61

Re: mamica de caras bolnav

astazi e ziua 3 de tratament cu antibiotic.. era acoperit in mazga, i-am luat-o cu penseta, i-am facut spalaturi cu sare poate il ajuta, efectiv nu ma lasa inima sa il eutanasiez si sa nu il ajut sa traiasca.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

62 Editat de allexya (2010-11-04 13:22)

Re: mamica de caras bolnav

astazi statea intr-o parte, am zis ca a murit. dar nu, era viu. am vrut sa il anesteziez cu cuisoare dar nu a mers, l-am bagat in frigider 15 minute, l-am scos viu de acolo.
se incapataneaza sa nu moara!!! asa ca ... l-am pus din nou in acvariu unde a inceput sa miste de colo colo. ma depaseste acest peste..
alta faza ciudata, de azi dimineata incep sa apara excremente prin apa si cerseste de mancare
asta e doar faza terminala sau e mai bine..?

later..: este foarte foarte vioi!! da din gura ca nebunul, se plimba de colo colo pe fundul acvariului (nu are cu ce sa inoate..) nu mai zace. ce naiba, bagatul la congelator asa bine sa ii fi facut??

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

63

Re: mamica de caras bolnav

Pfuuiiii prin ce l-ai trecut saracutul!

Azi in ziua 4 obligatoriu schimb de apa cat de masiv.
Bine-nteles cu grija la temperatura, si conditionata cu Aquatan.
Spun Aquatan, fiindca contine vitamina B, care reduce stresul si din cate produse am testat este numarul 1.

Acum ai putea sa-i dai niste papa bun, obligatoriu cu supliment de vitamine.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

64

Re: mamica de caras bolnav

Ma mir ca ai cedat...

Sirena mea a supravietuit desi a avut o gaura imensa in ea...

Important e ca e vioi...

Hrana in portie mica, dar buuunnaaa .. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

65

Re: mamica de caras bolnav

astazi a avut schimb complet de apa, curatat filtre etc
il tot vedeam ca vrea sa inoate si cersea mancare, i-am dat o jumatate de boaba cu spirulina, a molfolito de 2 ori si gata, am scos-o dupa sa nu strice apa.
sa ii dau niste fishtamin? mazare, salata, spirulina..?
nu mai este chiar asa de vioi ca dimineata dar se tine saracul "pe picioare". azi dimineata era dispusa sa il eutanasiez dar cand am vazut ca nu se lasa am zis ca il las in acvariu, cum i-o fi soarta, nu il mai chinui.

siri a ta totusi a avut ingrijirea perfecta, asta saracu a ajuns la mine cand deja era jupuit de solzi sad

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: mamica de caras bolnav

E de bine daca a fost interesat de mancare.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

67 Editat de Lucia (2010-11-04 20:11)

Re: mamica de caras bolnav

Uneori.... si noua ni se intampla sa ne imbolnavim, dar asta nu inseamna ca suntem de murit.. smile
M-a socat putin tentativa de eutanasiere.. atata tot.
Cat despre Siri.. cu atat mai mult ca am avut atata grija de ea.. si tot s-a imbolnavit.
Si asa am descoperit cata vointa poate avea un carasel in el.
Traieste si azi si e bine-merci.

Jimmy te pupa si-ti transmite salutari! smile wink

Si sa revin...
Ma bucur ca totusi te-ai decis sa-l tii. smile :fok 

Acuma eu sincer as repeta tratamentul sau as incepe sa-l hranesc cu Sera Bakto Tabs. Singura hrana medicata cu antibiotic pe care o stiu eu pe piata romaneasca, dar adevarul este ca alor mei le-a priit de fiecare data, si nu strica sa fie in casa.
Din cate stiu o cutie are 275 de pastile. Daca nu vrei sa dai cca 22 lei pe o cutie, stiu ca unele magazine vand si la bucata.
Ai putea sa-i cumperi doar 60 de buc, cate sunt necesare pt un tratament complet pt o luna de zile.
De-a lungul timpului am invatat ca orice antibiotic admniistrat pestilor se face pe o perioada mult mai indelungata de timp decat la alte animale sau oameni.
Asa ca 30 de zile ar fi echilibrat. O pastila seara un dimineata.

