cumperi. sper sa fie utila informatia

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

100

Re: Sa ma prezint...

bogdivaio A scris:

Help me big_smile

Sefu' cred ca asta e: MAYACA FLUVIATILIS
Si mie imi place mult, daca vrei are "insomnia"

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771