161

Re: Pe nepregatite

Ok, temporar am sa caut sa fac rost de undeva, dar banuiesc ca imi va trebui in continuare apa moale nu? Stii vre`o metoda sa reduc duritatea celei de la robinet?

Etiamsi omnes, sed non ego.

162

Re: Pe nepregatite

Nu este nicio metoda sa reduci atat de mult duritatea!
Ce exista reprezinta metode greoaie, instalatie de distilare a apei....etc! Cea mai facila este instalatia de osmoza!

Ia legatura cu cineva dintre cei care au pesti  ,,de apa moale,, si vei rezolva cu siguranta.

fa un topic dedicat pe aceasta tema la sectiunea despre apa!

163

Re: Pe nepregatite

Andi66 A scris:

Tetra Bactozym
Capsule pentru a asigura o accelerare a pregatirii apei pentru un acvariu:

    * participa direct la degradarea toate impuritatile organice prezente in apa (alimente ramase in apa, excremente de peste, ...)
    * la fiecare reinnoire a apei se pune 1 capsula la 100 de litri de apa

Eu il folosec cu succes de 1 an si ceva, cat despre substrat nu este cumva HOBBY Vulcanit substrat fertilizant ?

Ti-a ajutat cu ceva bactozym-ul???
Eu l-am folosit fara succes... Scria ca se pun 2 pastile la 100 litri, am pus 8 pentru 375 litri, si debeaba...
Am nitritii pana la cer, si au trecut deja 2 saptamani...

164

Re: Pe nepregatite

Nici la mine bactozym nu a avut niciun efect, in schiumb de Sera nitrivec sunt foarte multumit.

165 Editat de ciprian01 (2010-05-28 14:36)

Re: Pe nepregatite

bactozym poate cel mult sa ajute, dar nu este suficient!
conteaza printre altele si suprafata de suport pt bacterii si debitul filtrului!

Oricum diferenta intre cu sau fara este atat de mica incat nu cred ca se merita investitia....!

166 Editat de Andi66 (2010-05-28 14:48)

Re: Pe nepregatite

pyu A scris:
Andi66 A scris:

Tetra Bactozym
Capsule pentru a asigura o accelerare a pregatirii apei pentru un acvariu:

    * participa direct la degradarea toate impuritatile organice prezente in apa (alimente ramase in apa, excremente de peste, ...)
    * la fiecare reinnoire a apei se pune 1 capsula la 100 de litri de apa

Eu il folosec cu succes de 1 an si ceva, cat despre substrat nu este cumva HOBBY Vulcanit substrat fertilizant ?

Ti-a ajutat cu ceva bactozym-ul???
Eu l-am folosit fara succes... Scria ca se pun 2 pastile la 100 litri, am pus 8 pentru 375 litri, si debeaba...
Am nitritii pana la cer, si au trecut deja 2 saptamani...

La mine a lucrat eficient, altfel nu ma apucam sa-l recomand. Nu stiu ce sa spun, ceva n-ai facut bine sau ai omis ceva. Cum spune si colegul Ciprian fi atent si la ceilalti parametrii ai instalatiilor pe care le ai. Ai grija nu e bine nici sa pui mai mult decat trebuie. Eu folosesc 1/2 capsule pentru un acvariu de 54L odata la 2 saptamani pentru degradarea impuritatilor organice.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

167

Re: Pe nepregatite

Pai nu prea ai ce sa omiti, nu ai decat cateva instructiuni pe cutie...

168

Re: Pe nepregatite

pyu A scris:

Pai nu prea ai ce sa omiti, nu ai decat cateva instructiuni pe cutie...

Atunci....chiar nu stiu, banuiesc ca ai desfacut capsulele si ai dizolvat praful direct in acvariu.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

169

Re: Pe nepregatite

Nu, am adaugat direct pastilele..
Oricum invelisul ala se dizolva in scurt timp.

170 Editat de Andi66 (2010-05-28 15:26)

Re: Pe nepregatite

pyu A scris:

Nu, am adaugat direct pastilele..
Oricum invelisul ala se dizolva in scurt timp.