Doar ca la hranirea cu Bakto Tabs, se fac schimburi partiale de apa mai des pe saptamana.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

68

Re: mamica de caras bolnav

Eu astazi am dat-o in plans cand vedeam ca era aproape mort .. nu am vrut sa scap de el, doar m-am gandit ca o avea si el saracul dureri mari, ca ii este rau si mai bine terminam cu totul. dar cand am vazut cat de indarjit este nu am putut sa il las. am vrut sa il anesteziez inainte ca sa nu simta nimic, dar nici macar asta nu a functionat.

Siri te are pe tine si stie ca o iubesti smile normal sa aiba vointa ca stie ca este iubita. sper ca si voalatul meu sa vada ce bine este sa fie iubit.
parca as repeta tratamentul .. sa fiu sigura. cum nu arata bine deloc m-ar surprinde sa se fi vindecat si sa fie in recuperare.
inca 4 zile de antibiotic si apoi hranire? nu ii hranesc in timpul tratamentului nu?

am sa ii iau o cutie intreaga, sa fie asa, de siguranta. sper ca daca plec sa aibe ai mei grija de el..

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

69

Re: mamica de caras bolnav

Buna sunt Alex si am nevoie de un sfat am si eu un acvariu de 60l un neon de 15w un filtru de apa foarte silentios un incalzitor de 50w  apa o tin la o temperatura de 24-26 grade apa o schimb la intervalulu de 7-14 zile am 2 carasi 2 sanitari si un gupy unul dintre carasi in ultimul timp au inceput sa i se schimbe solzi a devenit alb si nu stiu din ce cauza acel gupt il mai bate dar celalalt caras il vegheaza pe cel bolnav va rog frumos datimi un sfat. :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls

70

Re: mamica de caras bolnav

carasii se tin singuri nu cu alte specii si in acvariu mare. daca s-a decolorat nu este problema pt ca asa patesc unii carasi...isi schimba culoarea.

71

Re: mamica de caras bolnav

ah apropo, poze de azi dimineata cu John (numele pestelui, de la John McLane din Greu de ucis lol )
cred ca ar trebui pus ca sticky pozele ca sa vada toata lumea la ce poate duce ignoranta si nepasarea oamenilor cand vine vorba de carasi, mai ales cei ce ingramadesc mai multi in cativa litri

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: mamica de caras bolnav

Am toata stima și respectul pentru tine și pentru ce faci tu pentru aceasta finita.Sper din tot sufletul sa reușești cu acest peștișor  :pls .Multa bafta și noroc. :sok

73

Re: mamica de caras bolnav

allexya A scris:

inca 4 zile de antibiotic si apoi hranire? nu ii hranesc in timpul tratamentului nu?

am sa ii iau o cutie intreaga, sa fie asa, de siguranta. sper ca daca plec sa aibe ai mei grija de el..

Dar azi ai fi putut/poti sa-i dai o granula - doua daca le mananca. (hrana normala)
Eventual le tii la inmoi 5 minute inainte de a i le da.

Cat despre tratament...
Da, ar trebui repetat. Fix aceeiasi pasi.

Ma gandesc acum la faptul ca ai vazut excremente in apa, si asociez cu ultimele fotografii pe care le-am vazut... E posibil sa fi fost constipat atat de sever pana la septicemie.

Si atunci va fi ok repetarea tratamentului, asta implicand si faptul ca nu va manca nimic inca 4 zile.
Abia apoi, treptat inceput sa se hraneasca.

Eu cred ca doza puternica de antibiotic isi va spune cuvantul, iar daca a fost constipat sever, sistemul digestiv se va relaxa prin faptul ca nu va primi hrana.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

74

Re: mamica de caras bolnav

eu zic sa il uiti in congelator...bine nu se mai face nu faci decat sa ii creezi chinuri groaznice...de ce nu intelegi ca nu se face bine?

75

Re: mamica de caras bolnav

alexandru A scris:

Buna sunt Alex si am nevoie de un sfat am si eu un acvariu de 60l un neon de 15w un filtru de apa foarte silentios un incalzitor de 50w  apa o tin la o temperatura de 24-26 grade apa o schimb la intervalulu de 7-14 zile am 2 carasi 2 sanitari si un gupy unul dintre carasi in ultimul timp au inceput sa i se schimbe solzi a devenit alb si nu stiu din ce cauza acel gupt il mai bate dar celalalt caras il vegheaza pe cel bolnav va rog frumos datimi un sfat. :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls

Daca intr-un acvariu de 60l brut, (insemnand cca. 55 net) traiesc atatea sufletele, ar fi bine in primul rand sa te apuci sa faci schimb de 40% din apa de 2 ori pe saptamana.
Asta inseamna ca, odata cu apa scoasa sifonezi bine substratul de reziduurile de acolo.
Apoi, o data pe saptamana (cand vrei tu) verifici filtrul. Daca are depuneri trebuie spalat, daca nu il mai lasi cateva zile.
Scoti apa din acvariu intr-un vas curat, si cureti acolo elementele filtrante.

