81

Re: Betta HM BF

Cam asa arata cuibul acum.

82

Re: Betta HM BF

Pe geam s-a format condens de la diferenta de temperatura dintre aerul din camera si cel din interiorul acvariului ,acesta fiind acoperit pentru a se pastra aceeasi temperatura a apei (27 grade) si la suprafata.

83

Re: Betta HM BF

hai ca parca incepe treaba sa mearga. big_smile

84

Re: Betta HM BF

Asa pare. wink

85

Re: Betta HM BF

si nimic nimic ?|?? ce se mai aude ?? adica ce se mai vede ??

86

Re: Betta HM BF

Cuibul care-l facuse acum 2 zile s-a stricat ieri, de la niste plante plutitoare care s-au miscat si au intrat pe dedesuptul lui.
Aseara s-a apucat sa faca alt cuib, mai mare,  in alt loc si l-a terminat azi dupa-amiaza.
Saracul a muncit non-stop 2 zile sa construiasca cuiburi...
Acum el tot curteaza femela sa o aduca sub cuib, dar nu vrea sa vina deocamdata.
Ii mai tin asa pana luni seara si daca femela tot nu vrea sa vina sa depuna, ii separ pentru o saptamana si dupa incerc iarasi.

87

Re: Betta HM BF

Nu a vrut sa depuna femela...i-am separat, urmeaza o saptamana de conditionare (apa schimbata zilnic si mancare cat mai buna) si incerc iar.

88

Re: Betta HM BF

Au inceput sa depuna acum vreo 3 ore.:) Ar trebui sa termine in scurt timp.

89

Re: Betta HM BF

hai cu pozeeee

90

Re: Betta HM BF

Poze nu am. tongue
In schimb am filmat...dar trebuie editat putin.
Sper sa reusesc sa pun filmul azi mai tarziu...daca nu, maine...

Treburile s-au derulat cam in felul urmator:
- alaltaieri seara i-am pus in acvariul de reproducere, femela stand separata intr-un pahar cu fundul taiat (pentru a nu se valuri apa si strica cuibul cand este eliberata).
-ieri la pranz am eliberat femela...el construise un cuib, dar destul de mic...ieri dupa-amiaza s-a apucat constiincios de treaba si l-a marit.
-azi in jur de ora 4 dupa-amiaza a inceput preludiul...si pe la 5 au aparut primele icre.
-au urmat vreo 15 reprize cu eliberare de 25-30 icre/repriza
Cred ca tocmai au terminat acum, femela a plecat de sub cuib, iar masculul a atacat-o de cateva ori...e timpul sa o scot.

91

Re: Betta HM BF

esti de toata isprava! tare sunt curios cum vor arata puisorii!

92

Re: Betta HM BF

Eu sunt si mai curios! lol Asta e unul din farmecul inmultirii de betta..,e greu de preconizat cum vor arata puii, mai ales cand parintii sunt de culori diferite.
Masculul fiind la prima experienta, sa speram ca va fi un tata bun si nu va manca icrele peste noapte. neutral

93

Re: Betta HM BF

Trimiteti copiii la culcare!...film din timpul imperecherii...se lasa cu multe icre! smile

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mXGvB-DyRrg[/youtube]

94

Re: Betta HM BF

foarte frumos.. felicitari!
cu ce i-ai hranit inainte?

95 Editat de robertino (2010-05-06 14:44)

Re: Betta HM BF

Hikari Betta Bio Gold si Chironomus congelat.

Off-topic...am comandat azi de pe aquabid o pereche de Betta Channoides si uite ce mai avea indonezianul la vanzare (cu dedicatie pentru merlin21) smilehttp://www.aquabid.com/cgi-bin/auction/ … 1273644986

96

Re: Betta HM BF

smile) tare.. sti cum m-ai nimerit?
tocmai ce am demarat un proiect de biotop sulawesi.. din pacate dureaza pana ma pun la punct cu toate detaliile. si abia apoi cu crevetii..
oricum 3 specii din alea de acolo se gasesc la noi in tara..

97

Re: Betta HM BF

esti de teleenciclopedia! tongue

98 Editat de robertino (2010-05-07 10:14)

Re: Betta HM BF

merlin21 A scris:

smile) tare.. sti cum m-ai nimerit? tocmai ce am demarat un proiect de biotop sulawesi.. din pacate dureaza pana ma pun la punct cu toate detaliile. si abia apoi cu crevetii..
oricum 3 specii din alea de acolo se gasesc la noi in tara..

Crescatorul acesta este specializat pe Betta salbatici si creveti.
Daca pe viitor ma va bate gandul sa mai iau ceva salbaticiuni de la el, te anunt, poate pui ochii pe niste creveti frumosi care nu se gasesc la noi...cu toate ca la creveti vad ca vine en-gros, banuiesc ca nu i-o fi greu sa puna si cativa creveti acolo pe langa o comanda de pesti.

pelly67 A scris:

esti de teleenciclopedia! tongue

Mai lipsea comentariu (voce) pe imagine! smile) PS: Suntem cativa pe-aici de Teleenciclopedia (tu pe partea cu plantele, de exemplu)...eu se pare ca m-am axat pe Betta. tongue

99

Re: Betta HM BF

@merlin21: Care dintre cele 6 specii pe care le are la vanzare nu se gasesc in Romania?
Luni imi pune coletul cu pesti si ma gandeam sa vorbesc cu el sa ii mai dau niste bani si sa imi trimita si cate o pereche din speciile care nu se gasesc pe la noi...mai am vreo 3 acvarii de 3 litri si as putea sa ii cazez acolo deocamdata.

100

Re: Betta HM BF

Azi, dupa aproximativ 40 de ore de la depunere la o temperatrura de 26.5 grade, au eclozat icrele. Estimez in jur de 50 de larve ( se pare ca a mai mancat masculul din icre inainte de eclozare, dar e oarecum normal fiind incepator).
Puii au inceput sa cada din cuib, avand o mobilitate redusa si doar pe verticala...dar masculul are mare grija sa ii culeaga si sa ii aduca inapoi. Deocamdata se hranesc din sacul vitelin...in vreo 2 zile dupa ce vor incepe sa inoate pe orizontala se va trece la hranirea cu galbenus de ou fiert si infuzorii pe care ii vor gasi prin plantele din acvariu.