Re: Acvariu traditional ?

Am doua obiectii daca imi permiti:
1. Discutam despre un hobby, nu suntem la mine in cabinet, deci renunta te rog la "va".
2. Te rog, avand in vedere ca sunt in Germania si am contact cu limba romana doar pe acest tip de forumuri, nu mai asasina limba romana, punand semne de puctuatie in mijlocul propozitie, la inceput de propozitie minuscule samd. Mersi  :noroc

PS: Faptul ca ai cumparat o gresie, nu inseamna ca ai facut totul cu mana proprie si personala, ci doar ca ai cumparat o gresie si ai "plantat-o" in acvariu. Stii proverbul "ce face omul cu mana lui (proprie si personala) e ... lucru manual"?
Iar legat de adaptarea aici, sunt pentru bani, nu de dragul nemtilor, crede-ma!. Sunt o rasa ... aparte (sa nu zic ariana lol )care mie personal nu imi place. As veni inapoi in tara si pentru jumatatea salarului pe care il am aici.

Re: Acvariu traditional ?

Mircea G A scris:
mirceajifcu A scris:

Zic doar ca ... arata naspa. Gusturile nu se discuta, si daca tie iti place ... Nu imita piatra, crede-ma, imita doar... gresie maro dungata.

Gata Sefu ' , m-ati convins .
Cumpar autocolant albastru ! Toate autocolantele sa vina la mine !!! smile
Intrebarea este : acel tip de autocolant vazut pe la acvarii , are adezivul pe partea colorata ???
Cine citeste si are , sa ma contacteze .
E bine asa ? wink

Daca vrei o solutie homemade, intra pe topicul lui ancistrus pe aceasta tema, daca e bun poate iti da linkul. S-a discutat despre diferite variante de fundal, poate te inspiri de acolo.

43

Re: Acvariu traditional ?

mirceajifcu A scris:

Daca vrei o solutie homemade, intra pe topicul lui ancistrus pe aceasta tema, daca e bun poate iti da linkul. S-a discutat despre diferite variante de fundal, poate te inspiri de acolo.

Cred ca stiu despre ce este vorba , colegul vorbeste de geam vopsit . Problema este ca n-am vazut cum arata sa-mi fac o parere . ...Poate ma ajuta cu o poza  ^:)^

--- pe undeva in Rahova ---

44 Editat de merlin21 (2011-06-11 02:56)

Re: Acvariu traditional ?

:fmad

Re: Acvariu traditional ?

Citeste bine acolo, ai mai multe variante la care sa apelezi, tot la fel de ieftine si unde sa pui si tu mana sa faci ceva. Polistirenu ala costa cred mai mult ca o folie de geam auto sau un spray cu vopsea.

46

Re: Acvariu traditional ?

mirceajifcu A scris:

Citeste bine acolo, ai mai multe variante ....

Citesc , citesc , voi lua o decizie . Acum ma invirt din cauza capacului  mad

--- pe undeva in Rahova ---

Re: Acvariu traditional ?

Aceeasi problema am avut-o si eu cu o saptamana in urma, si am decis decat sa muncesc si sa platesc pe materiale mai mult decat fac, am platit la o firma si mi l-au facut ei cu tot cu neoane. Solutie easy, poate mai scumpa, dar nu mi-e rusine sa il tin in sufragerie  lol ...

48

Re: Acvariu traditional ?

Capacul este comandat , fundalul in curs de executie cu geam vopsit ! ( poate nu iese bine ...  mad )....
Populatia va fi compusa din neoni , zebre si ...nu stiu ce ar mai merge daca mai merge ! Un sfat ceva privind locuitorii ce si citi ar merge ?
Plante , ce voi gasi si eu  hmm ce-mi recomandati , dar cum sint stresat de " moss si gazon " m-ar interesa si asa ceva ...
Cam la stadiu acesta ma aflu , caci mult mai dureaza pregatirea ....

--- pe undeva in Rahova ---

Re: Acvariu traditional ?

Si daca nu iasa bine, am avut acvariu vopsit pe fundal si putina frecatura si se curata. Plante cauta care se tin usor, ca sa nu ai pe urma numai probleme cu ele. Eu ce am si merge super e cabomba, echinodorus bleheri, javamoss, Hygrophila difformis, valisneria. Nu am sistem CO2 si totusi se descurca pana acum si cresc super numai cu easy carbo.
Uite ai aici un site de unde sa alegi niste nume si apoi sa le cauti prin shopuri. Ai poze, unde se pun, grad de dificultate.
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/all.php

50

Re: Acvariu traditional ?

Ancistrus , vezi poza pusa de mine ! Ziceai ca-ti place acvariul , dar de fundalul din doua placi de gresie nu zici nimic ?! yikes La mine , daca puneam , puneam o singura placa si nu aparea dunga aceea la jumatate .
Asta doar asa , ca m-am mai uitat si eu la detalii ....
O zi buna !

--- pe undeva in Rahova ---

51

Re: Acvariu traditional ?

O problema .
Pina la sosirea capacului , am facut o proba la acvariu si filtru . Parerea mea este ca agita apa prea mult , deci filtrul pare mare  sad . Am gasit o oarecare pozitie mai buna dar tot am un dubiu .
Poza filtrului este mai sus .
Sa iau altul mai potrivit ? si asa nu voi folosi carbunele la el .

--- pe undeva in Rahova ---

52

Re: Acvariu traditional ?

