61

Re: Sa ma prezint...

Andi66 A scris:

Substratul este de tip fertilizant s-au se poate adauga?
Intreb asta pentru ca Vulnanitul este fertilizant si nu stiu daca la el merge adugat Feropol de exemplu...

Din cite stiu eu Volcanitul nu este fertilizant, este substrat cu continut 5% fier.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

62 Editat de Andi66 (2010-04-19 13:53)

Re: Sa ma prezint...

Pai ar fi mai scump decat Bonalitul...sau Vulcanit.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

63 Editat de Baracuda (2010-04-19 13:57)

Re: Sa ma prezint...

Andi66 A scris:

Pai ar fi mai scump decat Bonalitul...

Pai... este, cine a spus ca nu este? Este aproape dublu ca pret, or fi stiind ei nemtii de ce... Nu-i problema, il pastrez pentru cel de-al doilea acvariu, daca nu il pot vinde

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

64 Editat de Andi66 (2010-04-23 11:06)

Re: Sa ma prezint...

Asa cum am promis revin cu ceva poze. Bineinteles ca nu am mai avut rabdare pana in vara si dupa sfaturi si cu ajutorul vostru am reusit o modificare, spun eu de succes.
In primul rand substratul care ii confera oarecare naturalete, pe urma am confectionat o tavita, pot sa-i spun, din plasa de tantari in care am pus sol netratat chimic, care este ascunsa in substratul maro si in care bineinteles am plantat. Am mai tuns si rarit din plante si le-am grupat.

Vedeti si voi ce a iesit si dati-va cu parerea:  http://img695.imageshack.us/g/img2538g.jpg/

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

65 Editat de Baracuda (2010-04-23 12:45)

Re: Sa ma prezint...

Un acvariu reusit, chiar frumos, cu potential. O singura observatie: vegetatia luxurianta este intr-o oarecare dezordine (poate studiata) si ideea nu a tinut cont de necesitatile si dezvoltarea ulterioara a unor plante. Am convingerea ca, fie si din proprie initiativa, fara indicatiile altcuiva, vei reusi un aranjament al platelor mai judicios. Succes! P.S. Substratul arata bine... smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

66

Re: Sa ma prezint...

bradraqua A scris:

Un acvariu reusit, chiar frumos, cu potential. O singura observatie: vegetatia luxurianta este intr-o oarecare dezordine (poate studiata) si ideea nu a tinut cont de necesitatile si dezvoltarea ulterioara a unor plante. Am convingerea ca, fie si din proprie initiativa, fara indicatiile altcuiva, vei reusi un aranjament al platelor mai judicios. Succes! P.S. Substratul arata bine... smile

Toate observatiile sunt pertinente si daca vin din partea unuia dintre maestrii sunt un compliment. Atat am putut pe moment, dar cum ai spus incet o sa reusesc si cu designul.
Multumesc pentru aprecieri si pentru urare.
O zi reusita!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

67

Re: Sa ma prezint...

Incearca sa dai expunerea la aparatul foto mai mica undeva "-0,9" sau"-1,2" astfel se vor vedea si plantele din spate mult mai bine

68

Re: Sa ma prezint...

narcis.b A scris:

Incearca sa dai expunerea la aparatul foto mai mica undeva "-0,9" sau"-1,2" astfel se vor vedea si plantele din spate mult mai bine

Am sa incerc cu uramtorul rand de poze. Multumesc de sfat. Am un aparat foto - Canon Power Shot A580 cu rezolutie e 8 MP. Nu prea am folosit toate functiile, a fost cumparat pentru concediu si sti si tu ca in concediu nu prea stai sa bibilesti aparatul foto asa ca l-am lasat pe setarile automate. Deabia acum cand am luat acvaristica mai in serios o sa iau si fotografia mai in serios.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

69

Re: Sa ma prezint...

Andi66 A scris:
narcis.b A scris:

Incearca sa dai expunerea la aparatul foto mai mica undeva "-0,9" sau"-1,2" astfel se vor vedea si plantele din spate mult mai bine

Am sa incerc cu uramtorul rand de poze. Multumesc de sfat. Am un aparat foto - Canon Power Shot A580 cu rezolutie e 8 MP. Nu prea am folosit toate functiile, a fost cumparat pentru concediu si sti si tu ca in concediu nu prea stai sa bibilesti aparatul foto asa ca l-am lasat pe setarile automate. Deabia acum cand am luat acvaristica mai in serios o sa iau si fotografia mai in serios.

E ok aparatul,atat ,doar expunerea,vor arata mult mai putin stralucitoare si cu detaliu de profunzime

70

Re: Sa ma prezint...

Andi66 A scris:
bradraqua A scris:

Un acvariu reusit, chiar frumos, cu potential. O singura observatie: vegetatia luxurianta este intr-o oarecare dezordine (poate studiata) si ideea nu a tinut cont de necesitatile si dezvoltarea ulterioara a unor plante. Am convingerea ca, fie si din proprie initiativa, fara indicatiile altcuiva, vei reusi un aranjament al platelor mai judicios. Succes! P.S. Substratul arata bine... smile

Toate observatiile sunt pertinente si daca vin din partea unuia dintre maestrii sunt un compliment. Atat am putut pe moment, dar cum ai spus incet o sa reusesc si cu designul.
Multumesc pentru aprecieri si pentru urare.
O zi reusita!

Te rog din suflet, editeaza textul si sterge cuvintul "maestrii". Nu sint nici pe departe asa ceva si nici nu voi fi vreodata. Imi place sa cred despre mine ca ma aflu undeva la un nivel onorabil, si asta imi ajunge. Nu te supara, iti multumesc pt. apreciere! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

71 Editat de Andi66 (2010-04-23 19:06)

Re: Sa ma prezint...

N-am vrut sa sune suparator, dar daca dupa 40 de ani de acvaristica nu se poate spune "maestru" atunci eu sunt mic copil, ascultator dealtfel...:lol:

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

72

Re: Sa ma prezint...

Revin cu ceva poze mai bine facute, sper eu...

http://img401.imageshack.us/g/img2586s.jpg/

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

73

Re: Sa ma prezint...

Foarte frumos!
Felicitari!

A iesit splendid!

Succes si spor la intretinere... ce a fost pana acuma greu sa-l incropesti... de-acuma incolo vine capitolul 2... intretinerea...:)

Mult noroc, sanatate, ape limpezi si multe, multe bucurii ! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

74

Re: Sa ma prezint...

Da e mult mai bine smile  Dupa parerea mea poate ar trebui grupate plantele stem pe fundal,astfel se vor vedea echinodorusii mai bine si se vor dezvolta,da asta e doar parerea mea.

75

Re: Sa ma prezint...

Operatiunea ciorapul....
http://img100.imageshack.us/slideshow/w … g2603d.jpg

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

76

Re: Sa ma prezint...

Nu este nimeni curios...

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

77

Re: Sa ma prezint...

Andi66 A scris:

Nu este nimeni curios...

de sa fie Andi?...de ciorap?
stai calm acvariul este pe drumul cel bun!

78

Re: Sa ma prezint...

pelly67 A scris:

stai calm acvariul este pe drumul cel bun!

M-am mai linistit.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

79

Re: Sa ma prezint...

Mama Mia..here i go again lol:lol::lol: ...mai dar ce botia faini ai,sunt super misto..tare imi place specia asta de botia..dar nu crezi ca sunt prea mari pentru acvariul tau?!

80

Re: Sa ma prezint...

Interesant, fain... si ciorapul e misto.. lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.