81

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Prietene,fara doar si pote ,ADA are cel mai bun substrat daca il folosesti cu TOATA linia de fertilizare oferita de producator,altfel nu face treaba deosebita.Acest substrat are o destinatie,si este adresat trendurilor la moda acum in aquascaping,si anume ,cu precadere, ceea ce numim "nature".La acest stil nu ai de ce sa umbli prea mult in substrat,nu ai dezradacinari,trimari etc,ci doar intretinere scurta si la penseta,astfel nu ai de ce sa-l faramitezi,el va ramane "ca nou" smile Sigur au fost si unii acvaristi renumiti care s-au suit cu picioarele pe el si s-au minunat ca se strica  lol (prietenii stiu:) ) Deci daca vrei plante stem la greu,adica o orientare de tip "olandez" nu-l recomand in mod deosebit,caci la un mers bun al acvariului vei avea multe operatiuni de facut in randul stemurilor sau al plantelor cu sistem radicular dezvoltat. Amazonia2 ca si celelate produse ADA,au o eliberare de nutrienti mai mica decat a altor firme tocmai pentru ca e gandit pentru o o flora cu un consum redus,dar in schimb e stabil pe termen lung.Un acvariu pe care il setezi de la inceput,iti creezi o imagine a ceea ce vrei sa iasa,si apoi doar ii urmaresti dezvoltarea fara sa schimbi saptamanal plantele si pozitia lor va fi un acvariu stabil,dezvoltat armonios si cu risc minim de alga.cu atat mai mult la ADA.

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

narcis.b A scris:

Prietene,fara doar si pote ,ADA are cel mai bun substrat daca il folosesti cu TOATA linia de fertilizare oferita de producator,altfel nu face treaba deosebita.Acest substrat are o destinatie,si este adresat trendurilor la moda acum in aquascaping,si anume ,cu precadere, ceea ce numim "nature".La acest stil nu ai de ce sa umbli prea mult in substrat,nu ai dezradacinari,trimari etc,ci doar intretinere scurta si la penseta,astfel nu ai de ce sa-l faramitezi,el va ramane "ca nou" smile Sigur au fost si unii acvaristi renumiti care s-au suit cu picioarele pe el si s-au mununat ca se strica  lol  Deci daca vrei plante stem la greu,adica o orientare de tip "olandez" nu-l recomand in mod deosebit,caci la un mers bun al acvariului vei avea multe operatiuni de facut in randul stemurilor sau al plantelor cu sistem radicular dezvoltat. Amazonia2 ca si celelate produse ADA,au o eliberare de nutrienti mai mica decat a altor firme tocmai pentru ca e gandit pentru o o flora cu un consum redus,dar in schimb e stabil pe termen lung.Un acvariu pe care il setezi de la inceput,iti creezi o imagine a ceea ce vrei sa iasa,si apoi doar ii urmaresti dezvoltarea fara sa schimbi saptamanal plantele si pozitia lor va fi un acvariu stabil,dezvoltat armonios si cu risc minim de alga.cu atat mai mult la ADA.

Narcis eu vreau sa am un acvariu tip olandez, si din cele spuse de tine de mai sus imi da de inteles ca mai trebuiesc si altele decat simplu substrat de la ADA , gama lor de produse Step 1,2,3 aici sunt inclusi si fertilizanti care se vand in 3 categori step1 pe urma umreaza step 2 s.a.m.d. Nu este de mine zic eu, aici e nevoie de cineva mai experimentat si cu putere financiara mai mare sa poata achizitiona totul de la ADA, nu doar substratul.
Acum eu am inteles (daca nu ma insel) ca imi va fi mai usor cu JBL manado si aquabasis.

Satul de Romania !!!

83

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Oarecum cred ca ai inteles,da daca vrei un nature de exceptie si iti permiti financiar toata linia ADA merita,altfel ,renunta! JBL nu este chiar un succes desi merge destul de bine.Manado nu recomand,am mai scis in nenumarate ocazii motivul...Daca vrei un acvariu cu pretentii baga-te pe Tropica,Dennerle...altfel merge si cel de la JBL

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Daca ai putea sa imi zici motivul ca sa nu mai stau sa caut, sunt in criza de timp si comanda este  facuta  pentru JBL, in caz de ceva sa pot anula. P.S Manado trebuie spalat inainte? lasa roseata ceva?

