41

Re: Samy din Constanta

Planta pare sa fie Ludwigia glandulosa, Ludwigia peruensis sau Alternanthera sessilis.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

42

Re: Samy din Constanta

Baracuda A scris:

Planta pare sa fie Ludwigia glandulosa, Ludwigia peruensis sau Alternanthera sessilis.

După ce m-am uitat mai bine la poze pe net, în urma indicaţiilor,  pare să fie Ludwigia glandulosa, asta justifică şi creşterea lentă.
Merci pentru lămurire.

43 Editat de samydeus (2011-12-14 14:48)

Re: Samy din Constanta

Am mai adăugat încă un neon de T8 de 15w , jbl solar natur ultra, cu mici peripeţi deoarece am cumpărat iniţial un balast electronic de 1 x 36w(chinezărie), care după ce l-am montat şi dat drumul a mers exact 5 minite unde mai pui că mi-a făcut praf şi siguranţele de la panoul electric. Din păcate nu am citit destul înainte să mă apuc de montat neonul. Acum am rezolvat am luat un balastru de la osram de puterea care trebuie şi merge foarte bine.
Sper să nu mă umplu de alge, deoarece acum am 40w la 60litri brut. Momentan am redus numărul de ore la iluminat urmând ca apoi să cresc intervalul treptat.
Mai pun nişte poze cu evoluţia acvariului.
....grea treabă acvaristica asta....dar frumoasă şi cu satisfacţii....

44

Re: Samy din Constanta

Salut frumos acvariu,neonul asta de 15 w pe care l-ai pus acum este alb sau albastrui(blue) la acvariul meu as mai pune pe langa neonul asta de 24w pe care il am acum cel original de la hailea inca unul de 24w oare este cam mult ca nu vreau sa ma umplu de alge
PS:daca ai putea sa imi spui cam cat ai dat pe cel de 14w de la jbl si cat costa si cel de 15w ,multumesc

45 Editat de samydeus (2011-12-14 22:38)

Re: Samy din Constanta

Am dat destul de mult, si apropo amandoua sunt de la jbl. Uită-te pe net si sigur gasesti si preturi. Părerea mea e că te cam repeţi cu întrebările şi nu eşti atent la răspunsurile pe care le primeşti. Eu zic ca e mult 48w la 60litri dacă nu esti sustinut de o fertilizare de calitate si co2.

46 Editat de Pop Remus (2011-12-14 23:17)

Re: Samy din Constanta

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri  smile , dar nu stiu de ce acvariul tau imi place cel mai mult dintre toate acvariile de 60l il ador mam hotarat si eu am sa imi pun cele 2 neoane de la jbl prima data cel de 24w iar dupa ce mai fac bani pe cel de 15w :sok  :sok  smile  smile
PS: poate ca sunt cam pigalos eu asa de fel mda na asta este  smile  daca ai putea sa faci o poza cum ai pus neonul de 15w si unde ai pus balastul, ti-as fi recunoscator,repet daca vrei si nu te incurc cumva sunt pisalog dar si eu vreau :fbr
Multumesc :sok

47

Re: Samy din Constanta

Nu este neaparat sa imi mai spui pentru ca am gasit si eu un mod de a pune neoane iti pun pun acum cateva poze cu sticla aceea despre care ti-am vorbit in pm:

48

Re: Samy din Constanta

Pop Remus A scris:

Nu este neaparat sa imi mai spui pentru ca am gasit si eu un mod de a pune neoane iti pun pun acum cateva poze cu sticla aceea despre care ti-am vorbit in pm:

   Cind un subiect se discuta prin PM, incepe si se termina acolo, cind se discuta in public, la fel. Referirile la un subiect discutat si colo si colo, nu fac decit sa confuzioneze cititorii!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

49

Re: Samy din Constanta

Ai dreptate... ce sa faci varsta...

50

Re: Samy din Constanta

Frumos acvariul.. !

Re: Samy din Constanta

Salut!
E reusit acvariul tau. Se intind bine plantele de gazon. Imi place.
Succes in continuare!

52

Re: Samy din Constanta

Alte cateva poze. Intre timp am adaugat si cativa locatari noi.

53

Re: Samy din Constanta

Imi place foarte mult acvariul tau :apl  :apl  :apl  :apl  ^:)^

54

Re: Samy din Constanta

Foarte frumos masculul de Betta. Imi aduc aminte cand aveam si eu un acvariu full de ei.... ce vremuri

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

55

Re: Samy din Constanta

Am fost nevoit sa mut acvariu la alta locatie, lucru destul de dificil mi-a luat aproape toata duminica si daca tot am scos tot din acvariu am schimbat si substratul.
Pe toata perioada am tinut filtrul in functiune intr-o galeata cu apa scoasa din acvariu.
Aproximativ 35 litri din apa din acvariu am refolosit-o restul completand cu apa declorinata.
La 24 de ore de la start inca apa este tulbure, sper sa se cicleze cat mai repede si sa nu am probleme in randul florei si faunei.
Am renuntat la un neon si am redus timpul de iluminat la 7 ore cu pauza la pranz, sper sa nu ma umplu de alge.

Ar trebui sa pun fertilizant sau sa mai astept? Are ceva daca co2-ul merge?
Am luat niste creveti de Hornbach si nu stiu exact de dare sunt, seaman cu RCS doar ca sunt portocali, stie cineva ce specie sunt?

56

Re: Samy din Constanta

A aparut JBL mando la tine in acvariu,parca arata mia bine decat cel natur,frumos acvariul :apl  wink

57

Re: Samy din Constanta

Aduc a RCS aia. Culoarea si intensitatea variaza in functie de varsta si cum e corcit.

58

Re: Samy din Constanta

Din pacate copiii au reusit sa-mi sparga acvariul si cu greu am reusit sa salvez cate ceva. Sper sa iau alt acvariu dar nu stiu ce sa fac cu plantele si pesti/ crevetii.
Deocamdata sunt fffff suparat, imi vine sa o las balta cu acvaristica.

59

Re: Samy din Constanta

Nu renunta! Se putea sparge din orice alt motiv si atunci nu aveai pe ce sa dai vina ( asta doar daca esti suparat pe copii ). Eu zic ca fiecare sut in fund e un pas inainte. Sau daca, crezi in semne acesta este un semn, adica ai ocazia sa o iei de la capat cu experienta si suport (colegi de forum ) . Mie personal imi place ceea ce ai facut inainte de tragicul eveniment.
P.s. Nu va fi ultimul eveniment de genul. Si eu am 2 pisici care ma ameninta zi de zi ca-mi vor distruge munca dand tarcoale acvariiului dar o sa o iau de la capat orice ar fi, mai ales acum ca am dat peste oameni profesionisti care ma pot indruma cu sfaturile lor.
Success!  :acv

60

Re: Samy din Constanta

neutral  neutral  neutral  neutral  neutral  neutral  O my good ,nasolo,foarte nasol,dar cum s-a intamplat??? cum ti l-au spart,nu se poate repara  :smoke