61

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Sal si bine ai venit!!! Uite ma gandeam ca poate ar fi mai aproape pentru tine sa mergi in Arad. In Arad in fiecare duminica(de dimineta pana pe la pranz) , in incinta pietei Mihai Viteazu, se organizeaza un fel de targ cu animale si poti gasi tot felul de "kestii " ( :acv  :bf  :melc , mancare, plante...) pentru acvaristica si la preturi rezonabile(mai mici decat cele din magazine)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

:acv Cele doua acvarii pe care le am sunt primite de la taicamio si sunt la fel (au stat in podul casei cam 10 ani) :acv
Dimensiunile lor sunt L29/l29/h35 si au cam 25litri apa net
Ma folosesc de ele pana cand o sa pot ca imi fac acvariul meu de vis(L104/l30/h45 cm... vl140 litri)
Partea goala eu speram sa se umple cu plantele care o sa creasca.....

Cat despre partea cu Arad.... multumesc de pont am sa tin minte .....
Sper sa ajung odata si odata si pe acolo....multumesc :sok  :fok

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Va rog frumos sa ma ajutati...am nevoie de sfaturi in legatura cu introducerea de CO2 in acvariile mele.
Ce parere aveti despre JBL Bio CO2 Complet 100?
Mi-a fost recomandat de un prieten si as vrea sa folosesc si eu acest sistem. Astept parerile si sfaturile dumneavoastra.......va rog.

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Buna si eu am jbl bio co2 vario complet si sunt multumit deocamdata de el merg plantele binisor.Dar este o diferenta intre asta si co2 imbuteliat.Reteta este cam asa:1.se pune apa calduta pana la eticheta de pe sticla(in partea superioara)
2.se agita bine pana la dizolvarea continutului
3.se pun 4 lingurite de microbacterii
4.se agita din nou
5. se inchide dopul si se ataseaza furtunul la capatul sticlei
6.la celalalt capat se pune piatra pons(sau mai bine un difuzor ceramic) si se introduce in acvariu cat mai jos
7. co2 ar trebui sa apara dupa cca.12 ore
8.verifica periodic ph apei sau cumpara un test permanent de la jbl
9.la 15 zile mai adauga 4 lingurite!
10.bafta!

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Aceste sunt pozele cu noul meu setup din acvariul cu guppy.
Imi cer scuze de claritatea lor (nu am aparat de fotografiat) sunt facute cu telefonul (1,3mp) si nu sunt clare.
Plantele sunt micute dar se dezvolta foarte bine...pestii sunt ok...Thorocatusi iam dat pe amandoi pentru ca a doua zi tot setupul imi era intors pe dos de ei.In momentul de fata nu am sanitari.
Daca aveti sugestii,recomandari pentru o specie anume de sanitari sunt binevenite... 
Astept sugestii,sfaturi,etc.etc...
Multumesc...

66

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Sugestii pesti:

* Otocinclus
* Borneo Sucker Catfish
* Corydoras Sterbai sau Panda 

si ceva melci.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

67 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-07-12 00:45)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Multumesc Andi66 pentru sugestii ...
Cred ca am sa optez pentru corydoras...sunt mai draguti :flove ...zice nevastamea.
Am sa merg pe mana ei sa vad ce o sa iasa....
Revin cu poze cand o sa ii am...

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Astazi am cumparat 4 corydoras si sunt foarte frumosi :flove  dar sunt cam micuti,sper :pls  sa creasca cat mai repede mari si frumosi.
Am mai cumparat si 7 neoni rosi,care sunt foarte jucausi dupa cum le este obiceiul. 
Iar :sok  bonus :sok  pentru cumparaturi am primit 4 "mini" pomaceea.Daca cei 4 pomaceea ajung sa creasca la fel de mari ca si cei pe care ii am acum in acvariul cu guppy atunci o sa fiu foarte fericit.

