181

Re: Pe nepregatite

Ok, am inteles, multumesc de ideea de tratament, apreciez, dar alea nu seamana a ceea ce am vazut eu pe internet ca ar fii cianobacteria. Esti tu convins ca asta e? ca algele albastre am vazut ca au culoare inchisa si sunt rigide, ce am eu e alb-portocaliu si e subtire.

Etiamsi omnes, sed non ego.

182

Re: Pe nepregatite

Si eu am avut asa ceva la acvariul cu africani (nu pe plante, bineinteles), dar dupa 2 saptamani nu mai este, s-a dus de la sine.

183

Re: Pe nepregatite

Bine..deja ma supar. Cat ati tot zis aici de alga aia albastra azi am observat`o in plina splendoare. Inca nu am descoperit cum scap de ce ziceam eu, panza aia portocalie asa, dar am sa urmez tratamentul recomandat de narcis pentru alga albastra. Trebuie sa mai fac si altceva? Gen lumina stinsa? Pestii tolereaza ok tratamentul cu eritromicina?

Etiamsi omnes, sed non ego.

184

Re: Pe nepregatite

Fara probleme si nu decicleaza acvariul,eu am facut tratamentul in bazinul cu creveti in care erau destui pui proaspeti, fara victime!Nu e necesar sa stingi lumina,dupa 48 H schimb de apa 50% si spalarea filtrului,usor de tot smile
Fenomenul din acvariul tau se datoreaza in primul rand lipsei de ciclare si un substrat neasezat instabil,odata cu desavarsirea ciclului azotului toate se vor aseza cum trebuie.Sper ca intre timp ai mai bagat ceva plante easy...ajuta mult!

185 Editat de pyu (2010-06-18 03:26)

Re: Pe nepregatite

Cezara, asa ceva ai avut?

http://i48.tinypic.com/1el05z.jpg
http://i45.tinypic.com/1sl3c5.jpg
http://i46.tinypic.com/e9ahsk.jpg
http://i48.tinypic.com/6fxz7q.jpg

Vad ca mi-au aparut in nano minunile astea, si observ ca nu dau semne de retragere  :pls

186

Re: Pe nepregatite

Am avut destule pentru timpul scurt care a trecut de la setarea acvariului, dar asa ceva nu. Am avut alga bruna si neritinele au facut o treaba excelenta, sunt foarte multumita de ele. Si acum pentru alga verde am luat 2 sae micuti. Astept sa vad daca isi fac treaba. Oricum, iti zic si eu ce mi`a fost si mie zis: nu baga chimicale, incearca cu "mancatorii de alge".

Etiamsi omnes, sed non ego.

187

Re: Pe nepregatite

narcis.b A scris:

Fara probleme si nu decicleaza acvariul,eu am facut tratamentul in bazinul cu creveti in care erau destui pui proaspeti, fara victime!Nu e necesar sa stingi lumina,dupa 48 H schimb de apa 50% si spalarea filtrului,usor de tot smile
Fenomenul din acvariul tau se datoreaza in primul rand lipsei de ciclare si un substrat neasezat instabil,odata cu desavarsirea ciclului azotului toate se vor aseza cum trebuie.Sper ca intre timp ai mai bagat ceva plante easy...ajuta mult!

Scuze ca n`am mai raspuns. Sper sa imi mearga bine in continuare. Momentan am doar un echinodorus, bacopa si sagittaria. Urmeaza sa`mi vina saptamana viitoare niste Rotala Rotundifloia, Marsilea Hirsuta, Micranthemum Umbrosum, Hemianthus Micrantemoides si Heteranthera Zosterifolia. Sper ca le`am scris bine. Am sa le astept, le voi planta si pe parcus am sa ma decid cu care din ele voi ramane, in functie si de cum le merge la mine in acvariu.

Am cumparat fertilizanti micro, Ferropol si Ferropol 24, si astept sa`mi vina si PPS pro`ul. Easy Carbo momentan n`am gasit...si am in proiect o bomba, weekendul acesta. Tineti`mi pumnii, sper sa iasa bine.

Etiamsi omnes, sed non ego.

188 Editat de pyu (2010-06-18 17:54)

Re: Pe nepregatite

Cezara A scris:

Am avut destule pentru timpul scurt care a trecut de la setarea acvariului, dar asa ceva nu. Am avut alga bruna si neritinele au facut o treaba excelenta, sunt foarte multumita de ele. Si acum pentru alga verde am luat 2 sae micuti. Astept sa vad daca isi fac treaba. Oricum, iti zic si eu ce mi`a fost si mie zis: nu baga chimicale, incearca cu "mancatorii de alge".

La mine vad ca s-a ingrosat gluma, si nu am idee ce e asta...
Pesti nu stiu daca pot baga, am scapat putin mai mult fertilizant decat trebuia, iar co2 este destul de mult smile
O sa fac un schimb de apa, si o sa curat bine alga aia, sau ce o fi.

