81

Re: mamica de caras bolnav

Ce frumos! smile
(aici as fi pus un emoticon care ofteaza, dar nu este.. smile )

Vor trece cumva si cele 4 zile de tratament, iar daca va fi sa pleci, pana atunci va fi bine sanatos, si te va astepta cuminte sa te intorci la el. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

82

Re: mamica de caras bolnav

prima zi din repetarea tratamentului smile nu mai este asa vesel dar am sperante. iar era acoperit de mucus mult, l-am curatat bine si am pus antibioticul.
de la ce s-o tot produce mucusul acela? cam la 2 zile il gasesc acoperit de el

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

83

Re: mamica de caras bolnav

mi se pare mie sau pata de pe cap s-a marit? coada nu mai este la fel de rosie
astazi nu mai e vesel deloc, zace
ah si pe branhii au aparut ca niste pete negre de funingine, se vede in utlima poza, ce sa mai fie si aia?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

84

Re: mamica de caras bolnav

In urma discutiei pe care am avut-o cu cineva in legatura cu acest caz mi s-a confirmat faptul ca tratamentul este bun si s-a confirmat faptul ca este saprolegniaza.

Este in stadiu avansat de aceea reapare mucusul acela.

Ai pus doza normala de tratament acum, sau ai pus cum spune pe instructiuni, in cazuri avansate, 1 pastila la 20 l?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

85 Editat de allexya (2010-11-05 17:18)

Re: mamica de caras bolnav

of sad
am pus 1 pastla la 20L, deci jumatate la 10L cati am eu. tratamentul este bun si pentru saprolegniaza sau va trebui sa fac altul separat?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

86 Editat de Lucia (2010-11-05 17:25)

Re: mamica de caras bolnav

Tratamentul este bun.
Ziceai ca ai si Ektol Cristal in casa?

Daca da, calculeaza si pune jumatate de doza.

Asta am gasit pe site-ul JBL:

"So combination treatment is recommended: JBL Furanol against the primary bacterial infection, JBL Fungol against the fungus and JBL Ektol Cristal to detach the fungus from the fish."

Banuiesc ca n-ai si Fungol in casa, asa ca oricum daca ei spun ca se pot combina aceste medicamente, atunci este "safe".

Adauga si niste Ektol.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

87

Re: mamica de caras bolnav

am si ektol cristal si fungol in casa, cum sa nu. pun doza de cristal si de fungol? toate 3 impreuna?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

88

Re: mamica de caras bolnav

Uite ce am gasit eu. Dar nu spune exact cat. Probabil ca se refera la doza intreaga????

"Fungal infections

Fungal infections are easily identified on fish by the cottonwood-like growths. Fungal infections can be easily and successfully treated with JBL Fungol. It is important that treatment is started promptly, as the fungus releases toxic metabolic substances into the organism of the fish. This toxic contamination is actually the main problem. The fish is able to regenerate, repairing the destruction of the skin and surrounding tissues in the course of healing.
Often the visible fungal infection is a secondary one. The primary infection may be of a bacterial nature, for example. So combination treatment is recommended: JBL Furanol against the primary bacterial infection, JBL Fungol against the fungus and JBL Ektol Cristal to detach the fungus from the fish. "

Hmmmm asta e o intrebare buna..

Citind la Instructiunile Fungolului zice ca se incepe cu jumatate de doza, fiindca e mult mai sigur pentru pestisor.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

89

Re: mamica de caras bolnav

ok atunci pun jumatate de doza fungol si ektol cristal.

la cele 2 se recomanda, daca este necesar, sa se repete dozarea in ziua 3 si 5, sa fac la fel si eu? fiindca sigur va fi necesar. dar furanol in ziua 5 il scot din apa cu schimbul total

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

90

Re: mamica de caras bolnav

Din pacate producatorul medicamentelor, JBL nu da mai multe informatii.
Nu stiu ce sa spun...

