41

Re: Povestirile noastre !

Vedeti voi dimineata, cand va lua la citit Gazeta big_smile

42 Editat de bogdivaio (2010-08-05 01:04)

Re: Povestirile noastre !

Numa te minunezi daca stai asa sa te gandesti cate ai facut in copilarie,unii ar zice ca Nica era fix..nul  :frogp ...ce vremuri  (:|  ,vreau iarasi sa fiu copil  :pls

43

Re: Povestirile noastre !

bogdivaio A scris:

Numa te minunezi daca stai asa sa te gandesti cate ai facut in copilarie,unii ar zice ca Nica era fix..nul  :frogp ...ce vremuri  (:|  ,vreau iarasi sa fiu copil  :pls

i-a legătura cu aqua....pote iți da rețeta :pp

44 Editat de Cezara (2010-08-05 01:08)

Re: Povestirile noastre !

Tot cand eram mai micuta m`am lecuit de majoritatea "mijloacelor de transport" distractive, gen role, cu care am sarit, am aterizat ok, dar am prins un betisor intre roti si m`am tavalit de toata frumusetea, skate, cu care vroiam sa sar si am ajuns vai de mine pe niste scari, si bicla cu care am accidentat mortal un copac si o masina in miscare. De aici pasiunea mea pentru mersul pe jos, sau cu masina lol  lol

LE: Cu trotineta am luat cea mai nasoala tranta

Etiamsi omnes, sed non ego.

45 Editat de bogdivaio (2010-08-05 01:10)

Re: Povestirile noastre !

Mai Paul nu m-am exprimat eu destul de explicit...eu vreau sa fiu iar fara griji,fara nici un gand...nu inconstient  lol  lol  (defapt tot acolo bate)  :omfg   lol

P.S.Raducule a fost o gluma,deci trateaz-o ca atare  :noroc

46

Re: Povestirile noastre !

bogdivaio A scris:

Mai Paul nu m-am exprimat eu destul de explicit...eu vreau sa fiu iar fara griji,fara nici un gand...nu inconstient  lol  lol

P.S.Raducule a fost o gluma,deci trateaz-o ca atare  :noroc

lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  :noroc

47

Re: Povestirile noastre !

Cezara A scris:

Tot cand eram mai micuta m`am lecuit de majoritatea "mijloacelor de transport" distractive, gen role, cu care am sarit, am aterizat ok, dar am prins un betisor intre roti si m`am tavalit de toata frumusetea, skate, cu care vroiam sa sar si am ajuns vai de mine pe niste scari, si bicla cu care am accidentat mortal un copac si o masina in miscare. De aici pasiunea mea pentru mersul pe jos, sau cu masina lol  lol

LE: Cu trotineta am luat cea mai nasoala tranta

cum ai reușit sa cazi de pe trotineta?  :omfg  :omfg  :omfg

48

Re: Povestirile noastre !

pelly67 A scris:

cum ai reușit sa cazi de pe trotineta?  :omfg  :omfg  :omfg

Rulam cu viteza lol  lol  si am luat o craca. Si m`am dus. Ca si la role. Un bat cat de mic blocheaza foarte usor roata si te intinzi pe jos cat ai zice "peste" :sbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

49

Re: Povestirile noastre !

pelly67 A scris:
Cezara A scris:

Tot cand eram mai micuta m`am lecuit de majoritatea "mijloacelor de transport" distractive, gen role, cu care am sarit, am aterizat ok, dar am prins un betisor intre roti si m`am tavalit de toata frumusetea, skate, cu care vroiam sa sar si am ajuns vai de mine pe niste scari, si bicla cu care am accidentat mortal un copac si o masina in miscare. De aici pasiunea mea pentru mersul pe jos, sau cu masina lol  lol

LE: Cu trotineta am luat cea mai nasoala tranta

cum ai reușit sa cazi de pe trotineta?  :omfg  :omfg  :omfg

s-au desprins coarnele ! am patit si eu asta  lol  lol  lol  lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

50

Re: Povestirile noastre !