Mircea G A scris:

O problema .
Pina la sosirea capacului , am facut o proba la acvariu si filtru . Parerea mea este ca agita apa prea mult , deci filtrul pare mare  sad . Am gasit o oarecare pozitie mai buna dar tot am un dubiu .
Poza filtrului este mai sus .
Sa iau altul mai potrivit ? si asa nu voi folosi carbunele la el .

   Daca am retinut bine, acvariul are 45 litri, filtrul ce debit are? In general filtrele sunt prevazute cu robinet pentru reglajul volumului, al tau are asa ceva?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

53

Re: Acvariu traditional ?

Debitul scris pe el este de 380 l /h , dar si recomandarea " bazin 50-110 l
M-am uitat pe toate partile si nu vad nimic de reglaj .
Eu l-am cumparat de marimea aceasta , mizind pe faptul ca producatorii mai umfla performantele si nu ma asteptam chiar sa fie " puternic " .
Oare merge " gituit " in caz ca agita prea tare apa ?

--- pe undeva in Rahova ---

54

Re: Acvariu traditional ?

Mircea G A scris:

Debitul scris pe el este de 380 l /h , dar si recomandarea " bazin 50-110 l
M-am uitat pe toate partile si nu vad nimic de reglaj .
Eu l-am cumparat de marimea aceasta , mizind pe faptul ca producatorii mai umfla performantele si nu ma asteptam chiar sa fie " puternic " .
Oare merge " gituit " in caz ca agita prea tare apa ?

   Exista robinete (cele mai bune sunt Eheim), care te pot ajuta. Mai poti cauta la Hornbach, raionul de gradinarit, si acolo exista robinete, pe care le poti folosi si sunt mult mai ieftine ca Eheim.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

55

Re: Acvariu traditional ?

Tot sistemul de evacuare al apei din filtru , este pe teava de plastic si cred ca nu pot adapta un robinet . Ar trebui sa gasesc ceva finut , sa fac adaptari si in ultima instanta ar trebui sa stea in apa .
Cert este ca am retinut ideea , merge micsorat debitul de evacuare ! In cazul acesta am sa folosesc ceva mai simplu si cu costuri zero , un blind gaurit , de plastic ,montat pe evacuare .
In legatura cu carbunele activ , este bine sa renunt la el si eventual sa folosesc ceramica ...ca daca renunt , tot imi ramine spatiu si compartimentul gol ?

--- pe undeva in Rahova ---

Re: Acvariu traditional ?

Mircea G A scris:

Tot sistemul de evacuare al apei din filtru , este pe teava de plastic si cred ca nu pot adapta un robinet . Ar trebui sa gasesc ceva finut , sa fac adaptari si in ultima instanta ar trebui sa stea in apa .
Cert este ca am retinut ideea , merge micsorat debitul de evacuare ! In cazul acesta am sa folosesc ceva mai simplu si cu costuri zero , un blind gaurit , de plastic ,montat pe evacuare .
In legatura cu carbunele activ , este bine sa renunt la el si eventual sa folosesc ceramica ...ca daca renunt , tot imi ramine spatiu si compartimentul gol ?

De ce doresti sa renunti la carbunele activ?
Eu am un JBL e900 : primul sertar -buretele original, al doilea - carbune activ, III- bile micromec iar in ultimul bilele originale de la jbl.Intreband in Hornbach, mi s-a spus ca acest carbune este ok dar trebuie schimbat lunar.

57

Re: Acvariu traditional ?

eu2005mircea A scris:

....De ce doresti sa renunti la carbunele activ?

De ce ??? Dupa ce am citit pe aici , am inteles urmatoarele : " carbunele activ anuleaza efectul substratului si al fertilizantilor " Cum inca sint cu toate insirate si nimic pus cap coada , caut solutia optima .
Asa am si eu la filtru , trei schimburi ...

--- pe undeva in Rahova ---

58 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:33)

Re: Acvariu traditional ?

:fmad

Re: Acvariu traditional ?

eu2005mircea A scris:

Intreband in Hornbach, mi s-a spus ca acest carbune este ok dar trebuie schimbat lunar.

Si eu m-am luat numai dupa vanzatori si am ajuns cu acvariile intr-un haos total. Pana sa ma scoata lumea de pe forum din intuneric, inotam si eu si pestii in intuneric (eu din cauza nestiintei si ei din cauza algelor si a o gramada de alte probleme).

60

Re: Acvariu traditional ?

Mircea G A scris:

Tot sistemul de evacuare al apei din filtru , este pe teava de plastic si cred ca nu pot adapta un robinet . Ar trebui sa gasesc ceva finut , sa fac adaptari si in ultima instanta ar trebui sa stea in apa .
Cert este ca am retinut ideea , merge micsorat debitul de evacuare ! In cazul acesta am sa folosesc ceva mai simplu si cu costuri zero , un blind gaurit , de plastic ,montat pe evacuare .
In legatura cu carbunele activ , este bine sa renunt la el si eventual sa folosesc ceramica ...ca daca renunt , tot imi ramine spatiu si compartimentul gol ?

   Racordul intre teava de plastic a filtrului si robinet se realizeaza cu ajutorul segmentelor taiate dintr-un furtun de plastic, cu diametrul potrivit.
   S-a scris foarte mult despre utilitatea carbunelui activ ca mediu filtrant, concluzia generala este ca se recomanda a fi folosit numai in anumite cazuri, in rest este un "foarte bun" absorbant al fertilizantilor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!