Bafta.

189

Re: Pe nepregatite

Sa revin cu cateva vesti....Am primit azi plantutele si le`am pus in acvariu. Sincer...arata foarte sifonate, adica numai la drept nu stau, dar sper in timp sa se aseze. Am sa pun si poze, imediat cum se vor indrepta. Oricum, ori n`am eu ochiul format, ori viziunea mea nu duce atat de departe, dar tare am impresia ca imediat ce`si vor da drumul am sa le mut iar...Mi`am achizitionat si`un mic Sae, care e foarte harnic, si zilele astea urmeaza sa bag si o "haita" de Microrasbora Galaxy sau Erythromicron, ma mai gandesc de care. Apropo, a avut cineva Erythromicron, sunt la fel de speriosi ca Galaxy?

Etiamsi omnes, sed non ego.

190

Re: Pe nepregatite

S-ar putea sa ai probleme cu acel SAE singuratic....acum nu e nimic batut in cuie, insa eu am testat si cu unul si nu s-a simtit prea bine, iar finalul lui a fost ...  :fcry

191

Re: Pe nepregatite

Serios?! Eu nu vroiam initial sa bag sae, vroiam sa bag otto ca i`am vazut eu undeva si i`am indragit la prima vedere, dar am zis sa bag 1 sa faca putin ordine pana gasesc niste otto....oricum ma gandeam sa`l tin si cum creste sa`l donez, ca se fac prea mari pentru borcanul meu. El pare activ, si ok...ii cam dau panica Rami si Sticks, mai ales ea, da...sper sa nu ajunga`n rai

Etiamsi omnes, sed non ego.

192

Re: Pe nepregatite

Speranta moare ultima  :sok  2 oto erau numa' buni, tipul cu microrasborele are si oto, cel putin asa mi-a spus ca azi ar fi trebuit sa primeasca.

L-am sunat azi pe acelasi numar pe care ti l-am dat si tie, a raspuns o doamna/domnisoara care nu stia cine este skippy, si mi-a inchis. Ai apucat sa-l suni ?

193

Re: Pe nepregatite

Nu l`am sunat. Am zis ca`l sun doar daca ma decid sa iau Erythromicron, ca am reusit intr`un final sa gasesc Galaxy in Constanta. Sunt cam mici..adica..foarte mici, cam putin mai mici decat unghia mea de la degetul mic, dar macar nu risc sa decedeze pe drum. In plus acolo am citit si scria baiatul ca nu trimite putine bucati, cu toate ca daca o sa ma hotarasc la erythromicron o sa vad eu cum o dau la intors. M`am uitat pe niste poze si in unele pestii astia aratau super, cu mult albastru, in altele erau chiar urati cu un gri spalacit. Nu stiu ce sa fac.

Etiamsi omnes, sed non ego.

194

Re: Pe nepregatite

Cezara A scris:

am reusit intr`un final sa gasesc Galaxy in Constanta. Sunt cam mici..adica..foarte mici, cam putin mai mici decat unghia mea de la degetul mic

Nu-i ataca ramirezii?
Am vazut ca au inceput sa apara si pe la noi in pet-shop-uri galaxy, chiar azi am vazut undeva, cam la 1,5 cm, nu vroia sa ii vanda inca,i-a primit saptamana trecuta si ii tine in carantina.
De curiozitate, cat ai dat pe ei asa mici?

195

Re: Pe nepregatite

Si cu SAE, intr-adevar sunt pesti care prefera sa stea in grupuri, nu se simt bine singuri

196

Re: Pe nepregatite

Nu am dat, ca inca nu i`am luat. Sunt 6 lei, dar sunt micuti tare tare, gen 1 cm-1 cm jumatate. Nu stiu daca ii ataca. De asta mai asteptam sa mai aud o parere, un sfat ceva. Eu una vad ca ramirezii ataca orice misca :froll  Am bagat neritinele, se infoiau la ele si dadeau sa le "ciupeasca". Acum saracul Sae are parte de antrenamente zilnice, ca`l baga`n panica mai ales femela.

Etiamsi omnes, sed non ego.

197

Re: Pe nepregatite

Ramirezi si microsabora....!
Nepotrivita combinatie din foarte multe puncte de vedere!

198

Re: Pe nepregatite

Din cate stiu microrasborelor le e frica si de umbra lor...d-apoi de-un ramirez violent.
Le va sta inima. smile

199

Re: Pe nepregatite

Am inteles. In cazul asta si eu te sfatuiesc sa nu ii iei.

200

Re: Pe nepregatite

Nu lua, o sa ii casapeasca pe toti. Mai ales asa mici. Sunt si pesti speriosi rau. Uite-te la mine, un singur ramirez mi-a ologit 3 scalari, iti dai seama cu microrasborele de 1 cm?
Si de SAE mi-e tare mila... mai bine mai ia-i 1-2 companioni, sa nu fie singur impotriva a 2 psihopati  :fp

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....