41

Re: mamica de caras bolnav

Daca le vei folosi in continuare si vor intra in contact cu antibioticul (gen apa din baita).. in afara de faptul ca vor trebui clatite bine, nu cred ca trebuie sa mai faci ceva.
Eventual, topesti sare in apa fierbinte de la robinet, le tii acolo cca. 30 minute si gata.

Nu cred ca e ceva contagios, din moment ce celalat pestisor nu are nimic.
Doar el o fi avut sistemul imunitar slabit, si s-a imbolnavit.
Dupa cum arata si codita.. poate sa fie o septicemie...

Hmmm... abia astept pana maine sa ne spui cum se simte...

A! Daca poti mari aerajul, fa-o. Nu ezita.
Pe parcursul oricarui tratament e benefica marirea aerajului.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

42

Re: mamica de caras bolnav

oo bun, minciogul a fost folosit in apa cu antibiotic, e bine de stiut ca merge si cu sare smile ca sa dezinfectez tot.

of sad cine stie ce o avea.. nu se vede nici o schimbare dupa baia de 30 de minute dar la cat de rau arata nici nu ma asteptam.
si eu abia astept sa il vad maine dimineata, probabil nici nu voi dormi bine la noapte, voi sta sa il verific tongue nu cred ca va putea sa inoate, dar macar sa il vad mai vioi, nu asa zacand intr-un colt..

am pus pompa de aer smile are oxigen la greu si temperatura la 25 de grade. nu o maresc, am citit ca in caz de fin rot nu trebuie marit, bacteriile se dezvolta bine la temperaturi mari. am vazut ca atunci cand misca ii pica bucati din coada, fasiute, se descompune la propriu.

septicemie..? ar explica de ce celalat este in perfecta stare.. insa nu are exoftalmie, ochii nu sunt rosii.. cred ca are asa de multe probleme ca deja numai norocul il mai poate ajuta.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

43 Editat de Lucia (2010-11-02 00:18)

Re: mamica de caras bolnav

"Speranta moare ultima."

Poate ca este un luptator.

Si daca scapa... Cred ca ... cu atat mai mult te vei atasa de el...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

44

Re: mamica de caras bolnav

eu sunt sigura ca este un luptator, a stat atata timp intr-un mediu ingrozitor si a rezistat, trebuie sa reziste si de data asta.
m-am atasat tare mult de el, daca scapa cred ca il adopt, nu il dau mai departe. iau un acvariu de 50-60 litri si i-l amenajez smile sa vada si el ce frumos este sa ai spatiu sa te misti si apa curata

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: mamica de caras bolnav

Eu ma rog. :pls

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

46

Re: mamica de caras bolnav

Ce ganduri frumoase!...
Sa dea Dumnezeu sa fie bine!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

47

Re: mamica de caras bolnav

:pls  :pls   :crap  :crap   :pls  :pls

48

Re: mamica de caras bolnav

va multumesc mult pentru sustinere si gandurile bune  :kiss

caraselul a supravietuit inca o noapte. nu pot spune ca arata grozav sau ca s-ar vedea schimbari sad tot intr-o rana zace. daca nu ar da din branhii nici nu as zice ca ar fi viu.

desi am impresia ca a scapat o parte din puful de pe el, pe corp nu mai este ca o mazga groasa, se vad acum fire rosii. pun poze cel mai bine. nu sunt foarte clare din cauza lipsei luminii. se vede pe jos cum a cazut puful si parti din coada
pe cap are ca o pata mare decolorata si acoperita cu puf

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

49 Editat de costyy_78 (2010-11-02 11:32)

Re: mamica de caras bolnav

:pls  :pls  :pls

nici nu pot sa ma uit la poze
m-am uitat la una si gata.... :fcry

50

Re: mamica de caras bolnav

Ma bucur sincer ca a supravietuit noptii!

Eu sper in continuare ca isi va reveni.
Nu uita! In ziua a 4-a tratamentul se incheie.

Daca e cazul, trebuie repetat tratamentul pana dispar semnele de boala. Asta inseamna schimb total de apa (ca sa faci economie de filtru de carbune) spalat tot ceea ce inseamna mediu filtrant. Lasat in apa proaspata 24 ore, apoi adaugat a 2-a repriza de tratament.