Trebuia dizolvat direct in apa, adica desfacute capsulele si presarat in zona cu cea mai mare miscare a apei din acvariu, pentru un amestec omogen si rapid. Asa da rezultate garantat...crede-ma

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

171

Re: Pe nepregatite

Asa nu am incercat smile
Totusi trebuia sa scrie pe cutie...

172

Re: Pe nepregatite

pyu A scris:

Asa nu am incercat smile
Totusi trebuia sa scrie pe cutie...

Pe mine m-a invatat un nenea care are petshop...care a fost amabil....si binenteles stia ce spune

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

173

Re: Pe nepregatite

O noua problema. Am reziduuri pe plante. De hranire in exces nu poate fi vorba pentru ca le dau mancare granula cu granula ( nu radeti, dar incerc sa evit, in perioada asta cel putin, mizeria pe care o pot evita ), dar ma gandesc ca este vorba de circulatia proasta a curentilor in apa. Daca aveti o idee ce sa fac, ar fii binevenita. Multumesc

Etiamsi omnes, sed non ego.

174

Re: Pe nepregatite

Baieti, am si eu nevoie de ajutor. Ia uitati aici ce am si habar n`am cum sa scap, zici ca mi`au invadat paianjenii acvariul:)

Etiamsi omnes, sed non ego.

175

Re: Pe nepregatite

Dupa ce am redecorat la fel an patit-o si eu. Si cu filtrul aveam probleme care se colmata mult mai des ca inainte. Sunt mai mult ca sigur ca datorita substratului pe care l-am agitat prin mutarea plantelor am patit-o. Am scapat relativ repede de belea dar prin schimburi dese de apa si sifonare partiala a pietrisului.

176

Re: Pe nepregatite

Pai, ce este ca sa incerc sa scap? Ca nu stiu, si m`am uitat asa pe net pe poze dar nu seamana a nimic din ce vad. E ceva ca o panza care se ia foarte usor, adica nu e "lipita"  pe plante...:(

Etiamsi omnes, sed non ego.

177 Editat de adibingo (2010-06-04 23:10)

Re: Pe nepregatite

CEZARA SA TRAIESTI 1000ANI, MAI RAR ASA CEVA ,SEXUL FRUMOS SA SE TRUDEASCA ASA PENTRU O PLANTA DE ACVARIU  (SCUZE  CA AM DEVIAT DE LA SUBIECT)

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

178

Re: Pe nepregatite

"Se numesc popular....muci! tongue Mucii aia sunt cianobacterii, in timp vei scapa de ei. Trebuie aspirate cu sarg, au mare viteza de raspandire, curentii de apa in acvariu ajutati cu o mica pompa daca nu prea sunt, CO 2 crescut la cat suporta pestii, nitratii crescuti la 15-20ppm temporar, apa bine oxigenata " uite ce am gasit! poate fi sau nu corect!

179

Re: Pe nepregatite

Awlew valica...:)) m`am uitat si eu acum de ce ai spus tu, si alea sunt alge albastre si m`am uitat pe multe poze dar nu sunt asa. Algele albastre din cate am observat eu sunt asa filamentoase si firicelele alea sunt mai grosute si mai "legate" nu stiu cum sa zic, in schimb la mine in acvariu sunt usoare asa ca panza de paianjen si se pot lua foarte foarte usor de pe plante, e de ajuns sa aigt putin frunza si cad...:(

Etiamsi omnes, sed non ego.

180

Re: Pe nepregatite

De cianobacterie se scapa usor cu un tratament cu Eritromicina,o pastila la 20 litri de apa,o dizolvi in prealabil si o pui in apa.A doaua zi aspiri alga desprinsa si moarta.A treia zi schimba de apa 50% si gata.Nu decicleaza acvariul si nu are efecte secundare dacat daca faci acest tratament mai des de 3 luni ,creezi imunitate...da asta sti si tu smile