21 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-09-06 00:16)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Am vorbit cu 2 persoane:
   -primul ma refuzat direct pe motiv ca nu garanteaza pe sticla de 6mm pentru un acvariu asa mare cum am vrut eu
   -Cel de al-2-lea sa oferit sa ma ajute dar numai din sticla de 6mm (pana la 160-170litri garanteaza el). Are un petshop aici in Brad chiar langa blocul meu din pacate nu stiu cum il cheam dar este mic de statura are mustata si traga mai mult a rrom decat a roman(scuze) :-O

Daca o sa vii la Brad saptamana viitoare o sa mergem la el si sa vorbim cu el sa vedem :fok

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Ce parere aveti despre decorurile home-made?
Am de gand sa imi fac din polistiren :-O asa  am vazut pe net (dupa cautari seculare) nu mai stiu pe unde dar am gasit si chiar mi-a placut ideea
Voi ce parere aveti?

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Dami un numar de telefon sa te sun.Vreau sa te sun in legatura cu acvariul.

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Salut ,tot eu sunt. am o mare dilema... roll am tot citit pe aici pe forum despre neoane, ca ala este bun pentru plante ca ala e bun pentru apa sau ala contra algelor..... nu mai stiu ce sa cred.
Acvariul cel nou o sa aiba 30 cm latime, sper sa imi incapa 3 neoane :pls
Care credeti ca este combinatia ideala de 3 neoane pe care as putea sa o folosesc?
Nu as vrea sa am plante ramolite sau alge pe toata sticla sa mai stiu eu ce.....

Acvariul va fi de 125 de litri si va avea L=104cm  l=30cm  h=40cm

Ajutor va rog frumos :pls  ^:)^

25 Editat de lup cosmin (2010-06-25 18:38)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Buna Oly.Iluminarea  la mine in acvariu este 3 tuburi t8 de 20w:Flora-glo 2,Aqua-glo 1(iluminare 10 ore pe zi).Flora Glo in spate si Aqua Glo in fata,dar sunt si variante mai ieftine, 830+aquarelle(lumina va fi un pic galbuie),mai rece 865+ aquarelle,variante sunt o multime,vezi aici si date despre tuburi http://www.aquabase.org/articles/html.php3/liste-des-tubes-fluorescents=983.html.

26

Re: Incepator cu 2 x 30litri

fratilor, preturile alea sunt de bucuresti. il lipesc eu cu cea mai mare placere.
cosmin are numarul meu, daca va hotariti vorbim.

ps. cioata se fierbe in apa cu sare si o lasi in acelasi recipient pina a 2-a zi. repeti procedura de 5-6 ori pina cind apa in care ai fiert-o e curata, a 2- a zi.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Salut, Cosmin! Te rog sa imi scrii dimensiunile exacte ala acvariului....ca nu le gasesc pe forum

Re: Incepator cu 2 x 30litri

L.1000mm,l.500mm,h.500mm

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Capac de sticla vrei?
`
Din ala simplu cu nervuri lipite pe marginea de sus a acvariului si capac de sticla(de 6 sau de8mm).....?
daca vrei sa imi spui ca sa ii zic la om,si ca sa stie si el ce are de facut...
Eu unul am zis ca imi fac ,acu daca o sa il folosesc bine daca nu iar este bine....

am o intrebare....:
     -cam cati cm trebuie sa fie de la luciul de apa pana la neoane?

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Da vreau si capac pentru ca sa il acopar.Ieu zic sal facem din sticla de 6 mm.La mine la acvariu sunt 3 cm de la neoane pina la luciul apei.Sa ma anunti si pe mine ca sa vad ce spune.

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Pentru Cosmin: tipu este plecat la pescuit si numai maine imi da raspunsul sper sa nu fie tarziu.


As vrea sa va intreb ce ar fi mai indicat sa pun sub un acvariu de 125 l ?
Eu ma gandeam sa pun polictiren extrudat de 2 cm... :-O  voi ce parere aveti?

Am o foarte mare dilema...  :-O ... ce fel de filtru sa folosesc? Intern sau extern? cele externe sunt mai scumpe, probabil si mai bune....
am adunat aici cateva poze va rog sa va dati cu parerea care sunt mai bune si care ar fi mai indicat pentru un acvariu de 125l

astea sunt filtre interne:
-pozele 1,2,3 si 4
iar astea sunt externe:
-pozele 5 si 6

   Va multumesc astept parerile dumneavoastra.

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Mr_BigOlyMan A scris:

Salut ,tot eu sunt. am o mare dilema... roll am tot citit pe aici pe forum despre neoane, ca ala este bun pentru plante ca ala e bun pentru apa sau ala contra algelor..... nu mai stiu ce sa cred.
Acvariul cel nou o sa aiba 30 cm latime, sper sa imi incapa 3 neoane :pls
Care credeti ca este combinatia ideala de 3 neoane pe care as putea sa o folosesc?
Nu as vrea sa am plante ramolite sau alge pe toata sticla sa mai stiu eu ce.....