Sau... mai bine sa astept putin, sa vad cum evolueaza lucrurile...

Doar ca .. din obisnuinta privesc deja in viitor, ca va fi bine sanatos... chiar daca se va repeta acest tratament.
Pe mine ultima poza m-a convins ca este mai degraba o infectie bacteriana... + excesul de mucus (mazga groasa, cum ii spui tu).

Sper din tot sufletul sa se faca bine!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

51

Re: mamica de caras bolnav

inca 3 zile inclusiv aceasta va continua tratamentul nu? ziua de ieri (desi am pus seara) se pune ca fiind ziua 1.

nu stiu daca doar 4 zile or sa il faca bine la ce rau se simte, dar daca raspunde cum trebuie nu conteaza, repetam. si noi, oameni fiind, mai luam cateodata mai multe pastile ca nu ne vindecam din prima.

ma crezi ca nici nu imi dadeam seama ce avea pe el? arata ori ca o mazga, ca o ciuperca, ca un puf... orice ar fi pare mult mai curat, i se vede pielea, fara solzi, lezata dar mai curata curata, tot mai are mucus dar mai putin.
daca este infectie bacteriana atunci suntem pe calea cea buna smile spre baza cozii se facuse ca un "ciucure" de puf care conform JBL hospital arata ca fungus dar nu mai bag nimic si nu mai imi dau cu parerea pana nu se termina tratamentul acesta.

Si eu sper sa se insanatoseasca si sa se faca frumos ca inainte, avea o coada superba, lunga, 4 voaluri mai lungi decat corpul.

Lucia da-i un pupic lui Jimmy pentru mine  :kiss

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

52

Re: mamica de caras bolnav

a mai trecut o noapte, traieste in continuare dar tot in acelasi colt in care l-am lasat. nu misca deloc, abia respira. pe cap, linia spatelui si coada i-a revenit puful ca o bara lunga si groasa. nu am lumina sa fac acum poze sper sa apuc. de fapt si pe laterale este plin de puf.
sa ii fac bai cu sare..?  hmm

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

53 Editat de allexya (2010-11-03 12:32)

Re: mamica de caras bolnav

poze de astazi, ceata alba din jurul lui e puful acela
este plin de el pe tot corpul

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

54 Editat de aryna (2010-11-03 15:02)

Re: mamica de caras bolnav

nu mai are sanse, nu il mai chinui, baga-l in congelator...parerea mea. Carasul nu prea se vindeca de boli, moare lent si in chinuri... Am carasi de 3 ani si stiu cum se manifesta organismul lor. Odata ce le-a cedat sistemul imunitar poti sa le faci ce tratamente vrei, corpul lor nu mai lupta impotriva bacteriilor si mor pana la urma.

Re: mamica de caras bolnav

Pfoai.Ma asteptam dupa noaptea trecuta sa isi mai revina.Asta a cata zi de tratament este?

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

56

Re: mamica de caras bolnav

este a 3 zi de tratament. to speram sa il pot scapa... nu stiu ce sa fac, as mai astepta inca 2 zile pana sa il eutanasiez, macar sa se termine tratamentul care il fac acum

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

57 Editat de allexya (2010-11-03 19:06)

Re: mamica de caras bolnav

sa ii fac o baie scurta cu sare ca face bine daca are vreo ciuperca? nu vreau sa renunt inca, stiu ca il chinui dar tot sper sa il mai salvez!

i-am facut baie scurta cu sare 10g/1L timp de 20 minute si i-am curatat cu o penseta mucusul de pe corp. partile sangerande nu mai sunt asa rosii, au dat in rosu inchis (un grena).

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

58

Re: mamica de caras bolnav

Daca vrei pot sa-ti imprumut Punctol de la JBL.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

59

Re: mamica de caras bolnav

ala nu era pentru gris..?
am de la JBL Fungol, Furanol, Ektol cristal, de la Sera Omnipur, eritromicina, sare neiodata, furazolidon, pe toate le-am incercat. saracul e pe duca...

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

60 Editat de Andi66 (2010-11-03 20:48)

Re: mamica de caras bolnav

Atunci aprinde-i o lumanare.... sad

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771