21

Re: gris

nu am luat pentru ca in urma frunzaririi forumului si unor sfaturi primite  incerc doar cu temperatura si daca in 3 zile nu trece, adaug medicamentul. oricum e a doua zi si nu mai sunt decat 2-3 puncte din zecile de pana acum.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

22

Re: gris

Incearca si cu marirea temperaturii... oricum 2 zile .. nu-i mult...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

23

Re: gris

Si mai bine daca scapi fara sa bagi chimicale. Iti doresc succesc cu acest tratament, e de 10 ori mai sanatos, doar sa dea roade.

Etiamsi omnes, sed non ego.

24

Re: gris

mersi mult fetelor, pe ideea aceasta am mers si eu, sa nu mai bag chimicale in apa si sa imi distruga plantele, poate si melcii, ramirezii sunt sensibili si asa... si chiar pare a da roade ceea ce este grozav big_smile
sunt otocinclusii cam prea agitati din cauza temperaturii mari dar or sa isi revina ei

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

25

Re: gris

Daca ai pompa de aer... pune-o in functiune...
Ii va ajuta prin agitarea suprafetei apei.. stii tu.. oxigeneaza..
O apa calda=o apa saraca in oxigen... asa ca poate de aceea sunt agitati.. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

26

Re: gris

filtrul extern sta si valureste, pompa este pusa in functiune
cand deschis gura de vizitare se simt vapori calzi de acolo, parca e piscina.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

27

Re: gris

Au costumele de baie? smile)

Daca da, atunci nu trebuie sa pui patratel rosu la postul tau.. smile)

Eu cred ca sunt pe drumul cel bun...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

28

Re: gris

lol costume de baie cu punctulete nu? lol si eu zic ca sunt mai bine, credeam ca or sa moara la ce rau le era, asa deodata a lovit.
poate ma gazduiesc si pe mine pentru o baita lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: gris

allexya,sper sa nu te supar dar am si eu aceasi problema.toti pestii din acvariul meu sunt plini cu punctulete albe(acum vorbesc cu toata lumea),am pus incalzitorul la 32 de grade dar temp apei a crescut doar cu 1 grad,adica era temp la 24 si a crescut la 25,si mai mult nu creste sad .am pus si ieri la aceasi temp,apa a crescut de la 24 la 26-27 dar peste noapte a scazut dinou la 25 sad  .am pus sare dar,nu prea stiu cum sa fac.hoplo-ul meu este plin,dar plin de puncte albe sad .neonii sunt doar pe spate. nu pre stiu ce sa mai fac.cred ca o sa i-au contapur dar pana vine comanda,sar putea sa se aleaga cu cateva victime.am trei incalzitoare:unul pentru testoasa cea mare,al doilea pentru o alta testoasa si al treilea pentru acavriul cu pesti dar nu prea face fata sad .

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

30

Re: gris

ce putere are incalzitorul, ce volum ai la acvariu si ce temp ai de regula in camera?
e posibil sa trebuiasaca sa schimbi incalzitorul!

Re: gris

incalzitor:40 v
volum acvariu:100 - 15 kg de la substrat - 1 kg de la o piatra - 5 litri ca nu tin acvariu complet plin =80 (aproximativ)
temp aer:intre 21si 25 grade findca acvariul sta in living si este de obicei curent.

P.S.cred ca am sa cumpar inca un incalzitor

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

32

Re: gris

slab incalzitorul! functioneaza continuu dar nu apuca sa ridice temp. imn timp se deregleaza si apoi se arde!

33

Re: gris

Polar bear cum sa ma superi? este o problema totusi grava.. sunt de acord cu ciprian, nu mai functioneaza incalzitorul clar. eu sa stii ca aproape nu mai am nimic si totul datorita caldurii. daca ai posibilitatea sa iei alt incalzitor sau sa imprumuti de la testoasa ar fi grozav.
si al meu da semne ca nu mai e in toate puterile, este fixat la 31 grade si am 30. are decalaje intre termostat si temperatura efectiva. asa ca sad
Polar dar esti din Bucuresti, nu ai gasit costapur pe nicaieri??

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

34 Editat de bogdivaio (2010-05-17 22:54)

Re: gris

allexya..incalzitorul are o toleranta de +/- 1 grad,deci asta nu inseamna ca incalzitorul tau e pe duca...si nici termometrele astea cu alcool nu indica o temeperatura precisa (mai bune sunt cele cu afisaj digital dar daca vrei sa sti mai cu exactitate cele mai bune sunt termometrele de laborator,cele etalon dupa care iti poti regla marja de eroare a celorlalte termometre)

Roxana...nu ai spus de cat W este incalzitorul tau si nici cati litrii are acvariul tau!...in orice caz numarul de W al incalzitorului tre sa fie cel putin echivalent cu cel al litriloracvariului tau (ex.50 litri acvariul = 50W incalzitorul) ca sa faca fata cu brio si fara prea multa uzura de-a lungul timpului,daca ai o camera mai calduroasa poti sa cumperi unul si de o valaoare mai mica(ex. 50 litri acvariul = 25W Incalzitorul),in schimb daca ai o camera mai friguroasa,cu o temperetura mai scazuta e bine sa cumperi un incalzitor cu putin peste litrii acvariului (ex.50 litri acvariul = 75W incalzitorul)
Sper ca ti-am fost de folos.Bafta!

Re: gris

allexia:nu sunt de fapt din bucuresti.m-am mutat si nu prea cunoastem multe pet-shopuri
bogdivaio:deci,in acvariu tin 80 de litri de apa si incalzitorul are 40 de w.alt incalzilor are 24 si altul cred ca 50,sa ma uit.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

36

Re: gris

deci pt 80 liti iti tre incalzitor de:
-75 W
-50 w daca e o camera mai calduroasa pe tot timpul anunului
-100 w daca e o camera mai friguroasa

Re: gris

iarna este foarte cald(28 de grade) si vara este mai racoare decat afara(24 de grade)
ma voi duce zilele acestea sa cumpar inca un incalzitor.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

38

Re: gris

luati incalzitoare puternice! diferenta de pret e mica! dar sunteti scutiti de complicatii! stati linistiti ca pestii nu se prajesc!

Re: gris

acvariul este intr-o stare proaste(adica,pestii din el),am pus un incalzitor de 50 w in acvariu dar nu stiu de ce ndar nu a mai incalzit.imposibis sa se fi ars!nu stiu ce are,si acum temp a scazut de la 25 la 23!hoplo-ul meu s-a prins intre filtru si sticla si aproape ca s-a innecat sad .acum eu il duc din cand in cand sa i-a aer dar,vad ca,nu prea stiu cum sa explic,parca naparleste.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

40

Re: gris

eu zic ca daca ai gris si nu pui tratament, la ce temperatura ai e posibil sa ramai fara pesti destul de repede. nu ai cum sa pui niste poze?
neaparat trebuie sa iei incalzitor, face toti banii. daca il iei azi e perfect, eu am scapat de gris fara chimicale. daca nu poti sa il iei, grabeste-te cu costapur-ul.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....