61 Editat de narcis.b (2010-07-11 00:19)

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Prietene,numai din cateva sfaturi nu vei face mare lucru,crede-ma!Incearca sa lecturezi cat mai mult.In bolul cu apa se petrec foarte multe efecte,fizice,chimice,biologice,cea mai mica schimbare a oricarui factor schimba substantial traiectoria echilbrului din acvariu...
Deci zici de lumina...fiecare a zis cate ceva ...cum alegi ce e bine si ce nu? smile  Da ,in mare Bobi are dreptate.Totusi vreau sa adaug ca pana la un nivel de iluminare,ai mai multa lejeritate,ca sa zic asa,in schimb de la un 0,8W/l incepi sa fi un pic mai inghesuit...de cerintele acvariului,in principiu trebuie sa ai posibilitatea introducerii CO2,sub orice forma,ideal varianta profi sau macar dyy clasica "bomba'.Bun,asta e primul pas,apoi incep fertilizarile,dupa cerinte ,la inceput micro,apoi plantele in viteza de procesare a fotosintezei iti va lasa sistemul dezechilibrat de lipsa macroelementelor,asimilate intre timp de plante....si trebuie sa introduci macro,cum sti cat si cum ai introdus?Iti trebuiesc teste...cel putin la inceput...mai tarziu vei intelege si ochiometric lol  Te-am speriat? nu asta am vrut sa punctez,ci faptul ca trebuie sa incerci sa intelegi ce se intampla in sistemul tau,si sa fi...pregatit...psihic pt tot ce poate decurge de aici,adica alge,plante pierdute,cheltuieli si in ultima instanta ..placerea de a avea un acvariu bine echilibrat cu plante sanatoase! :apl
De aceea ,referitor la lumina,sfatul meu este sa mergi cu lumina maxim 0,7Wl pana esti pregatit sa recurgi la ce am enumerat mai sus, atentie la tuburile 865-965,sunt tuburi foarte bune ,dar au un pic cam mult "albastru" lucru indeobste ce ajuta la proliferarea neplacutelor alge,si crede-ma ca e dezarmant din prima sa incepi sa te lupti cu ele.
Dupa mine asi indica un 865 +un 830 de 39W ,cred ca ai fi in siguranta ca aceste tuburiTuburile le aprinzi pe rand,incepi cu un tub 2 saptamani 8h/zi,apoi intri si cu urmatorul tub,daca se poate la inceput temporizat.Trebuie sa fi pregatit sa fertiliziezi cu micro si Fe2 in masa apei....nu am retinut daca ai substrat fertil...daca nu ai ,in scurt timp trebuie sa adaugi si macro pentru ca ai destule plante cu crestere rapida si vor dezechilibra sistemul...uf si cate mai sunt de spus...

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

oooff narcis...daca ai sti cat am citit zilele astea....si incerc sa fac deosebirea intre cei ce stiu ce zic (adevaratii acvaristi...care au plecat de jos...fara sfaturi....si asa zisii cunoscatori care nu fac altceva decat sa umple siteurile de acvaristica cu comentariile lor...ca sa vezi ca am citit...azi am facut o "bomba"...:))) dar-ar dracii in ea ca m-am certat si cu nevasta ca dupa numele ei mi-a zis.."ma esti sanatos la cap???...vrei sa arunci casa in aer ???...sa omori copilul??...fiti-ar bomba-a dreaq"...:))))...asta pana a citit si ea si a vazut pe you tube ca nu este periculoasa......am sa fac in cateva minute niste poze si am sa le pun
sa-mi ziceti daca am gresit pe undeva...a am uitat....am sub pietris substrat...de la jbl

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

63

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

remus242004 A scris:

oooff narcis...daca ai sti cat am citit zilele astea....si incerc sa fac deosebirea intre cei ce stiu ce zic (adevaratii acvaristi...care au plecat de jos...fara sfaturi....si asa zisii cunoscatori care nu fac altceva decat sa umple siteurile de acvaristica cu comentariile lor...ca sa vezi ca am citit...azi am facut o "bomba"...:))) dar-ar dracii in ea ca m-am certat si cu nevasta ca dupa numele ei mi-a zis.."ma esti sanatos la cap???...vrei sa arunci casa in aer ???...sa omori copilul??...fiti-ar bomba-a dreaq"...:))))...asta pana a citit si ea si a vazut pe you tube ca nu este periculoasa......am sa fac in cateva minute niste poze si am sa le pun
sa-mi ziceti daca am gresit pe undeva...a am uitat....am sub pietris substrat...de la jbl

