Re: Incepator cu 2 x 30litri

A sosit pachetul de plante de la Cosmin. Iata ce a iesit. Primul meu setup cu plante. Astept pareri critice. Sa nu uitati ca sunt doar incepator. Astept sfaturile voastre.

Re: Incepator cu 2 x 30litri

astea sunt tot de acum. astept parerile voastre si am sa revin cu foto dupa aceea.

43 Editat de Andi66 (2010-06-29 22:59)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Salut,
Cu totii am fost candva la inceput, asta nu inseamna ca nu sunt inca un incepator.
Am si eu un Nano de 15L ca fiind al doi-lea acvariu si pot sa-ti spun ca m-au ajutat mult parerile colegilor de pe forum, google, poze de pe site-uri de specialitate, etc.
In primul rand ghivecele nu au ce cauta acolo, ori esti gradinar ori acvarist, nu dau deloc bine in niciun context.
Piatra este superba si o poti scoate in evidenta mutand-o mai in mijloc si usor spate, eventual cu un fir subtire si transparent leaga niste moss si va parea ca desprinsa din natura.
Nisipul este ok, poti sa-l mai nivelezi spre spate mai mult ca sa creezi o panta si il poti totodata si valuri putin ca sa nu fie prea aranjat.
Pe urma iti mai trebuie multe plante in general din cele mici care nu cresc, ex. Umbrosum, Didiplis diandra, Heterantera Zosterifolia, Pogostemon Helferi, Rotala, Blyxa Japonica  etc.
Poti incerca sa maschezi filtrul eventual cu un smoc de plante.
Ma opresc aici, in general cam asta ar fi....ia totul ca pe niste sfaturi, nu critici.
Iti doresc multa bafta si o sa vezi tu ce o sa faci.  :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

44

Re: Incepator cu 2 x 30litri

1 scoate ulcelele acelea de acolo.
2 planta aia de pluteste pe acolo bago in substrat in fata filtrului pentru al masca.
3 mai cauta ceva plante,

45

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Mr_BigOlyMan A scris:

Multumesc! Am sa incerc sa va raspund pe rand la toti.  Eu sunt din Jud Hunedoara din localitatea Brad, deci nu e departe de Deva(37km)   big_smile

In legatura cu acvariul meu, de ce spuneti ca sunt multi pentru ca ei sunt micuti si nu cred ca este vreunul care sa depaseasca 4 cm.Puii cei mici nu sunt bagati in acvariu pentru ca asta ar insemna sa ii bag la moarte sigura cu cei doi torocatus si pe langa aia am primit aseara un mascul terorizat de xifo de la fratele meu.Pana acu este pasnic sper sa fie tot asa ,pentru ca am observat ca sunt cam batausi de felul lor.

am sa va rog sa imi dati un sfat sau mai multe :pls  ^:)^

1.am gasit pe marginea unei ape curgatoare un ciot de lemn care mi-a placut foarte mult si am de gand sa il introduc in acvariu.Il am de vreo 3 saptamani bagat intr-o galeata cu apa si il spal cam de 2-3 ori pe saptamana si de fiecare data se negreste apa. Cum trebuie sa procedez cu acel ciot sau ce nu am facut bine?

2.ce plante ar merge la mine in acvariu?
In momentul de fata acvariul meu este "steril" ca sa il citez pe narcis.b

3.Pentru Cosmin: nu stii pe nimeni care face acvarii din sticla de 10 la noi in judet?
eu am gasit pe net "http://www.acvarii.biz/main2/" dar firma este din Bucuresti si nu am cum sa ma duc dupa acvariu .Firmele de curierat nu transporta sticla.

4.ce parere aveti despre creveti ?
imi doresc f mult sa am si eu in acvariu.Am tot vazut filme si poze cu ei si eu unul cred ca sunt foarte frumosi si cred ca si folositori (ma gandeam ca intr-un acvariu mare ar merge)

va multumesc inca odata pentru ca am fost acceptat si imi cer scuze daca am scris prea multe ,dar ma trezii la 6 dimineata (:|

Bine ai venit! Sfatul meu este urmatorul: cind ridici o problema sau pui o intrebare, in mod normal primesti raspunsuri. Aceste raspunsuri trebuie verificate, in primul rind in mod comparativ prin ele insele. A doua metoda este verificarea prin accesarea altor surse, decit cele carora le-ai pus intrebarea/problema. Deabia dupa ce ai facut aceste lucruri, poti fi reticent la adresa raspunsurilor pe care le-ai primit. Ma refer la observatiile primite in legatura cu numarul mare de pesti pe care ii ai intr-un spatiu extrem de mic.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

46

Re: Incepator cu 2 x 30litri

salut !@
ai cam multi pesti intr-un spatiu mic !
scoate obiectele alea ceramice !
sunt oribile !
macar daca aveau vreo forma  lol  lol
baga mai multe plante ..sau ce ai tu pe deasupra sunt plante care se planteaza da' ti-a fost lene ?  lol
nu stiu ce sa zic...sunt multe de zis....macar fa tot ce ti-am zis acuma si vedem noi mai tarziu...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Incepator cu 2 x 30litri

bradraqua A scris:
Mr_BigOlyMan A scris:

Multumesc! Am sa incerc sa va raspund pe rand la toti.  Eu sunt din Jud Hunedoara din localitatea Brad, deci nu e departe de Deva(37km)   big_smile

In legatura cu acvariul meu, de ce spuneti ca sunt multi pentru ca ei sunt micuti si nu cred ca este vreunul care sa depaseasca 4 cm.Puii cei mici nu sunt bagati in acvariu pentru ca asta ar insemna sa ii bag la moarte sigura cu cei doi torocatus si pe langa aia am primit aseara un mascul terorizat de xifo de la fratele meu.Pana acu este pasnic sper sa fie tot asa ,pentru ca am observat ca sunt cam batausi de felul lor.

am sa va rog sa imi dati un sfat sau mai multe :pls  ^:)^

1.am gasit pe marginea unei ape curgatoare un ciot de lemn care mi-a placut foarte mult si am de gand sa il introduc in acvariu.Il am de vreo 3 saptamani bagat intr-o galeata cu apa si il spal cam de 2-3 ori pe saptamana si de fiecare data se negreste apa. Cum trebuie sa procedez cu acel ciot sau ce nu am facut bine?

2.ce plante ar merge la mine in acvariu?
In momentul de fata acvariul meu este "steril" ca sa il citez pe narcis.b

3.Pentru Cosmin: nu stii pe nimeni care face acvarii din sticla de 10 la noi in judet?
eu am gasit pe net "http://www.acvarii.biz/main2/" dar firma este din Bucuresti si nu am cum sa ma duc dupa acvariu .Firmele de curierat nu transporta sticla.

4.ce parere aveti despre creveti ?
imi doresc f mult sa am si eu in acvariu.Am tot vazut filme si poze cu ei si eu unul cred ca sunt foarte frumosi si cred ca si folositori (ma gandeam ca intr-un acvariu mare ar merge)

va multumesc inca odata pentru ca am fost acceptat si imi cer scuze daca am scris prea multe ,dar ma trezii la 6 dimineata (:|

Bine ai venit! Sfatul meu este urmatorul: cind ridici o problema sau pui o intrebare, in mod normal primesti raspunsuri. Aceste raspunsuri trebuie verificate, in primul rind in mod comparativ prin ele insele. A doua metoda este verificarea prin accesarea altor surse, decit cele carora le-ai pus intrebarea/problema. Deabia dupa ce ai facut aceste lucruri, poti fi reticent la adresa raspunsurilor pe care le-ai primit. Ma refer la observatiile primite in legatura cu numarul mare de pesti pe care ii ai intr-un spatiu extrem de mic.

imi cer scuze fata de toti cei pe care i-am jignit sau cred ca i-am jignit.
nu am nici cea mai mica intentie sa fac lucrul asta,tot ce vreau eu este sa invat cat mai multe si sa primesc ajutor si sfaturi din partea tuturor celor care doresc sa faca lucrul acest,si pe aceasta cale vreau sa le multumesc celor care au facut-o
       greseala mea ^:)^  la urma urmei a gresi e omeneste sad

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Pentru "aqua"...
    - Da intradevar am cam multi pesti in acel acvariu... :fcry ...dar nu am unde sa ii bag pana ce nu imi fac acvariul cel nou (sper sa nu sufere prea mult)
    - Obiectele alea ceramice au disparut
    - Sunt in asteptarea unei buturuci pe care sper sa o fierb astazi pentru prima data (precizez ca buturuga a stat una luna in apa timp in care am spalat-o cam de 2-3 ori pe saptamana si schimbata apa dupa fiecare spalare)
     - Am mai plantat dupa ce am scos ceramicoasele alea iar pe piatra au mai aparut cateva plante
                          ok merci

49

Re: Incepator cu 2 x 30litri

ai un plus de la mine pentru evolutie big_smile
bravo  :sok

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Hai odata cu noile poze suntem curiosi.  :bf  :crap  :of

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Cam asa arata acvariul meu dupa ce am modificat setup-ul.
Urmatoarea miscare este :smoke  :pls  :- ... asteptare sa creasca plantele ...
Astazi va disparea si masculul acela dubios de xipho...
Si tot astazi va mai aparea un acvariu identic cu acesta doar ca setup-ul va fi mai sarac
Sunt in cautarea unei noi buturigi si a unor plante ...
Sper sa va placa noul meu setup al acvariului meu.
In continuare astept pareri bune si rele ... sfaturi ... critici ... etc.etc.etc....
Doar asa se invata...din greseli... big_smile

52

Re: Incepator cu 2 x 30litri

mai bine !
merg mai bine mai multe vallisneria!
hoplo aia vezi ca o sa se faca de 20 de cm !
daca vrei sanitari ia-ti vreo 4 cory

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

53

Re: Incepator cu 2 x 30litri

si inca ceva !daca poti,sa grupezi si tu plantele !sau daca putem sa le zicem asa !
tot ce ai tu prin acvariu,ai multe specii da la niste dimensiuni .....  :noroc
singura planta cat de cat din acvariu e vallisneria aia dar aia o sa iti moara in curand ca alea o duc bine in grup !
grupeaza si tu varfurile alea de hygrophila !ca asa parca e imprastiat !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

54 Editat de Lucia (2010-07-02 15:43)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Arata mult mai bine...

Doar ca mie mi se pare cam tulbure apa...
Poate ca un schimb de apa, un 25%, asta insemnand 5 l, ai putea sa faci.

Cu ocazia asta ai putea sa ancorezi din nou in substrat valisneria aceea care a iesit.
Acea plantuta va face ca imaginea de ansamblu a acvariului sa arate si mai bine!

Mult succes!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

55 Editat de lup cosmin (2010-07-02 18:47)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Lucia are dreptate apa este un pic cam tulbure si ar trebui sa faci un schimb de apa.Arata mult mai bine acuma dupa schimbare.Si ati garantez eu ca va arata mult mai bine.Iar lui Lucia ai mai dam un punct pentru ca este o doamna.

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Astazi am in program un schimb de apa si pregatirea noulul acvariu care este la fel cu asta care il am acum.
             Trebuie sa mai gasesc inca o buturuga.
             Astazi am fiert una pentru prima data si nu a iesit nimic din ea (apa a fost limpede)acum sa vad daca si maine dimineata va fi la fel. Maine o mai fierb inca odata si daca si Duminica este limpede apa, Luni o bag direct in acvariu.
             Acvariul cel nou il pregatesc pentru 1 pereche de scalari si eventual 2-4 corydoras.
             Gata, destul, ma duc sa ma apuc de treaba :fok  :sok  :smoke  :noroc  :acv

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Asta este noul meu cub...(al-2-lea)
Esta cam tulbure apa pentru ca pozela sunt facute imediat dupa ce am terminat setup-ul...
Luni am sa il plantez ...
Sa vad ce fel de plante gasesc ...
Sper sa iasa la fel de frumos ca si celalalt....
Ne mai auzim...pa pa

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Dar pozele nu sunt.Ce se intimpla oare! :smoke

Re: Incepator cu 2 x 30litri

:stupid  :stupid  :stupid scuze dar cred ca am gresit :stupid  :stupid  :stupid
Acum sper sa fie bine si sa nu mai gresesc....

60

Re: Incepator cu 2 x 30litri

La cel de`al doilea nu prea imi dau seama, dar inaltimea primul acvariu nu avantajeaza decorul deloc. Este foarte inalt si ramane o buna parte din acvariu goala. Sper ca la acesta nou, sa nu fi optat pentru o inaltime asa mare, e usor inestetic. Mai ai cate ceva de invatat, usor usor ai sa avansezi, daca asta iti doresti. Si o mica sugestie pana nu e prea tarziu, ai putea incerca un alt nisip/pietris pentru cel nou. Nu e prea placut privirii si nici potrivit cresterii plantelor.

Etiamsi omnes, sed non ego.