S-ar putea sa va uimesc putin ..............



Unchiul meu era preot/calugar mai exact ! asa ca am fost o saptamana intreaga la un schit ..schitul manastirii Sf. Mina
Era un peisaj mirific,munti peste tot ,natura la ea acasa !
Schitul era in constructie,casa cu multe camere,unde stateau oamenii manastirii, era inca in realizare ..cand am venit noi,abia terminasera de mobilat etajul al-2-lea !
Casa era ca un hotel ! camere foarte comode,frumos ce sa mai ....balcoane frumoase,cu termopane !
schitul avea 3 etaje ! Al 3-lea era inca in realizare .erau decat cadre de lemn peste tot si parchetul ! Era ca intr-un labirint cu pereti de lemn !
insa culmea e ca reusisera sa puna termopane....
Prima seara,am dormit comod,la etajul al-2-lea intr-o camera frumoasa ,intrun pat ,din pacate fara saltea dar am reusit sa punem un sac de dormit si chiar a fost comod!
Chestia e ca,atunci cand am venit,unchiul meu era in pregatiri pentru hram...asa  ca era multa treaba si am petrecut putin timp cu el...
In a-2-a zi a vizitei noastre,au venit deja multi oameni ! din toate judetele(eu eram singurul Doljean tongue ) pentru Hram ! Oameni cu credinta !
camerele de la Etajul 1 si 2 au fost inchiriate preasfintitilor deci urma sa nu mai dorm asa comod !
erau peste 300 de oameni pe domeniul acelui schit !
Pregatiri mari la Bucatarie ! la slujba de diseara am fost si mi-a placut !
Oamenii dormeau in gradina schitului,in corturi ..inchiriau spatiu ! era ca la camping dar era inghesuiala mare !
Atmosfera era frumoasa,tinand cont ca erai inconjurat de oameni credinciosi !
era 11:30 noaptea !
Stateam pe pajistea inclinata a schitului ! erau la cativa metri distanta niste corturi cu oameni ! era un cer senin ,plin de stele .
langa mine,m-am trezit cu Cosmin,varul meu ! mama ne-a adus la amandoi o sticla de bere ,si am inceput sa poestim ! am povestit o gramadaa !
nu mai aveam subiecte de discutie ! Am poestit pana la 1 noaptea,cand am baut berea si ne-a luat somnul !
fiind atata Lume ,si calugari,chiar nu aveai unde sa dormi !
Eu cu Cosmin am dormit in Masina noastra ! am reusit sa intindem scaunele din fata ! nu a fost lux ..dar m-am odihnit bine !
Mama a dormit in Pritvorul Bisericii !
Ziua urmatoare,la 6:30 AM Galagie Mare ! Era ziua de Hram !
Lumea se adunase sa asculte slujba,si sa ramana si la masa ! De mancat nu prea aveai ce manca....Era peste...mie nu imi place pestele ...decat pastravul !
Dupa sluba si dupa masa,oamenii din diferite judete au plecat la casele lor,au mai ramas decat preotii din alte locuri si Preasfintitii !
in Seara aia nu am mai avut Chef sa dorm in masina !
Era 20:15 Seara ! se pusase o furtuna cu fulgere si tunete chiar deasupra casei cu camere ! Fiind la 1000 M altitudine,era destul de frig !
M-am dus sus,la etajul 3 (tin sa mentionez ca scarile dintre etaje erau niste scari improvizate,cu gauri ! dintr-un lemn nu prea solid ..)
Si l-am gasit acolo sus pe Cosmin ,Incercand sa dea un Telefon insa nu avea semnal ....Am stat acolo ce am stat,Am spus bancuri,pana la ora 10 ,Cand deodata !!!....
A Picat curentu' !
era o bezna de nepatruns ! Ne mai lumina fata cate un fulger ! am continuat sa spunem bancuri,glume sa mai vorbim ! pana cand ni s-a facut foame....
Mah ce sa facem noi cum sa coboram ,cum am zis mai sus scarile erau instabile si ne era frica ! De fiecare data cand puneai piciorul pe o scara,aceasta se lasa....
Era 11:30 noaptea ! Se auzea vijelia afara !Se oprise ploaia dar era un vant din ala de munte ! se auzeau frunzele fosnind !
Oricum ..asta era afara ! Trebuia mai intai sa coboram cumva ! Asa ca ne-am luat inima-n dinti si am coborat ! cu frica !
La fiecare pas puneam piciorul usor ca sa nu cad ! ca na...era bezna...Asa ca mi-a venit o idee ! M-am pus in fund si mergeam pe ciuci !
Asa reuseam sa cobor foarte usor scarile !
am reusit sa cobor pana la etajul 1. de acolo nu mai era nevoie deoarece era o mica fereastra si venea lumina de afara !
asa ca am coborat usor ! Am ajuns afara ! In lumina lunii ,se vedea iarba inalta cum era miscata de Vant !fiind 12 noaptea Schitul era pustiu !
Arata ca un oras fantoma !
Ne-am dus la Bucatarie,nu puteam sa aprindem lumina asa ca am aprins un chibrit si apoi o lumanare ca sa vedem Ce sa ne luam de mancare !
Ne-am luat niste rosii,un cutit si niste branza....nu era consistent...dar cand ti-e foame...mananci aproape orice....
Am reusit sa urmcam scarile usor deoarece aveam o lanterna de data asta !
Am mancat,am mai povestit putin despre emisiunile noastre preferate,si ne-a lua somnul !
Nu prea aveai unde sa dormi avand in vedere ca era decat parchetul si peretii din lemn !
am Luat o bucata de....(Scuzati da' nu imi vine acuma) rulata pe post de perna,O rogojina si un cearsaf zdrentuit ca sa ne invelim ...
Mi-a luat un sfert de ora ca sa adorm ! In acest timp ,Am ascultat vantul care intra prin orificiile din acoperis,,facandu-l sa sune ca un urlet sinistru ..
pe la 2 noapte venise curentu', .......
La 07:00 AM Ma trezise un zgomot !
era clopotul de la biserica !
asa ca m-am sculat ,nu m-am spalat si m-am dus direct la slujba !
cam asta a fost povestirea mea pe care nu o sa o uit niciodata !
inrest ,nu mai e nimic interesant de povestit...decat ca am fost la un rau,am facut baie si am gasit si niste pietre pentru acvariu big_smile
                     

