Re: Home-Made 140 litri

Aceste este acvariul meu. Sper sa va placa.  :sok

102

Re: Home-Made 140 litri

:apl  :apl  :apl

103

Re: Home-Made 140 litri

E urat rau...nu se mai vede pisica wink)

104

Re: Home-Made 140 litri

Bravo Olimpiule, asa evolutie mai zic si eu!!! :apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

105

Re: Home-Made 140 litri

Bravo Olimpiule! :apl  :apl  :apl

Re: Home-Made 140 litri

Multumesc frumos de aprecieri  ^:)^  ^:)^  ^:)^
Cat de curand o sa urmeze un restart, ma gandeam sa fac ceva mai ... ... ... nu stiu inca ce vreau, dar vreau. Oricum o sa fie ceva mai aparte fata de ceea ce am facut pana acum, dar inca astept sa vad cu ce ma visez noaptea  :-  tongue  lol

107

Re: Home-Made 140 litri

Mr_BigOlyMan A scris:

Multumesc frumos de aprecieri  ^:)^  ^:)^  ^:)^
Cat de curand o sa urmeze un restart, ma gandeam sa fac ceva mai ... ... ... nu stiu inca ce vreau, dar vreau. Oricum o sa fie ceva mai aparte fata de ceea ce am facut pana acum, dar inca astept sa vad cu ce ma visez noaptea  :-  tongue  lol

Gindeste-te bine, s-ar putea ca punerea in practica a viselor de noapte, sa ne... socheze! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

108

Re: Home-Made 140 litri

Acum ca ai ajuns la o frumusete de acvariu, vrei sa il schimbi?  lol Arata superb, bravo!  :apl

109

Re: Home-Made 140 litri

TE-ai molipsit de la Cosmin?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

110

Re: Home-Made 140 litri

Salut ! acvariul arata foarte bine :apl  :apl  :apl  , dar daca vrei o noua setare de ce nu ?

111

Re: Home-Made 140 litri

Nu știu dar îmi miroase a ceva biotop la următorul setup al tău.  :pp Așteptam sa vedem și gândurile tale. :noroc

Re: Home-Made 140 litri

Baracuda A scris:

Gindeste-te bine, s-ar putea ca punerea in practica a viselor de noapte, sa ne... socheze! lol

bitanu A scris:

BU-HU-HUUUU!  lol  lol

Scopul cam asta ar fi, vreau sa fac ceva ce nu a mai facut nimeni, sa fac un aranjament care sa sparga toate topurile, cel putin din punctul meu de vedere. Acum asteptam sa vedem ce va iesi ...  :-  :-  :-

mirceajifcu A scris:

Acum ca ai ajuns la o frumusete de acvariu, vrei sa il schimbi?  lol Arata superb, bravo!  :apl

bobi A scris:

TE-ai molipsit de la Cosmin?

Da Bobi, pot spune ca da. El are prostul obicei sa ma ambitioneze, visul meu este sa il depasesc si io pe el macar odata, dar ... nu se stie niciodata de unde sare iepurele ...  :fbr  :fbr  :fbr

MariusMinu A scris:

Salut ! acvariul arata foarte bine :apl  :apl  :apl  , dar daca vrei o noua setare de ce nu ?

Nu este vorba ca o vreau eu, este vb ca o vrea acvariul, a ajuns la maximum zic eu. Deci am obtinut cam tot ce se putea din acest setup.

lup cosmin A scris:

Nu știu dar îmi miroase a ceva biotop la următorul setup al tău.  :pp Așteptam sa vedem și gândurile tale. :noroc

Nu stiu ce sa zic Cosmine, la ce acvariu ai tu, eu nu cred ca mai pot sa am pretentii la ceva. As vrea sa te intrec dar nu cred ca o sa pot nici cu urmatorul setup. Dar vom vedea ce va sa fie ... rabdare si tutun  :-  :smoke

Va doresc tuturor ape limpezi si toate cele bune  :sok

113

Re: Home-Made 140 litri

Cel putin pe mine m-ai facut curios sa vad ce idee diabolica iti nascoceste mintea si cu ce ne vei da pe spate. big_smile

Re: Home-Made 140 litri

mirceajifcu A scris:

Cel putin pe mine m-ai facut curios sa vad ce idee diabolica iti nascoceste mintea si cu ce ne vei da pe spate. big_smile

Tine aproape si vei vedea. Nu mai este mult si apar pe sticla  :sok Sper sa fie ceva placut si sa nu am probleme cu el. Oricum, zic eu ca o sa fie o mare surpriza pentru toata lumea ... asa ca ...  :-  :-  :-  :-  :smoke  :smoke  :smoke

115

Re: Home-Made 140 litri

Mr_BigOlyMan A scris:

Nu mai este mult si apar pe sticla  :sok Sper sa fie ceva placut si sa nu am probleme cu el. Oricum, zic eu ca o sa fie o mare surpriza pentru toata lumea ... asa ca ...

   Cat de mare va fi surpriza, si ce probleme vei avea cu el, va depinde foarte mult si de sticla pe care vrei sa apari lol

Re: Home-Made 140 litri

Vreau sa va arat ce am facut eu Duminica (13-05-2012).
Acvariul il mai tineti minte? Este acelasi Home-Made 140 litri.
Am schimbat sistemul de iluminare, de la T8-urile mele obosite, am trecut T5-uri proaspete.
Filtrarea este asigurata de un extern Hailea H-12 (1200 l/h, plin cu burete cu o porozitate mare si 1 litru de BioBalls) si inca un intren Aquael UNI UV + 1000 (1000 l/h, plin de asemenea cu burete cu porozitate mare si 22 de inele cereamice + UV de 0.5 w).
Plantele sunt deocamdata urmatoarele: blixya japonica, HM, ranuculus, valisneria spiralata, lotusi, echinodorus (nu ii stiu denumirea la ala cu frunza mare, promit sa o aflu si va tin la curent), echinodorus tenelus, echinodorus vezuvius, salzmani, bonzai, pogostemon, stauroghine, ludvigia repenz "rubin", rotala mini "red", criptocorina wenditii brown, marsilia, microsorum pteropus, microsorum pteropus "narow leaf", microsorum pteropus windelov, bolbitis heudeloti, crismas moss, fisidens fontanus, flame moss
Fertilizare cu micro + macro DIY si CO2 imbuteliat si EasyLife Easy Carbo, toate zilnic
Sper sa va placa si sa nu dati cu bata prea tare  :sok
http://img703.imageshack.us/img703/545/moto0625.jpg
http://img651.imageshack.us/img651/2579/moto0626.jpg
http://img17.imageshack.us/img17/8753/moto0631f.jpg

117

Re: Home-Made 140 litri

Imi place aranjamentul , arata foarte bine mai ales ca este la inceput, dupa ce se vor mai intinde plantele va fi super. :fok

118

Re: Home-Made 140 litri

Felicitări prietene  :sok acum urmează sa-ti alegi și specia de pești care o vei introduce în acest setup  wink

Re: Home-Made 140 litri

Cred ca o sa ma intorc inapoi la scalari, nu stiu mai ramane de vazut ...

Re: Home-Made 140 litri

Am intrat in posesia unui pot de echinodorus ozelot, si surpriza, in pot au fost 7 fire numai bune de plantat si inca 2 pui mai mici, pe care bineinteles ca i-am plantat si pe ei. Ramane de vazut cum o sa mearga mai departe