61 Editat de samydeus (2012-01-29 22:35)

Re: Samy din Constanta

Am fast azi la targ si am luat un acvariu de 81l destul de bine fucut cu 80 de lei, Acvariul este simplu fara capac. Deja am dat drumul la un setup nou, din pacate deja am avut victime in randul pestilor si crevetiilor.
Am improvizat momentan si am pus capacul de la Hailea, numai ca si chinezii astia trebuia sa iasa din tipar capacul are 59/30, iar acvariul nou are 60/30, dar sta destul de bine deasupra, asta momentan pana gasesc alta solutie.

62

Re: Samy din Constanta

Pestii tai  :scry  vor deveni din nou  :sbr  .
Spor la treaba
:fok

Ofera sfaturi nu jigniri!

63

Re: Samy din Constanta

Pune niste poze cu acvaariul nou big_smile,mai am o intrebare: cati litri de manado ai pus in acvariul de 60l ???  :fbr

64 Editat de samydeus (2012-01-31 10:47)

Re: Samy din Constanta

Pun primele poze cu noul setup. Între timp am pus si autocolant negru pe spate şi o banda de 3 cm în partea de sus a acvariului la nivelul capacului.
Din păcate apa este tulbure, acvariul nu este ciclat, dar sper ca faptul că am pus filtrul de la celălalt să ajute cu ceva. Filtrul a funcţionat toată perioada cât nu am avut acvariu într-o găleată în care pusesem restul vieţuitoarelor.

Întrebare: are ceva dacă co2-ul merge în continuare? Adică îngreunează ciclarea.

65

Re: Samy din Constanta

samydeus A scris:

Pun primele poze cu noul setup. Între timp am pus si autocolant negru pe spate şi o banda de 3 cm în partea de sus a acvariului la nivelul capacului.
Din păcate apa este tulbure, acvariul nu este ciclat, dar sper ca faptul că am pus filtrul de la celălalt să ajute cu ceva. Filtrul a funcţionat toată perioada cât nu am avut acvariu într-o găleată în care pusesem restul vieţuitoarelor.

Întrebare: are ceva dacă co2-ul merge în continuare? Adică îngreunează ciclarea.

   Dimpotriva, CO2-ul este indispensabil in procesul de ciclare, pentru formarea coloniilor de bacterii din mediile de filtrare biologica. In lipsa CO2-ului, ciclarea se realizeaza mult mai greu si se intinde pe o perioada de timp mai lunga.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

66 Editat de Pop Remus (2012-01-31 19:55)

Re: Samy din Constanta

Ai pus cumva substratul natur cu manado,ca arata fff bine  :sok ,si noul acvariu ce inaltime are??? :smoke

67

Re: Samy din Constanta

Pop Remus A scris:

Ai pus cumva sunstratul natur cu mando,ca arata fff bine  :sok ,si noul acvariu ce inaltime are??? :smoke

   Remusel, ai vrut sa spui "mango" si a iesit mando, iar "sunstratul" ar fi o licenta pentru un substrat solar? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

68 Editat de Pop Remus (2012-01-31 20:12)

Re: Samy din Constanta

Mai uitati-va odata  lol  lol  lol

69

Re: Samy din Constanta

Pop Remus A scris:

Mai uitativa odata  lol  lol  lol

M-am uitat mai basicutza dar m-am uitat in postul tau, citat de mine, asa ca... ai luat tzeapa! lol In alta ordine de idei, "uitativa" se scrie oarecum diferit! lol Ai idee cum, ca zici ca ai inceput scoala?! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

70

Re: Samy din Constanta

Hahahah

Copilul a venit sa invete acvaristica si pleaca cu romana big_smile

Acum are scuza pentru parinti sa stea mai mult la calculator!  lol

71

Re: Samy din Constanta

Sa schimbam putin subiectul ca deja miroase a off-topic  :noroc

72 Editat de samydeus (2012-01-31 21:42)

Re: Samy din Constanta

Da am amestecat jbl manado cu pietris de 2-3mm.
Acvariul are L60/ l30 / h46, are 81l brut, 76l real şi după adăugarea substratului au mai rămas 65 l efectiv.

73

Re: Samy din Constanta

Ok,bafta cu noul acvariu  :fok

Re: Samy din Constanta

Salut ! sincer nu ma asteptm sa revii atat de repede , felicitarile mele , acvariul arata foarte bine ,de ce sa nu spunem este un fel de pasare pheonix . :apl

75

Re: Samy din Constanta

multumesc mult!

76

Re: Samy din Constanta

Samy Bine ai revenit! Eram sigur ca poti. Sincer nu cred ca poti scapa asha usor de Virusul asta frumos.
:acv

77 Editat de samydeus (2012-03-18 21:31)

Re: Samy din Constanta

Cateva poze dupa o luna si jumatate de la inceputul setup-ului.
Inca nu e chiar cum trebuie dar dupa ce mai cresc plantele o sa arate sper mai bine.
Nu stiu de ce, eu nu am avut pana acuma, dar a inceput sa se formeze o pelicula de grasime pe luciul apei. Este posibil de la bomba cu co2? Cu toate ca am avut co2 si inainte si nu se forma grasimea
Acum sunt nevoit sa curat manual pelicula de grasime in fiecare zi. Am lasat filtrul sa bata pe luciul apei pentru a mai dispersa grasimea.

78

Re: Samy din Constanta

Foarte frumos acvariul Samy  :apl  aceea pelicula de obicei se poate face de la praf mie in cel de 10l cu RCS mi sa facut acea "pelicula" dar am facut din plexiglas un capac transparent si acum nu mai am aceea pelicula,dar tu ai capac la acvariu si nu este "open top" deci nu prea imi dau seama de la ce ar putea fi,mai asteapta si parerile altor colegi de pe forum :sok

79

Re: Samy din Constanta

am patit-o si eu in acvariu de ciclide in care nu am nici-o planta si aer bagam de la filtru.se facuse destul de urat pe suprafata ape
metoda pe care am folosit-o eu si a dat roade,se cunoaste de la prima zi,in trei zile nu mai era nimic - o pompa de aer cu o piatra
numai ca tu ai plante si altfel degeaba ai mai baga CO2,dar poti lasa noaptea pompa de aer

80

Re: Samy din Constanta

bitanu A scris:

Acea pelicula cu aspect de grasime se numeste biofilm. Deci este ceva bio, nu praf. In ceea ce priveste aparitia biofilmului, parerile sunt impartite. De obicei apare de la materia biologica aflata in descompunere (de la mancarea administrata in exces, pesti si melci morti si resturi de plante) si introducerea mainilor murdare in acvariu. Cele mai intalnite si auzite metode de a scapa de inesteticul biofilm sunt: folosirea unui skimmer surface, directionarea curentului de apa catre suprafata apei si folosirea unor sevetele pentru al absorbi (aceasta ultima varianta am incercat-o si eu acum ceva vreme si nu da cine stie ce rezultate).

   Sunt de acord cu @bitanu de unde apare pelicula respectiva, dar la inlaturarea ei nu sunt de acord... adica daca apare din cauza mainilor bagate prin acvariu, hranirii in exces, pesti si melci morti (asta cam pute lol) mai bine ar fi sa inlaturi factorii astia decat sa te joci de-a pescuitul cu servetele prin acvariu wink