SFARSIT !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

51

Re: Povestirile noastre !

aqua A scris:
pelly67 A scris:
Cezara A scris:

Tot cand eram mai micuta m`am lecuit de majoritatea "mijloacelor de transport" distractive, gen role, cu care am sarit, am aterizat ok, dar am prins un betisor intre roti si m`am tavalit de toata frumusetea, skate, cu care vroiam sa sar si am ajuns vai de mine pe niste scari, si bicla cu care am accidentat mortal un copac si o masina in miscare. De aici pasiunea mea pentru mersul pe jos, sau cu masina lol  lol

LE: Cu trotineta am luat cea mai nasoala tranta

cum ai reușit sa cazi de pe trotineta?  :omfg  :omfg  :omfg

s-au desprins coarnele ! am patit si eu asta  lol  lol  lol  lol

coarnele? erai pe țap?

52 Editat de Cezara (2010-08-05 01:25)

Re: Povestirile noastre !

Acum sa fiu putin carcotasa. Cine te`a invatat sa scrii, nu te`a corectat din timp. In primul rand folosesti total gresit semnul "!", probabil..nu vreau sa ma gandesc ca nu`i stii sensul/functia. Si ai o mare inclinatie spre a te pierde in detalii inutile. No offense

Si ca sa fiu si on`topic, pe la vre`o 6 ani mi`a bubuit capul o idee. Ma jucam cu sor`mea de`a razboiul si creierasul meu de copil inventiv a scornit ce`a mai tare arma. O prastie facuta din 2 cozi de pensule si`un elastic de bani, cu care i`am proiectat sora`mii o foarfeca direct langa ochi. Saraca ce sperietura a tras, si acum are o cicatrice fina pe fata.