Nu pot sa zic decat "bravo"! Ce sa zic te mobilizezi repede,aproape ma sperii!  lol
Bun,foarte bun pas!Sa ne spui cand bagi prima bula! :sok

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

maine...daca mai stai si in noaptea asta ca pana acum...pana la 2-3 ...sa citesc diferite siteuri de acvaristica...pareri pro si contra.....am sa fac amestecul pe la 2 ptr ca din ce am citit am inteles ca reactia are loc intre 4-6 ore deci voi fi treaz la 6....:))...ptr inceput am zis sa merg cu o bula pe secunda nu???....am pus 2 robinete...unul ptr reglajul bulelor...(cel rosu)...si ca sa nu stau in fiecare zi sa reglez...am pus pe cel albastru sa opresc noaptea "bomba"....sa nu sara sotia in aer:)))))

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

maine...daca mai stau si in noaptea asta ca pana acum...pana la 2-3 ...sa citesc diferite siteuri de acvaristica...pareri pro si contra.....am sa fac amestecul pe la 2 ptr ca din ce am citit am inteles ca reactia are loc intre 4-6 ore deci voi fi treaz la 6....:))...ptr inceput am zis sa merg cu o bula pe secunda nu???....am pus 2 robinete...unul ptr reglajul bulelor...(cel rosu)...si ca sa nu stau in fiecare zi sa reglez...am pus pe cel albastru sa opresc noaptea "bomba"....sa nu sara sotia in aer:)))))

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

66

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

baga, baga, esti pe drumul cel bun. asa ne contaminam toti! smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

am gasit si o reteta....stiti voi una mai buna????


Ingrediente pentru o sticla de 2l:
- 5.5 cani cu apa (distilata, dar vad ca merge si de la robinet)
- 1.5 cana cu zahar
- 20g gelatina (eu folosesc doua plicuri de 10g gelatina alimentara Dr. Oetker (cca 1.5 RON)): http://poze.cauti.ro/images/produse/...a_360439_1.jpg
- 0.5 lingurita drojdie (folosesc tot Dr. Oetker (cca 1.5 RON)):
http://www.totalcomenzi.ro/data_file.../674/thumb.jpg
- 1 lingurita bicarbonat de sodiu (creste pH-ul initial ca sa aiba de unde sa scada in urma fermentatiei. Aceasta datorita faptului ca aciditatea prea mare omoare drojdia prea repede. Aici ideal ar fi daca s-ar putea gasi drojdie de bere intrucat aceasta nu are “probleme” cu alcoolul) – o punga va tine o viata J si consta pe undeva pe la 2 RON

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Preparare:
1. In jumatate de cana cu apa rece se pune gelatina, se amesteca si se lasa la hidratat cam 5 minute (altfel face cocoloase).
2. Intr-o craticioara se pun 2.5 cani cu apa calda in care se dizolva zaharul.
3. Se adauga cana cu gelatina.
4. Se pune craticioara pe foc si se amesteca des.
5. La primul clocot se ia de pe foc (nu e bine sa fiarba, ca se distruge gelatina).
6. Se adauga bicarbonatul de sodiu si se amesteca bine.
7. Se lasa la racit pana se poate turna in sticla.
8. Se pune sticla in frigider si se lasa cateva ore sa se inchege bine.
9. Cand s-a inchegat gelatina se adauga 2.5 cani de apa calduta in care a fost in prealabil dizolvata drojdia.
10. Se conecteaza bomba la furtunul de CO2. In cateva ore trebuie sa inceapa productia de CO2.

Metoda asigura o buna constanta a debitului de CO2, in mod normal nefiind nevoie de robinet pentru dozare. Nu exista nici un pericol de explozie pentru ca in sticla nu se acumuleaza o presiune deloc mare. Pe mine un amestec ma tine pana la o luna - vara poate va tine ceva mai putin pentru ca temperatura ridicata grabeste procesul.
Drojdia “mananca” zaharul din apa, dar prezenta gelatinei reduce aceasta cantitate si o mentine oarecum constanta. Acest lucru face ca reactia sa nu fie agresiva la inceput urmand apoi sa se diminueze, fapt ce ar duce la un flux inegal de CO2.
Veti observa ca odata cu trecerea timpului, stratul de gelatina scade, iar nivelul apei va creste in sticla.
Ocazional se intampla sa moara drojdia inainte de a se epuiza zaharul. Adica in sticla mai ramane gelatina, dar productia de CO2 e diminuata. In cazul acesta se baga sticla la frigider sa se inchege bine gelatina cu zaharul ramas, se arunca apa si se pune din nou o masura de apa+drojdie ca in reteta de mai sus.
Pentru o crestere a debitului se incearca adaugarea cate putin a unei mici cantitati de drojdie dizolvata in prealabil in apa.