Satul de Romania !!!

85

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Lasa un pic de rosata,si unele bilute se vor ridica la suprafata,nu recomand Manado pentru ca: retine,inmagazineaza micro si mai ales macro,este foarte usor,si se dezradacineaza foarte usor plantele mai ales gazoanele,si are o culoare total nefireasca !Pe scurt asta e!

86

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Pana la asezarea lui Amazonia in acvariu mai sunt alte produse ADA care se introduc in acvariu pentru coloniile de bacterii, fertilizanti etc. In filmuletul asta vezi cam cate "prafuri" pun japonezii inaintea substratului Amazonia II:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ta6lie-7Hm8[/youtube]

87 Editat de Edisonjohn86 (2011-03-22 13:23)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

narcis.b A scris:

Lasa un pic de rosata,si unele bilute se vor ridica la suprafata,nu recomand Manado pentru ca: retine,inmagazineaza micro si mai ales macro,este foarte usor,si se dezradacineaza foarte usor plantele mai ales gazoanele,si are o culoare total nefireasca !Pe scurt asta e!

Acum am un pic de nevoie de ajutor, am sa spal substratul pana nu mai lasa roseata, problema este alta, pot pune dupa ce am spalt bine substratul in acvariu, afecteaza cumva pestii ? mai las sa se cicleze acvariul? am sa retin apa din acvariu care este deja ciclata.

P.S daca pun niste pietris de la ADA deasupra la Manado? am vazut ceva ok, Sand forest

Satul de Romania !!!

88

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

daca pun niste pietris de la ADA deasupra la Manado? am vazut ceva ok, Sand forest

     Manado are prostul obicei de a fii considerat "substrat de frumusete" (in timp avand si alte proprietati), de aia a fost colorat in acel "caramiziu" (foarte nenatural si inestetic din punctul meu de vedere), deci nu prea vad rostul sa-l folosesti ca prim strat pe fundul acvariului, decat daca vrei sa ramai fara fertilizant lichid in apa... iar acel Forest Sand de la ADA este un nisip inert quartzos, deci nu inteleg de ce nu ti-ai achizitiona direct nisip quartz autohton, plus ca daca inclini spre a avea un acvariu cu plante tip gazon, oricum vor disparea si pretul si culoarea lui fiind acoperit de plante wink. Sunt si variante ieftine si bune in timp: nisip inert quartz din Hornbach+JBL Florapol, gandeste-te si analizeaza, si vezi cum iesi la echilibrul calitate/pret cu varianta asta.

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

De la ADA nu mai au nimic pe stoc, asa ca am ramas cu manado si aquabasis , mie unu imi place culoare aceea caramizie, aquabasis este fertilizant, sa inteleg ca fertilizarea lichida nu are efect?

Satul de Romania !!!

90 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:47)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

:fmad

91 Editat de Ancistrus (2011-03-22 15:14)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Are efect, dar la inceput Manado o sa inmagazineze multe elemente din fertilizarea lichida, urmand sa le "elibereze treptat" in timp, cel putin asta in teorie, in practica iti poate confirma/infirma cineva care foloseste manado de mult timp.
PS: Eu am ce am cu culorile substraturilor celor de la JBL (Manado) sau Dupla (Ground) big_smile, dar daca tie-ti place este ok.
LE: Am postat cam in acelasi timp cu @merlin21 (cel putin eu nu stiam de postul lui)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Aici e vroba de gusturi, vorba aia nu poti sa te c... in gustul omului smile Atat ca o sa fie probleme cu radacinile la plante ca o sa iasa , mai am si 2 cory care o sa imi scoata tot :stupid de la ADA am comandat fertilizanti Green Brighty STEP 3 250 ml pret 26 de lei, pret foarte bun, maine imi vine substratul, si ma apuc de spalat  ^:)^

Satul de Romania !!!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

merlin21 A scris:

Dupa cum se vede, ada nu este pt ce vrei sa faci tu.
tropica si dennerle, poate iti sunt peste mana sa le folosesti.
Atunci de ce nu incerci Dupla? dispun si ei de o fertilizare foarte buna.

P.S. eu personal nu suport culoarea de la manado si a substratului de la dupla.

uite ca la dupla nu m-am gandit si nimeni nu mi-a zis pana acum, acum faptul este consumat, dupla este tot asa usor ca manado? adik ies plantele din el?

Satul de Romania !!!

94

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

Aici e vroba de gusturi, vorba aia nu poti sa te c... in gustul omului smile

Ti-am spus ca este strict parerea mea faptul ca este nenatural si inestetic wink

Edisonjohn86 A scris:

de la ADA am comandat fertilizanti Green Brighty STEP 3

Tii tu neaparat sa dai banii degeaba pe ADA... te-ai gandit oare de ce ii spune "Green Brighty STEP 3" ? Iti spun eu, mai sunt inca 2 steps (pasi) inaintea lui Green Brighty Step 3, pasi care ADA ii recomanda a fii urmati... deci ai luat ultima solutie, cea care se foloseste intr-un acvariu aflat deja in folosinta de peste 1 an, bani aruncati... Plus ca daca incepi cu un producator (ADA, JBL, Dennerle etc), cel mai bine ar fii sa cumperi toata linia lor de fertilizare, nu de alta dar in laboratoarele lor nu apar artificii gen ADA+JBL wink

95 Editat de Edisonjohn86 (2011-03-22 15:50)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Ancistrus A scris:
Edisonjohn86 A scris:

Aici e vroba de gusturi, vorba aia nu poti sa te c... in gustul omului smile

Ti-am spus ca este strict parerea mea faptul ca este nenatural si inestetic wink

Edisonjohn86 A scris:

de la ADA am comandat fertilizanti Green Brighty STEP 3

Tii tu neaparat sa dai banii degeaba pe ADA... te-ai gandit oare de ce ii spune "Green Brighty STEP 3" ? Iti spun eu, mai sunt inca 2 steps (pasi) inaintea lui Green Brighty Step 3, pasi care ADA ii recomanda a fii urmati... deci ai luat ultima solutie, cea care se foloseste intr-un acvariu aflat deja in folosinta de peste 1 an, bani aruncati... Plus ca daca incepi cu un producator (ADA, JBL, Dennerle etc), cel mai bine ar fii sa cumperi toata linia lor de fertilizare, nu de alta dar in laboratoarele lor nu apar artificii gen ADA+JBL wink

aici am facut eu o greseala si am comandat 3 in loc de 2 pentru ca 1 am inteles ca este de startup la acvariu iar al meu are cateva luni, si  deja eu am bagat ferotabs de la jbl si planta min de la tetra. totusi nu sunt bani aruncati, pentru ca stept 3 nu este practic ineficient, Green Brighty STEP 3, cu continut de fier si potasiu, stimuleaza fotosinteza si imbunatateste conditiile de viata ale plantelor acvatice, conditii care sunt adesea afectate de oxidarea mediului.

Satul de Romania !!!

96

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Am sentimentul ca vorbim inpreuna si ne intelegem separat.Ai pus niste intrebari,eu si cativa din colgi am avut bunavointa sa iti raspundem,ba chiar ti-am explicat,oarecum in detaliu,si vad ca tu deja ai luat deciziile tale,cele cu care ai inceput ...atunci de ce ne intrebi? Pe bune,e nu stiu cum sa spun...ca nuca in perete,sau ...ca bou`n teava!

97

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

aici am facut eu o greseala si am comandat 3 in loc de 2 pentru ca 1 am inteles ca este de startup la acvariu iar al meu are cateva luni, si  deja eu am bagat ferotabs de la jbl si planta min de la tetra. totusi nu sunt bani aruncati, pentru ca stept 3 nu este practic ineficient, Green Brighty STEP 3, cu continut de fier si potasiu, stimuleaza fotosinteza si imbunatateste conditiile de viata ale plantelor acvatice, conditii care sunt adesea afectate de oxidarea mediului.