Mai caut sa vad daca aflu vreun raspuns.

Din cele 3 medicamente, chiar Fungolul pare cel mai agresiv.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

91 Editat de Lucia (2010-11-05 17:56)

Re: mamica de caras bolnav

Pe siteul firmei sera am gasit un rspuns la o intrebare asemanatoare, si acolo echivalentul lui Fungol cu Echivalentul lui Furanol se pot aplica la doza normala.

Uite citatul:

"Can I use sera mycopur and sera baktopur direct in combination?

yes, this is possible. Both are applied in the corresponding "normal" dosages."

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

92 Editat de allexya (2010-11-05 18:12)

Re: mamica de caras bolnav

o fi agresiv ca sa eradicheze imediat fungile. eu presupun, dat fiind ca asa recomanda prospectul, infectia fungica este avansata si nu trebuie schimbata apa, sa repet in ziua 3 tratamentul cu fungol+ektol cristal (in ziua 3 si de tratament cu furanol) iar in ziua 5 cand schimb apa conform furanol sa adaug din nou fungol si ektol.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

93 Editat de Lucia (2010-11-05 18:06)

Re: mamica de caras bolnav

Da, merita incercat.

Este o sansa in plus sa se faca bine mai repede.
Cred ca daca aceste informatii sunt publice, exista o oarecare siguranta in folosirea lor.

Eu ii tin pumnii...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

94

Re: mamica de caras bolnav

pana la urma nu ar fi nimic de pierdut.. este intr-o stare destul de proasta incat sa merge incercat orice.
ai dreptate, totusi informatiile sunt publice, este scris si in prospect, or stii ei ceva daca recomanda.
am sa continui sa te tin la curent cu evolutia lui si voi mai pune poze cu el. iti multumeste si el ca ai grija de el chiar si de la atata departare  :kiss

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

95

Re: mamica de caras bolnav

.. Multumesc frumos pentru gandurile bune!... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

96

Re: mamica de caras bolnav

Astazi arata mai bine, tot abatut dar parte e mai ok, mai putin mucus

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: mamica de caras bolnav

Eu nu inteleg cum poti sa rezisti tensiunii.Il vezi dupa atatea zile tot asa de amarat saracul.Deh, speram in continuare.

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

Re: mamica de caras bolnav

Imi doresc din tot sufletul ca sa reusesti sai salvezi viata.Multa bafta in continuare.

99

Re: mamica de caras bolnav

Va trai Allexya!

Eu una sper din tot sufletul!
Catelusa mea de pitbull, a fost operata ieri de cancer.
Avand 10 ani.. am avut niste emotii care nu se pot descrie...
Aseara am vegheat-o pana tarziu in noapte cand si oboseala noastra si-a spus cuvantul.

Iar azi s-a ridicat, a umblat, a stat cuminte la pansat, ce mai.. Incredibil...

Animalutele au in ele o forta pe care noi nu avem.
Asa ca, si el va trai.
E clar ca vrea sa traiasca, si John e un mare norocos ca l-ai gasit tu.
(Sau te-a gasit pe tine. smile )

Pe undeva este normal, ca dupa doar 24 ore de la atacul medicamentelor sa nu se vada ceva spectaculos.
Abia astept pana maine, poimaine...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

100

Re: mamica de caras bolnav

Of Lucia multa sanatate ii doresc lui cutzu al tau  :kiss este o veste grozava ca atat de rapid de la operatie se simte bine. Si ea este foarte norocoasa ca te are pe tine ca prietena smile

Al meu John nu mai are coada rosie deloc big_smile bine ciotul ala de coada care i-a ramas... am facut poze din pacate neclare dar se vede ca nu mai are coada rosie deloc. nici mazga nu mai are asa multa ca pana acum, astazi e ziua 3 de tratament, am repetat cu fungol+ektol cristal. este relativ vioi, nu mai zace nemiscat cu orele, mai da si el din ramasitele de aripioare

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....