21

Re: Acvariu traditional ?

Mircea G A scris:

In prezent o gasca aiurita de ceva xifo , zebre si neoni . Un mic avariu care sta pe coltul biroului .

        Salut Mircea si vine ai venit! Pentru a putea primi indrumari te rog posteaza cateva detalii despre acvariu: volum, iluminare, substratul, aparatura pe care o ai momentan, schema de fertilizare (daca folosesti) numarul micutilor din gasca ta in asa fel incat colegii sa poata sa iti spuna la ''X'' litri iti trebuie atatia pestisori, lumina e prea puternica/slaba sau alte sfaturi utile de la colegii cu experienta de ani de zile care cu siguranta ajunse in mana ta si transformate corespunzator iti vor da o satisfactie la fel de mare ca atunci cand povesteai despre frumoasa ta gradina.
Suntem cu totii o mare familie si ne place sa ne ajutam unii pe altii si din cate stiu sfaturile colegilor sunt gratis dar nepretuite ca valoare. Asculta de ei ca zic de bine. Numai bine!

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

22 Editat de pelly67 (2010-12-08 23:03)

Re: Acvariu traditional ?

Horia dacă nu se scoteau punctele de apreciere meritai un "+" mare! :sok  Bravo! :apl
PS.Mesajul cu nr. 3500 ți-l dedic!

23

Re: Acvariu traditional ?

pelly67 A scris:

Horia dacă nu se scoteau punctele de apreciere meritai un "+" mare! :sok  Bravo! :apl
PS.Mesajul cu nr. 3500 ți-l dedic!

Pelly ma faci sa rosesc si sincer iti zic asta si nu gasesc sa pun un ''papitoi'' ca la messenger care  roseste asa ca in sensul asta il pun pe cel mai apropiat adica  :sevil - a se citi un papitoi rusinos big_smile  Inca odata multumesc

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

24

Re: Acvariu traditional ?

Nu trebuie sa-mi mulțumești! Oricum  :sok  :sok  :sok
Cu cei ca tine vom ridica valoarea forumului și implicit acest hobby minunat!

25

Re: Acvariu traditional ?

Hristos a inviat ! ... ca si mine  tongue
N-am uitat de acvariu !
Ma aflu in faza urmatoare : am un acvariu de 45 l ( suficient de mare caci trebuie sa impart biroul cu el ) substrat , pietris , o radacina , un filtru ciudat dar care totusi este in doua trepte , burete si  carbune , termometru .... Urmeaza sa fac proba la acvariu si apoi amenajarea . Nu ma grabesc , sint deschis la dadaceli .
Astept critici si pareri referitor la ce am , eventual ce sa fac in continuare . Nu ma puneti sa citesc caci am citit tot ce era de citit .
Prima mea dilema este sistemul de iluminat . Dupa socotelile mele , undeva la 35 W . Bun ! 35 w la un bec economic inseamna 175 W bec cu incandescenta....  roll Un bec economic de 7 w inseamna 35 W ....Deci ce iau in calcul consumul sau puterea . Simtul spune sa iau in calcul puterea , deci mi-ar trebui lumina de 35 W care pot sa o scot dintr-un bec de 7 W economic . Nu pare putin  ?
Poate ar fi important sa spun ceva si despre locuitori . Nimic special , pesti comuni ( cam ce aveam si pina acum ) si plante banale ....

--- pe undeva in Rahova ---

26

Re: Acvariu traditional ?

Mircea G A scris:

Un bec economic de 7 w inseamna 35 W ....Deci ce iau in calcul consumul sau puterea

   Calitatea luminii sa o iei in calcul :omfg... dar sigur stiai asta deja, doar ai citit tot ce era de citit :-

27

Re: Acvariu traditional ?

Mircea G A scris:

Hristos a inviat ! ... ca si mine  tongue
N-am uitat de acvariu !
Ma aflu in faza urmatoare : am un acvariu de 45 l ( suficient de mare caci trebuie sa impart biroul cu el ) substrat , pietris , o radacina , un filtru ciudat dar care totusi este in doua trepte , burete si  carbune , termometru .... Urmeaza sa fac proba la acvariu si apoi amenajarea . Nu ma grabesc , sint deschis la dadaceli .
Astept critici si pareri referitor la ce am , eventual ce sa fac in continuare . Nu ma puneti sa citesc caci am citit tot ce era de citit .
Prima mea dilema este sistemul de iluminat . Dupa socotelile mele , undeva la 35 W . Bun ! 35 w la un bec economic inseamna 175 W bec cu incandescenta....  roll Un bec economic de 7 w inseamna 35 W ....Deci ce iau in calcul consumul sau puterea . Simtul spune sa iau in calcul puterea , deci mi-ar trebui lumina de 35 W care pot sa o scot dintr-un bec de 7 W economic . Nu pare putin  ?
Adevarat a inviat! (tu esti doar resuscitat lol )Poate ar fi important sa spun ceva si despre locuitori . Nimic special , pesti comuni ( cam ce aveam si pina acum ) si plante banale ....