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

69

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

cred ca reteta asta merge dar nu stiu sigur... este mult mai simpla..
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IZFM9ZpaqGM&feature=related[/youtube]

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

70

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Reteta e ok, iar reactia are loc, cel putin asa a avut la mine, cam intr`o ora de la conectare.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

cum dau si eu de cristi ionescu??..sti vreun nr de tel??..vreau sa iau si eu niste fertilizant micro de la el....te-ai uitat la bomba???e buna???...sper ca in ceva timp sa cumpar o instalatie ca lumea de co2.....tot cu ajutorul vostru am sa fac asta ca nu prea ma pricep si majoritatea mag. "omit " sa zica ca la instalatia vanduta de ei iti mai trebuie nu stiu ce si in final ajungi la un pret de te dor creierii....

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

aaaa am uitat sa intreb....ptr inceput sa dau drumul la o bula pe sec??....dar intr-un final??...la cate??3-4???...acvariul are 90L/30l/45h

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

73

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

cantitatea de co2 introdusa depinde mai putin de dimensiunile acvariului ci mai mult de numarul de plante, metoda de dizolvare, cantitatea de fertilizanti si de lumina prezente in apa. cristi ionescu este membru al forumului nostru, incearca sa ii dai pm

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

74

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

Cristi are numele de user :cristi ionescu 79
Mda bagi o bula/sec,totusi sa fi cu ochii pe pestisori,rezolva problema cu lumina definitiveaz-o si mai vb cat CO2 iti trebuie...mai trebuie sa fie si bine asimilat de apa,altfel pierdut pe afara ..poti baga si 10 bule/sec lol .Sa nu ai aerare,sa nu valureti apa decat daca e strict ceruta de pesti...

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

stau cu ochii pe bula de au inceput sa ma doara....cezara....a trecut mai bine de o ora si nk....ooofff greu...nu mai am rabdare

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

76

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

remus242004 A scris:

stau cu ochii pe bula de au inceput sa ma doara....cezara....

lol  :smoke  lol  :smoke  lol  :smoke
Nu stiu daca e devina imaginatia mea.... :apl  :pp  :noroc Dar suna....promitator! lol

77 Editat de aqua (2010-07-11 18:42)

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

remus242004 A scris:

cum dau si eu de cristi ionescu??..sti vreun nr de tel??..vreau sa iau si eu niste fertilizant micro de la el....te-ai uitat la bomba???e buna???...sper ca in ceva timp sa cumpar o instalatie ca lumea de co2.....tot cu ajutorul vostru am sa fac asta ca nu prea ma pricep si majoritatea mag. "omit " sa zica ca la instalatia vanduta de ei iti mai trebuie nu stiu ce si in final ajungi la un pret de te dor creierii....

il gasesti clar pe forumul
e administrator acolo


fara alte nume de site-uri pe aici sper ca ai inteles,ca ti-ammai sters vreo 4-5 posturi tot asa cu alte adrese.

edited by coco

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

78

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

aqua A scris:
remus242004 A scris:

cum dau si eu de cristi ionescu??..sti vreun nr de tel??..vreau sa iau si eu niste fertilizant micro de la el....te-ai uitat la bomba???e buna???...sper ca in ceva timp sa cumpar o instalatie ca lumea de co2.....tot cu ajutorul vostru am sa fac asta ca nu prea ma pricep si majoritatea mag. "omit " sa zica ca la instalatia vanduta de ei iti mai trebuie nu stiu ce si in final ajungi la un pret de te dor creierii....

il gasesti clar pe forumul  !
e administrator acolo

pe forumul ala ar trebui sa te muti și tu și sa ramai definitiv acolo!  :stupid

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

cum e vremea pelly67 pe la valcea???...in vara asta daca ajung pe acolo bem o bere...si mai fur si eu cate ceva din mestesugul acvaristicii....:))...sa-l saluti pe socrul meu cu o piatrain cap...din partea mea daca se supara:)))

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

80

Re: salutare incepatarilor...respect consacratilor!

pelly67 A scris:

vreun nr de tel??..vreau sa iau si eu niste fertilizant micro de la el.
pe forumul ala ar trebui sa te muti și tu și sa ramai definitiv acolo!  :stupid

De ce nu te duci tu big_smile
acolo se vorbeste excesiv de acvaristica si nu se fac glume!
AM INCERCAT SI ERA SA IMI PRIMESC AVERTIZARE!

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise