101

Re: Plantat 320l

narcis.b A scris:

Radu ,m-ai surprins,placut evident smile ,n-am crezut ca iti plac acest gen de setupuri smile
Multumesc la toti.Si eu care credeam ca veti sarii cu gura ,in ideea ca prin comparatie cu celalat asta de acum e chiar o gluma smile Eh,am scapat basma curata smile

Nu e vorba neaparat de astfel de set-up-uri, cu toate ca imi plac f. mult. Cred ca nu sint singurul care a vazut dincolo de imaginea in sine, ce implica un astfel de acvariu, mai ales in privinta cunostintelor pe care trebuie sa le ai pentru a realiza asa ceva. Inca o data stima! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

102

Re: Plantat 320l

E prea mult,Radu!
In mare asta e si motivul pt care suntem pe forum,sa reusim sa ne completam cunostintele in acest domeniu,una peste alta invatam uni de la altii si de ce nu socializand incercam sa ne si distram,nu?
Eu cred ca asa se pot lega prietenii de succes mai ales bazate pe o pasiune comuna.
Multumesc muuulllt!

103

Re: Plantat 320l

narcis.b A scris:

E prea mult,Radu!
In mare asta e si motivul pt care suntem pe forum,sa reusim sa ne completam cunostintele in acest domeniu,una peste alta invatam uni de la altii si de ce nu socializand incercam sa ne si distram,nu?
Eu cred ca asa se pot lega prietenii de succes mai ales bazate pe o pasiune comuna.
Multumesc muuulllt!

Nu este deloc prea mult mai Narcis! Radu oricum face parte din clasa super greilor in diplomatie si abordarea problemelor de profunzime! Sincer, daca inchid ochii il si imaginez dand cu palaria de asfalt in fata casei tale!.....iar despre tine nu mai face pe modestul ca nu iti sta bine! esti un super profesor in chimie,peisagistica,culoare etc.

104 Editat de narcis.b (2010-06-10 17:49)

Re: Plantat 320l

Ha !   Uitandu-ma aiurea la acest setup
...am avut o revelatie...mi-a trecut un gand sinistru...adica imi pare ca mormanul acela de pietre din mijloc inbracat cu cladoflora,cu plantute de jur inprejur...seamana izzbitor de mult cu un ...sa nu radeti... cu un mormant! sad Si uite ca m-a lovit in moalele capului lol .Poate ca propria-mi imaginatie face misto de mine,bun!
Deci am purces ...dar repede de tot si am schimpat tot:
http://img340.imageshack.us/img340/4339/sany0002p.jpg
N-am mai last nimic! lol Nici pietre ,nici buturugi,nimic lol
M-a suparat tare "viziunea "mea,asa ca m-am hotarat sa fac un "olandez" ,da unu plin,sa se chinuie Razborele sa inoate prin el! Momentan plantele sunt asezate in genul "scoala" pentru a se dezvolta rapid si pentru indesire,peste cca 10 zile mai sosesc ceva plante ,doar ce am comandat,sa mai daau un plus de culoare...vreau sa scot untul din substratul asta Tropica,asa,sa scap de el si sa pregatesc la toamna un "Discusi in biotop" adica ca la ei acasa! smile
Na Paul,sa nu mai zici ca dorm......mai mult ca tine !:lol:
Si,era sa uit,m-am mai linistit! smile

105

Re: Plantat 320l

narcis.b A scris:

..sa scap de el si sa pregatesc la toamna un "Discusi in biotop"

aleluia..  big_smile
dar cred ca o sa te plictisesti repede de asa ceva..

106

Re: Plantat 320l

Cred ca il bag in priza pe ala micu! cel de 100l ,ca sa am si plante smile

107 Editat de pelly67 (2010-06-11 00:59)

Re: Plantat 320l

narcis.b A scris:

Cred ca il bag in priza pe ala micu! cel de 100l ,ca sa am si plante smile

il bagi in priza pe ala micu cu plante si pe noi ne bagi ...in spital smile

108

Re: Plantat 320l

Are dreptate Paul pur si simplu ne termini.Ai un acvariu foarte,foarte frumos.Cel putin eu trebuie sa mai cresc un pic fata de voi. :sok

109 Editat de merlin21 (2010-06-22 22:44)

Re: Plantat 320l

o chestie care ma framanta de mult.. dupa fiecare major rescape.. care la tine e destul de des.. ce faci cu plantele care nu iti mai trebuie?
nu cred ca le arunci, la vanzari nu le bagi... alt acvariu am vazut ca mai ai.. dar era cam gol..
este o engima pt mine..

110

Re: Plantat 320l

iahtul ala de la poarta 2 din portul Constanta sud al cui crezi ca este?  :noroc

111

Re: Plantat 320l

Alles klar ! Mult tupeu pe tine mai Narcis, guru al plantelor  ^:)^

112

Re: Plantat 320l

merlin21 A scris:

o chestie care ma framanta de mult.. dupa fiecare major rescape.. care la tine e destul de des.. ce faci cu plantele care nu iti mai trebuie?
nu cred ca le arunci, la vanzari nu le bagi... alt acvariu am vazut ca mai aia.. dar era cam gol..
este o engima pt mine..

Cred ca il bag in priza pe ala micu! cel de 100l ,ca sa am si plante....zise Narcis

113

Re: Plantat 320l

da.. dar in cazul in care cel de 320 nu va mai fi plantat.. si va fi discus biotop..
deci sa inteleg ca nici macar in al 2 acvariu nu le tine...

114

Re: Plantat 320l

Ha! Ce discutie! lol  Pai merlin in marea lor majoritate,adica toate  lol ,le donez,in principiu in Constanta,ca nu ma prea pricep la facut colete... :apl .Nu vand plante,donez,simplu!In schimb ca o compensare ,mai si cumpar  lol
Probabil a fost un scape frumos doar pt mine...asta e....acum ma gandesc  la anul sa pun mai mult de 2 specii de plante? 2,5 ar fi prea mult? Ce stiu sigur e ca am dat-o in gard pentru elitistul juriu  lol  al AGA cu Macrandra ,astia cand vad rosu se uita ca bou`n teava!

115

Re: Plantat 320l

Ah,era sa uit...in curand vedeta mea va fi most beutiful & hard plant in the aquatic world,Toniina Fluviatilis coming soon!Dea Domnu sa o pot tine si inmulti de data asta!
Aseman planta asta cu femeia,gratioasa,frumoasa, plina de fitze,intretinere very expensive,imprevizibila,in schimb diferenta ar fi ca nu stiu pe nimeni  sa o treaca prin mai multe setupuri fara a o pierde fata de femeie care considera binevenite eventualele "resetupuri" in vederea unor up grade-uri de look  lol  tongue

116

Re: Plantat 320l

fitzosule... ^:)^ sa ai parte de ea...  :noroc

117

Re: Plantat 320l

Sincer cred ca ma inebuneste provocarea,am pierdut-o si vreau sa o am !  lol

118

Re: Plantat 320l

Voi de ce vorbiti aici, de femei ? smile

Noapte buna baietii !

119

Re: Plantat 320l

Nu Dane mici asemanari...menite sa-mi  ascunda frustrarea locului 20 la sectiunea "Grandes Acuariu"  lol  :sok

120

Re: Plantat 320l

:apl  inca o zi si vine  :pp  Tonina  :hug  si Setaceumul ^:)^  si Proserpinaca  :apl
Ludwigia Cuba na vrut sa vina inca :fcry  Mai tarziu...sigur...dupa concediu! lol  :sok