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Cea mai tare ciudatenie pe care am descoperit-o aseara dupa ce am facut schimbul de apa unul dintre cei 4 pomaceea pe care ii am in acvariul s-a ingropat singur in substrat ...
Poate cineva sa imi spuna sau sa imi explice daca acest comportament este normal sau daca este din cauza schimbului de apa (am facut un schimb mult mai masiv decat de obicei 60%)
Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca se poate ...

70

Re: Incepator cu 2 x 30litri

dar de ce ai facut un schimb mult mai masiv?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

71

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Hmmm.. de ce? Nu stiu sa-ti spun sigur, dar cred ca o fi gasit ceva de mancare pe acolo. Rest din hrana pestilor, vreo radacinuta de planta putrezita... cine stie?

Din ce am mai gasit pe net si informatii primite de le cei care au mai demult, am inteles ca-s si niste melci somnorosi. Poate s-a ascuns pentru somn.
Unul dintre ai mei.. era s-o pateasca.
Nu s-a miscat vreo 2 zile si am vrut sa-l scot. In aceeasi seara dupa ce s-a stins lumina, l-am vazut ca se apuca sa-si caute mancare... smile

Fiindca ei si neritinele au fost harnici, m-au scapat de alge, (posibil si sa se fi stabilizat acvariul) le las cate un castravecior curatat de coaja si taiat in doua.

Nu stiu daca e bine, cert e ca ne distram de minune. Caraseii ciugulesc si ei semintele micute din castravete si melcii ajung uneori ... mingiute de fotbal pentru ei.

Oricum ideea e sa nu te impacientezi. smile Iese el singur de acolo..:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Schimbul mai masiv de apa l-am facut pentru ca am plantat ceva mai multe plante in acvariu si mi sa cam intulburat apa.
In ceea ce priveste melcul este tot acolo ...

73

Re: Incepator cu 2 x 30litri

asta e o mare greseala. niciodata, in conditii normale, scchimbul de apa nu trebuie sa depaseasca 50% din volumul acvariului pentru ca esti in pericol de deciclare. ti-ai murdarit apa, si ce? filtrul nu functioneaza?
daca functioneaza ma gindesc ca sti ca unul dintre rolurile sale este sa curete apa, e drept mai incet dar o curata. altadata ar fi bine sa intrebi, inainte sa mai faci greseli....

ps: ca si o completare: schimbul de apa de 50% se mai foloseste in cazul schemei de fertilizare EI, dar la tine banuiesc ca nu e cazul

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Multumesc de informatie si promit sa nu mai repet greseala facuta
Am si vesti bune, melcul pomaceea despre care am zis ca s-a ingropat in substrat, astazi dimineata nu mai era acolo :apl , deci a iesit singur exact cum a zis Lucia ... :sok

75 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-07-20 16:41)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Si acum ca sa nu mai fie dubii despre cum arata acvariile mele am sa pun niste poze.
Precizez ca am primit un pachet masiv de plante de la Lupu Cosmin care a ajuns intr-o stare foarte buna.Multumesc Cosmin. :sok

76

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Foarte frumos, imi place mult cum le-ai aranjat. Bravo!  :apl

O singura precizare, ascunde si tu priza aia si firele de prin fata acvariilor.  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Acvariul nr.1: Guppy
-12 guppy (7 femele si 5 masculi)
-2 corydoras
-2 pomaceea

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Cred ca ai asteptat dupa poze  :fbr Andi66 de ai postat asa repede.
Priza aia nu pre am unde sa o ascund dar orcum merci de sfat si ma bucur ca iti place
Tine aproape pentru mai mult ...

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Acvariul nr.2: Neoni
-4 Thayeria boehlkei
-7 neoni rosi
-2 corydoras
-4 mini pomaceea

80

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Pai de exemplu, am vazut ca ai capace confectionate, de tine probabil, si banuiesc ca sunt din PAL, asa ca poti prinde priza pe spatele unuia dintre capace, asta ar fi o idee.
Sa nu crezi ca insist pe treaba asta, este doar o chestie de estetica. Daca pe tine nu te deranjeaza e OK, oricum nu are nicio legatura cu acvariile care sunt frumos aranjate.
Sa auzim numai de bine!  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771