Acvariul va fi de 125 de litri si va avea L=104cm  l=30cm  h=40cm

Ajutor va rog frumos :pls  ^:)^

            Va rog mult de tot vreau mai multe pareri.
Nu ca nu as respecta sfatul dat de Cosmin (chiar ii multumesc) dar as dori sa aud si parerile altora.
                                      Va rog frumos :pls  :pls  :pls  :pls

33

Re: Incepator cu 2 x 30litri

extern fara discutie.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Dar filtrul extern nu este cam prea mult pentru un acvariu de 125 l.?
Intreb si eu, as dori si niste argumente ,te rog...
Totusi sunt cam scumpe nu credeti si cred (dupa parerea mea) ca fac aceeasi treaba ca si filtrele interne (care sunt mult mai ieftine)
Sincer imi pare f rau dar nu imi permit (momentan) extern asa ca va rog frumos sa imi dati indicatii despre cele interne....
care din ele este mai bun din toate puctele de vedere....:
   -Filtru Eheim Aquaball 2212 (149.11 ron)
   -Filtru intern Aquael Fan2 (60.69 ron)
   -Cristal Profi i100 (174.62 ron)
   -Filtru intern Tetratec 800 (120 ron)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Eu am un HAILEA bt-700. Are 690 L/h,pt acvarii de la 70 la 160 litri.Are si filtru carbon.Daca vrei poti sa-l scoti si sa ramana doar filtru normal.Am dat vreo 60 ron.Mie mi se pare destul de bun,chiar daca e chinezesc.Am avut un Aquael Fan,dar parca se incarca prea repede filtrul și trebuia să-l curăț mai des.Diferenta dintre ele,este ca la Aquael puteai regla debitul.La Hailea nu poti.

Ape limpezi,
Emy

36 Editat de narcis.b (2010-06-29 03:03)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Mr_BigOlyMan A scris:

Dar filtrul extern nu este cam prea mult pentru un acvariu de 125 l.?
Intreb si eu, as dori si niste argumente ,te rog...
Totusi sunt cam scumpe nu credeti si cred (dupa parerea mea) ca fac aceeasi treaba ca si filtrele interne (care sunt mult mai ieftine)
Sincer imi pare f rau dar nu imi permit (momentan) extern asa ca va rog frumos sa imi dati indicatii despre cele interne....
care din ele este mai bun din toate puctele de vedere....:
   -Filtru Eheim Aquaball 2212 (149.11 ron)
   -Filtru intern Aquael Fan2 (60.69 ron)
   -Cristal Profi i100 (174.62 ron)
   -Filtru intern Tetratec 800 (120 ron)

Da,te-ai bagat la un hobby scump...In mare preturile evidentiaza calitatea si evident eficienta...de ce crezi tu ca e diferenta de pret intre un Logan si un Audi? :smoke
Alegerea unui "intern" se face mai ales dupa mediul filtrant,cu cat mai mare cu atat posibilitatea optima de colonizare cu bacterii denitrificatoare si ar mai fi curentii de apa,prea mici, clar devine nefolositor datorita randamentului scazut,prea mari iar nu e bine,plantele vor suferii si algele(alea negre) vor plorifera

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Ok, deci cel mai bun este filtrul extern
Dar in lipsa de fonduri eu ma gandeam ca merge si unul intern (ex. Tetratec 1000,capacitate 1000 l/h, vl acvariu 120-200l) sau mai stiu eu care...
Vreau sa va spun ca acvariul este (va fi) de 125l.
Astept sugestiile voastre ale tuturor...

In legatura cu neoanele se pare ca nimeni nu vrea sa isi dezvaluie secretul  :-O .
Ma rog, probabil este un secret profesional dar mai astept :smoke  :-

Mai spre seara o sa postez ceva poze cu al meu acvariu de 25l...asta daca ajunge pachetul de plante de la Cosmin :pls  :-O  :-  :smoke
Oricum asteptarea asta daca ar durea eu eram deja in spital....... :stupid

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Au sa ajunga doar tiam promis.Multa rabdare  :smoke

39

Re: Incepator cu 2 x 30litri

filtru extern e de preferat si pentru ca nu iti ocupa loc in acvariu, ai loc sa creezi un peisaj cit de cit frumos. exista pe net un prototip de filtru extern DIY super tare pe care il au 2 prieteni de-ai mei. in curind trec la un bazin mai mare si renunt clar la jbl cristal profi e900.

cu neoanele ce nelamurire ai? iti trebuie spectrul complet al lumini pentru fortosinteza.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

40

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Legat de filtru, orice gasesti, sa aiba debit minim de 600 litri pe ora, sa poti baga in el pe langa fitrul mecanic si ceva care sa faca filtrare biologica pe masura acvariului. Legat de debit, vezi ca prin burete pana se colmateaza debitul stipulat de producator se apropie de cel real in schimb daca bagi si ceva pentru filtrare biologica, eventual daca pui si ceva perlon pentru filtrare fina, in scurt timp de la functionare debitul se va reduce considerabil, atunci vei fi nevoit sa iei un filttru care sa aiba debit teoretic de cel putin 800 litri pe ora. 

  Iti recomand un Resun SP 1200 la care compartimentul din centru sa-l umpli cu : Siporax (mini) sau Substrat Pro sau Biomax sau Symbiont. Cu un search pe net dupa fiecare vei afla detalii destul de complete si preturi.

  Poti sa mergi si pe varianta unui filtru extern dar sa-l achizitionezi second. Daca te lasa inima.


  PS. Eu am cumparat second hand un Tetratec ex 1200 care pana cand este gata aranjamentul pentru acvariul mare functioneaza intr-un acvariu de 70 litri net ( din punctul meu de vedere este combinatia ideala). Avand in vedere debitul real al filtrului, in acvariul mare ( 180 litri ) voi fi nevoit sa mai introduc o pompa interna de minim 1000 litri pe ora, asta pentru a tine apa mereu in miscare sa ajunga nutrientii si CO2-ul in toate locurile din acvariu plus sa miste si mizeria si sa ajunga in filtrul extern.