21

Re: Samy din Constanta

De cand am renuntat la easy carbo (aproximativ 10 zile ) s-a redus si numarul algele din acvariu. La mine a avut efect invers easy carbo cu toate ca si eu stiam ca este un algicid.

22

Re: Samy din Constanta

Viermii aceia vor disparea in momentul echilbrarii acvariului,in general apar in ultima parte a inchiderii si mersului in normal a ceea ce numim"ciclul azotului",practic e firesc ce se intampla,si da nu-i mananca mai niciun peste smile .
Easy Carbo nu ti-a adus alge,efectul apare in momentul in care se adapteaza plantele la bazinul tau,incepe extinderea sistemului radicular deci evolutia plantelor,care in procesul lor de fototsinteza,ajutat evident si de Easy Carbo,consuma in cantitate mai mare o parte din micronutrienti,din care subliniez Fe2, cat si o parte din macronutrienti,din care NPK as fi inclinat sa cred ca sunt pe cale de disparitie N si K. Cu timpul ,lecturand si cu ceva experienta vei incepe sa intelegi acest algoritm...Succes!

23 Editat de samydeus (2011-04-13 09:52)

Re: Samy din Constanta

Alte poze cu evoluţia acvariului. De câteva zile am adăugat un nou membru în acvariu, un Red Clawed Crab care pana acum este foarte docil cu restul colocatari, îmi mănâncă doar mossul cu o deosebita plăcere. La alte plante încă nu s-a dat. Este foarte timid, iese greu din grota, doar atunci când hrănesc peştii şi creveţii.
Nu mai am probleme cu algele sau cel putin le tin sub control.
Am scapat definitiv si de planari prin schimburi dese de apa, o data la 2 zile 25% din cantitate. Am facut asta de 3-4 ori si am scăpat de ei. Acum curăţ acvariul o data pe săptămână cu un schimb de apă de 30% din cantitate.

24 Editat de samydeus (2011-04-16 12:16)

Re: Samy din Constanta

A trebuit sa scot crabul din acvariu pentru ca mi-a mancat in 5 zile jumatate din moss. Zici ca e masina de tuns iarba, mananca mossul ca pe spaghete si mai nou trecuse la valisneria.
Nici nu stiu ce sa fac cu el. Momentan l-am pus intr-un bol de 10l cu pietre. Am amenajat si o platforma pentru a sta pe ea afara din apa. Mananca foarte bine si hrana pentru creveti.
La pesti sau creveti nu am vazut sa se dea dar plantele le mananca intr-o veselie. Am citit despre el ca mananca cu placere si melci, in cinci zile cat a stat in acvariu nu a mancat nici un melc si am pomacea, neritide si asasini.

25 Editat de samydeus (2011-04-20 23:28)

Re: Samy din Constanta

Asa arata suspectul ...pe care apropo il dau

26 Editat de samydeus (2011-10-26 17:05)

Re: Samy din Constanta

Nu am mai postat nimic de ceva vreme şi m-am gândit să mai pun nişte poze cu noile schimbări din acvariul meu.
Am schimbat filtrul care îl aveam cu unul JBL i60, am schimbat pe rând aproape toate plantele şi am donat cea mai mare parte din pesti, astfel ca acum nu mai decat 10 pesti şi creveti.
Încă nu am trecut pe co2 si cu toate acestea la riccia ii merge foarte bine, in schim mossul efectiv s-a topit/evaporat putin cate putin, inca nu imi dau seama de ce.

27

Re: Samy din Constanta

Din cate am observat ai Aymonieri Gold impreuna cu Otocinclus Affinis, cum se impaca la tine?!...Aymonieri nu au tendinta de ai fugarii?!...te intreb pentru ca in curand o sa am si eu 4 Oto si in acvariu am 2 Aymonieri Gold si nu stiu ce daca sa-i scot acum sau sa-i mai las o perioada. :d

Acvariul tau arat bine, dar cu riccia cred ca o sa ai probleme cand va trebui tunsa, o sa te umplii de ea in tot acvariul smile)

28 Editat de samydeus (2011-10-26 18:37)

Re: Samy din Constanta

Aymonierul cu oto(am 3 bucati) nu are nici o treaba, in schimb il fugareste pe cory toata ziua, e singurul de care se ia.
Cu riccia nu este problema o tund si o strang cu un tifon foarte usor.

29

Re: Samy din Constanta

Am scos aymonierul fiindca incepuse sa fugareasca toti pestii prin acvariu, nici un peste nu putea manca de el. Doar pe creveti ii lasa in pace.

30

Re: Samy din Constanta

Din lipsa de ocutatie (sunt in concediu), si facand rost de cateva plante m-am gandit sa resetez acvariul si sa-i fac o rearanjare. Am cam stat cu emotii vreo doua zile pana s-a limpezit complet apa.
Momentan am redus orele la iluminat la 7-8 si am renuntat o perioada la fertilizare sa nu ma trezesc cu alte probleme.
Pun si cateva foto din noul aranjament. Acum mi se pare asa de gol...

31

Re: Samy din Constanta

samydeus A scris:

Din lipsa de ocutatie (sunt in concediu), si facand rost de cateva plante m-am gandit sa resetez acvariul si sa-i fac o rearanjare. Am cam stat cu emotii vreo doua zile pana s-a limpezit complet apa.
Momentan am redus orele la iluminat la 7-8 si am renuntat o perioada la fertilizare sa nu ma trezesc cu alte probleme.
Pun si cateva foto din noul aranjament. Acum mi se pare asa de gol...

Foarte frumos, bravo! :apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

32 Editat de samydeus (2011-11-04 18:47)

Re: Samy din Constanta

Asta vara am avut in acvariu 29-30 de grade. Este pasibil ca din cauza temperaturii apei mossul sa se evapore efectiv, din ce in ce era tot mai putin, tin sa precizez ca nu am pesti care sa-l manance. Intr-un final din cat moss am avut nu a mai ramas nici un fir. Este singura planta cu care am avut probleme pe timpul verii.

33 Editat de samydeus (2011-12-06 12:03)

Re: Samy din Constanta

Flora din acvariu este formata din:
1. Anubias barteri var. "nana" - care s-au si prins de mopan;
2. Valisneria
3. Hemianthus callitrichoides - am luat doar un pot sa vad daca ii merge bine (nu am co2);
4. Riccia fluitans - prinsa de pietre din care am incercat sa formez un covor;
5. Hemianthus micranthemoides
6. Ludwigia repens / natans
7. Lobelia cardinalis
8. Nymphaea Lotus Red
9. Cryptocoryne wendtii-tropica
10.Hydrocotyle leucocephala
11.Staurogyne
12. Pogostemon helferi

34

Re: Samy din Constanta

Arata chiar frumos desi eu as muta Nymphaea Lotus Red  mai in spate pentru ca acesta va creste mare si iti va umbri restul plantelor.
Bafta!

Re: Samy din Constanta

Foarte misto acvariul si mersi de pontul cu crabul. Aveam si eu de gand sa iau asa ceva ... e bine de stiut ca e rautacios cuplantele  lol .

36 Editat de samydeus (2011-11-07 12:28)

Re: Samy din Constanta

Am ascultat sfatul bun al lui bogdivaio si am mutat  Nymphaea Lotus Red  mai in spate langa anubiusii nana, unde are spatiu suficient sa creasca.

37

Re: Samy din Constanta

Multumesc lui danutzu2004 cu care m-am intalnit in weekend si de la care am reusit sa iau 5 plantute de Pogostemon helferi. Apropo frumos acvariu.

38 Editat de samydeus (2011-12-02 20:47)

Re: Samy din Constanta

Fauna:
1. Otocinclus affinis - 5buc, care sper sa se fi acomodat:
2. Kuhli Loach - 2buc:
3. Paracheirodon innesi - 4buc
4. Betta splendis - 1buc
5. RCS - fara numar
6. Anentome helena - 3 buc
7. Melanoides tuberculata - fara numar

39 Editat de samydeus (2011-12-06 11:42)

Re: Samy din Constanta

după o lună de aşteptare ...
Îmi poate spune cineva ce plantă este cea roşie din stânga spate? Nu prea vrea să crească, o am de aproximativ o lună nu a crescut deloc.

40 Editat de samydeus (2011-12-06 11:56)

Re: Samy din Constanta

De precizat că între timp am trecut şi eu pe co2, varianta mai pentru începători Proflora Bio60 de la JBL, de care sunt mulţumit, a trecut o lună şi încă merge, nu a trebuit reîncărcat, iar plantele parcă au explodat...
Iar la iluminat am renunţat la tubul dublu PL24w cu care a venit acvariul şi am legat la balastul electronic iniţial un neon JBL Solar Tropic Ultra T5 24 W 438 mm la care am adăugat şi un reflector.
Credeţi că ar mai fi nevoie şi de alt neon, mă gândeam să pun un Solar Tropic ultra T8 de 15 w.
Neonul T5 de 8w e care se vede în foto este de decor, deoarece nu am găsit tub special de acvaristică şi cât a mers m-am umplut de alge.