In cazul tau fazele acestea sunt obligatorii, fiindca acvariul tau este suprapopulat.

Evident ca in conditii precare de igiena pot aparea tot felul de boli.
Evident ca daca sunt hraniti in excess sau prea putin, cu hrana proasta, pot sa apara tot felul de boli.


Daca te vei tine de acest program, e posibil ca sa nu apara niciun semn specific de boala.
Multa sanatate si bucurii iti doresc! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

76 Editat de Lucia (2010-11-05 00:57)

Re: mamica de caras bolnav

aryna A scris:

eu zic sa il uiti in congelator...bine nu se mai face nu faci decat sa ii creezi chinuri groaznice...de ce nu intelegi ca nu se face bine?


E mai usor sa fugim de responsabilitati si sa ne descotorosim de ele ca si de o zdreanta, decat sa le infruntam. Nu-i asa?

Cred ca Allexya a deschis acest thread fiindca vroia sa-l salveze, nu... sa auda altceva.
In cazul acela nu s-ar mai fi deranjat sa-l ia, si nici noi nu am mai fi stiut de bietul pestisor.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

77

Re: mamica de caras bolnav

Lucia astazi i-am dat graunte cu spirulina, am luat una si am spart-o in 4 ca sa fie micute, am lasat-o la inmuiat si i-am dat-o, le lua, le molfaia putin si le scuipa. dupa 10 minute le scoteam ca sa nu strice apa. nu cred ca a mancat cine stie ce, dar a aratat un interes fata de ele. la un moment dat le alerga pe fundul acvariului tongue spre seara s-a molesit din nou. am si fiert 2 bobite de mazare dar nu le-a bagat in seama, am facut mica sifonare dupa aceea. maine o sa merg sa iau bakto tabs

de maine o iau de la capat, voi repeta exact aceiasi pasi. am observat ca se simte mai bine la schimburile de apa, atunci e cel mai vioi.

aryna am sa inteleg ca nu se face bine atunci cand am sa il vad mort. astazi plangeam cand incercam sa il omor si vedeam ca nu se lasa, cum sa il uit in congelator? daca un om este bolnav si vrei sa il omori, il lasi sa inghete pana la moarte? daca era instant mai intelegeam, dar altfel este oribil de crud!!! si nici nu il lovesc in cap sau ii intep creierul. atata timp cat vad ca are vointa si se chinuie sa traiasca, eu voi face tot posibilul sa il ajut sa se faca bine.

lup cosmin multumesc mult pentru sustinere, sper din tot sufletul sa il ajut sa redevina frumusetea de odinioara

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

78 Editat de allexya (2010-11-05 01:05)

Re: mamica de caras bolnav

*** scuze, postat de 2 ori tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

79

Re: mamica de caras bolnav

Ai procedat foarte bine, ca le-ai inlaturat daca nu a mancat.
Probabil ca ar vrea sa manance dar nu poate....

Trag speranta ca dupa cea de-a doua serie de tratament sa poata manca.
Daca va manca.. va fi ca si salvat. Eu una asa cred.

John Mc Lane...
Hai ca va intra in istoria forumului acest luptator! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

80

Re: mamica de caras bolnav

Si eu cred ca daca ii revine pofta de mancare va fi ok smile il am de vreo 5 zile si de abia astazi am vazut excremente, probabil la toate problemele lui s-a adaugat si constipatia asa cum spui tu Lucia
daca ar exista mancare mai moale i-as da.. mazare nu a vrut, as mai fi incercat si maine sa il tentez dar mai bine nu, inca 4 zile de pauza

Ar trebui sa facem sticky tot topicul! trebuie atrasa atentia tuturor celor care isi iau un bol si 2-3 carasi sau care cred ca pentru ca sunt mici si dragalasi pot sa isi bata joc de ei.

Daca scapa va fi cel mai rasfatat carasel big_smile ii iau cel mai mare si frumos acvariu doar pentru el, sa vada ce bine este sa fii rasfatat big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....