Etiamsi omnes, sed non ego.

53

Re: Povestirile noastre !

Cezara A scris:

Acum sa fiu putin carcotasa. Cine te`a invatat sa scrii, nu te`a corectat din timp. In primul rand folosesti total gresit semnul "!", probabil..nu vreau sa ma gandesc ca nu`i stii sensul/functia. Si ai o mare inclinatie spre a te pierde in detalii inutile. No offense

Cezara ....  lol  lol
esti pre carcotasa !
astea chiar nu sunt greseli de scriere !
eu chiar vreau sa folosesc semnul de exclamare pentru am exclama sentimentele...dar cum drq sa mi le manifest din fata monitorului  lol  lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

54

Re: Povestirile noastre !

Am avut răbdare si am citit tot! Este impresionant ce ai scris!Imi pare ca nu iti place pestele dar ma bucur pentru tine fiindca iti place pastravul! Vad ca de mic o dai cu spritu, insa nu este rau, asa te calesti! La un moment dat ziceai ca auzeai vantul prin gaurile din acoperis, dar la inceput aminteai ca , cladirea nu avea etajul 3 terminat, decat termopanele....sunt bulversat !M-am pus in fund si mergeam pe ciuci...asta este o idee fantastica, insa cred ca la coborâre ti s-au incalzit suspensorii, nu? este bine ca la 2 a venit curentu'
si treaba cu baia la rau si pietrele pentru acvariu este belea!
:sok

55

Re: Povestirile noastre !

Foloseste semnul de exclamare pentru a-ti exclama sentimentele!!!!!!!!!!!!!!! este perfect corect!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

56

Re: Povestirile noastre !

Atunci imi cer scuzele de rigoare. Nu mi`a placut gramatica, doar literatura lol  lol  lol  lol  lol  lol  si totusi!!!!!!!!! lol  lol

Etiamsi omnes, sed non ego.

57

Re: Povestirile noastre !

Nu stiu ce credeti voi dragilor...dar mie mi-e dor si de desenele copilariei neutral

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

58

Re: Povestirile noastre !

pelly67 A scris:

Am avut răbdare si am citit tot! Este impresionant ce ai scris!Imi pare ca nu iti place pestele dar ma bucur pentru tine fiindca iti place pastravul! Vad ca de mic o dai cu spritu, insa nu este rau, asa te calesti! La un moment dat ziceai ca auzeai vantul prin gaurile din acoperis, dar la inceput aminteai ca , cladirea nu avea etajul 3 terminat, decat termopanele....sunt bulversat !M-am pus in fund si mergeam pe ciuci...asta este o idee fantastica, insa cred ca la coborâre ti s-au incalzit suspensorii, nu? este bine ca la 2 a venit curentu'
si treaba cu baia la rau si pietrele pentru acvariu este belea!
:sok

Pelly !la ultimul etaj aveau sa faca un tavan usor ! din etajul 3 puteai sa vezi "scheletul" acoperisului . nu stiu daca ma intelegi !e foarte gre de explicat ! iti fac o schema !
Da la faza cu fundul spusai o prostie ! vroiam defapt sa spun ca "ma pusasem pe ciuci si puneam usor piciorul pe cate o treapta" dar nu imi gaseam cuvintele
ce ti se pare belea la faza cu pietrele si baita ? big_smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

59 Editat de aqua (2010-08-05 04:49)

Re: Povestirile noastre !

am reusit sa fac o schema sa intelegeti CAT DE CAT ! nu pe deplin ca nu mai tin  minte cum era tot.....
etajul 3 fiind inca in constructie,nu era pus tavanul,ci doar un stalp de sustinere !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

60

Re: Povestirile noastre !

O schema de sus !
X-ul albastru= acolo am stat si am spus bancuri pana tarziu
X-ul rosu= Acolo am dormit
X-urile gri=Alti oameni care dormeau la etajul 3
Cercul rosu=stalpul de sustinere
Dreptunghiul Albastru =drumul periculos(scarile)

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise