21

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Salut Remus.
Bine ai venit printre noi , sa ai ape limpezi si pesti sanatosi. Felicitari pentru ambitia de care dai dovada  :apl

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

nu ma supar coco...si daca am sa o fac ....am sa tac malc, am sa strang din dinti.....si peste un an cand o sa invat destule am sa le dau peste nas cand o sa castig toate concursurile an de an...:))))).....pana atunci "capul plecat sabia nu-l taie"...nu????

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

23

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

eu zic ca de la intrare merita omul un plus pentru atitudine.....asa ca incep eu cu primul punct la reputatia lui.....

?

24 Editat de Baracuda (2010-07-02 11:03)

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

remus242004 A scris:

gata mi-am insusit criticile constructive...am scos plantele alea, am mutat pestisorii intr-un acvariu mai micut luat cu inprumut pana am sa construiesc o masa speciala ptr el...o sa apelez si eu la voi ...sa cumpar niste plante sau cei care au prea multe si vor sa doneze si sunt din bucuresti ..dar plante nepretentioase...noi suntem incepatori, am sa cumpar si neoane...sau daca aveti dvs cu tot cu instalatie ...le cumpar...astept oferte...si multumesc inca o data de sfaturi si mai astept....

0722.612.280 - Suna-ma, sint fierbinte si poti sa-ti dau citeva plante! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

25

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

bradraqua A scris:

0722.612.280 - Suna-ma, sint fierbinte si poti sa-ti dau citeva plante! lol

:noroc   lol   lol   lol   lol   lol  :noroc

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Salut si bine ai venit, tot respectu pentru caracter  :sok si atitudine  :apl , promit ca te ajut si eu cu cateva firicele de plante cu crestere rapida, si cativa pestisori daca mai astepti 3-4 saptamani, poate si creveti daca te documentezi bine.
O sa incerc sa revitalizez intalnirea de duminica si ne vedem acolo big_smile

27

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Florin.Mazilu A scris:

Salut si bine ai venit, tot respectu pentru caracter  :sok si atitudine  :apl , promit ca te ajut si eu cu cateva firicele de plante cu crestere rapida, si cativa pestisori daca mai astepti 3-4 saptamani, poate si creveti daca te documentezi bine.
O sa incerc sa revitalizez intalnirea de duminica si ne vedem acolo big_smile

ce pesti de apa dulce mai ai tu florin !
ultima oara cand am vazut,te apucasei de apa sarata tongue  :noroc

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Pai nu am avut timp sa mai fac update-uri pe aici tongue Acvariu apa sarata : 180L (3 amphiprion ocellaris + 11 sau 12 paelomon elegans (multumesc ciprian)+ cativa corali si sute de vietuitoare tongue ) si apa dulce am: 60 L cu  red chery(de la plecostomus extra), guppy (multumesc robertino) si xiphorus helleri var wild (aia verzi big_smile)

29

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

aqua A scris:

bine ai venit remus !
cum s-a zis mai sus,ai multe de facut !
scoate plantele artificiale ca sunt insetetice si dauneaza la pesti !frunzele acelea pot rani pestii
sa mai mentionam ca nu au absolut nici un scop biologic !
baga neaparat plante naturale!
ajuta la formarea biotopului pestiilor produc oxigen si este si o placere mai mare sa te uiti la acvariu !
cand se poate,sa muti acvariul de acolo !
vad ca bate lumina solara in el !
lumina solara ajuta la formarea nesuferitelor de alge !
daca vei lua plante naturale(si te sfatuiesc sa o faci)trebuie neaparat sa iei neoane cu capac !
pietrisul parca are granulatie cam mare....daca nu ma insel,introdu neaparat unul de 2-3 mm daca iti iei plante naturale !
deci judecand dupa ce am zis,cam totul se bazeaza pe plante !
intr-adevar sunt mai scumpe dar vei avea o satisfactie enorma de la acvariul tau !
si inlegatura cu masa !cum a spus avatar NU PARE SOLIDA !
vezi ca in timp o sa observi ca o sa se lasa daca e asa !atunci trebuie neaparat sa o schimbi !si va fi obositor !
daca sti ca masa aia rezista(nu suntem noi in masura sa iti criticam lucrurile din casa) poti sa il ti dar muta-l ca bate lumina solara si daca e pune si o paturice ceva de genu' ca arata urat asa parca ar sta pe un scaun !
o zi buna wink

Cea mai tare explicatie ever !  :apl  :sok

30

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

ever never forever  lol  lol  lol  lol

31 Editat de Avatar (2010-07-02 22:45)

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Eu cred ca baiatu' asta aqua, fumeaza iarba fara stirea noastra  :smoke apoi se baga in postari, si le zice mai ceva ca eMiN3m

32

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Avatar A scris:

Eu cred ca baiatu' asta aqua, fumeaza iarba fara stirea noastra  :smoke apoi se baga in postari, si le zice mai ceva ca eMiN3m

...mai ceva ca Konector...sau Electrod  lol

33 Editat de Avatar (2010-07-02 22:50)

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

scuza-ma, ala e : Re-CoNnecter   lol

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

eeeee...dupa cum am promis m-am pus pe treaba...am facut schimbarille promise.....masa, pietris, autocolant, substrat...etc...si azi i-am dat drumul la ciclarea acvariului...tin sa multumesc inca o data userului "bradraqua" ptr ajutorul acordat...si astept din nou pareri..., critici....ca tare bune au fost smile...si pe parcurs am sa iinvat mai multe....zilele astea or sa-mi mai vina plante am facut comanda la dl codrut...cu oczia asta multumesc si lui ptr sfaturi si o sa arate mai frumos...poate peste ceva timp...acum la momentul de fata nu ma intereseaza f f f mult estetica...dar astept inca o data ajutorul dvs....am facut si niste poze o sa le atasez si scuze de calitatea lor (sunt facute cu telefonul)

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

35

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Deja se vede o schimbare substantiala!  :sok
Felicitari! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

multumesc lucia....ceva  pareri???...hai sunt dornic....ca numai asa invat si mai multe si....este un ajutor extraordinar !!!...cam ce ar mai trebui??...aaa sigur lumina...cam cat costa cu tot neoanele si instalatia 2 osram865 si unul flora?? ai idee?

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Bravo remus ! Te-ai depasit prin perseverenta! Ai rabdare 2 luni si vei avea un acvariu superb. :fok

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

multumesc cosmin!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

39 Editat de lup cosmin (2010-07-08 01:05)

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Remus intra pe acest link si vei gasi raspunsuri pentru iluminat.http://nevertebrate.ro/

40

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

remus242004 A scris:

multumesc lucia....ceva  pareri???...hai sunt dornic....ca numai asa invat si mai multe si....este un ajutor extraordinar !!!...cam ce ar mai trebui??...aaa sigur lumina...cam cat costa cu tot neoanele si instalatia 2 osram865 si unul flora?? ai idee?

Din pacate eu nu ma pricep sa te sfatuiesc in privinta iluminatului. sad
Baietii sunt mult mai tehnici si bine pregatiti, sunt convinsa ca te vor ajuta ei. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.