   Dupa unele pareri (nu si a mea), in final, dupa ciclare la care adaugi inca vreo 2-4 saptamini, poti ajunge la iluminare totala cu puterea de 45w. Asta depinde dupa parerea mea, de specificul acvariului (plantat/neplantat, specii de plante, specii de pesti, decor, etc) si de nivelul la care vrei sa-l duci. Eu as incepe cu maxim 25w, la care as adauga treptat restul pina la aproximativ 45w, o data cu evolutia (cresterea) fertilizarii. Importanta este si calitatea luminii, iti recomand Osram 865, 830, 965, Fluora.
   Cred ca te-ai grabit cu afirmatia "am citit tot ce era de citit", nimeni nu a ajuns la o asemenea performanta, nici macar in legatura cu acvaristica.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

28

Re: Acvariu traditional ?

@bradraqua/ Am inteles cu lumina , problema este ca am dat din lac / acvariu in put !!! O prostie facuta ma pune acum in dificultate . Acvariul este de 50 de cm cu 30 cm , deci trebuie sa gasec ceva ce se adapteaza la 50 cm . De trei zile citesc si recitesc , dar nu m-am lamurit ce tip / marime de becuri sa folosesc ... Poate sa fac un capac ...cert este ca acum ma uit la el , nu misc nimic deoarece n-am lumina .

--- pe undeva in Rahova ---

29

Re: Acvariu traditional ?

Vezi poate te ajuta tipul asta de neon:
http://marbotrade.bizoo.ro/vanzare/2119 … 13---Osram

30

Re: Acvariu traditional ?

Ancistrus A scris:

Vezi poate te ajuta tipul asta de neon:
..........

Teoretic se potrivesc scopului si ar insemna trei bucati  yikes , pt a ajunge la 45 w.
Practic trebuie sa caut niste socluri -slim- dar si protejate pt a ma putea incadra in 50 de cm . N-am vazut asa ceva , poate in obor .
Momentan m-am blocat pe gindit un capac , deci ma voi apuca de bricolat .
Multumesc de sfaturi .

--- pe undeva in Rahova ---

31

Re: Acvariu traditional ?

Mircea G A scris:

Practic trebuie sa caut niste socluri -slim- dar si protejate pt a ma putea incadra in 50 de cm . N-am vazut asa ceva , poate in obor .

   Socluri cu protectie impotriva apei (cauciucate), balasturi electronice si cleme de fixat, gasesti tot aici la aceeasi firma.

32

Re: Acvariu traditional ?

Pina rezolv problema capacului si al luminii , ma ocup de altele ...
Am fiert de citeva ori mopanul , sta in apa si inca este colorata ...
Am facut un" fundal "  tongue un simplu carton invelit in banda neagra si pus in spatele geamului . In realitate arata mai bine decit in poza , dar azi am rezolvat alt fundal  smile . Am pus o poza din timpul probei , acum se afla in apa la decontaminat !
Acvariul sta pe o bucata de extrudat de 2cm , cu marginile acoperite in banda neagra .
Cu capacul ...am apelat la cineva si astept un raspuns . Daca nu se rezolva, asta este , am gasit tot ce trebuie dar mai astept o zi doua .
Fundalul este o bucata de gresie din care am taiat citiva mm . Am cumparat doar O bucata si a costat 9 lei ! cool

--- pe undeva in Rahova ---

33

Re: Acvariu traditional ?

Mircea G A scris:

Fundalul este o bucata de gresie din care am taiat citiva mm . Am cumparat doar O bucata si a costat 9 lei ! cool

   Si arata de 9 lei, cu timpul o sa-ti dai seama singur ce inestetica este si o sa vrei sa o scoti... asta daca nu ai fixat-o definitiv cu adeziv.

34

Re: Acvariu traditional ?

Ancistrus A scris:
Mircea G A scris:

Fundalul este o bucata de gresie din care am taiat citiva mm . Am cumparat doar O bucata si a costat 9 lei ! cool

   Si arata de 9 lei, cu timpul o sa-ti dai seama singur ce inestetica este si o sa vrei sa o scoti... asta daca nu ai fixat-o definitiv cu adeziv.

Nu cred ca un polistiren vopsit este mai frumos sau mai " natural '
Parerea mea este ca arata bine si nu are ce sa se strice la ea . Inca nu este montata , este la apa pentru  citeva zile .
Totusi , ce crezi ca se poate intimpla ?

--- pe undeva in Rahova ---

35

Re: Acvariu traditional ?

Mircea G A scris:

Nu cred ca un polistiren vopsit este mai frumos sau mai " natural '
Parerea mea este ca arata bine si nu are ce sa se strice la ea . Inca nu este montata , este la apa pentru  citeva zile .
Totusi , ce crezi ca se poate intimpla ?

   Eu nu am facut comparatie cu nimic, polistirenul vopsit este tot asa pentru cei carora le place un asemenea fundal, fundal care din punctul meu de vedere trebuie sa fie ceva de culoare uni inchisa, ca pe el sa se vada frumos plantele si pestii, iar un fundal prea complicat sau frumos iti atrage atentia de la vietuitoarele din acvariu. Pesti care inoata pe fondul unei gresii care imita pietre/caramizi mi se pare cel putin bizar, dar daca este placerea ta atunci faci cum iti dicteaza simtul estetic, si ma scuzi ca am comentat negativ, fiind doar o incompatibilitate de gusturi smile

36

Re: Acvariu traditional ?

Gustul este discutabil , credeam ca este ceva ce tine de chimia apei . In tot cazul , nu ma cramponez de acest fundal caci mai am o idee ...
Pina la montaj , daca va fi , voi face o simulare cu apa si plante , sa vedem cam cum arata . Dupa parerea mea , nu este ceva sofisticat iar asemenea pietre , chiar si dispunerea lor , exista in natura .
Acum , daca este sa fac o  gluma , poate fi si un fundal cu cratiti si ibrice . Poate in natura exista undeva un vas scufundat si pestii traiesc acolo ! Posibil si natural .
Ideea care nu-mi place mie este fundalul de dincolo de geam ...indiferent ce este se vede aiurea .

--- pe undeva in Rahova ---

Re: Acvariu traditional ?

Imi place de tine dl Mircea... Odata ne tineai predici cum ca acvarile moderne nu te satisfac pentru ca sunt "false" si acum vii si ne pleznesti cu opera "Pesti pe pereti" de Mircea G, doar pentru ca totul a costat DOAR 9 lei? Acum inteleg de ce te oripileaza tehnica moderna si toate solutiile ce la baga acvaristii in apa, pentru ca ... nu costa 9 lei  neutral.
Deci , tot in gluma, sa inteleg ca tu vrei sa dai aspectul unei gropi de gunoi subacvatice!?

PS: Da imi zici si mie te rog care sunt efectele asupra apei a gresiei (am inteles ca e inauntru bagata nu?), ca probabil esti ... unicat in domeniu...
Asteptam poze sa vedem cum arata acvariul baie :X...

38

Re: Acvariu traditional ?

@ mirceajifcu / am priceput gluma dar cred ca va ofticati ! hmm
Daca locuiti acolo unde scrie , ma mir ca nu v-ati adaptat ...Acolo , ca peste tot in lumea civilizata , ce se face " cu mina proprie si personala ' este la mare pret . La noi , in RO , daca ceva nu este de " firma " sau nu costa mult , este naspa , porcarie , rahat ...
Este o postare mai sus , cu fundaluri 3D !!! si vedeti ca un fundal de polistiren se vinde cu sute de lei . Chiar nu inteleg cu ce este mai bun sau mai frumos acela .In definitiv , si repet , gresia mea imita piatra , care este problema ? sau nu inteleg eu ceva !?
De ce tin gresia in apa ? Pai toti acvaristii respectabili ! trec prin mama tratamentelor orice introduc in apa ! ca este sau nu nevoie . Eu o tin in apa din alte motive . Gresia este facuta sa stea in umezeala , nu in apa . Este posibil ca in apa sa-si modifice dimensiunile . Acesta este motivul .O tin citeva zile si apoi verific daca mai corespunde sau trebuie sa o mai polizez .
Deci gresia nu este stabila dimensional la apa si temperatura .

--- pe undeva in Rahova ---

Re: Acvariu traditional ?

Mircea G A scris:

@ mirceajifcu / am priceput gluma dar cred ca va ofticati ! hmm
Daca locuiti acolo unde scrie , ma mir ca nu v-ati adaptat ...Acolo , ca peste tot in lumea civilizata , ce se face " cu mina proprie si personala ' este la mare pret . La noi , in RO , daca ceva nu este de " firma " sau nu costa mult , este naspa , porcarie , rahat ...

Tizule, m-ai inteles gresit, total gresit! Nu sunt un copilash de bani gata de principiul "E apple celularu?! NU?! Arunca-l ca e toxic!". Nu vrei sa stii cat am taiat la capace si neoane  lol sa adaug inca doua neoane la capacul ce il am, doar pentru a nu da inca 70 de euro sa le monteze firma.
Zic doar ca ... arata naspa. Gusturile nu se discuta, si daca tie iti place ... Nu imita piatra, crede-ma, imita doar... gresie maro dungata.

40

Re: Acvariu traditional ?

mirceajifcu A scris:

Zic doar ca ... arata naspa. Gusturile nu se discuta, si daca tie iti place ... Nu imita piatra, crede-ma, imita doar... gresie maro dungata.

Gata Sefu ' , m-ati convins .
Cumpar autocolant albastru ! Toate autocolantele sa vina la mine !!! smile
Intrebarea este : acel tip de autocolant vazut pe la acvarii , are adezivul pe partea colorata ???
Cine citeste si are , sa ma contacteze .
E bine asa ? wink

--- pe undeva in Rahova ---