Deci tu ai comandat ADA Green Brighty Step 3 pentru alt acvariu? Eu am crezut ca tot ce achizitionezi este pentru acvariul in discutie, doar intrebai despre substrat. ADA recomanda acesti pasi 1, 2, 3, pentru ca au facut tone de teste despre cerintele plantelor si in ce perioada, iar potasiu separat gaseai si la firma Easy Life (Easy Life Kalium)... deci daca te umpli de alge, sau nu prea cresc plantele, sigur nu este din vina firmei ADA wink

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Ancistrus A scris:
Edisonjohn86 A scris:

aici am facut eu o greseala si am comandat 3 in loc de 2 pentru ca 1 am inteles ca este de startup la acvariu iar al meu are cateva luni, si  deja eu am bagat ferotabs de la jbl si planta min de la tetra. totusi nu sunt bani aruncati, pentru ca stept 3 nu este practic ineficient, Green Brighty STEP 3, cu continut de fier si potasiu, stimuleaza fotosinteza si imbunatateste conditiile de viata ale plantelor acvatice, conditii care sunt adesea afectate de oxidarea mediului.

Deci tu ai comandat ADA Green Brighty Step 3 pentru alt acvariu? Eu am crezut ca tot ce achizitionezi este pentru acvariul in discutie, doar intrebai despre substrat. ADA recomanda acesti pasi 1, 2, 3, pentru ca au facut tone de teste despre cerintele plantelor si in ce perioada, iar potasiu separat gaseai si la firma Easy Life (Easy Life Kalium)... deci daca te umpli de alge, sau nu prea cresc plantele, sigur nu este din vina firmei ADA wink

Tot pentru acvariu asta am luat step 3 din greseala, initial am vrut step 2, acvariul este de 3 luni in functiune, dar vreau sa ii schimb substratul pentru ca este foarte mare, si step 1 este pentru acvari noi, in perioada de ciclare

Satul de Romania !!!

99

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

Tot pentru acvariu asta am luat step 3 din greseala, initial am vrut step 2, acvariul este de 3 luni in functiune, dar vreau sa ii schimb substratul pentru ca este foarte mare, si step 1 este pentru acvari noi, in perioada de ciclare

Pai daca ii schimbi substratul... practic bacteriile benefice din el vor disparea... deci vei avea un acvariu neciclat... adica un nou setup... deci ADA Brighty Step 1 era buna pentru tine smile. Sa nu-mi spui ca te bazai pe bacteriile din buretii filtrului intern Eheim Aquaball?
PS: Spui ca ai acvariul asta de 3 luni in functiune? Eu am inteles (conform primului tau post din acest topic) ca ai achizitionat acvariul asta pe data de 12 Februarie 2011, deci cum ai calculat?

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Ancistrus A scris:
Edisonjohn86 A scris:

Tot pentru acvariu asta am luat step 3 din greseala, initial am vrut step 2, acvariul este de 3 luni in functiune, dar vreau sa ii schimb substratul pentru ca este foarte mare, si step 1 este pentru acvari noi, in perioada de ciclare

Pai daca ii schimbi substratul... practic bacteriile benefice din el vor disparea... deci vei avea un acvariu neciclat... adica un nou setup... deci ADA Brighty Step 1 era buna pentru tine smile. Sa nu-mi spui ca te bazai pe bacteriile din buretii filtrului intern Eheim Aquaball?
PS: Spui ca ai acvariul asta de 3 luni in functiune? Eu am inteles (conform primului tau post din acest topic) ca ai achizitionat acvariul asta pe data de 12 Februarie 2011, deci cum ai calculat?

Apa nu a zis nimeni ca o arunca :pp ,nu am calculat exact durata de cand am dat drumul la acvariu, cand am dat drumu la ciclat am pus deja ciclata de la alt acvariu, long story.

Satul de Romania !!!