201

Re: Pe nepregatite

Ok..in cazul asta am sa renunt la aia mici, desi imi placeau foarte mult, nu are rost sa`mi bat joc de ei, doar fiindca imi plac. Exista vre`un pestisor de card, micut, care ar putea fi bagat la mine in acvariu? E chiar gol cu 2 pesti si`un amarat de sae pe care abia il observi de mic ce e. Astept sugestii.  :fbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

202

Re: Pe nepregatite

Mie imi plac foarte mult Hemigrammus rhodostomus sau bleheri

203

Re: Pe nepregatite

Mda Rummy Nouse,astia si doi daca sunt inoata lipiti unul de celalalt

204

Re: Pe nepregatite

Rummy cresc cam mari (daca au spatiu suficient) si pentru acvariul ei mi se par cam maricei...eu am 6 in al meu dar nu sunt chiar asa uniti, cica stau uniti atunci cand au spatiu mult de inot, gen acvarii de sute de litrii, in astea mici se vad lejer dintr-un colt in celalalt tongue

205

Re: Pe nepregatite

Rummy nu`mi plac neam, deloc deloc. Ma mai gandeam sa investesc putintel mai mult in niste neoni voalati, da nu stiu daca se merita. Daca mai aveti sugestii, sau sfaturi le astept cu nerabdare. Multumesc celor care au raspuns.

Etiamsi omnes, sed non ego.

206

Re: Pe nepregatite

apistogramma!
au aceleasi conditii de viata!
si dimensiuni apropiate!

207 Editat de Cezara (2010-06-25 21:56)

Re: Pe nepregatite

Astia, apistogramma cacatuoides? sau vorbesti de altii? ce am gasit eu aici...astia nu sunt pestioci de card...

Etiamsi omnes, sed non ego.

208

Re: Pe nepregatite

nici rami nu e peste de card! apistogramma agassizi este si el un peste fain!

209

Re: Pe nepregatite

Stiu ca nici rami nu sunt de card, dar eu ziceam ca mi`ar placea sa mai bag doar niste pestisori care raman foarte micuti, preferabil de card. Oricum, multumesc pentru sugestie. Intradevar apistogrammele sunt pesti frumosi, dar acum caut altceva. :bf

Etiamsi omnes, sed non ego.

210 Editat de ciprian01 (2010-06-25 22:14)

Re: Pe nepregatite

Nu poti sa bagi pesti de card in acvariu mic! Adica poti, dar...!
Petii de card de aceea se numesc asa! Pt ca stau multi si se plimba grupat! Intr-un acvariu mic nu prea au pe unde sa se plimbe! Vor sta gramada si atat! Sunt frumosi cand se misca....!

211

Re: Pe nepregatite

Eu zic ca daca bag ceva mic, are totusi unde sa se invarta :sbr  in plus, vreau ceva activ, rami sunt cam statici :froll

Etiamsi omnes, sed non ego.

212

Re: Pe nepregatite

Cezara,
Nu se poate sa ai totul intr-u acvariu mic!
Dar poti avea ceav foarte frumos palantandu-l ok!

213

Re: Pe nepregatite

Incearca Rasbora...sunt mici...mai mari si rosii daca vrei calistusi

214 Editat de Avatar (2010-06-26 01:23)

Re: Pe nepregatite

Exact...niste rasbora arlechin, nu cresc prea mari daca acvariul e mic si sunt destul de ..activi  :sok

215

Re: Pe nepregatite

Multumesc pentru sugestii baieti. Am sa va urmez sfatul si am sa iau cativa rasbora arlechin.

Lume lume...astazi am dat drumul la bomba si...sper ca e ok. Baga cam o bula si jumate pe secunda, adica baga o bula mare si`una mai mica, doar ca..studiind eu asa, pare a fi mai mult de o secunda, adica, nu baga bulele asa des, incat sa pot spune ca sunt la secunda.

Etiamsi omnes, sed non ego.

216 Editat de bogdivaio (2010-06-26 17:58)

Re: Pe nepregatite

poi mareste doza de drojdie daca vrei sa ai o reactie mai mare,deci implicit gaz mai mult big_smile

217

Re: Pe nepregatite

Pai..ma gandeam ca la inceput baga mai greu...adica..i`am dat drumul de 30 de min cel mult

Etiamsi omnes, sed non ego.

218

Re: Pe nepregatite

aaaaaaa...poi zi asa draga big_smile...peste cateva ore se va stabiliza reactia si vei avea relativ constant numarul de bule...Bravo si bafta in continuare!  :-*

219

Re: Pe nepregatite

Multumesc mult, si pentru urare si pentru sfaturi. Pana la urma am pus la capat o piatra poroasa. Scoate ok bulele. Acum baga cam la 3 secunde o bula mare si`una mica.

Etiamsi omnes, sed non ego.

220

Re: Pe nepregatite

Cezara, ce ai facut acolo nu este eficient deloc. Tot dioxidul se pierde! la munte o sa iti aratm cum se face dispozitivul in asa fel incat sa nu pierzi CO2 prin bulele care ies la suprafata!

Dar bravo pt bomba! Restul e mai simplu!