61 Editat de Mr_BigOlyMan (2011-04-20 01:56)

Re: Home-Made 140 litri

Da bag CO2 de la bomba, mai exact de la doua bombe, cu difuzoare ceramice ... si da ii dau si Easy-Carbo in fiecare zi ...
Dar de ce ma intrebi ? :fconf


P.S. Sper ca ai vazut ca alea sunt poze din luna Februarie.
Am si mai recente dar sunt pe CD-uri si nu am acces la ele in momentul asta.
Maine promit sa revin cu poze mai recente.

Re: Home-Made 140 litri

Deci e cam clar. Speram sa imi raspunzi ca nu bagi, ca ai ramas ca la inceput doar la easy carbo tongue... ca nici io nu am sistem de co2 si speram sa vad un exemplu de plante frumoase fara co2 din tub. . .

Re: Home-Made 140 litri

Dar nu este din tub ... este din bomba big_smile  tongue

Re: Home-Made 140 litri

Acvariul meu, undeva pe la inceputul lunii Martie. Dupa o rearanjare de plante in acvariu, am constatat ca nu mai am unde sa le bag pe toate ...  :fo  :fcry  sad  ... si atunci a trebuit sa renunt la o mare parte din ele. Cu ce a mai ramas am facut ce se vede in poze.
Sper sa va placa ...

Re: Home-Made 140 litri

Si ca sa termin seria asta de insiruiri cu evolutia acvariului meu, am sa va arat si ultimele fotografii facute la acest set-up. Sunt facute la sfarsitul luni Martie si nu sunt prea mandru de starea acvariului, a fost cam neglijat si a ajuns cum se vede.
Am renuntat la una dintre perechiile de scalari, din cauza razboiului din acvariu

Re: Home-Made 140 litri

Foarte frumoasa perechea de scalari pe care o ai și acvariul arata frumos.Acum așteptam sa vedem noua lui reamenajare. :sok Abia aștept sa ajung și eu acasă sa vad cum arata acvariul meu.Ape limpezi  :acv

Re: Home-Made 140 litri

Bine v-am regasit dragi acvaristi!
Am avut o perioada in care am lipsit de pe forum, si din cate vad eu am pierdut multe si am ramas cu stirile in urma ...
Am sa incerc sa revin la zi cu nautatile, dar pana una-alta as vrea sa va arat ultimele fotografii ale acvariului meu ... 11-06-2011

68

Re: Home-Made 140 litri

Bine ai revenit!...frumos acvariul tau si ingrijit  wink

Re: Home-Made 140 litri

Pentru ca devenise mult prea aglomerat si plantele deja nu mai aveau loc unde sa creasca am vrut sa ii aplic o tunsoare mai "militareasca" acvariului meu, dar am ajuns la concluzia ca nu are rost. Si atunci am facut ceea ce se vede in fotografia alaturata.
Acum imi trebuie rabdare si tutun ca sa il aduc la o stare cat de cat acceptabila  :sok

70

Re: Home-Made 140 litri

Mr_BigOlyMan A scris:

Pentru ca devenise mult prea aglomerat si plantele deja nu mai aveau loc unde sa creasca am vrut sa ii aplic o tunsoare mai "militareasca" acvariului meu, dar am ajuns la concluzia ca nu are rost. Si atunci am facut ceea ce se vede in fotografia alaturata.
Acum imi trebuie rabdare si tutun ca sa il aduc la o stare cat de cat acceptabila  :sok

   Avind in vedere "trecutul" tau plin de realizari, nu este nicio indoiala ca va evolua cum trebuie. Oricum, din cind in cind, toti simtim nevoia unei schimbari majore, asta nu face decit sa ne mentina vie pasiunea. Mult succes!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Home-Made 140 litri

Multumesc domnu' Radu pentru cuvintele frumoase pe care le-ati scris, si sincer, chiar simteam nevoia de o schimbare  :apl  :sok

Re: Home-Made 140 litri

Mie imi placea jungla de dinainte! Acum astept sa vad cum evolueaza ce ai facut acuma... Succes!!

Re: Home-Made 140 litri

Salutare tututror, am revenit cu ceva fotografii facute in graba si cu o completare la acvariu.
Am in momentul de fata 53 de neoni, 6 cory panda, 2 ancistrusi, 6 pomaceea (vor ramane doar 3), creveti RCS.
Am mai adaugat un filtru de 400 l/h la nivelul substratului care tot odata ma ajuta in procesul de dizolvare a CO2-ului care mai nou provine de la o butelie de 10 l echipata cu un reductor, iar la capatul ei se afla acelasi difuzor ceramic cu diametrul de 2,5 cm.

74

Re: Home-Made 140 litri

Foarte frumos acvariu si plante sanatoase!  :apl

Re: Home-Made 140 litri

Da intrade-var frumos și îngrijit  :sok Felicitări pentru munca depusa la acest setup  :sok

76

Re: Home-Made 140 litri

Foarte frumos acvariul !
Am o intrebare: melcii pomacea sau ancistrusii, au atentat vreodata la plantele din acvariu?

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Home-Made 140 litri

BGD46 A scris:

Foarte frumos acvariul !
Am o intrebare: melcii pomacea sau ancistrusii, au atentat vreodata la plantele din acvariu?

Va multumesc tuturor pentru aprecieri, si dupa cum zicea un prieten de al meu "incerc sa tin pasul cu acest hobby"
De cand am eu in acvariu pomaceea si ancistrusi nu am avut probleme de genul asta, si crede-ma ca am avut si 100 de pomaceea in acvariu si tot nimic.

78

Re: Home-Made 140 litri

Bravo Olimpiule, frumoasa evolutie! :apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

79

Re: Home-Made 140 litri

Foarte frumos !
Intradevar o evolutie spectaculoasa, felicitari si la mai mare !  :apl  :apl  :apl

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

80

Re: Home-Made 140 litri

Frumos, bravo  :apl

Multi vad, putini cunosc !